kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Әмірхан Абдуллин. "Ақкөл жағасында"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Әмірхан Абдуллин. «Ақкөл жағасында" т.б.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Әмірхан Абдуллин. "Ақкөл жағасында"»

Күні: 05.12.2016


Пәні:әдебиеттік оқу


Сыныбы:4

Мұғалімі: Алимова И

Тақырыбы:

Әмірхан Абдуллин. «Ақкөл жағасында» 



Мақсаты:

Әмірхан Абдуллиннің «Ақкөл жағасында» әңгімесінің мазмұнын ашып, мәнерлеп оқуға үйрету 



Күтілетін нәтиже: 

Барлығы: Әңгіменің мазмұнын түсінеді.

Көбі:Тақырыпты тыңдап сұрақтар қоя алады.

Кейбірі:Әңгімені талдай алады.



Түрі:

аралас сабақ



Формасы

топтық




Әдісі:

Әңгімелеу, сұрақ-жауап




Пәнаралық байланыс:

музыка, бейнелеу өнері, математика



Көрнекіліктер:

интербелсенді тақта, маркер, плакат, киіз үй суреті




Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Сабақтың барысы: 

І. Ұйымдастыру сәті. 
Психологиялық дайындық 
Шырылдады қоңырау 
Біз сабақты бастаймыз 
Партамызға отырып, 
Өзара көз тастаймыз 
Табыс тілеп көзбенен 
Жаңа білім алуға 
Алға қадам аттаймыз. 

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

АКТ

Топқа бөлу


Топқа суреттер арқылы бөлу

Арба, балық, көл.

Бағалау туралы түсінік

Мұғалім сабақ барысында оқушының күнделігіне түсті қағаздар жапсыру арқылы бағаланып отырады.

Көк түс- 5

Қызыл түс-4

Сары түс- 3 ұпайды білдіреді.

Оқушылар суретер арқылы 3 топқа бөлінеді.

суреттер

Басы































Ортасы
















































Соңы









Сайыс сабақтың бөлімдерімен таныстыру

Сайыс сабақтың бөлімдері:

І бөлім. «Ойымды жалғастыр»

ІІ бөлім. «Мықты болсаң тауып көр»

ІІІ бөлім Ой қорыту

ІV бөлім «Кім сауатты оқиды?»
V бөлім. Қорытынды: Сурет бойынша жаңа сабақты қайталап, еске түсіру

VІ бөлім Шығармашылық тапсырма

І бөлім. «Ойымды жалғастыр»

Үй тапсырмасы «Қырдың жас түлегі» әңгімесін оқып, түсінгенін айту.

ІІ бөлім. «Мықты болсаң тауып көр»

Сұрақ-жауап «Сен маған, мен саған»1.3-сыныпта Шоқан туралы қандай әңгіме оқығаныңды есіңе түсір

2.Бұл тарау қалай аталады?

3. Әңгімеде Шоқан оқыған сынып неліктен түгелдей жазаланады?

4. «Қорқарың бар қораға кірме» деген сөзді қалай түсінесің?

5. Мәтіннен Шоқанның еліне деген сағынышы суреттелген жерді тауып оқы

6. Әңгіме авторы кім?

7.Үлгілік сызбаға сүйеніп, Шоқан

Шоқан Уалиханов кім, қайда туған?

8.Қандай шығармаларын білесіңдер?

9.Шоқан Уалихановтың шын аты кім?

Жаңа сабақ

ІІІ бөлім Ой қорыту

Сөзжұмбақ

«Жарық жұлдыздар» тарауында әдебиет пен өнерге өшпес із қалдырған әйгілі адамдардың атын дұрыс тапсаң, бүгінгі әңгімеміздің кейіпкері жарық жұлдызымыздың аты шығады

1. «Сабырсыз,арсыз, еріншек» кімнің өлеңі?

2. «Абай жолы» роман-эпопеясын жазған кім?

3. Түркістан өлеңінің авторы кім?

4. «Қыран қырды аңсамай тұра ма» деп кім жазды?

5. Спандияр Көбеевтің арманын орындаған кім?






А

Б

А

Й


М

Ұ

Х

Т

А

Р



М

А

Ғ

Ж

А

Н



Б

Е

Г

А

Л

И

Н

А

Л

Т

Ы

Н

С

А

Р

И

Н


Мұғалім оқиды, мазмұнымен таныстырады.

Бейнебаян Ахмет Байтұрсынұлы туралы бейнебаян тамашалау

«Сиқырлы кітаптар» мультфильмін тамашалау.


ІV бөлім «Кім сауатты оқиды?»

І-топ

Әңгімені тізбектей оқу тиіс

ІІ-топ

Мазмұнын әңгімелеу тиіс

ІІІ-топ

Әңгіме мазмұны бойынша І-ІІ топ оқушыларының сұрақтарына жауап беруі тиіс

Оқушылар Ахмет Байтұрсыновтың шығармаларынан оқиды.

Дәптермен жұмыс

Сөздікпен жұмыс

Тарантас-төрт дөңгелекті, үсті жабық арба.

Көшір- арба айдаушы

Ныспы-адамның есімі, аты.

V бөлім. Қорытынды

Сурет бойынша жаңа сабақты қайталап, еске түсіру.

Суреттер бойынша өлең шумақтарын жалғастыру

Киіз үй, балық, арба суреті

Ал балалар тұрайық

Қане арбаға мінейік.

