kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сабақтың тақырыбы: Анықтауыш

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың  тақырыбы:   Анықтауыш

Сабаққа негізделген оқу мақсаты

  •  Оқушылар сөйлем мүшелерінің түрлерімен танысады. Синтаксистік талдау жасай алады.
  • Өз беттерінше сыни ойлауын, сабаққа деген қызығушылығын арттыру,
  • сөйлеу мәдениетін дамыту, сауатты жазуға үйрету

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:  Барлық оқушылар тұолаусыз мүше анықтауышты  біледі; сауатты көркем жазу

Оқушылардың басым бөлігі: Анықтауыштың  қалай жасалғанын ажырата білу

Кейбір оқушылар: Анықтауыштың жасалу жолын түсіндіріп оған бірнеше мысалдар келтіру арқылы дәлелдей білу

Тілдік мақсат

Оқушылар: сөйлем ішінен анықтауышты  таба алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер: сөйлем мүшелерінің орналасуы, сөз тіркесінің мағыналық байланысы

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: 1) Сөйлем мүшелері туралы біледі

2)Анықтауышқа  ереже  шығару

3) синтаксистік талдау жасау

Талқылауға арналған тармақтар: Сөйлем ішінен анықтауышты тауып, талдай біліп, анықтайды.

Қандай сұрақтарға жауап береді?

Сіз тұрлаусыз мүшелер қандай сұрақтарға жауап беретінін  айта аласыз ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар:  анықтауышты   қатыстырып сөйлем құрады

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сабақтың тақырыбы: Анықтауыш»

Сабақ:

Анықтауыш

КҮНІ:

СЫНЫП:8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабаққа негізделген оқу мақсаты

  • Оқушылар сөйлем мүшелерінің түрлерімен танысады. Синтаксистік талдау жасай алады.

  • Өз беттерінше сыни ойлауын, сабаққа деген қызығушылығын арттыру,

  • сөйлеу мәдениетін дамыту, сауатты жазуға үйрету

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Барлық оқушылар тұолаусыз мүше анықтауышты біледі; сауатты көркем жазу

Оқушылардың басым бөлігі: Анықтауыштың қалай жасалғанын ажырата білу

Кейбір оқушылар: Анықтауыштың жасалу жолын түсіндіріп оған бірнеше мысалдар келтіру арқылы дәлелдей білу

Тілдік мақсат

Оқушылар: сөйлем ішінен анықтауышты таба алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер: сөйлем мүшелерінің орналасуы, сөз тіркесінің мағыналық байланысы

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: 1) Сөйлем мүшелері туралы біледі

2)Анықтауышқа ереже шығару

3) синтаксистік талдау жасау

Талқылауға арналған тармақтар: Сөйлем ішінен анықтауышты тауып, талдай біліп, анықтайды.

Қандай сұрақтарға жауап береді?

Сіз тұрлаусыз мүшелер қандай сұрақтарға жауап беретінін айта аласыз ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар: анықтауышты қатыстырып сөйлем құрады

Алдыңғы оқу

Тұрлаулы мүшелер

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар


Басталуы(Кіріспе)

10мин

1.Ұйымдастыру кезеңі

а) Оқушылармен сәлемдесу;

б) оқушыларды түгендеу;

в) жұмыс орнының сабаққа дайындығын тексеру;

г) оқушылардың көңілін сабаққа аудару.

Тренинг «Менің арманым»

Оқушыларды топқа бөлу

Топ ережелерін еске салу

Сабақтың критерийлерімен таныстыру

Блум таксаномиясы

Білу. Бізге мәлім деректер.

Түсіну. «Білген сайын келеді, біле бергім»

Қолдану. «Ой маржаны – кітапта»

Талдау. «Ойлы болсаң, озып көр!»

Жинақтау. «Ізденіс- білім нәтижесі.

Бағалау. «Білім шыңы – нәтиже»

Үй тапсырмасын пысықтау.

Білу. Бізге мәлім деректер.

Білу кезеңі бойынша оқушыларға сөйлем мүшелері тарауынан өтілген бастауыш, баяндауыш, толықтауыш тақырыптарын үш топқа бөліп қорғату.

4. Үй жұмысын тексеру

Еркін тақырыпта мәтін жазу болатын.

-Кәне, тексеріп өтейік.(оқушылар кезекпен оқып шығады)

-Жарайсыңдар!


















-Біз нені еске түсірдік?

