ІІ. ?й ж?мысын с?рау: Та?тада г?лді? суреті ілініп т?рады. ?р бала ?зіне ?на?ан г?лді? к?лтесін алады, артына жазыл?ан сан бойынша с?ра??а жауап береді.
а) ??гіме ?алай басталады?
?) А??ош?ар батыр ат басын ?айда ?келіп тірейді?
б) Домала? ана?а А??ош?ар батыр не айтты?
в) Батырлар Домала? ана?а неге та? ?алды?
г) ?у?ыншылар?а анамыз не айтты?
?) Домала? ана «??райт» сал?анда не болды?
д) А??ош?ар батыр не деп а?ырды?
е) Домала? ана ?андай адам?
ІІІ. Топ?а б?лу: Ал?ан г?лді? к?лтелеріні? т?стеріне орай топ?а б?лінеді. ?ызыл к?лтелерді – 1 топ?а, жасыл к?лтелерді – 2, сары к?лтелерді – 3 топ?а б?лдім.
І?.К?й ты?дау: ??рман?азыны? к?йі «Адай» ды ты?датамын.
?. Топтастыру ж?мысы: «К?йден ал?ан ?серім» маркер мен плакат беріп, топтастыру ж?мысын ж?ргізу.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Сабақтың мақсаты: Мәтін мазмұны мен идеясын кейіпкер әрекеті арқылы ашуға жағдай туғызу.Аңыз әңгіменің ерекшелегінің байқауға мүмкіндік беру. Мәтінді өз бетімен оқып, түсіндіру жолдарын ойлауға мүмкіндік беру, шығармашылық қабілеттерін, дағдыларын дамыту, сөйлеу қабілеттерін арттыру. Мәтіннің идеясы арқылы шыққан ұлттық құндылықтарымызды естен шығармауға, ең бастысы тарихымызды тануға, оқуға, жадында сақтауға баулу.
Сабақты өткізу технологиясы: «Кубизм», «топтастыру», «бес жолды өлең», «INSERT» стратегиялары, Сұрақ – жауап әдістері.
Сабаққа қажет құрал – жабдықтар: Маркер, плакат,кеспе карта, гүл т.б
Сабақтың барысы:
І. Психологиялық сәт: Бір, екі, үш,
Сынып іші тып – тыныш.
Амансың ба, достарым!
Амансың ба, қонағым!
Амансың ба, ұстазым!
Бүгінгі күн бәріңді де қуантсын!
ІІ. Үй жұмысын сұрау: Тақтада гүлдің суреті ілініп тұрады. Әр бала өзіне ұнаған гүлдің күлтесін алады, артына жазылған сан бойынша сұраққа жауап береді.
а) Әңгіме қалай басталады?
ә) Аққошқар батыр ат басын қайда әкеліп тірейді?
б) Домалақ анаға Аққошқар батыр не айтты?
в) Батырлар Домалақ анаға неге таң қалды?
г) Қуғыншыларға анамыз не айтты?
ғ) Домалақ ана «құрайт» салғанда не болды?
д) Аққошқар батыр не деп ақырды?
е) Домалақ ана қандай адам?
ІІІ. Топқа бөлу: Алған гүлдің күлтелерінің түстеріне орай топқа бөлінеді. Қызыл күлтелерді – 1 топқа, жасыл күлтелерді – 2, сары күлтелерді – 3 топқа бөлдім.
ІҮ.Күй тыңдау: Құрманғазының күйі «Адай» ды тыңдатамын.
Ү. Топтастыру жұмысы: «Күйден алған әсерім» маркер мен плакат беріп, топтастыру жұмысын жүргізу.
ҮІ. «Құпия әуен» мәтінінімен танысады.Мәтіннің авторы М.Әбілұлының өмірбаяны, еңбекжолы жайында айту.
ҮІІ. Мәтінді үш бөлімге бөліп, үш топқа бөліп беру. Үш топқа белгілі уақыт беріп, Оқып, түсінгендерін басқа топтарға түсіндіре білуге жағдай жасау. Әр топтың басшысы айтып, түсіндіреді, қалған сол топтың баласы ойын толықтырады.
ҮІІІ.Сөздік жұмысы: Барлаушы – елші
Жаба тауы – Жетісу (жоңғар) тауы. Жаба тауы жайында қысқаша айтып өту.
ІХ. Топтастыру: «Күйдің әсері» атты топтастыру жұмысын жүргізу.
Х. Салыстыру: Мәтінге дейінгі, мәтінді оқығаннан кейінгі топтастыру жұмыстарын салыстыру. Үш топтың пікірлерін тыңдау.
ХІ. «Күй» сөзіне 5 жолды өлең жазғызу.
Күй
Әсерлі Көңілді
Шаттандырады Рухтандырады Жігерлендіреді
Халық күйді түсіне білген.
Әуен
ХІІ. Мәтінмен жұмыс: Мәтінді тізбектей оқыту, сұрақ қою бір біріне.
ХІІІ. Қорытынды: Күйдің құдіреті туралы ойын жазғызу. Күй жылағанды жұбатады, қуантады.
Ынжықты жігерлендіреді, Жалқауды еңбекқор атандырады. Қандай еліміздің күйшілерін білеміз? Қандай аспаптармен күй тартады?