Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: |
Сабақ: | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: сынып10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айрымын көбейтіндіге түрлендіру формулалары |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.4.7 тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымының және көбейтіндісін қосындыға түрлендіру формулаларын қорытып шығару және қолдану; |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: Тригонометриялық функциялардың қосындысын көбейтіндіге түрлендіру формулаларымен танысып, есептер шығаруға үйрену Басым бөлігі: тригонометриялық функциялардың көбейтіндісін қосындысы немесе айырымға түрлендіру формулаларын қолданып есептер шығару. Кейбір оқушылар: Тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге түрлендіру формулаларымен таныстыру |
Бағалау критерийлері | Тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге түрлендіру формулаларын меңгереді Тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге түрлендіру формулаларын пайдаланып есептерді орындай алады |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Тригонометриялық функциялардың қосындысын көбейтіндіге түрлендіру формулаларын білемін. Негізгі сөздер мен тіркестер: Тригонометрия, функция. Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Тригонометриялық функциялардың қосындысын көбейтіндіге түрлендіру формулаларын қолданып есептер шығаруды білесіңдер ме? |
Құндылықтарға баулу | Оқушылар ынтымақтастық ортада жұмыс жасайды. Бір бірімен қатынасқа түсе отырып, басқалардың пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады. |
Пәнаралық байланыстар | Информатика, геометрия |
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта, слайд, интернет т.б. |
| |
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурс тар |
Сабақтың басы 2 мин 3 мин Сабақтың ортасы Білу. Түсіну (5 мин) | Ұйымдастыру кезеңі. 1.Оқушылармен сәлемдесу. Түгендеу. Жағымды оқу ортасын қалыптастыру. Үй жұмысын «сен маған -мен саған» әдісі арқылы тексеру. «Кім жылдам?». Топтарға өткен тақырып бойынша сәйкестендіру тесті беріледі. І.Сұраққа жауап береді. Қосу формулалары: 2. Келтіру формулаларын айтады. Sin(π/2+α)= cos(π+α)= tg(3π/2+α)= ctg(2π+α)= 3.Қос бұрыштың формулалары: sin2α=2sinαcosα Cos2α=〖cos〗^2 α-〖sin〗^2 α Жаңа сабақ Джигсо әдісі бойынша әр оқушы жеке тапсырманы орындайды, топпен талқылайды, келесі топқа барып түсіндіреді. Төрт топқа тригонометриялық функцияларды қайталау үшін постер құруға тапсырма береді. І-топ. Қосу формулалары. ІІ- топ. Келтіру формулалары. ІІІ- топ. Қос бұрыштың формулалары. IV-топ. Негізгі тригонометриялық формулалар. | Слайд №6,7 |
Қолдану Талдау (7 мин) Сергіту сәті (4 мин ) (7 мин) Сиқырлы үшмүшені табу (5 мин) Жинақтау Бағалау 9. Бекіту сұрақтары (3мин ) | а) sin2α+sinα=2sin (2α+α)/2 cos (2α-α)/2=2sin1,5αcos0,5α ә) cos(π/3-α)+cosα=2cos ( π/3-α+α)/2 cos ( π/3-α-α)/2=√3 cos(π/3-α) Сәйкестендіру кестесін орындату Бағалау дескрипторлары Бірінші есепке 1 балл Екінші есепке 2 балл Үшінші есепке 3 балл . ағалау дескрипторлары Есептің идеясын дұрыс табу 1 балл Берілген есептерді дұрыс шешу 3 балл ? | Слайд №8 Слайд №9 Слайд №11 Слайд №12 |
Сабақтың соңы (2мин) Бағалау (2мин) | Кері байланыс: «Сабақта өзіңді бағала» рефлексиясы Оқушылардың әрқайсысына сабақтағы жұмысын мінездейтін фразалар жазылған үлестірмелер таратылады. Оқушы өзінің жұмысына тиісті фразалардың астын сызу арқылы баға беруі керек: Аты-жөні: _____________________________ ___ сынып Сабақ Мен сабақ үстінде Қорытынды 1. қызық 1. жұмыс істедім 1. түсіндім 2. қызыға бастадым 2. демалдым 2. Көбірек бі лдім 3. жалықтырды 3. басқаларға 3.түсінбедім көмектестім 10. Бағалау. Әр топтағы топ басшы сабақ барысында «Бағалау парақтарына» өз ұпайларын қойып отырады, сол арқылы қорытынды ұпайлар шығарылып толықтырып бағаланады. Бағалау парақшасы: Оқушы номері | 1 | 2 | 3 | Қорытынды баға | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 8-9 балл – өте жақсы 6-7 балл– жақсы 4-5 балл– орташа 0-3 балл– төмен Үй тапсырмасы | Үлестірме Үлестірме |
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау– оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Оқушылар тақырыптың толық меңгергенін білу үшін тақырыпқа сәйкес стратегиялар таңдап алдым. Қабілеті жоғары оқушыға деңгейі бойынша жеке тапсырма берілді. | Табыс крийтерийлері арқылы топтық, жұптық, жеке жұмыс ия, жоқ сұрақтары арқылы бекітемін. | Қимыл жаттығуын жасату, себебі топқа бөлініп отырған кезде оқушының бел омыртқасына зиян келмей қимылда болуы. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Әдіс-тәсілдер арқылы оқушылардың барлығы тапсырмамен қамтылуы 2: Қабілеті жоғары оқушыны анықтау Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:-------------- 2:-------------- Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |