kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект урока әдебиеттік оқу

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мысық пен тышқандар ертегісі 2 сынып оқушыларына арналған.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока әдебиеттік оқу»

Әдебиеттік оқу 2 сынып

Күні : 18.01.2016 жыл

Сабақтың тақырыбы


« Мысық пен тышқандар»

Сабақтың мақсаты


Ертегі мазмұнын түсіну, ондағы негізгі ойды табу,

Оқыту нәтижесі


Ертегі мазмұнын түсінеді, идеясын ашады. Ертегідегі нақыл сөздің мағынасын дұрыс ұғады. Өз беттерімен жұмыс істеу арқылы ой - өрістері дамиды. Өздіктерінен қорытынды шығара алады. Балалар үлкеннің ақылын тыңдауға, үлкенді сыйлауға, бірлікке, татулыққа үйренеді.


Жабдықтар


А4 қағазы, маркер, бағалау парағы, смайликтер, топтарға бөлу үшін түсті қағаздар

Сілтеме


Әдебиеттік оқу 2 сынып. Қабатай Б. Т, Рахметова С. Р.

Сабақтың кезеңдері


Мұғалімнің іс- әрекеті

Оқушының іс- әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

1 мин.

Психологиялық дайындық.






Топқа бөлу

2 мин








  1. Ой қозғау.

10 мин






































  1. Мағынаны тану

20 мин




































































Ой- толғаныс кезеңі

7 мин

































Кері байланыс



Бағалау

2 мин



Үйге тапсырма




Оқушыларды түгендейді


Тараудың алғашқы тақырыбы «Ата ақылы» өлеңін айтқызады.


Оқушыларды 3 түрлі фигуралармен топқа бөледі. Оқушыларға өздерін- өздері бағалау үшін жұлдызшалар таратып береді.



Жұмбақтар шешкізеді.

Тонын кие туған

Жалап бетін жуған

Мысықтан қорқады

Түнде жортады.

(Слайдтан суреттерін, сызбаны көрсетеді)

  • Бүгінгі өтетін тақырыбымыз нелер туралы болмақ?

  • Ертегінің неше түрі болады?

  • Бұл ертегі ертегінің қай түріне жатады?


Мысық пен тышқан жайлы мультфильм көрсетеді.


Оқушылардың сөздік қорлары мен есте сақтау қабілеттерін арттыру мақсатында 1 минутта 5 сөзді оқып, жазғызады


Мысық пен тышқан жайлы не білесіңдер?

Топтарға постер құратады.







Бағыттап оқыту стратегиясын пайдаланады. Мәтінді бірнеше бөліктерге бөліп, ресурстарды кезек- кезек таратып отырады.

Бағыттау сұрақтарын қояды.

Мәтіннің 1- бөлігі бойынша:

-Қандай сый- сияпат көрсетеді деп ойлайсыңдар?

-Ары қарай не болуы мүмкін?

Мәтіннің 2- бөлігі бойынша:

-Тышқандар не деп құлшынады?

-Ары қарай не болуы мүмкін?

Мәтіннің 3- бөлігі бойынша:

-Кәрі тышқандар не деп күмәнданады?

-Тышқандар баруы мүмкін бе?

Мәтіннің 4- бөлігі бойынша:

-Қара мысық не деп айтуы мүмкін? Ары қарай оқиық.

Мәтіннің 5- бөлігі бойынша:

-Мысық үңгірдің аузын неге бекітіп тастады деп ойлайсыңдар?

Мәтіннің 6- бөлігі бойынша:

-Кәрі тышқандар неліктен аман қалды?

-Қандай нақыл сөз кездесті?

Топтық жұмыстар орындатады.

1-топқа берілген суреттерді ретімен орналастырып, ертегі бойынша мультфильм құрастыртады.

2- топқа үлкенді сыйлау, құрметтеу туралы мақал- мәтелдер жазғызады.

