kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Презентация "Натурал сандар"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты:

а) білімділік: о?ушыларды? п?нге деген ?ызы?ушылы?ын арттыру, ой-?рісін дамыту, белсенділіктерін дамыту, ал?ан білімдерін пысы?тау;

?) дамытушылы?: шапша?ды??а, белсенді ойлау?а, жан-жа?тылы??а, шы?армашылы??а баулу;

б) т?рбиелік: ?жымды? ж?мыстар ар?ылы бірін-бірі ты?дай білуге, еркін с?йлеуге, ?йымшылды??а т?рбиелеу.

Саба?ты? т?рі:  ?айталау, жина?тау саба?ы.

Саба?ты? ?дісі:  жарыс саба?ы.

К?рнекілігі:  сызба плакаттар, слайд, с?зж?мба?

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Презентация "Натурал сандар" »

Натурал сандарға амалдар қолдану 5 сынып Математика пән мұғалімі: Аскарова а.К

Натурал сандарға амалдар қолдану

5 сынып

Математика пән мұғалімі:

Аскарова а.К

Сабақтың мақсаты: а) білімділік: оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру, ой-өрісін дамыту, белсенділіктерін дамыту, алған білімдерін пысықтау; ә) дамытушылық: шапшаңдыққа, белсенді ойлауға, жан-жақтылыққа, шығармашылыққа баулу; б) тәрбиелік: ұжымдық жұмыстар арқылы бірін-бірі тыңдай білуге, еркін сөйлеуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Сабақтың түрі: қайталау, жинақтау сабағы. Сабақтың әдісі: жарыс сабағы. Көрнекілігі: сызба плакаттар, слайд, сөзжұмбақ.

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік: оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру, ой-өрісін дамыту, белсенділіктерін дамыту, алған білімдерін пысықтау;

ә) дамытушылық: шапшаңдыққа, белсенді ойлауға, жан-жақтылыққа, шығармашылыққа баулу;

б) тәрбиелік: ұжымдық жұмыстар арқылы бірін-бірі тыңдай білуге, еркін сөйлеуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: қайталау, жинақтау сабағы.

Сабақтың әдісі: жарыс сабағы.

Көрнекілігі: сызба плакаттар, слайд, сөзжұмбақ.

Сабақтың барысы:  І. Ұйымдастыру кезеңі. а) сыныпты екі топқа бөлу: 1. Алғырлар. Топ басшысы: Бексейтова Т. 2. Алыптар. Топ басшысы: Ниязбекова А. ә) Топтардың таныстыруы. «Алыптар» тобы: « Алғырлар » тобы: Шақырып жарыстарға ой саламыз, Алыптар биіктерде қалықтасын! Жеңіспен көк жүзінде шарықтасын. Алғырлар бұл ойында топ жарамыз! Ту етіп достық пенен татулықты Жеңіс туы желбіреп алауласын, Алыптар командасын қарсы аламыз! Бәйгені бізден ешкім алалмассың!

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

а) сыныпты екі топқа бөлу:

1. Алғырлар. Топ басшысы: Бексейтова Т.

2. Алыптар. Топ басшысы: Ниязбекова А.

ә) Топтардың таныстыруы.

«Алыптар» тобы:

« Алғырлар » тобы:

Шақырып жарыстарға ой саламыз,

Алыптар биіктерде қалықтасын!

Жеңіспен көк жүзінде шарықтасын.

Алғырлар бұл ойында топ жарамыз!

Ту етіп достық пенен татулықты

Жеңіс туы желбіреп алауласын,

Алыптар командасын қарсы аламыз!

Бәйгені бізден ешкім алалмассың!

б) Топ мүшелерінің сайысы. 1. математикалық ойындар; 2. есептер елінде; 3. сөз жұмбақ шешу; 4. миға шабуыл (логикалық есептер); 5. зымыран сұрақтар және жұмбақтар; 6. Қорытындылау.

б) Топ мүшелерінің сайысы.

1. математикалық ойындар;

2. есептер елінде;

3. сөз жұмбақ шешу;

4. миға шабуыл (логикалық есептер);

5. зымыран сұрақтар және жұмбақтар;

6. Қорытындылау.

Математикалық ойындар

Математикалық ойындар

1. Көңілді санау. 1-ден 32-ге дейінгі санды тез санап шық.   3 12   28   21 31 14 1 26 30     27 18 16 7 24 6 9   22   32 25 15 19 13 11 2   29 8   4 23 10 28   5   17 20  

1. Көңілді санау. 1-ден 32-ге дейінгі санды тез санап шық.