Киіз үйге барайық

Жұмбақ, жаңылтпаш айтайық

Көлде жүзген балықтай

Жүзіп, жүзіп алайық

Қане айналып,

Көлді қызықтап қайтайық

Оқушылар сайыс бөлімдерімен танысады.







І-бөлімде:Оқушылар әңгіме мазмұнын кезекпен жалғастырып айтады.

ІІ-бөлімде Сұрақ-жауап «Сен маған, мен саған» әдісі бойынша оқушылар сұрақ-жауап жүргізеді.













Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы сөзжұмбақтың шешуін табады.





















Оқушылар бейнебаян тамашалайды.


І-топ

Әңгімені тізбектей оқиды

ІІ-топ

Мазмұнын әңгімелейді

ІІІ-топ

Әңгіме мазмұны бойынша І-ІІ топ оқушыларының сұрақтарына жауап береді.

Топтар берілген тапсырманы топта ақылдасып орындайды.

Оқушылар сөздікпен жұмыс жүргізеді.



Суреттер бойынша өлең шумақтарын жалғастырады

АКТ








АКТ






Сұрақтар жазылған парақшалар
















АКТ

























АКТ




Оқулық














Дәптер









АКТ



Үйге тапсырма

Әмірхан Абдуллин. «Ақкөл жағасында» әңгімесін мазмұндау

5 тапсырманы орындау

Күнделіктеріне жазады.


Кері байланыс

Оқушылар білім қоржынына сабақ барысында не үйренгендерін жазу

Оқушылар білім қоржынына сабақ барысында не үйренгендерін жазады.

Қоржын суреті






















































Сергіту сәті. Ахмет Байтұрсыновтың шығармаларын оқу.

VІІ бөлім. Шығармашылық тапсырма

І бөлім «Ойымды жалғастыр»

С.Бегалиннің «Қырдың жас түлегі» әңгімесінің мазмұнын айту

ІІ бөлім. «Мықты болсаң тауып көр»

1.3 сыныпта Шоқан туралы қандай әңгіме оқығаныңды есіңе түсір

2. Бұл тарау қалай аталады?


ІІІ-бөлім «Ойлы болсаң озып көр»


III. Жаңа сабақ:

А.Байтұрсынұлының «Оқуға шақыру» өлеңін тыңдау. 

1. Балалар бұл бөлімде ұлы тұлғалар туралы оқып жатсақ соның бірі ағартушы, ұстаз Ахмет Байтұрсынов туралы өтеміз.
- Бұл кімнің өлеңі?

А. Байтұрсынұлы туралы бейнебаян тамашалау. 
- Бүгінгі сабақта А. Байтұрсынов туралы әңгімемен танысамыз.

Әңгіме авторы Әмірхан Абдуллин ақын, жазушы.Еңбек жолын тілші болудан бастап, баспасөз редакторына дейін көтерілді.

«Сиқырлы кітаптар» мультфильмін тамашалау.

Ахмет Байтұрсынұлы 1873 жылы 28 қаңтарда Торғай уезіне қарасты

Тосын болысының 5- ауылында Сарытүбек деген жерде дүниеге келген.

Ол қазақ халқының 20-ғасырдың басындағы ұлт-азаттық қозғалысы жетекшілерінің бірі, мемлекет қайраткері, ақын.

Ата-тегі: Аманжол – Шақшақ – Көмей – Қалқаман – Байсейіт – Үмбетей – Аралбай – Таңбай – Шошақ – Байтұрсын. Байтұрсыновтың атасы Шошақ мінезі салмақты, шындықты бетке айтатын, ақылды адам болған. Ол немересі Ахмет өмірге келгенде сүйінші сұрап барған кісілерге бір ат, бір түйеден мінгізіп, ауыл ақсақалдарынан бата алып, азан шақырып атын қойған.

Ахмет қазақ халқын қараңғылықтан алып шығуды өмірінің басты мақсаты етіп қойды.Қазақ балаларының « Оқу құралы» деп аталатын әліппе кітабының бастамасы «Әліппе оқулығын» жазды.

Шығармалары: «Маса», «Қырық мысал», «Тіл тағылымы»

Ол «Қазақ» газетін шығарды.

V бөлім. Сергіту сәті.

VІ бөлім Ой қорыту


VІІ бөлім. Шығармашылық тапсырма

Шығармашылық тапсырма

Ұланымын,------------

Ойлап өскен ертеңді.

Тәуелсіздік --------------

Құттықтаймын сіздерді!

Оқушылардың алған әсері. (Әр оқушы қоржынына керекті сөздерді салады)

(Жақсы, керемет, тамаша, қызықты, тартымды)

- 3 топ бойынша қорыту. (Достық жеңді, бірлік жеңді)

Үй тапсырмасы:“Ақкөл жағасында” мазмұнын айту 2, 3 тапсырманы орындау

Мұғалім: Біздің тілегіміз – бейбітшілік,тыныштық.Сендердің әрқайсысың Отанына қызмет ету үшін жақсы,әдепті,қайырымды,үлкеннің тілін алатын,кішіге қомқор бола білетін азаматтар болып өсулерің керек. Ата-бабамыз жанын қиып қорғаған ұлан-байтақ жердің иесі, болашақ иесі сендерсіңдер. Тәуелсіздігіміз тұғырлы болсын!









Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Әмірхан Абдуллин. "Ақкөл жағасында"

Автор: Алимова Ильмира Абдуллаевна

Дата: 14.01.2017

Номер свидетельства: 379207
