5.2A Ежелгі көшпелілер өмірі (8 сағат)
Мектеп: №1 орта мектеп
Күні :
Мұғалімнің аты-жөні: Смагулова Л.К
Сынып: 5
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы
Көшпелілер баспанасының ерекшелігі неде
2-сабақ
Оқыту мақсаты
5.2.2.3 – ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау;
5.2.2.6 – көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін түсіну
Сабақ мақсаттары
Көшпенділер баспанасының ерекшелігін анықтау
Бағалау критерийлері
1. Ежелгі көшпелілердің қолданбалы өнерінің кем дегенде үш ерекшелігін сипаттайды,
2. Көшпелілердің қолөнер туындыларын кем дегенде үшеуін атай адалы,
3. Киіз үйдің негізгі бөлігін түсіндіре алады
Тілдік мақсаттар
Киіз үй туралы қысқаша бейне ролик тамашалайды (тыңдалым және айтылым дағдысы)
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
Киіз үйдің артықшылығы
келесіде көрінеді.
Біздің анықтағанымыз.
Біздің тобымыздың ойынша.
Құндылықтарды дарыту
- Құндылықтар:
- туған жер тарихын мақтан тұту
- патриотизм
- өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну
Пәнаралық байланыстар
Дүниетану мен Әдебиеттік оқу пәнінен
АКТ қолдану дағдылары
Қажетті ақпаратты алу және өңдеу дағдысы дамытылады.
Бастапқы білім
Ежелгі көшпелілер өмірі. Киіз үйдің құрылысы
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
10 мин
Ұйымдастыру кезеңі
Үй жұмысын еске түсіру үшін жетелеуші сұрақтар қою арқылы
1.Киіз үйдің тарихы туралы не білеміз?
2. Киіз үйдің қанша бөліктен тұрады?
3.Киіз үйдің қандай ерекшеліктері бар?
№1,2- слайд Стимул тудыратын слайд көрсету немесе көшпенділердің тұрғын үйлерінің моделін көрсетуге болады.
-Сабақтың тақырыбың анықтау
-Оқу мақсатын анықтау
Сабаққа дайындалған таныстырылым. (1-слайд)
2-слайд
Сабақтың ортасы
Мұғалім әрекеті: Оқушыларға киіз үй туралы қысқаша бейне ролик көрсетіңіз.
Видео 1-бөлім
https://www.youtube.com/watch?v=Dkm6Z4k2kCI
2-бөлім
https://www.youtube.com/watch?v=4VXt6zhTAVU
Оқушылардан киіз үй туралы сұрақтар қойып оқушылардың ой пікірлерін біліңіз.
3-слайдты ашыңыз
Бағыттаушы сұрақтар қою арқылы диалог жүргізу:
- Бүгінгі күні киіз үйді қай жерден көруге болады?
- Қазіргі күні киіз үйдің қажеттілігі бар ма?
- Қазіргі заманда киіз ұйде тұратын халықтар бар ма?
Мұғалім әрекеті: Қосымша-1 таратылады
-оқушыларға мәтінді оқуға 5 минут уақыт беріледі.
- оқушыларға киіз үйдің жабдықтарын анықтау және бекіту үшін зерттеу сұрағы слайдты ашыңыз.Бұл тапсырманы жеке орындаған дұрыс болады.
Бағалау мүмкіндігі туып тұр.
Зерттеу сұрағы:
Киіз үйдің жабдықтары мен жиһаздарын анықтау
Б Кестемен жұмыс
Оқушы әрекеті: мәтінді оқып кестені толтырады
Жүннен жасалған
Былғарыдан
(теріден) жасалған
Ағаштан жасалған
Түйінді ой-пікір
Кестемен жұмыс аяқталған соң оқушыларға А4 қағазы немесе түрлі түсті қағаз таратыл киіз үйдің моделін қағаздан қиып және желімнің көмегімен жасауды ұсыныңыз. Бұл тапсырманы орындау үшін сыныпты топтарға бөліңіз.
Сыныпты үш топқа бөлуге болады.
І-топ Кереге
ІІ-топ Уық
ІІІ-топ Шаңырақ
Әр топ модельді жасап болған соң
киіз үй бөліктерінін екі сабақта алған білімдерін қолдана отырып киіз үйдің әр бір қадамын сызба арқылы түсіндіреді.
I
https://www.youtube.com/watch?v=Dkm6Z4k2kCI
2-бөлім
https://www.youtube.com/watch?v=4VXt6zhTAVU
nci.kz История Казахстана
Сабақтың соңы
5 мин
Мұғалім әрекеті: сабақтың осы кезеңінде
кері байланыс жасау мүмкіндігі туып тұр
Үй жұмысы: «Киіз үйдің маңызы» туралы эссе жазу.50-70 сөз
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Қабілеті жоғары оқушыға қосымша деректермен жұмыс.
Жеке және топтық тапсырмалар беру арқылы
Көзге жаттығу және үзіліс кезіндегі қауіпсіздік
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?