3- топқа Аралас оқиғалар стратегиясын пайдаланып, мәтін бөліктерін ретімен қойғызады.

Жеке жұмыс

«Үлкенге құрмет» тақырыбына эссе жазғызады.




«Ортадағы қалам» стратегиясын пайдаланады. Сыни тұрғыдан сұрақтар қояды.

-Тышқандардың мысықтармен жау болғанына 2 күн өтті ме?

-Тышқандар мысықтарға барып ұсыныс жасады ма?

-«Мысықтар жаулық райынан қайтып отыр» деп кәрі тышқандар айта ма?

-Мысық тышқандарды зәулім сарайға алып бара ма?

- Жас тышқандар аман қала ма?

-«Бәрі таппаған ақылды кәрі табады» деген сөзге келісесің бе?

- Үйлеріңде ата- әжелерің бар ма?


Үлкенді тыңдап, тілін алып жүрсеңдер, болашақта жақсы азамат болып өсесіңдер.


«Бағдаршам» әдісін қолданады.






«Бәрі таппаған ақылды кәрі табады» деген нақыл сөзге эссе жазып келуге береді.


Сабаққа қатысып отырған оқушылар туралы мәлімет береді.

Оқушылар шеңберге тұрып, өлеңді жатқа айтады.




Оқушылар таңдап алған фигураларына қарай топқа бөлініп отырады, топтарға бөлінеді.






Оқушылар жұмбақты шешеді, сұрақтарға жауап береді.

















Том мен Джерри мультфильмінен үзінді көреді.



Оқушылар слайдтан 5 сөзді оқып, оны жауып қойып жазады.





  1. Топ мысық жайлы

  2. Топ тышқан туралы

  3. Топ мысық пен тышқан туралы қызықты деректермен танысып, 2 топтың құраған постерларын толықтырады.



Мәтінді өз беттерімен оқиды.







Оқушылар сұрақтарға жауап береді, өз пікірлерін айтады.





































Оқушылар топтық жұмыстар орындайды.
















Оқушылар эссе жазады.







































































  1. бөлім

Мысық пен тышқан ежелден- ақ бір- біріне өш болыпты. Бір күні мысық іздеп барып, тышқандарға жар салады.

-Бұдан былай, араздықты қоялық, тату- тәтті өмір сүрейік! Сол үшін біздің ауылға келіңдер, құшақ жайып қарсы аламыз, сый- сияпат көрсетеміз...


1- бөлім

Мысық пен тышқан ежелден- ақ бір- біріне өш болыпты. Бір күні мысық іздеп барып, тышқандарға жар салады.

-Бұдан былай, араздықты қоялық, тату- тәтті өмір сүрейік! Сол үшін біздің ауылға келіңдер, құшақ жайып қарсы аламыз, сый- сияпат көрсетеміз...


  1. бөлім

Мысық пен тышқан ежелден- ақ бір- біріне өш болыпты. Бір күні мысық іздеп барып, тышқандарға жар салады.

-Бұдан былай, араздықты қоялық, тату- тәтті өмір сүрейік! Сол үшін біздің ауылға келіңдер, құшақ жайып қарсы аламыз, сый- сияпат көрсетеміз...


  1. бөлім

Мысық пен тышқан ежелден- ақ бір- біріне өш болыпты. Бір күні мысық іздеп барып, тышқандарға жар салады.

-Бұдан былай, араздықты қоялық, тату- тәтті өмір сүрейік! Сол үшін біздің ауылға келіңдер, құшақ жайып қарсы аламыз, сый- сияпат көрсетеміз...

2- бөлім

Көбік сөзді судай сапырып, тышқандардың делебесін қоздырған соң, мысық кетіп қалады. Тышқандар жиналады. Өзара кеңеседі.

Сонда мысықтың сөзіне елігіп алған жас тышқандар:

-Мысықтар жаулық райынан қайтып отыр. Расында да тату болғанымыз жөн. Шақырып кетті ғой, көңілін қалдырмай барайық,- деп құлшынады.


