Ш дыбысының артикуляциясын еске түсіру, сөзде дұрыс, анық айтуға үйрету, ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту, сөзде Ш дыбысының орнын табу, байланыстырып сөйлеу тілін дамыту, сөздік қорын молайту, қолдың ұсақ моторикасын дамыту.
Балалардың ойыншықтар туралы ұғымдарын кеңейту. Ойыншықтар арқылы түрлі қимыл қозғалыс жасату. Үйренген сөздерден сөйлем құрату. Дыбыстарды дұрыс анық айта білуге жаттықтыру.
Ауыз тілінің дағдысы дамуы, диалог, монолог дағдысы дамуы.Балалардың ойыншыққа деген қызығушылығын арттыру, сөздік қорларын молайту.
Көрнекілігі: Ш дыбысының артикуляциясының кескіні, жеке карточкалар, суреттер.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«« Ш дыбысы мен әрпі»»
Сабақтың тақырыбы: « Ш дыбысы мен әрпі»
Сынып: 1 сынып
Сабақтың мақсаты:
Ш дыбысының артикуляциясын еске түсіру, сөзде дұрыс, анық айтуға үйрету, ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту, сөзде Ш дыбысының орнын табу, байланыстырып сөйлеу тілін дамыту, сөздік қорын молайту, қолдың ұсақ моторикасын дамыту.
Балалардың ойыншықтар туралы ұғымдарын кеңейту. Ойыншықтар арқылы түрлі қимыл қозғалыс жасату. Үйренген сөздерден сөйлем құрату. Дыбыстарды дұрыс анық айта білуге жаттықтыру.
Ауыз тілінің дағдысы дамуы, диалог, монолог дағдысы дамуы.Балалардың ойыншыққа деген қызығушылығын арттыру, сөздік қорларын молайту.
Көрнекілігі: Ш дыбысының артикуляциясының кескіні, жеке карточкалар, суреттер.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру.
Дыбыстарды дұрыс дыбыстаймыз,
Зер салып тыңдаймыз,
Әріптерді қатесіз жаза,
Оқимыз біз тамаша!
Жаңа сабақ. Жұмбақ оқу.
Ашада ба
Асада жоқ.
Шашта бар,
Қаста жоқ. Ш
«Шар» дыбысы қандай дыбыстан басталады /ш/. Сол дыбыспен біз бүгін танысамыз.
Дыбыстың артикуляцисы.
Артикуляциялық, акустикалық белгілерін мінездеме. Ш-тіл ұшы таңдайдың алғы жағына көтеріледі, бірақ таңдайға тимейді, бүйірлері жоғары азуларға тиеді, жабысқан. Еріндер аздап дөңгеленіп, алға қарай шығыңқы келеді.Тістер жақындаған кезде кішкене саңылау 1-2мм қалады.
Дыбыстың белгісі, қандай үйге орналастыратындарын айту.(Ш дауыссыз, көк үйде орналасады). Ш дыбысын дыбыстағанда неге ұқсайтынын айту (қаздың, жыланның ысылы, орман шуылы,дөңгелектің жарылы, шардан ауа шығаруы)
Сіздер қандай ойыншықтар жақсы көресіздер?
Мына суреттердегі «ш» дыбысынының қайда орналасқанын айтыңдар.
Әріппен таныстыру. Ауада жазу, не нәрсеге ұқсайтынын анықтау.
Буында айту. а) ша-шо-шо, шо-шу-шу-ша,шұ-шо-шұ-шұ
Ұйқасын тап
Ша – ша - ша -ойын тамаша.
Шу – шу - шу -әжем шашты шашу.
Шы - шы - шы -қойды бақты қойшы.
Аш - аш - аш -қарағай, шырша, ағаш.
Ше ше ше -апайлар біздің ерекше.
Іш - іш - іш - өсті бітік күріш.
Фонематикалық қабылдауларын дамыту.
Ш дыбысы бар сөздерге қол соғу. Тамаша, гүл, бала, алаша, шағала, кесе, қолшатыр.
Ш дыбысының орнын көрсет: ғарыш,шағала, шана,шалқан,қайшы.
Сергіту жаттығуы: «Тербеледі ағаштар»
Тербеледі ағаштар,
Алдымнан жел еседі.
Кіп – кішкентай ағаштар
Үп – үлкен боп өседі.
Ойыншықтарды сипаттап, түстерін пішіндерін айтып беріңдер.
Ойын: «Кім жылдам» Шарты: Ойыншықтарды көрсеткенде олардың аттарын жылдам айту керек. Мен ойыншықтардың суреттері көрсетемін.
Оқушылардың мақсатты: ойыншықтардың атауларын үлгі бойынша айту.
Үлгі: бір қызыл домалақ доп, және т.с
Жаңылтпаш айту. Шеше, шеше неше кесе сынды кеше?
Суреттпен жұмыс:
Байланыстырып айту.
Қорытынды. Қандай дыбыспен таныстық?
Балалар біз бүгін сабақта не істедік? (сурет қарадық, жаттығу істедік)