kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Аралас сандар

Нажмите, чтобы узнать подробности

?азіргі кезде елімізді? білім беру ж?йелерінде бір?атар ?згерістер енгізіліп, білім беруді? мазм?ны жа?арып, жа?а к?з?арас, бас?аша ?арым-?атынас, ?згеше жа?а ?лтты? модельдер ??рылуда.Сонды?тан ?азіргі та?да о?ушыны жеке т?л?а деп санап, оларды ?з с?раныстарына, м?дделеріне сай о?ыту мен т?рбиелеуді? сан ?илы ?лгілерін ?олдану керектігі к?зделуде. Жа?а технологияны? озы? ?лгілерін ?олдана отырып, о?ушыларды? шы?армашылы? ізденістерін ?штау, жа?а та?ырыпты о?ып, ме?геруде негізгі ма?сат?а ?з бетімен жетулерін ?алыптастыру ма?сатында ?ткізген саба?тарымны? біріні? жоспарын ?сынып отырмын.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого презентации
«5сын аралас сан»

5 сынып  математика   Аралас сан.   Математика пәнінің мұғалімі: Сеитова Г.Қ.

5 сынып математика Аралас сан.

Математика пәнінің мұғалімі: Сеитова Г.Қ.

Сабақтың мақсаты:  Аралас сан туралы түсінік беру. Аралас санның  бүтін және бөлшек бөлігін ажырата білу.  Бұрыс бөлшекті аралас санмен жаза білу. а)Білімділік: Аралас сандардың бүтін, бөлшек бөлігін  ажырата білу, бұрыс бөлшекті аралас санға  айналдыра білу. ә)Тәрбиелік:  Аралас сандарды, бөлшектерді жазғанда дұрыс жазу,  нәрселердің бүтін және бөлшек бөлігін таба білу, суреттер  арқылы жаза білуге тәрбиелеу. б)Дамытушылық: Аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдыруда  есептеу дағдыларын қалыптастыру және алған  білімдерін одан әрі дамыту. Сабақтың түрі: жаңа тақырыпты меңгеру.

Сабақтың мақсаты:

Аралас сан туралы түсінік беру. Аралас санның

бүтін және бөлшек бөлігін ажырата білу.

Бұрыс бөлшекті аралас санмен жаза білу.

а)Білімділік: Аралас сандардың бүтін, бөлшек бөлігін

ажырата білу, бұрыс бөлшекті аралас санға

айналдыра білу.

ә)Тәрбиелік: Аралас сандарды, бөлшектерді жазғанда дұрыс жазу,

нәрселердің бүтін және бөлшек бөлігін таба білу, суреттер

арқылы жаза білуге тәрбиелеу.

б)Дамытушылық: Аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдыруда

есептеу дағдыларын қалыптастыру және алған

білімдерін одан әрі дамыту.

Сабақтың түрі: жаңа тақырыпты меңгеру.

Мейірімді  жүрекпен,  Ақпейілді тілекпен,  Амандасып алайын,  Сабақты мен бастайын .

Мейірімді

жүрекпен,

Ақпейілді тілекпен,

Амандасып алайын,

Сабақты мен бастайын .

Сабақтың жоспары:  I. Ұйымдастыру кезеңі. ІІ. Өткенді бекіту.  1) Ауызша жұмыс.  2) Тест.  3) Венн диаграммасы. ІІІ. Ой қозғау. IҮ. Жаңа сабақ.  Ү. Жаңа сабақты бекіту.   1 ) «Мен ойлаған санды тап».  2) Оқулықпен жұмыс.   3) Жұмбақ шешу.  VІ. Бағалау, қорытындылау. VIІ. Үй тапсырмасы.

Сабақтың жоспары:

I. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Өткенді бекіту.

1) Ауызша жұмыс.

2) Тест.

3) Венн диаграммасы.

ІІІ. Ой қозғау.

IҮ. Жаңа сабақ.

Ү. Жаңа сабақты бекіту.

1 ) «Мен ойлаған санды тап».

2) Оқулықпен жұмыс.

3) Жұмбақ шешу.

VІ. Бағалау, қорытындылау.

VIІ. Үй тапсырмасы.

Сұрақ-жауап.   1. Қандай бөлшектерді білесіңдер ?  2. Дұрыс және бұрыс бөлшектерге мысал келтір.  3. Мына бөлшектердің ішінен дұрыс және бұрыс бөлшектерді  ата:    4.     бөлшектерінің ішінен:  а) 1-ден кіші бөлшектерді ата,  ә) 1-ге тең бөлшектерді ата,  б) 1-ден үлкен бөлшектерді ата.   5. а) бөлімі 10-ға тең дұрыс бөлшекті ата,  ә) Алымы 8-ге тең бұрыс бөлшекті ата.

Сұрақ-жауап. 1. Қандай бөлшектерді білесіңдер ? 2. Дұрыс және бұрыс бөлшектерге мысал келтір. 3. Мына бөлшектердің ішінен дұрыс және бұрыс бөлшектерді ата: 4. бөлшектерінің ішінен: а) 1-ден кіші бөлшектерді ата, ә) 1-ге тең бөлшектерді ата, б) 1-ден үлкен бөлшектерді ата. 5. а) бөлімі 10-ға тең дұрыс бөлшекті ата, ә) Алымы 8-ге тең бұрыс бөлшекті ата.