2- бөлім

Көбік сөзді судай сапырып, тышқандардың делебесін қоздырған соң, мысық кетіп қалады. Тышқандар жиналады. Өзара кеңеседі.

Сонда мысықтың сөзіне елігіп алған жас тышқандар:

-Мысықтар жаулық райынан қайтып отыр. Расында да тату болғанымыз жөн. Шақырып кетті ғой, көңілін қалдырмай барайық,- деп құлшынады.


2- бөлім

Көбік сөзді судай сапырып, тышқандардың делебесін қоздырған соң, мысық кетіп қалады. Тышқандар жиналады. Өзара кеңеседі.

Сонда мысықтың сөзіне елігіп алған жас тышқандар:

-Мысықтар жаулық райынан қайтып отыр. Расында да тату болғанымыз жөн. Шақырып кетті ғой, көңілін қалдырмай барайық,- деп құлшынады.


2- бөлім

Көбік сөзді судай сапырып, тышқандардың делебесін қоздырған соң, мысық кетіп қалады. Тышқандар жиналады. Өзара кеңеседі.

Сонда мысықтың сөзіне елігіп алған жас тышқандар:

-Мысықтар жаулық райынан қайтып отыр. Расында да тату болғанымыз жөн. Шақырып кетті ғой, көңілін қалдырмай барайық,- деп құлшынады.

3- бөлім

Тіс қаққан кәрі тышқандар күмәндарын айтады:

-Қойыңдар, әлі де артын күтіңдер. Мысықтардың алдарқатқан айласы шығар... Тіл алсаңдар, бармаңдар!- дейді.

3- бөлім

Тіс қаққан кәрі тышқандар күмәндарын айтады:

-Қойыңдар, әлі де артын күтіңдер. Мысықтардың алдарқатқан айласы шығар... Тіл алсаңдар, бармаңдар!- дейді.

3- бөлім

Тіс қаққан кәрі тышқандар күмәндарын айтады:

-Қойыңдар, әлі де артын күтіңдер. Мысықтардың алдарқатқан айласы шығар... Тіл алсаңдар, бармаңдар!- дейді.

3- бөлім

Тіс қаққан кәрі тышқандар күмәндарын айтады:

-Қойыңдар, әлі де артын күтіңдер. Мысықтардың алдарқатқан айласы шығар... Тіл алсаңдар, бармаңдар!- дейді.

3- бөлім

Тіс қаққан кәрі тышқандар күмәндарын айтады:

-Қойыңдар, әлі де артын күтіңдер. Мысықтардың алдарқатқан айласы шығар... Тіл алсаңдар, бармаңдар!- дейді.

3- бөлім

Тіс қаққан кәрі тышқандар күмәндарын айтады:

-Қойыңдар, әлі де артын күтіңдер. Мысықтардың алдарқатқан айласы шығар... Тіл алсаңдар, бармаңдар!- дейді.


3- бөлім

Тіс қаққан кәрі тышқандар күмәндарын айтады:

-Қойыңдар, әлі де артын күтіңдер. Мысықтардың алдарқатқан айласы шығар... Тіл алсаңдар, бармаңдар!- дейді.


3- бөлім

Тіс қаққан кәрі тышқандар күмәндарын айтады:

-Қойыңдар, әлі де артын күтіңдер. Мысықтардың алдарқатқан айласы шығар... Тіл алсаңдар, бармаңдар!- дейді.






4- бөлім

Жас тышқандар тыңдамайды. Қонақ болып, сый- сияпат көру үшін саусылдап мысықтардың ауылына барады. Бұлардың алдынан қонаққа шақырып кеткен қара мысық шығады.


4- бөлім

Жас тышқандар тыңдамайды. Қонақ болып, сый- сияпат көру үшін саусылдап мысықтардың ауылына барады. Бұлардың алдынан қонаққа шақырып кеткен қара мысық шығады.


