2. Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, ақыл - ой белсенділігін арттыруға тәрбиелеу 3. Оқушылардың ойлауын, логикалық ойлауын, есте сақтау қабілетін зейінін дамыту Сабақтың түрі: Аралас сабақ Әдіс - тәсілдері: сұрақ - жауап, түсіндіру, көрнекілік Көрнекілігі: плакат, сандар таблицасы Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі ( Оқушылардың сабаққа дайындығын, құрал - жабдықтарын тексеру) Психологиялық дайындық Оқу, білім - жанған шырақ, ойласаң, Үйренерсің, іздеп көрсең, қоймасаң, Қу өнерді, бу беліңді, жігер сал. Пайда аларсың, қаужанарсың, тоймасаң.
ІІ. Өткен сыныптарда алған білімдерін еске түсіру.
1 - тапсырма. Математикалық диктант 1. 1метрде неше сантиметр бар? 2. 58 бен 2 сандарының қосындысы нешеге тең? 3. 12 мен 50 сандарының қосындысына 8 - ді қос 4. 1 минутта неше секунд бар? 5. 5 жүзд. 6онд. 5. Бірл қандай сан?
Просмотр содержимого документа
«Мың көлеміндегі сандар»
Сеилхан Таңшолпан Математика 4 «А»
Бекітемін: 11.03.19 Оқу ісінің меңгерушісі:
Сабақтың тақырыбы: Қайталау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Оқушылардың әріпті өрнектер туралы білімдерін пысықтау. Жазбаша көбейту мен бөлу‚ яғни баған түріндегі көбейту мен бөлу дағдыларын жетілдіру.
Дамытушылық: Есепті шығару және түрлендіру, ауызша және жазбаша есептеу
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: Көбейту кестесі. Баған түріндегі көбейту мен бөлу үлгісі.
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасын тексеру:
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі..
Жаңа сабақ.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
Оқулықпен жұмыс.
1. Өрнектерді оқы:
(394–206)×4 (а–206)×4 800×(34+66) а×(34+66)
(394+206):5 (а+206):4 800: (166–66) а: (166–66)
40 км/сағ х км/сағ
780 км
2. Сурет бойынша жауап бер, мына өрнектер нені білдіреді:
(х+40) км/сағ; (40×6) км және (х×6) км; 780 : (х+40) (сағ);
(х+40)×6 (км); (780:6) км/сағ; (40×6+х×6) км.
3. Есептемей тұрып, мәндері өзара тең өрнектерді бір жолға теріп жаз және олардың әрқайсысын оқы.
38×50+38×7 88×36 20×75+75×8 48×64
40×64+64×8 75×28 6×88+88×30 57×38
4.Есептер шығару:
а) Дүңгіршекте алдымен бірнеше лотерея билеті сатылды. Одан кейін 24 билет артық сатылып, соған қарай 1440 теңге ақша артық түсті. Бір лотерея билеті қанша тұрады?
Сатылды бірнеше билет
Тағы сатылды – 24 билет, одан 1440 тг түсті
Бір билет неше тг тұрады?
1440:24=60 (тг) - Бір билет бағасы
Ж:
ә) Бағалары бірдей бірнеше костюм және олардан 2-уі артық пальто сатып алынды.
Костюмдерге қарағанда пальтолар үшін 16600 теңге артық төленді. Бір пальто қанша тұрады?
Сатылды бірнеше костюм және 2 пальто
2 пальтоға – 16600 тг төленді
Бір пальтоның бағасы неше тг?
16600:2=8300 (тг) – бір пальто бағасы
Ж:
5. Бір бумада 25, ал екіншісінде осындай 49 лотерея билеті бар. Екінші бумадағы билеттер құны біріншіден 1440 тенге артық. Осындай 9 билет қанша тұрады?
1-бумада – 25 билет
2-бумада – 49 билет және құны біріншіден 1440 тг артық
Осындай 9 билет неше тұрады?
1440: (49-25)=1440:24=60 (тг) – бір билет
60×9=540 (тг) - 9 билет
Ж:
7.
Тік
төртбұрыштың
ұзындығы
Тік
төртбұрыштың
ені
Тік
төртбұрыштың
ауданы
60 мм
8 мм
480 мм
120 мм
4 мм
480 мм
240 мм
2 мм
480 мм
Кестенің бағандарын салыстыр. Не өзгерді? Не тұрақты болды?
Тік төртбұрыштың енінің өзгерісі туралы не айтуға болады? Тік төртбұрыштың ұзындығының өзгерісі туралы ше?
Тік төртбұрыштың ауданы тұрақты болып, ені кемісе, оның ұзындығы қалай өзгереді?
Ал ені артса ше?
8. Көбейтуді орында және оны бөлу арқылы тексер:
3040 × 9 3004 × 9
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Үйге тапсырма: 6, 9–тапсырма, шығ. тапсырма.
Сеилхан Таңшолпан Математика 4 «А»
Бекітемін: 12.03.19 Оқу ісінің меңгерушісі:
Сабақтың тақырыбы: Қайталау (221)
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Оқушылардың әріпті өрнектер туралы білімдерін пысықтау. Жазбаша көбейту мен бөлу‚ яғни баған түріндегі көбейту мен бөлу дағдыларын жетілдіру.
Дамытушылық: Есепті шығару және түрлендіру, ауызша және жазбаша есептеу
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: Көбейту кестесі. Баған түріндегі көбейту мен бөлу үлгісі.
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасын тексеру:
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі..
Жаңа сабақ.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
Оқулықпен жұмыс.