 

3

12

 

28

 

21

31

14

1

26

30

 

 

27

18

16

7

24

6

9

 

22

 

32

25

15

19

13

11

2

 

29

8

 

4

23

10

28

 

5

 

17

20

 

2. «Еселік» ойыны 5 оқушы щеңбер жасай айнала тұрады. Бірден бастап санай береді 1,2,3,..4,5,... тек үшке бөлінетін сан кездескенде оны атамай «еселік» деп өту керек. Жаңылысқан бала ойыннан шығып қалады да, қалған балалар әрі қарай жалғастырады. Қателеспеген бала ойын соңында жеңімпаз атанады. 1-топқа 3-ке еселік 2-топқа 4-ке еселік

2. «Еселік» ойыны

5 оқушы щеңбер жасай айнала тұрады. Бірден бастап санай береді 1,2,3,..4,5,... тек үшке бөлінетін сан кездескенде оны атамай «еселік» деп өту керек. Жаңылысқан бала ойыннан шығып қалады да, қалған балалар әрі қарай жалғастырады. Қателеспеген бала ойын соңында жеңімпаз атанады.

1-топқа 3-ке еселік

2-топқа 4-ке еселік

3. Тоғыз сырықпен де тындыруға болады. Суретте ұзындығы бірдей он сызықтан бір-біріне байланысқан үш төртбұрыш жасалынған. Сырықтың біреуі жоғалып, 9 сырық қалды. 9 сырықтың өзімен бір-біріне байланысқан 3 төртбұрыш жасауға болады. Ол төртбұрыштарды қалай жасайды?

3. Тоғыз сырықпен де тындыруға болады.

Суретте ұзындығы бірдей он сызықтан бір-біріне байланысқан үш төртбұрыш жасалынған. Сырықтың біреуі жоғалып, 9 сырық қалды. 9 сырықтың өзімен бір-біріне байланысқан 3 төртбұрыш жасауға болады. Ол төртбұрыштарды қалай жасайды?

Есептер елінде

Есептер елінде

а) 30; 42; және 70 сандарының ЕКОЕ-ін тап. б) 25+25+25+25+25 = в) 7а + 8а + 12а = г) Қазақстанда неше обылыс бар? Сол санның бөлгіштері қандай сандар? д) Астанаға биыл неше жыл? Сол санның бөлгіштері қандай сандар? е) Тәуелсіздікке неше жыл? Сол санның бөлгіштері қандай сандар?

а) 30; 42; және 70 сандарының ЕКОЕ-ін тап.

б) 25+25+25+25+25 =

в) 7а + 8а + 12а =

г) Қазақстанда неше обылыс бар? Сол санның бөлгіштері қандай сандар?

д) Астанаға биыл неше жыл? Сол санның бөлгіштері қандай сандар?

е) Тәуелсіздікке неше жыл? Сол санның бөлгіштері қандай сандар?

Сөз жұмбақ шешу

Сөз жұмбақ шешу

          Н   А Т У         Р   А Л    

 

 

 

 

 

Н

 

А

Т

У

 

 

 

 

Р

 

А

Л

 

 

Миға шабуыл (логикалық есептер)

Миға шабуыл

(логикалық есептер)

1. Қосарланып жегілген үш ат бір сағаттың ішінде 27 км жол жүрді. Осы уақыттың ішінде бір ат қанша жол жүрген?  2. Ағаш үстінде 30 торгай отырды, аңшы 10 торғайды атып алды. Торғайдың қаншасы қалды?  3. Үш тұйеқұс ұшып келе жатты, аңшы олардың бірін атып алды, олардың қаншасы қалды?  Қара ағаш басында 5 алма өсіп тұр. Біреуі жерге түсіп қалды, нешеуі тал басында қалды?  5. Бір – бірімен жарасқан,  Бес аю, бір арыстан  Екі қоймен үш түлкі  Бәрі нешеу, кім білді?

1. Қосарланып жегілген үш ат бір сағаттың ішінде 27 км жол жүрді. Осы уақыттың ішінде бір ат қанша жол жүрген?

2. Ағаш үстінде 30 торгай отырды, аңшы 10 торғайды атып алды. Торғайдың қаншасы қалды?

3. Үш тұйеқұс ұшып келе жатты, аңшы олардың бірін атып алды, олардың қаншасы қалды?

  • Қара ағаш басында 5 алма өсіп тұр. Біреуі жерге түсіп қалды, нешеуі тал басында қалды?

5. Бір – бірімен жарасқан,

Бес аю, бір арыстан

Екі қоймен үш түлкі

Бәрі нешеу, кім білді?