4- бөлім

Жас тышқандар тыңдамайды. Қонақ болып, сый- сияпат көру үшін саусылдап мысықтардың ауылына барады. Бұлардың алдынан қонаққа шақырып кеткен қара мысық шығады.


4- бөлім

Жас тышқандар тыңдамайды. Қонақ болып, сый- сияпат көру үшін саусылдап мысықтардың ауылына барады. Бұлардың алдынан қонаққа шақырып кеткен қара мысық шығады.


4- бөлім

Жас тышқандар тыңдамайды. Қонақ болып, сый- сияпат көру үшін саусылдап мысықтардың ауылына барады. Бұлардың алдынан қонаққа шақырып кеткен қара мысық шығады.


4- бөлім

Жас тышқандар тыңдамайды. Қонақ болып, сый- сияпат көру үшін саусылдап мысықтардың ауылына барады. Бұлардың алдынан қонаққа шақырып кеткен қара мысық шығады.


4- бөлім

Жас тышқандар тыңдамайды. Қонақ болып, сый- сияпат көру үшін саусылдап мысықтардың ауылына барады. Бұлардың алдынан қонаққа шақырып кеткен қара мысық шығады.






5- бөлім

-Қош келдіңдер, ағайындар! Мына үңгірге кіре беріңдер. Бұл біздің үйіміз!- деп, өзі бастайды. Тышқандардың бәрі кіріп болғаннан кейін мысықтар үңгірдің аузын бекітіп тастайды.

5- бөлім

-Қош келдіңдер, ағайындар! Мына үңгірге кіре беріңдер. Бұл біздің үйіміз!- деп, өзі бастайды. Тышқандардың бәрі кіріп болғаннан кейін мысықтар үңгірдің аузын бекітіп тастайды.

5- бөлім

-Қош келдіңдер, ағайындар! Мына үңгірге кіре беріңдер. Бұл біздің үйіміз!- деп, өзі бастайды. Тышқандардың бәрі кіріп болғаннан кейін мысықтар үңгірдің аузын бекітіп тастайды.

5- бөлім

-Қош келдіңдер, ағайындар! Мына үңгірге кіре беріңдер. Бұл біздің үйіміз!- деп, өзі бастайды. Тышқандардың бәрі кіріп болғаннан кейін мысықтар үңгірдің аузын бекітіп тастайды.

5- бөлім

-Қош келдіңдер, ағайындар! Мына үңгірге кіре беріңдер. Бұл біздің үйіміз!- деп, өзі бастайды. Тышқандардың бәрі кіріп болғаннан кейін мысықтар үңгірдің аузын бекітіп тастайды.

5- бөлім

-Қош келдіңдер, ағайындар! Мына үңгірге кіре беріңдер. Бұл біздің үйіміз!- деп, өзі бастайды. Тышқандардың бәрі кіріп болғаннан кейін мысықтар үңгірдің аузын бекітіп тастайды.

5- бөлім

-Қош келдіңдер, ағайындар! Мына үңгірге кіре беріңдер. Бұл біздің үйіміз!- деп, өзі бастайды. Тышқандардың бәрі кіріп болғаннан кейін мысықтар үңгірдің аузын бекітіп тастайды.

6- бөлім

-Е, аңқаулар, амалымызды асырдық па?- деп тепсінеді де, мысықтар лап қояды. Сол арада тышқандарды қырып салады... Ал кәрі тышқандар аман қалады.

Содан бері « Бәрі таппаған ақылды кәрі табады» деген сөз қалыпты. Үлкенді тыңдаған ұтылмаса керек.


6- бөлім

-Е, аңқаулар, амалымызды асырдық па?- деп тепсінеді де, мысықтар лап қояды. Сол арада тышқандарды қырып салады... Ал кәрі тышқандар аман қалады.

Содан бері « Бәрі таппаған ақылды кәрі табады» деген сөз қалыпты. Үлкенді тыңдаған ұтылмаса керек.


