kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Екі айнымалысы бар сызықты емес теңсіздіктер жүйесі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ жоспары бұл сабақ негізінен математика пәні мұғалімдеріне арналған

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Екі айнымалысы бар сызықты емес теңсіздіктер жүйесі»


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер және олардың жүйелері

Мектеп: ... атындағы орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: .


Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Екі айнымалысы бар теңсіздіктер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.2.3 екі айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу

Сабақтың мақсаты

Екі айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу ұғымымен танысу;

Екі айнымалысы бар сызықты емес теңсіздіктер жүйесін шешу.

Бағалау критерийі

Екі айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу ұғымымен танысады;

Екі айнымалысы бар сызықты емес теңсіздіктер жүйесін шешеді.

Тілдік мақсаттар


Сабақтың тілдік мақсаттары:

- екі айнымалысы бар теңсіздіктердің анықтамаларын тұжырымдайды;

- екі айнымалысы бар сызықты емес теңсіздіктер жүйесінің анықтамаларын тұжырымдайды.

Бөлім бойынша лексика және терминология:

Теңдеулер, жүйе, сызықтық емес, мәтінді есептер, айнымалы, теңсіздіктер

Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер:

- екі айнымалысы бар … теңсіздіктер жүйесі;

- мәтінді есептер … теңсіздіктер жүйелерін құру арқылы … шығарылады;

- екі айнымалысы бар теңсіздіктре … есептелінеді.

Құндылықтарға баулу




«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтары бірінші кұндылығы: «Қазақстан тәуелділігі және Астана».

Достық және айналадағыларға қамқор көрсету; шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау

Пәнаралық байланыс

Математика

Алдыңғы білім


Алдыңғы білімді қорытындылау мақсатында білім алушылардан сұрақ-жауап арқылы қорытындылаймын.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар



Сабақтың басы























Оқушылардың назарын сабаққа аудару үшін қалыптастырушы бағалаудың «Допты лақтыру» тәсілін қолданамын. Осы тәсіл арқылы оқушылар өткен тақырыптардың ережелерін қайталайды (оқушылар бір – біріне доп лақтыру арқылы өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар қояды, ережелерді қайталайды).

Үй тапсырмасын тексеремін.

№1.62, 1.63 есептер:

  1. Бір егін алқабынан 2880 ц астық, ауданы одан кіші жерден 2160 ц бидай жиналды. Бірінші алқаптың әр гектарынан екіншісіне қарағанда 4 ц бидай артық жиналды және бірінші алқаптың ауданы екіншісінен 12 га артық. Әрбір алқаптың ауданын табыңдар.

  2. Алюминий мен магнийдің қоспасында 22 кг алюминий бар. Бұл қоспаға 15 кг магний қосылып, қайта балқытылды. Осыдан шыққан жаңа қоспаның құрамындағы магнийдің үлесі 45%-ға өсті. Алғашқы қоспаның салмағы қандай болған?

Оқушыларды топқа бөлу және жақын арада даму аймағын анықтау үшін «Алтын себет» әдісін қолданамын. Оқушыларға конверт таратылады, конверттің ішінде «Алгебралық қосу», «Алмастыру» және «жаңа айнымалы енгізу» сөздері берілген, бірдей сөздері бар оқушылар бір топқа жайғасады. Оқушылар өз топтарын атауларына мағлұматтар береді.


Оқушыларға жетелеуші сұрақтар қоя отырып, бүгінгі сабақтың оқу мақсатын анықтаймын:

  • Екі айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу үшін, алдымен қандай қадам жасаймыз?

  • Екі айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесін шешуді білдік, енді екі айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесін шешу үшін қандай қадам жасаймыз?

Осы сұрақтарға жауап алғаннан кейін күтілетін нәтижені анықтаймыз:

  • Екі айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу ұғымымен танысады;

  • Екі айнымалысы бар сызықты емес теңсіздіктер жүйесін шешеді.

Конверттер, үлестірмелік тапсырмалар























Оқулық, доп,

интербелсенбі тақта, стикер












Сабақтың ортасы








































































Оқушыларға сабақ мақсатына жататын білімді қалыптастыру және оқушылардың дағдысын дамыту үшін «Ой қозғау» әдісін қолданамын, оқушылар осы әдіс арқылы тақырып бойынша өз білімдерін қалыптастырады.