Зымыран сұрақтар және жұмбақтар

Зымыран сұрақтар және

жұмбақтар

Зымыран сұрақтар 1. 1 саны мен өзіне ғана бөлінетін натурал сан .......... 2. 1-ге тең бір ғана ортақ бөлгіші бар натурал сандар ......... 3. Берілген натурал сандардың .... деп сол сандардың әрқайсысы бөлінетін үлкен натурал санды айтады. 4. О санын натурал санға бөлуге болады ма? 5. Егер натурал санның жазылуы жұп санмен аяқталса, онда ол ...... бөлінеді. 6. Екіден көп бөлгіші бар натурал сандар ....... сандар деп аталады. 7. Натурал 1 санының қанша бөлгіші бар? 8. Берілген натурал сандардың әрқайсысына еселік болатын ең кіші натурал санды, сол сандардың ........ деп атайды. 9. Натурал санды 0-ге бөлуге болады ма? 10. Жазылуы 0 цифрымен аяқталатын натурал сандар ........ бөлінеді. 11. Айырмасы 2-ге тең жай санды ........... деп атайды. 12. Қандай сандар тақ сандар деп аталады?

Зымыран сұрақтар

1. 1 саны мен өзіне ғана бөлінетін натурал сан ..........

2. 1-ге тең бір ғана ортақ бөлгіші бар натурал сандар .........

3. Берілген натурал сандардың .... деп сол сандардың әрқайсысы бөлінетін үлкен натурал санды айтады.

4. О санын натурал санға бөлуге болады ма?

5. Егер натурал санның жазылуы жұп санмен аяқталса, онда ол ...... бөлінеді.

6. Екіден көп бөлгіші бар натурал сандар ....... сандар деп аталады.

7. Натурал 1 санының қанша бөлгіші бар?

8. Берілген натурал сандардың әрқайсысына еселік болатын ең кіші натурал санды, сол сандардың ........ деп атайды.

9. Натурал санды 0-ге бөлуге болады ма?

10. Жазылуы 0 цифрымен аяқталатын натурал сандар ........ бөлінеді.

11. Айырмасы 2-ге тең жай санды ........... деп атайды.

12. Қандай сандар тақ сандар деп аталады?

Жұмбақтар 1. Атадан он баламыз 4. Көк құтанша ақ айдында,  Бір аяқпен тұрады. Бір-бір жастан арамыз.  Тұмсығымен ол мұнда, Қосылып кейде басымыз Азайып кейде қаламыз  Шыр айналып шығады.  Бөлініп кейде арамыз Көбейіп те аламыз. 5. Бірдей санды бірнеше рет  Көбейтуден тұрады.  2. Жоқ өзінде бас та, қас та, мойын да,  Егер оны ықшамдасаң  Ұзындығы жазулы тұр бойында.  Қандай атау болады?   3. Нәрселерді санағанда, 6. Қара жерге қар жауып,  Керек ол бізге ауадай.  Еріп кете береді.  Көргендердің өмірін  Айтыңдаршы бұл қандай сан  Жан-жағыңа қарамай?  Көрікті ете береді.

Жұмбақтар

1. Атадан он баламыз

4. Көк құтанша ақ айдында,

Бір аяқпен тұрады.

Бір-бір жастан арамыз.

Тұмсығымен ол мұнда,

Қосылып кейде басымыз

Азайып кейде қаламыз

Шыр айналып шығады.

Бөлініп кейде арамыз

Көбейіп те аламыз.

5. Бірдей санды бірнеше рет

Көбейтуден тұрады.

2. Жоқ өзінде бас та, қас та, мойын да,

Егер оны ықшамдасаң

Ұзындығы жазулы тұр бойында.

Қандай атау болады?

3. Нәрселерді санағанда,

6. Қара жерге қар жауып,

Керек ол бізге ауадай.

Еріп кете береді.

Көргендердің өмірін

Айтыңдаршы бұл қандай сан

Жан-жағыңа қарамай?

Көрікті ете береді.

Қорытындылау Жеңімпаз тобын анықтау.  Шеберлікті, білімді, Сараптаңыз көріңіз Екі топтың бағасын, Қазылар әділ беріңіз.  Сөз кезегін қазылар алқасына береміз.

Қорытындылау

Жеңімпаз тобын анықтау.

Шеберлікті, білімді,

Сараптаңыз көріңіз

Екі топтың бағасын,

Қазылар әділ беріңіз.

Сөз кезегін қазылар алқасына береміз.

Жеңістерің құтты болсын! Назарларыңызға рахмет! Сау болыңыздар!

Жеңістерің құтты болсын!

Назарларыңызға рахмет!

Сау болыңыздар!


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Презентация "Натурал сандар"

Автор: Хожабаева Турдигул Алдамуратовна

Дата: 02.02.2015

Номер свидетельства: 165876