-Бүгінгі сабағымыз «Әдеби тілдің грамматикалық нормалаы» деп аталады


Негізгі бөлім

25мин

5.Жаңа сабақ Жаңа сабақ түсіндіру

Түсіну. «Білген сайын келеді, біле бергім»

- Балалар, енді бір сәт бері қараңдаршы «Джигсо» әдісімен Мәтінмен жұмыс Әр топқа кітаптан тапсырма беру Топтар өзара тапсырма орындайды. Тақырыпты түсінгендерін тапсырма орындау арқылы көрсетеді, тақырыпты жинақтайды

Түсіну. «Білген сайын келеді, біле бергім» кезеңі бойынша жаңа сабақты оқушылармен бірге сұрай отырып, анықтауыш туралы түсініктерін қосымша мәліметтермен толықтыру.

Аббревитуралар” әдісі арқылы ережені қысқартып жазу

С,з,е,н,з,ұ,ж,б,да,с,т,б,м,с,,с,си,ж,с,т,м,а,д.

Оқулықпен жұмыс Қолдану. «Ой маржаны – кітапта»

48-жаттығу “Топтық жұмыс” ауызша орындау

Қолдану. «Ой маржаны – кітапта» кеңі бойынша 49-жаттығудағы сөйлемдерді үш топқа бөліп беру. Топ басшыларына тақтамен талдау жұмысын орындату. Оқушылар сөйлемге толық синтаксистік талдау жасайды. Анықтауышты құрамыны қарай талдайды. Оқушылар сұраққа жауап береді, критерийге сүйене бағалайды.

Тапсырма «Адамның жақсы, жаман болмағы - өзінен» тақырыбында ойтолғау жазу


6.Сергіту сәті.

«Анықтауыш» сөзіне «Сөзден-сөз құрау» ойынын ойнайды.

.

Шығармашылық жұмыс

Елестету арқылы бір бейнені мәтін құрау.

Талдау. «Ойлы болсаң, озып көр!»

Кестемен жұмыс істету

Талдау. «Ойлы болсаң озып көр!» кезеңі бойынша матаса, қабыса байланысқан тіркестерді кестеге түсіреді.


























А4 қағазына сызылған кесте

















Қорытынды

8 мин

7.Сабақты қорытындылау

«Желпуіш» әдісі арқылы сұрақтар жасау, жауап беру

8.Кері байланыс:

Оқушылар білімін кері байланыс арқылы қорытынды жасалды.

1.Сіз бүгін нені білдіңіз?

2.Сіз үшін не құнды болды?

3. Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты?

Оқушылар өз пікірлерін айтып,сабақ қорытындыланды.

Оқушылардын кері байланысты "Нені білемін"?, "Нені білдім" , "Нені білгім келеді ? "










Қосымша ақпарат:

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және қорғау ережелері

АКТ мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

Семантикалық картамен жұмыс.

Шығармашылық жұмыспен шұғылдану арқылы оқушы жан-жақты ізденісте болады. Оқулықтан тыс жаңа дүниемен таныса отырып, шығармашылық қабілеті артады

  • Топтық бағалау.

  • Өзін-өзі бағалау.

  • Әдебиеттік оқу және дүниетану.

Интербелсенді тақта.


  • Әдебиеттік оқу сабағында мәтіндер оқу арқылы оқушылар тұрлаусыз мүшелерді біледі , есте сақтау қабілеттері артады.

Рефлексия

Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жосапрыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол желпуішке Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз?

Сабақта мақсатыма жеттім. Оқушылар тұрлаусыз мүшелердің жасалу жолдарын меңгерді. Сыныптағы ахуал көңілді болды. Жоспарланған саралау шаралары тиімді болы. Берілген уақыт ішінде жоспар толық орындалды. Жоспарыма шығармашылық жұмысты орындау барысында өзгерту енгізілді. Өйткені, көпшілік балаларға ауызша талдаған түсініксіздеу болды.

Қорытынды бағамдау



Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Оқушылар топта жұмыс жасау арқылы тұрлаусыз мүшелерді жақсы меңгерді



2: Жаңа сабақты қортындылау кезінде қолданған желпуіш сұрақтары табысты болды


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Ойын арқылы оқушыларға тапсырмаларды орындау қызықты, әрі көңілді болды



2: Жұптық жұмыс сәтті шықты


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Оқушылармен кері байланыс жасау арқылы мен келесі сабақта сұрақтарға жауап беруіне байланысты қай сұраққа жауап беретіндігін толықтыру керек екенін білдім.












Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Сабақтың тақырыбы: Анықтауыш

Автор: Қыдыралиева Гулнар Абдрасиловна

Дата: 20.11.2016

Номер свидетельства: 360544