«Ойланып, тап» әдісі. (барлық оқушылар орындайды).

Тапсырма:

Оқушыларға тақырыпқа байланысты есептер беріледі, оқушылар осы есептердің шешімін табады. Теңсіздіктердің дәрежесін және айнымалылар санын анықтаңдар.

1-топ:

.


2-топ:

;

.


3-топ:

;

.

Дескриптор:

білім алушы:

- Екі айнымалысы бар теңсіздіктер туралы тұжырымдар жазады.

- Екі айнымалысы бар теңсіздіктерге берілген есептерді шешеді.

Оқушылардың қажеттілігін анықтау үшін және бүгінгі алған білімінің әлсіз тұстарын, ақпаратты қабылдау барысында білімінің қалыптасуын және дағдысының дамуын анықтау үшін «Логикаңды шыңда» әдісін қолданамын.

1-тапсырма

Әр топқа жеке-жеке есептер беріледі. Оқушылар алған білімдерін пайдалана отырып, есептің шешімін табады.

1-топ:

Центрі нүктесін, радиусы R шеңбердің теңдеуін, оның сыртқы және ішкі бөліктерін анықтайтын теңсіздіктерді жазыңдар:

  1. (0;0),

  2. (-1;0), ;

  3. (2;3), .

2-топ:

Теңсіздіктің графигін саламыз. Берілген өрнекті түрлендіріп, оны

түрінде жазып аламыз. Бұл теңсіздікті қанағаттандыратын облыс суретте боялық көрсетілген.

3-топ:

Теңсіздіктің графигін салыңдар:

Дескриптор: Білім алушы

  • Оқулықтан меңгерген мәліметтерді пайдаланып, берілген есептердің шешімдерін таба алады.

2-тапсырма

Оқушының мәтінді есептерге теңдеулер жүйесін дұрыс құрып және оларды шеше алуы үшін, оқушылардың қажеттілігін анықтау үшін «Шешімін тап» тәсілін қолданамын. Төмендегі тапсырма беріледі.

Төмендегі теңсіздіктермен анықталатын фигураларды координаталық жазықтықта кескіндеңдер:


І топ:

;

.


ІІ топ:

;

;


ІІІ топ:

;

.


Дескриптор:

Білім алушы

  • Берілген фигураларды анықтай алады;

  • Теңсіздіктермен анықталатын фигураларды координаталық жазықтықта кескіндей алады;

  • Олардың шешімдерін табады.







Үлестірмелік тапсырмалар, интербелсенді тақта























ҚБ жинағынан тапсырмалар



































































Смайликтер,

оқулық, ҚБ жинағынан тапсырмалар
















Сабақтың соңы

Оқушылардың есте сақтау қабілетін дамыту мақсатында «Жадыны дамытуға арналған» жаттығулар жасалынады. Оқушыларға белгілі бір реттілікпен қарапайым теңдеулер беріледі, білім алушылар сол реттілік бойынша реттілікті есте сақтап жауап береді.


«Шабадан-ет тартқыш-себет» әдісі. Оқушылар бүгінгі тақырыптағы алған білімдерінің өздері үшін қаншалықты құнды екенін осы әдіс арқылы көрсетеді.



  • Әрі қарай менің керегіме жарайды;



- Алған ақпаратты өңдеймін;





- Барлық ақпаратты тастаймын.







Бағалау ағашы, стикерлер, қима қағаздар

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


І. Тапсырма тәсілі:

1.«Допты лақтыру»

II. Қарқын тәсілі:

1.«Ойлан, тап»

2. «Шешімін тап»

ІІІ. Қорытынды тәсілі:

1.«Ой қозғау»

IV. Бағалау:

«Шабадан-ет тартқыш-себет»

әдісі

1. Топтар бір-бірін бағалайды.

2. Оқушылар өзара бағалайды.

3. Мадақтау

4. «Шабадан-ет тартқыш-себет»

5. Дискрипторларға сәйкес өзін-өзі бағалауды ұсынамын


«Допты лақтыру»

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Екі айнымалысы бар сызықты емес теңсіздіктер жүйесі

Автор: Сағындықова Мөлдір Жанболатқызы

Дата: 08.07.2019

Номер свидетельства: 516525
