Сабақ: Сыныптан тыс оқу. Ғабит Мүсіреповтің ана туралы әңгімелері | Мектеп: «Экономикалық лицей» КММ |
Күні: | Мұғалімнің есімі: Мукушева Гульнар Мухтаровна |
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ негізделген оқу мақсаты | Ғабит Мүсіреповтің ана туралы әңгімелерін салыстыра отырып, Ана образын айқындайды. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|
Кейбір оқушылар: |
|
Тілдік мақсат | Оқушылар: |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
көгендеген қозыға ұқсап, сақадай сайланған, жауырыны қақпақтай, жұдырығы тоқпақтай, сауға, тар құрсағын кеңейткен, тұйғындай түйіліп, жұлдыздай ағып, бәйгі, шапқан ат, күрескен балуан. |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: «Тең — теңімен», тар құрсағын кеңейткен, тас емшегін жібіткен, көзге түрту, сауға сұрау, ананың батылдығы, ерік, құл/күң бастаған тоғыз. |
Талқылауға арналған тармақтар: |
Ана бейнесі, кейіпкерлер, оқиға желісі |
Сіз неліктен... екенін айта аламыз ба? |
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: Кейіпкерге хат «Жапақ балуанға хат» «Ақсақ Темірге хат» «Анаға хат» |
Алдыңғы оқу | Олжас Сүлейменовтің «Арғымақ» өлеңі. |
Жоспар |
Жоспарлан ған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | ресурстар |
Басталуы 1 минут 10 минут 1 минут | «Мәнді сөз» әдісі арқылы оқушылар топқа бөлінеді: оқушылар өздері таңдап алған сөздерді құрастырғанда, ана туралы мақал шығуы тиіс (1-топ – «Анаңа ауыр сөз айтпа», 2-топ - «Ана сүті бой өсіреді, Ана тілі ой өсіреді», 3-топ -Анасын көріп қызын ал, Аяғын көріп асын іш, 4-топ – «Алып анадан туады, Ат биеден туады»). «Ойлан, Жұптас, Пікірлес» әдісімен өткен тақырыптар пысықталады. Оқушыларға қойылатын сұрақтар: Ғ.Мүсіреповті неліктен «Аналар тақырыбына жазған жазушы» деп атаймыз? Жазушының осы тақырыпқа ерекше мән беруінің себебі не деп ойлайсың? Ана образына тән қандай қасиеттерді санамалап жазар едің, дәлелде. Бүгінгі сабақта біз Сіздермен Ғ.Мүсіреповтің «Ананың анасы» әңгімесін талдаймыз. Сабағымыздың басты мақсаты - Ғ.Мүсіреповтің әңгімелеріндегі ана образын салыстыра отырып, Ана бейнесін айшықтау. Қазір әр топ сабақ барысында өздері естігілері келетін «Марапат сөздерді» ақ параққа жазсын (2). Сабақ барысында дұрыс жауап кезінде осы сөздер пайдаланылатын болады. | Карточкалар Сұрақ карточкалары Презентация Слайд № |
Ортасы (24 минут) | «Кубизм» әдісі. Үш топқа қатарынан тапсырма беріледі. Атаңыз 1-топ | 2-топ | 3-топ | «Ананың анасы» әңгімесінде кездесетін кейіпкерлерді | «Ананың анасы» әңгімесінде кездесетін жер-су атауларын | «Ананың анасы» әңгімесінде кездесетін тұрақты сөз тіркестерін | Түсіндіріңіз 1-топ | 2-топ | 3-топ | Ананың бейнесін сипаттаңыз | Жалпақ балуанға мінездеме беріңіз | Қыздың бейнесін суреттеңіз | Қолданыңыз. 1-топ | 2-топ | 3-топ | Әңгіменің жоспарын құрыңыз. 1.Соқыр қарт Әйтілестің әңгімесі. 2. Жалпақ палуанның Ергенекті елін шабуға аттануы. 3. Барымта және тезек арқалаған жас қызды олжалау. 4. Жылқышының мерт болуы. 5. Қыз анасының әрекеті. Ананың құдіреті. 6. Жалпақ балуанның ана мен қызына бостандық беруі. | Неліктен? 1-топ | 2-топ | 3-топ | Жалпақ балуанның жылқыға шабу себебі қандай? | Неліктен ана өлімнен де қорықпастан, батырға қарсы келді? | Неліктен Жалпақ балуан қыз бен анасын босатады? | Талдаңыз 1-топ | 2-топ | 3-топ | Ана ерлігінің, батырлығының себебі не деп ойлайсың? Жалпақ палуан мен жігіттердің сөзден тосылып жеңілуінің себебі не? Шығарманың негізгі тақырыбы мен идеясы қандай? | Салыстырыңыз Венн диаграммасы: «Өлімді жеңген ана» және «Ананың анасы». | Слайд № Тексеру парақтары Жұлдызша |
Аяқталуы 3 минут 3 минут 1 минут | «Балықтың сүйегі» әдісі. Әр оқушы тақырыпқа сәйкес өз ойын тиянақтап, жинақтайды, жүйелеп жазады. Ана | Не істейді? | Қандай? | | | | | | | Өмір беруші, тіршіліктің көзі, ең аяулы жан | Рефлексия «Кемпірқосақ». Оқушылар кемпірқосақтың жеті түсіне қарай сабаққа өз бағаларын береді. Қызыл- мен үшін барлық тапсырмалар қызықты болды. Тоқ сары - Сары - Жасыл - Көгілдір - Көк - Достарымның көмегімен ғана орындадым. Әлі де қиын. Күлгін – Маған қиындық тудырды. Мен түсінбедім | |
Қосымша ақпарат – мәтіндер |