1. Өрнектерді оқы:
800×20+300×40 а×20+30×40 60:20+50:10 60:а+50:10
800×20–300×40 80×20–300×а 80:20–40:20 80:20–а:20
10 км/сағ х км/сағ
320 км
2. Сурет бойынша мына өрнектер нені білдіретінін анықта:
(х=10) км/сағ; (10 ×4) км және (х×4) км; (х+10)×4 (км);
320: (х+10) (сағ); (320:4) км/сағ; (х×4+10×4) км.
3. Әр бағанның өрнектерін бір-бірімен салыстыр:
800: (8–18:6) 300×(3+4×5) 500×5+80:20
800 :8–18:6 300×3+4×5 (500×5+80):20
(800:8–18):6 (300×3+4)×5 500×(2+80:20)
Ұқсастығы неде? Айырмашылығы неде?
4. Есептер шығару:
а) 20 қапта - 1 т құм шекер
10 қапта қанша құм шекер бар?
1 т =1000 кг
1000:20×10=500 (кг)
Ж: 10 қапта 500 кг (жарты тонна) құм шекер бар
ә) 25 қапта - 1 т күріш
10 қапта қанша күріш бар?
1 т =1000 кг
1000:25×10=400 (кг)
Ж: 10 қапта 400 кг күріш бар
5. Бір шаруашылықта 112 сиыр, ал екіншісінде 95 сиыр бар. Екінші шаруашылық біріншісіне қарағанда тәулігіне 272 кг шөп кем пайдаланады. Әр шаруашылық тәулігіне қанша шөп жұмсайды?
1-шаруашылықта – 112 сиыр
2-шаруашылықта – 95 сиыр және біріншіден 272 кг шөп кем пайдаланады
Әр шаруашылық тәулігіне қанша шөп жұмсайды?
1) 272: (112-95)=272:17=16 (кг) - әр сиырға жұмсалады
2) 112×16=1792 (кг) - 1-шаруашылықта
3) 95×16=1520 (кг) - 2-шаруашылықта
Ж:
6. Шаруашылықта күніне 1968 л сүт сауылып алынады. Оның 464 литрін дүкенге түсіреді, ал қалғанын 32 литрлік бидондарға құйып қалаға жібереді. Қалаға неше бидон сүт жіберіледі?
Барлығы – 1968 л сүт
Дүкенге – 464 л
Қалаға жібереді - 32 литрлік бидондармен
Қалаға неше бидон сүт жіберіледі?
(1968-464) : 32=1504:32=47 (б.) – қалаға
Ж:
7.
Тік
Төртбұрыштың
ұзындығы
Тік
Төртбұрыштың
ені
Тік
Төртбұрыштың
ауданы
20 дм
8 дм
160 дм
40 дм
8 дм
320 дм
80 дм
8 дм
640 дм
Кестенің бағандарын салыстыр. Не өзгерді? Не тұрақты болды?
Тік төртбұрыштың ұзындығының өзгерісі туралы не айтуға болады?
Тік төртбұрыштың ауданының өзгерісі туралы ше?
Тік төртбұрыштың ені тұрақты болып, ұзындығы артса, оның ауданы қалай өзгереді?
Ал ұзындығы кемісе ше?
8. Көбейтуді орында және оны бөлу арқылы тексер:
50027 × 4 52007 × 4
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Үйге тапсырма: 9–тапсырма, шығ. тапсырма.
Сеилхан Таңшолпан Математика 4 «А»
Бекітемін: 14.03.19 Оқу ісінің меңгерушісі:
Сабақтың тақырыбы: Бақылау жұмысы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Балалардың игерген білім деңгейін анықтау, оқу материалын қалай меңгергендігін бақылау.
Дамытушылық: Өзара кері есептер тобын шығару дағдыларын және ауызша, жазбаша есептеу дағдыларын дамту. Екі таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру жайлы білімдерін бекіте түсу. Өзіндік жұмыс дағдысын дамыту.
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
Бақылау жұмысы
І нұсқа
ІІ нұсқа
1.Есепті шығар.
Бір машина жолда 12 сағат, ал екінші машина 8 сағат болды. 1-машина 2-машинаға қарағанда 400 км артық жүрді.Олардың жылдамдықтары бірдей болса, әрқайсысы неше км жол жүрді?
1. Есепті шығар.
Автобус жолда 5 сағат, жүк машинасы 9 сағат болды. Автобус жүк машинасынан 240 км кем жүрді. Олардың жылдамдықтары бірдей болса, әрқайсысы неше км жол жүрді?
2. Амалдарды орында.
5×15-60:12×11+80
(99:33+76:4)×4-26×3
4×20:5-(88:22+6)
66:22×20+80:20
2. Амалдарды орында.
95:5+27×3-54:3
96:16+6×12+92:23
92:23×20-72:12×10
98:7×5-20×3
3. Өрнекте
* дм=80 см
* м=1000 мм
7 дм2= * см2
*см2=800 мм2
3. Өрнекте
* мм2=4 см2
9 м2= * дм2
80 мм = * см
40000 см2= * м2
4. Теңдеуді шеш.
Х:7=10025
Х×9=9009
В:5=125
4. Теңдеуді шеш.
Х×6=14790
Х×9=12501
333:а=3
5.
Ұзындығы а см, ені 4 м тік төртбұрыштың ұзындығын 3 есе арттырғанда алынған жаңа тік төртбұрыштың периметрін тап.
5.
Ұзындығы а см, ені 4 см тік төртбұрыштың ұзындығын 3 см кеміткенде пайда болған жаңа тік төртбұрыштың ауданын өрнек түрінде жазып көрсет.