kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Көшпенділердің киім ерекшеліктері

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бұл сабақта оқушылар "Көшпенділердің киім ерекшеліктері" туралы мәтін мазмұнымен танысып, орфоэпиялық норманың ерекшеліктерімен танысады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Көшпенділердің киім ерекшеліктері»

Қазақ тілі

ІІ бөлім Көшпенділер

мәдениеті

Күні :

Сынып: 7 -сынып

Пәні: қазақ тілі

Мектеп: «Жамбыл атындағы орта мектеп» КММ

Мұғалім: Абдыхалықова А.Х.

Қатысқандар:

Қатыспағандар:


Сабақ тақырыбы:

Көшпенділердің киім ерекшеліктері

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7 . ӘТН 2. Сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолданады.

Оқушылардың басым бөлігі:

Мәтінді интонацияға сай, кідіріс жасап оқиды, логикалық екпінді тауып, қолдану ерекшеліктеріне талдау жасайды.

Кейбір оқушылар:

Сөйлеу тілінде интонация, кідіріс, логикалық екпінді тиімді қолданады.

Бағалау критерийі

1. Тақырып бойынша берілген ақпараттармен танысады, интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін ажыратады.

2. Өз ойын жеткізуде орфоэпиялық норманы сақтайды.

3.Тілдік қолданыста интонация, кідіріс, логикалық екпін орындарын анықтайды.

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының 6 құндылығы «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығымен» ұштастыра отырып, ел тарихын құрметтеуге тәрбиелеу.

Пән аралық байланыс

Тарих, әдебиет, технология

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Көшпенділер туралы біледі.


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут


Психологиялық дайындық

1. «Ыстық алақан» тренингі арқылы бір-бірімен амандасады, сыныптастарына жақсы тілектер арнайды.

2.Топтастыру.

Көшпенділердің киім түрлерінің суреттерін пайдалана отырып, сынып оқушыларын топтарға бөлемін.

І топ. Сақ

ІІ топ. Ғұн

ІІІ топ. Түркі

3. Оқу мақсатымен таныстыру.

4. Ой қозғау. Интерактив тақтасынан көшпенділердің киіну мәдениетіне қатысты сурет көрсету. Оқушылар топ бойынша суретке қатысты өз ойларымен бөліседі.



Көшпенділер

дің киім үлгілерінің суреті











АКТ

Көшпенділер- дің киім үлгілерінің суреттері

https://yandex.kz/images/

Сабақтың ортасы

28 минут

Мәтінмен жұмыс

ТЖ. 1-тапсырма. «Джигсо» әдісі

«Көшпенділердің киіну мәдениеті»

Мәтін бөліктерін оқып, топта талдаңыздар және келесі топқа түсіндіріңіздер.

І топ:  Сақтардың киім ерекшеліктері

ІІ топ: Ғұндардың киім ерекшеліктері

ІІІ топ:  Түркі қағанатының киім ерекшеліктері

Дескриптор

1.Мәтін мазмұнымен танысады, өзгелерге түсіндіреді.

2.Сөйлеу тілінде интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін ажыратады.

КБ

«Жапондық бағалау» әдісі

ЖЖ. 2-тапсырма. Диалогтік әдіс «Ойлан. Жұптас. Бөліс»

Мәтінге сүйеніп, көшпенділер киімдерінің артықшылығы туралы ауызша диалог құраңдар. Тілдесу кезінде интонацияны, орфоэпиялық норманы сақтаңдар.

Дескриптор

Диалог құрайды.

Диалог құрауда орфоэпиялық норманы сақтайды.

Кері байланыс

«Бас бармақ» әдісі

Сергіту сәті

«Мен қазақпын» бейнебаянына сергіту жаттығуын жасатамын.

3-тапсырма. Венн диаграммасы

«Көшпенділердің киімі мен қазіргі замандағы киімдердің ерекшеліктері, ұқсастықтары»


Дескриптор

1.Киімдердің ерекшеліктері мен ұқсастықтарын салыстырады,

2.Cөйлеу тілінде орфоэпиялық норманы сақтайды.

КБ


4-тапсырма. «Сахналық оқу»

Ақын Н.Айтұлының «Мәңгілік ел белгісі» атты өлеңін оқыңыз. Көтерілген мәселені анықтаңыз, оны мәтіндегі деректерді қолдана отырып, талдаңыз. Талдау барысында интонация, кідіріс, логикалық екпінді айқын қолданыңыз.