Тест х-тің қандай натурал мәнінде бөлшегі бұрыс бөлшек  болады?  А. 6,7,8, ... В. 1,2,3,4 С. 1,2,3,4,5 Д. 0,1,2,3,4 Бөлшекті қысқартыңдар:  А. В. С. Д. 3. Бөлшекті қысқартыңдар:  А. В. С. Д. х-тің қандай натурал мәнінде теңдік орындалады:  =  А. 1 В. 5 С. 2 Д. 4

Тест

  • х-тің қандай натурал мәнінде бөлшегі бұрыс бөлшек

болады?

А. 6,7,8, ... В. 1,2,3,4 С. 1,2,3,4,5 Д. 0,1,2,3,4

  • Бөлшекті қысқартыңдар:

А. В. С. Д.

3. Бөлшекті қысқартыңдар:

А. В. С. Д.

  • х-тің қандай натурал мәнінде теңдік орындалады:

=

А. 1 В. 5 С. 2 Д. 4

Жауабы С В А Д

Жауабы

С В А Д

Венн диаграммасы.  Дұрыс Бұрыс  бөлшек бөлшек

Венн диаграммасы.

Дұрыс Бұрыс

бөлшек бөлшек

Сөзжұмбақ ж а р т ы д ұ р ы с сан . т а қ  а л ы м ы  а л т ы  с е г і з Бүтіннің бөлігі қалай аталады ?  - қандай бөлшек ? Екіге бөлінбейтін сандар қалай аталады ?  мұндағы а бөлшектің ...  = , х- тің қандай мәнінде теңдік тура болады ?  6. - тің мәнін тап.

Сөзжұмбақ

ж а р т ы

д ұ р ы с

сан .

т а қ

а л ы м ы

а л т ы

с е г і з

  • Бүтіннің бөлігі қалай аталады ?
  • - қандай бөлшек ?
  • Екіге бөлінбейтін сандар қалай аталады ?
  • мұндағы а бөлшектің ...
  • = , х- тің қандай мәнінде теңдік тура болады ?

6. - тің мәнін тап.

АРАЛАС САН .  = 1 1 + = 1 - аралас сан ,1- бүтін бөлігі , - бөлшек бөлігі. Бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан деп аталады.  Мысалы:  3 ; 9 ; 17

АРАЛАС САН .

= 1

1 + = 1 - аралас сан ,1- бүтін бөлігі , - бөлшек бөлігі.

Бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан деп аталады.

Мысалы: 3 ; 9 ; 17

Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазу. Бөлшектің алымын бөліміне бөлу керек; Толымсыз бөлінді аралас санның бүтін бөлігі болады; Қалдық бөлшек бөліктің алымы, ал бөлгіш бөлімі болады.   Мысалы:

Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазу.

  • Бөлшектің алымын бөліміне бөлу керек;
  • Толымсыз бөлінді аралас санның бүтін бөлігі болады;
  • Қалдық бөлшек бөліктің алымы, ал бөлгіш бөлімі болады.

Мысалы:

Мен ойлаған санды тап.

Мен ойлаған санды тап.

  • екі таңбалы санды екіге көбейт;
  • көбейтіндіге 4-ті қос;
  • қосындыны 4-ке көбейт;
  • шыққан көбейтіндіден 16-ны азайт;
  • айырманы ойлаған санға бөл;
  • оған -ті қос.
Жауабы .

Жауабы .

Оқулықпен жұмыс. № 487 ауызша, № 488(1,2), № 489(1).

Оқулықпен жұмыс.

  • 487 ауызша,
  • 488(1,2),
  • 489(1).

Жұмбақ. 1. «Айқасқан екі таяқ, тұрады жоқты сұрап.»  Х 2. Бөлшектің негізгі қасиетін пайдаланып, х-ті табыңдар.  =

Жұмбақ.

1. «Айқасқан екі таяқ, тұрады жоқты сұрап.»

Х

2. Бөлшектің негізгі қасиетін пайдаланып, х-ті табыңдар.

=

Шешуі: 45 : 9 = 5, сондықтан 70 : 5 = 14, ендіше  5х – 6 = 14  5х = 14 + 6  5х = 20  х = 20:5  х = 4

Шешуі: 45 : 9 = 5, сондықтан 70 : 5 = 14, ендіше

5х – 6 = 14

5х = 14 + 6

5х = 20

х = 20:5

х = 4

Шаршының қандай бөлігі боялған ?
  • Шаршының қандай бөлігі боялған ?

2. Шеңбер салып онда

1

бояп көрсет.

Есеп. 360 г. тұзды су ерітіндісінің -і тұз, қалғаны су. Ерітінді құрамында қанша тұз, қанша су бар ? Шешуі:  1) 360 : 18 *1 = 20(г)  2) 360 – 20 = 340(г) Жауабы:  ерітінді құрамында 20г. тұз, 340г. су бар.

Есеп.

360 г. тұзды су ерітіндісінің -і тұз, қалғаны су. Ерітінді құрамында қанша тұз, қанша су бар ?

Шешуі: 1) 360 : 18 *1 = 20(г)

2) 360 – 20 = 340(г)

Жауабы: ерітінді құрамында 20г. тұз, 340г. су бар.

Білім деген биік шың ,  Бақытқа сені жеткізер,  Білім деген ақылшың  Қиындықтан өткізер деп  бүгінгі сабақты аяқтаймыз.

Білім деген биік шың ,

Бақытқа сені жеткізер,

Білім деген ақылшың

Қиындықтан өткізер деп

бүгінгі сабақты аяқтаймыз.

Үй тапсырмасы:  §3.6, сұр (1;2) 125 б. № 490(1)

Үй тапсырмасы:

§3.6, сұр (1;2) 125 б.

№ 490(1)


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Аралас сандар

Автор: Сеитова Гульжан Капезовна

Дата: 05.02.2015

Номер свидетельства: 167551
