Саба?ты? та?ырыбы: Екі айнымалысы бар сызы?ты? емес те?сіздіктер ж?йесі
Саба?ты? ма?саттары:
1. Білімділік: Екі айнымалысы бар сызы?ты? емес те?сіздіктер ж?йесін графиктік т?сілмен шешу.
2.Дамытушылы?: О?ушыларды екі айнымалысы бар те?сіздікті шешу т?сілдеріне да?дыландыру. Те?деуді? графигі.
3.Т?рбиелік: О?ушыларды д?лдікке, ??ыптылы??а, жылдамдылы??а, ептілікке т?рбиелеу.
Саба?ты? т?рі: жа?а саба?
Просмотр содержимого документа
«Екі айнымалысы бар сызы?ты? емес те?сіздіктер ж?йесі»
Пән: алгебра
Сынып: 9
Күні: 26.10.15ж
Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін графиктік тәсілмен шешу.
2.Дамытушылық: Оқушыларды екі айнымалысы бар теңсіздікті шешу тәсілдеріне дағдыландыру. Теңдеудің графигі.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдістері:
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
-Бір айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу жолдары қандай?
-Бір айнымалысы бар теңсіздіктерді шешудің алгоритімі қандай?
-Теңдеулер жүйесін қалай шешеді?
ІІІ Жаңа тақырып:
Екі айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің шешуі деп жүйенің әр теңсіздігін дұрыс теңсіздікке айналдыратын айнымалының мәнін айтамыз.
- Екі теңсіздіктің шешімі олардың шешімінің ортақ бөлігі болады.
Бір айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу үшін келесі алгоритмді қолданамыз:
Теңсіздікке сәйкес функциясын түрін анықтаймыз;
Ол функцияның графигін координаталар жазықтығына салып, жазықтықты бөліктерге бөлеміз;
Жазықтықтың қай бөлігі теңсіздіктің шешімі болатынын анықтаймыз.
Мысал1.
Мысал 2.
ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:
Ауызша орындалатын тапсырмалар: №114, №116
Тақтада орындалатын тапсырмалар: №115, №117(а,ә)
y
№115
шешуі: R=6 6 x
6
шешуі: R=4
4
№117. 4
шешуі: R=0,8
Сабақты бекіту кезеңі: 0,8
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер
Шеңбердің теңдеуі
Координаталық жазықтық
Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үйге тапсырма: №117(б,в,г,д)
Бағалау