kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Мәтінді есептерді пропорцияның көмегімен шығару

Нажмите, чтобы узнать подробности

пайызға  берілген  есептерді  пропорция  арқылы шығару

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Мәтінді есептерді пропорцияның көмегімен шығару»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.1.А Қатынастар және пропорциялар

Мектеп:

Күні:

Пән мұғалімі:

Тексерілді

Сынып: 6

Қатысқандарсаны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Мәтінді есептерді пропорцияның көмегімен шығару

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.5.1.2 пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шығару

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шығару

Оқушылардың басым бөлігі: Пайызға берілген есептерді шығару

Кейбір оқушылар: Пайызға берілген мәтінді есептерге кері есеп құрастыру оны шығару

Бағалау критерийлері

Пайызға берілген есептерді пропорция құру арқылы шығарады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шығару

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

-қатынас, пайыз, пропорция

Диалогтер мен жазу үшін қолданатын тіркестер:

  • ортаңғы мүшелерінің көбейтіндісі шеткі мүшелерінің көбейтіндісіне тең;

  • екі қатынастың тура теңдігі;

  • санның жүзден бір бөлігі

Құндылықтарды дамыту

   Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. Мәтіндік есептерде ауыл шаруашылығында өнеркәсіпте еңбек өнімдерін арттырудағы жауапкешілікке жұмылдыру

Пән аралық байланыс

Математикалық сауаттылық

Алдыңғы білім

Пайыз. Пропорция. Пропрцияның негізгі қасиеттері. Тура және кері пропоциионалдық тәуелділік.


Сабақтың кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

12 мин

Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал орнату. Шаттық шеңберінде тұрып "сұрақтарды қағып алу" әдісі арқылы бір-біріне тілектер айту.

(Миға шабылу). Оқушылардың өткен тақырыпты қаншалықты меңгергендігін тексеру.

Үй тапсырмасы ауызша сұралады:

1.Талдықорған қаласының тұрғындарының 60% -і А депутатқа дауыс берді, қалдандары В депутатқа дауыс берді. Қала тұрғындарының неше проценті В депутатқа дауыс берді?

Оқушылар орындарынан тұрып, ауызша жауап береді.

Шешуі: 100% - 60% =40%

Жауабы: Қала тұрғындары 40% процент В депутатқа дауыс берді.

2. Жолаушылар түске дейін 64 км қашықтыққа барды, Бұл жүруге тиісті межеленген қашықтықтың 20% -індей. Жолаушылар неше километр қашықтықты жүруді межелеген еді?

Шешуі: х- жолаушының межелеген жүруге тиісті қашықтығы.

64 км____________20%

x км_____________100%


Осыдан

Жауабы:320 км

Қб: бас бармақ әдісі

Түрлі түсті қағаз қиындылары арқылы топқа бөлу.

Жеке жұмыс:

Белсенді оқыту: «Түсіндіру және сипаттау» Оқушылар берілген тапсырманы орындайды.

1 есеп. Ауылшаруашылық жұмысшылар жиналысында 69 адам қатысты, бұл барлық жұмысшылардың 92% -ын құрайды. Жиналысқа қатыспаған адамдар саны қанша

Шешуі:

Жиналысқа барлық жұмысшылардың 8% - пайызы қатыспаған. Пропорция құрып есептің шешімін табайық.

69 92%

х 8%



Дескриптор: Білім алушы:

-берілген есепке пропорция құрады

- жиналысқа қатысқан адамдардың санын анықтайды

- есептің шешімін табады

2- есеп. Талдықорған қаласының ауа ластануының 70,6% -ын көліктер, 12,3% -ын қалдықтар мен химикаттар,10,3%-ын отынның жануынан бөлінген газ,ал қалған пайызды өнеркәсіптер құрайды. Өнеркәсіптер ауа ластануының қанша пайызын береді?

Шешуі: 100% - ( 70,6%+ 12,3%+10,3%)=6,8%

Жауабы: Өнеркәсіптер ауа ластануының 6,8% береді.

( сұрақтар қою арқылы сабақтың тақырыбымен мақсаты ашылады

Дескриптор: Білім алушы:

-берілген есепке пропорционалдық тәуелділікті анықтайды.

- пропорция құрады

- өнеркәсіптер ауа ластануының қанша пайызын есептейді

Қб: мадақтау әдісі жарайсың, керемет,бас бармақ әдісі арқылы бағаланады.