6- бөлім

-Е, аңқаулар, амалымызды асырдық па?- деп тепсінеді де, мысықтар лап қояды. Сол арада тышқандарды қырып салады... Ал кәрі тышқандар аман қалады.

Содан бері « Бәрі таппаған ақылды кәрі табады» деген сөз қалыпты. Үлкенді тыңдаған ұтылмаса керек.


6- бөлім

-Е, аңқаулар, амалымызды асырдық па?- деп тепсінеді де, мысықтар лап қояды. Сол арада тышқандарды қырып салады... Ал кәрі тышқандар аман қалады.

Содан бері « Бәрі таппаған ақылды кәрі табады» деген сөз қалыпты. Үлкенді тыңдаған ұтылмаса керек.

6- бөлім

-Е, аңқаулар, амалымызды асырдық па?- деп тепсінеді де, мысықтар лап қояды. Сол арада тышқандарды қырып салады... Ал кәрі тышқандар аман қалады.

Содан бері « Бәрі таппаған ақылды кәрі табады» деген сөз қалыпты. Үлкенді тыңдаған ұтылмаса керек.

6- бөлім

-Е, аңқаулар, амалымызды асырдық па?- деп тепсінеді де, мысықтар лап қояды. Сол арада тышқандарды қырып салады... Ал кәрі тышқандар аман қалады.

Содан бері « Бәрі таппаған ақылды кәрі табады» деген сөз қалыпты. Үлкенді тыңдаған ұтылмаса керек.

6- бөлім

-Е, аңқаулар, амалымызды асырдық па?- деп тепсінеді де, мысықтар лап қояды. Сол арада тышқандарды қырып салады... Ал кәрі тышқандар аман қалады.

Содан бері « Бәрі таппаған ақылды кәрі табады» деген сөз қалыпты. Үлкенді тыңдаған ұтылмаса керек.






























Мәтін бөліктерін ретімен қойыңдар.


  1. Жас тышқандардың мысықтардың ауылына баруы.


  1. Кәрі тышқандардың күмәндануы.


  1. Мысықтардың тышқандарды қырып салуы.


  1. Мысықтың тышқандарды қонаққа шақыруы.





























1. Мысық пен тышқан атаулының бәрі бұрыннан бір біріне жау болады.

2. Тышқандар мен мысықтардың бір – бірімен жау болғанына екі күн өтеді.

3. Тышқандар мысықтарға барып ұсыныс жасайды.

4. Тышқандарды мысықтар қонаққа шақырады.

5. Мысық кеткеннен кейін тышқандар жиналыс жасайды.

6. «Мысықтар жаулық райынан қайтып отыр. Расында да тату болғанымыз жөн» деп кәрі тышқандар айтады.

7. Жас тышқандарға кәрілері өз сенімсіздіктерін айтады.

8. Кәрі тышқандар жастарына: «Қойыңдар,әлі де артын күтіңдер» деп айтады.

9. Тышқандар мысықтарға ұрысу үшін барады.

10. Жас тышқандарды алдынан өздеріне келген мысық күтіп алады.

11. Тышқандарды күтіп алған мысық қара түсті болады.

12. Тышқандарды мысық нашар қарсы алады және оларға ешнәрсе айта алмайды.

13. Мысық тышқандарды зәулім сарайға алып барады.

14. Жас тышқандарды мысықтар үңгірге қамап,қырып салады.

15. Тек қана кәрі тышқандар аман қалады.

16. Ертегінің авторы жоқ. Бұл - халық ертегісі.

17. Ертегіде нақыл сөз кездеспейді.

18. Үлкендердің сөзі әрдайым дұрыс болады,олар көпті көрген адамдар,сол себепті оларды тыңдау керек.










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Конспект урока әдебиеттік оқу

Автор: Капатаева Бакытжан Ризабековна

Дата: 04.04.2017

Номер свидетельства: 406421
