kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ж. Молдағалиев «Ар-ұят туралы» өлеңі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Барлық оқушы: Ж.Молдағалиевтің  өмірі мен шығармашылығы туралы мәліметтерді біледі. Ақынның «Ар-ұят туралы» өлеңін оқып, түсінеді.

Көпшілік оқушы: Ж.Молдағалиевтің  өмірі мен шығармашылығы туралы мәліметтерді біледі. Ақынның «Ар-ұят туралы» өлеңін оқып, түсінеді. Адам бойындағы жағымды, жағымсыз қылықтарды ажыратады, мысал келтіреді. Өлеңді талдайды.

Кейбір оқушы:

Ж.Молдағалиевтің  өмірі мен шығармашылығы туралы мәліметтерді біледі. Ақынның «Ар-ұят туралы» өлеңін оқып, түсінеді. Адам бойындағы жағымды, жағымсыз қылықтарды ажыратады, мысал келтіреді. Өлеңді талдайды. Ар-ұят, намыс туралы өз ойларын ортаға салады

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ж. Молдағалиев «Ар-ұят туралы» өлеңі»











































Жетписова Айгуль Амантаевна

Бастауыш сынып мұғалімі
Астана қаласы №65 мектеп-гимназиясы

Пәні: Әдебиеттік оқу

Сынып: 4 сынып

Күні: 22.09.2016

Тақырыбы:


Ж. Молдағалиев «Ар-ұят туралы» өлеңі


Сабақ мақсаты:

Ақын Ж.Молдағалиевтің өмірі мен шығармашылығы туралы малғұматтарды жинақтап, топтастырады.Ақынның «Ар-ұят туралы» өлеңін оқып түсінеді,талдайды. Адам бойындағы жағымды қылықтарды үйренеді, бойларына дарытады.


Күтілетін нәтижелер

Барлық оқушы: Ж.Молдағалиевтің өмірі мен шығармашылығы туралы мәліметтерді біледі. Ақынның «Ар-ұят туралы» өлеңін оқып, түсінеді.

Көпшілік оқушы: Ж.Молдағалиевтің өмірі мен шығармашылығы туралы мәліметтерді біледі. Ақынның «Ар-ұят туралы» өлеңін оқып, түсінеді. Адам бойындағы жағымды, жағымсыз қылықтарды ажыратады, мысал келтіреді. Өлеңді талдайды.

Кейбір оқушы:

Ж.Молдағалиевтің өмірі мен шығармашылығы туралы мәліметтерді біледі. Ақынның «Ар-ұят туралы» өлеңін оқып, түсінеді. Адам бойындағы жағымды, жағымсыз қылықтарды ажыратады, мысал келтіреді. Өлеңді талдайды. Ар-ұят, намыс туралы өз ойларын ортаға салады, бір шумақ өлең құрастырады.




Кезең

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеттері

Бағалау

Ресурстар, жабдықтар, сыныптағы жағдай

Басы












Үй тапсырмасын сұрау

















Қызығушылықты ояту


5 мин



























Ұйымдастыру кезеңі

Топқа бөліну(әр түрлі тақырыптағы қиындыларды таңдау арқылы 4топқа бөлінеді

1-топ: Ақыл

2-топ: Ар-ұят

3-топ: Білім

4-топ: Намыс

«Ақылың болса, арыңды сақта,

Ар ұят керек әр уақытта»


«Егер мен ғалым болсам?» эссені оқыту (4 бала, 4 топтан)

Кестені толтыру \ тақтадағы үлкен кестеге кезекпен шығып толтырады\


2.»Бес жолдық тұжырымдама» СТО әдісі бойынша

1. Кім? (Шоқан)

2. Қандай?(Алғыр, ақылды, білімді, зерек, өнерлі)

3.Не істеді?(саяхат жасады, зерттеді,аралады, еңбектер жазды, бай мұра қалдырды)

4.Синоним (зерттеуші-ғалым, алғашқы-тұңғыш, атақты-белгілі, ағартушы-ұстаз)

5.Бір сөйлем(Шоқан Уәлиханов-қазақтың тұңғыш әскери ғалымы)

Қорытынды:

Шоқандай батыл жүректі, құрыш білекті, елін-жерін сүйетін адал, ар-ұжданы жоғары, намысты ұрпақ болып өсіңдер!


Осы сендерге айтылған тілектегі ар-ұждан, намыс деген сөздің мағанасына тереңірек үңіліп көрейікші.

«Жұптасып-ойлан-бөліс» әдісі бойынша осы сөздің мағнасын талқылайды.


Таңдаулары бойынша топтарға бірігіп отырады














































Әр топ бір-біріне кері байланыс береді

Мақал-мәтелдер








































Мағнаны тану


Ж. Молдағалиев

«Мен- қазақпын!»

Мен- қазақпын мың өліп, мың тірілген,

Жөргегімде таныстым мұң тілімен

Жылағанда жүрегім, күн тұтылып,

Қуанғанда күлкімнен түн түрілген.


Мен- қазақпын , ажалсыз анамын мен,

Құрсағыма сыйдырам даланы мен.

Пәк сәбимін бесікте уілдеген,

Дәуірлермен құрдаспын, данамын мен.


Көрініс; Қайрат, ақыл, білім туралы

Жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды.

1.Ақын Ж.Молдағалиев өмірі мен шығармашылығы туралы мәліметтерін топ ішінде талқылау.

2.Өлеңді оқып, мазмұнына жоспар құру.

3. Өлең мазмұнына талдау жасау.

4. Өлең мазмұнын ашатын сұрақ дайындау.





Сергіту сәті






Ой толғаныс


Мюнстенберг әдісі бойынша сөз құрастырады

1топ -2 топ

Вншарашожданагаемеабыройжауатотлдпұятөмнркнамыс

Тижадалжылоллдемтсанпарызқросипажігеротаиблпабілім

Жұбаншгдренполпнаданщшгентратқорнмаавнжігітспротпәдеп

\ар, ождан, абырой, ұят, намыс, адал, парыз,жігер,білім, Жұбан, надан, жігіт,әдеп\

3-4 топ

Ақынның өлеңінде кездескен мақал-мәтелдерді тауып, олардың біреуін қатыстырып бір шумақ өлең құрастыру.



Бармақпен






Табыс критерийлері арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды


Табыс критерийлері

Жеттім

Талпындым

Ақын туралы тың деректер білдім



Өлеңнің мазмұнын түсініп, талдай аламын.



«Ұят» сөзінің мағнасын түсіндім







Үй тапсырмасы


Өлеңнен өзіңе ұнаған шумақты жаттап ал




Бағалау


Тақтаға ілінген бағалау критерийлері бойынша оқушыларды бағалау




Кері байланыс


«Екі жұлдыз, бір тілек!» \ Оқушылар стикерге сабақтың өтуі туралы екі жақсы жағын, бір ұсынысын жазады\ Оны алма ағашына барып іледі







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Ж. Молдағалиев «Ар-ұят туралы» өлеңі

Автор: Жетписова Айгуль Амантаевна

Дата: 20.12.2016

Номер свидетельства: 371600