6 математика





Есептерді ауызша орындайды























Түрлі түсті қағаз қиындылары арқылы топқа бөлу


















Сабақтың ортасы

20 – мин

Белсенді оқыту:

Білім деңгейі: «Түсіндіру және сипаттау»

Топтық жұмыс. Мәтінді есептерді пропорцияның көмегімен шығару

- пропорция құру арқылы есептерді шығара білу

- пропорция арқылы жүрген жолын есептейді.

- анықтамасы бойынша пропорцияны анықтайды

- пропрцияның негізгі қасиеттерін қолданады

Білім деңгейі: қолдану.

Саралау тәсілдері: « Тапсырма беру»

Барлық оқушылар үшін: Топтық жұмыс

1.Жер тілімінің 60% -на күріш, қалған бөлігіне бидай егілген. Егер бидай күрішке қарағанда 144 га жерге аз егілсе, әрқайсысы қанша га ауданға егілген?


Көптеген оқушылар үшін: Жұптық жұмыс

2. Дүние жүзі бойынша көмір өңдірудің пайызға шаққандағы үлесі мынадай: Еуропа (30%), Азия (25%) және Солтүстік Америка(25%).Құрылықтың қалған бөлігінде көмірдің қанша пайызы өңдірілді?


Кейбір оқушылар үшін: Жекелей жұмыс

3.Үш сан қосылды. Бірінші сан қосындысының 25%-ын, екіншісі 35%

құрайды. Егер үшініші сан екіншіден 2,1 – ге артық болса, сандарды табыңыз.

Бағалау:Дескриптор:

  • пайыздық есепті шығара алады

  • пропрцияның негізгі қасиеттерін қолданады

  • шартқа сәйкес пропорция құра алады


Бағалау:




Топтық жұмыс: Белсенді оқыту: Қорытынды шығару және есте сақтау, рефлексия және есте сақтау әдістері арқылы тест жұмыстары алынды.

Тест

1.Жанат математика пәні бойынша ҰБТ- ға дайындалу барысында 1800 есеп шығарды. Кітаптағы барлық есептердің 90% -ын құраса, кітапта қанша есеп болғаны?

а) 2020

в) 2000

с) 1956

d)1600

е) 1990

2. Самат жаяу 200,9 км қашықтықты жүріп өтті.Егер ол барлық жолды 41% -ын өткен болса, барлық жолды табыңыз.

а) 560,7 км

в) 470 км


с) 490 км

d) 500км

е) 482 км


3.Алакөл көлінің суының 8% -ы тұз. 200литр көлдің суынан 4% -дық тұзды су алу үшін қанша тұщы су қосу қажет

а) 95л

в) 110л

с) 180л

d)200л

е) 250л


4.Қай санның 41% 2009 болады?

а) 4900

в) 4750

с) 4100

d)4255

е) 4000

5.Дүкенде қазақ, қытай және латын тілінде кітаптар бар.Қазақ тіліндегі кітаптар саны қытай мен латын тіліндегі кітаптардың 75%-ын құраса, қытай тіліндегі кітаптар саны латын тіліндегі кітаптардың 80%-ын құрайды. Латын тіліндегі кітаптар саны 80 екені белгілі.Дүкенде кітаптардың қаншасы қазақ тілінде.

а) 210

в) 190

с) 142

d)220

е) 108




Сабақтың соңы

8 - мин

Сабақты қорытындылау. Бүгінгі сабақта мәтінді есептерді пропорцияның көмегімен шығару барысында оқушыларға әр түрлі тапсырмалар беру арқылы білімдері бағаланады

Рефлексия

Бүгінгі сабақтағы өз жұмысыңды төмендегі жауаптардың біреуін таңдау арқылы бағалаңыз.

Сабақтың күрделілігін бағала.

Сізге сабақ...

-жеңіл

-қарапайым

-қиын

Материалды меңгеру дәрежеңізді бағалаңыз:

- толық меңгердім;

- бүгінгі сабақты жартылай түсіндім;

- бүгінгі сабақты түсінбедім











Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Белсенді оқыту: «Түсіндіру және сипаттау» Оқушылар берілген тапсырманы орындау барысында пәнге деген қызығушылығы арттады

Білім деңгейі: қолдану. Саралау тәсілдері: « Тапсырма» беру түрлерін қолдану барысында оқушы тапсырманы тиянақты орындауға дағдыланады, бір- біріне көмектеседі




Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Оқушылар материалды қалай меңгергенін Белсенді оқыту тәсілі бойынша «Бекіту және қолданысқа енгізу», «Рефлексия және бағамдау» түрлері арқылы тест тапсырмалары алынды

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

1:


2:





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Мәтінді есептерді пропорцияның көмегімен шығару

Автор: Қайратова Мөлдір Қайратқызы

Дата: 26.10.2020

Номер свидетельства: 561307