Мәңгілік ел белгісі

Мәңгілік Ел  ұғымы қасиетті, киелі,

Елжіретіп жаныңды, иітеді жүйені.

Тебіреніп бұл сөзге бабалардың аруағы,

Тереңдегі тарихтың ағытылар тиегі.

 Аласұрған теңіздей төңкерілген жалғанда,

Өлмейтұғын өмірді аңсамайтын ел бар ма?

Арпалысып бағыпты Күлтегіндей батырлар,

Тоныкөктей данышпан, Елтерістей хандар да.

 Мәңгілік Ел дегенді оңай емес айту да,

Біле – білсең, ағайын, бағыт анық, ой тура.

Тылсымменен тілдеспей, отқа түсіп, су кешпей,

Абыройға бөленген қай заманда, қай тұлға?

 Не көрмедің, қазағым, тайталасқан тірлікте,

Мәңгілік Ел белгісі – береке мен бірлікте!

Ұл-қызыңда жол көрген, бесігіңде тербелген,

Алтын жіптей арқауы үзілмейтін кіндікте! 

Қазақ болсаң, қадірле өз тіліңді тіріңде,

Мәңгілік Ел белгісі – Мемлекеттік тіліңде!

Танымаған төркінін, менсінбеген өз тілін,

Талапай боп талай жұрт құрып біткен түбінде.

 Мәңгілік Ел белгісі – жүрегіңде, қаныңда,

Отан үшін шыбындай шырқыраған жаныңда!

Жасымаған жігерде, мұқалмаған намыста,

Былғанбаған қолыңда, кір шалмаған арыңда!

  Мәңгілік Ел белгісі – аспандаған Байтерек,

Жайнап тұрған Астана, жарқыраған Ақорда!

Жақсы-жайсаң кеңесіп, төрт құбыла теңесіп,

Арман болмас айналсақ алынбайтын қамалға!

 Дескриптор

-өлеңдегі көтерілген мәселені анықтайды;

-көтерілген мәселені талдайды;

-деректерді қолданады;

-интонация, кідіріс, логикалық екпін орындарын анықтайды.

ҚБ











Мәтін бөліктері








































https://www.youtube.com/watch?v=J846twhH8PA




























Несіпбек Айтұлы, ақын, мемлекет-

тік сыйлық-

тың лауреаты

 Астана қаласы. 07.02.2014 жыл

Abai.kz




Сабақтың соңы


5 минут

Сабақтан алған әсерлеріңіз қандай?



Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетесіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.


Оқушылардың белсенді оқытуын дамыту  мақсатында «Джигсо»әдісімен топтық жұмыс жүргіземін, осы әдіс арқылы оқушылар топта жұмыс істеуді үйренеді, «Ойлан. Жұптас. Бөліс» атты жұптық жұмыс барысында барлық оқушы бір –бірімен қарым–қатынас жасау мәдениетін үйренеді, «Сахналық оқу» арқылы өздерін көпшілік алдында еркін, мәдениетті ұстауға бейімделеді, «Венн» диаграммасы

мен жұмыс істеу арқылы айналасындағы түрлі құбылыстар

дың оң және теріс жақтарын ажырата білуге үйренеді деген оймен осы әдістерді  таңдап алдым.

Оқушылар тақырып бойынша әңгімелейд , талдайды, өз пікірлерін айтады, мәнерлеп оқиды, салыс

тырады.







Таңдап алынған тапсырмаларға сай дескриптор құрып,   толықтыру мақсатында кері байланыс  жасап отырамын. «Жапондық бағалау», «Бас бармақ», «Алма ағашы»  арқылы оқушылардың қазақ тілі пәніне қызығушылығын  арттырамын.

Бүгінгі өткен сабағым  әдебиет, тарих, технология сабақтарымен байланысты. Себебі, көшпенділер

дің мәдениеті  тарихпен, ал киім материалдар, оның тігілу ерекшелігі технология сабағымен, өлең әдебиетпен байланысты.

Сабақ бойынша рефлексия



Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым , келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Көшпенділердің киім ерекшеліктері

Автор: Абдыхалыхова Ардак Ханаятовна

Дата: 05.06.2018

Номер свидетельства: 472272
