kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ертегідегі Кендебай бейнесі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар орындай алады:​

Ертегідегі негізгі кейіпкердің портретін анықтайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Оқушылар мәтіннен кейіпкерлердің ең маңызды әрекеттерін тауып талдайды.

Кейбір оқушылар орындай алады: Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады,өз пікірін білдіреді.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ертегідегі Кендебай бейнесі»

Сабақ:Керқұла атты Кендебай



Күні: 7.09.2017ж.




Сынып: 5


Қатысқандар:

4

Қатыспағандар:


Сабақ негізделген оқу мақсаты :

5.Т/Ж3. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Ертегідегі негізгі кейіпкердің портретін анықтайды.


Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Оқушылар мәтіннен кейіпкерлердің ең маңызды әрекеттерін тауып талдайды.


Кейбір оқушылар орындай алады:

Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады, өз пікірін білдіреді..



Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады :Оқушылар кейіпкер портретін ашып талдау жасай алады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:Образ, көркем образ, сюжет,

Диалог құруға /шығарма жазуға пайдалы тіркестер:

Талқылауға арналған сұрақтар : Кендебайдың мінез-құлқы мен өз мінездеріңнен қандай өзгешелікті байқадыңдар? Қазіргі замандағы батырлар бейнесі қалай болу керек деп ойлайсың?


Не себепті ...деп ойлайсыз?

Бізге Кендебайдың бейнесі қай жағынан үлгі болады деп ойлайсыңдар?

ишара:.


Алдыңғы оқу:

Ертегінің тақырыбы мен идеясын анықтайды.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурс-тар

Басы 2мин.


2 мин.










3мин.








3 мин.

С.Шаттық шеңбері «Жылы жүрек»

Шарты: оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді.

Топқа бөлу.

Шарты: Мозайка әдісі арқылы бөлу. Ат, батыр суреттерін құрайды.

1-топ: Кендебай 2-топ: Керқұла

Топ ережесін құру.

1.Оқушылардың шешен сөйлеуі.

2.Топтағы белсенділік.

3.Сабақ материалын меңгеруі.

Бағалау парағын тарату, толтырылуын түсіндіру.


Ширату жаттығуы.

С. «Ой қозғау»

Түрткі болу сұрақтары. Сыныптағы диалог.

-Ертегі дегеніміз не?

-Бұл ертегінің басқа ертегілерден ерекшелігі.

-Ертегіге арқау болған не нәрсе?

-Ертегінің қай тұсы сенің жанашырлық сезіміңді оятты?


Ж. Кестемен жұмыс «Сәйкестендіру»

Төменде берілген ұғымдардың анықтамасын тауып, сәйкес бағанда көрсетіңдер.

Ауыз әдебиеті шығармаларының авторы


Шығарманың жанры

Шығарманың жазылу ерекшелігі


Халық

Көркем шығармаға негіз, арқауболған өмір құбылыстарының түйіні


Шығарманың идеясы

Дұрыс жауабын слайд арқылы тексерту.

ҚБ.Жұлдызша арқылы бағалау.

Мұғалім тарапынан бағаланады


Табыс критерийлерін құру.

-Ертегідегі негізгі кейіпкерлердің портретін жинақтайды.

-Кейіпкерлердің образға қызмет етіп тұрған маңызды әрекетін талдайды.

-Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкер образына қатысты өз көзқарасын білдіреді.

.


Әуен



Сурет






Бағалау парақ-шалары









Сәйкес-тендіру парағы

















Ортасы

25 мин.

7 мин.




























7 мин.















2мин.


3 мин.













6мин.

ЖЖ. «Мінездеме» кестесі

Мәтіннен тиісті кейіпкердің сипаттауларын таба отырып, портретін жинақта

1топ.

Кейіпкер

Ертегідегі портреті

Кейіпкердің

маңызды әрекеттері

Кейіпкер образына қатысты көзқарасым







2топ.

Кейіпкер

Ертегідегі портреті

Кейіпкердің маңызды әрекеттері

Кейіпкер образына қатысты көзқарасым







Критерий:

-Ертегідегі негізгі кейіпкерлердің портретін жинақтайды.

-Кейіпкерлердің образға қызмет етіп тұрған маңызды әрекетін талдайды.

Дескриптор:

-Кейіпкерді табады.

-Мәтіннен портретін табады.

-кейіпкердің маңызды ірекетін табады.

-кейіпкер образына қатысты өз ойын білдіреді


ҚБ. Жұлдызша арқылы бағалау

Мұғалім тарапынан бағаланады


ЖЖ. «Түсініктеме күнделігі»

Мақал –мәтел, тұрақты сөз тіркесі

Қай кейіпкерге тән

Өзімдікі дегенді білмейді,

Жатсынуды білмейді.

Кендебай

Құралайды көзінен тигізген

Кендебай

Көз жасын көл қылған

Жетім бала



Критерий:

-Ертегідегі негізгі кейіпкерлердің портретін жинақтайды.

-Кейіпкерлердің образға қызмет етіп тұрған маңызды әрекетін талдайды.

Дескриптор:

-Мәтіннен кейіпкергетән сөздерді анықтайды.

-Кейіпкерді табады.

ҚБ. Жұлдызша арқылы бағалау

Мұғалім тарапынан бағаланады


Сергіту сәті «Көңілді күн»


С. Топтастыру стратегиясы

Кендебай бойында үлгі боларлық қандай қасиеттер бар.



Кендебай


Критерий:

-Жинақталған ақпарат негізінде кейіпкер образына қатысты өз көзқарасын білдіреді.

Дескриптор:

-Кейіпкер бейнесін ашады.


ҚБ. Жұлдызша арқылы бағалау


С.«Ыстық орындық» Сабақты қорытындылауға арналған идеялар


Критерий:

-Жинақталған ақпарат негізінде кейіпкер образына қатысты өз көзқарасын білдіреді.

Дескриптор:

-Кейіпкер образына қатысты өз ойын айта алады.

ҚБ. Жұлдызша арқылы бағалау



Кесте




















Кесте










Видео- ролик

Соңы

10мин.

3мин.




3мин.


3мин.

1мин.

Рефлекция «Блоб ағашы»

Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек»

Стикерлер арқылы

Бағалау


Үйге тапсырма: Шығарманы өз ойыңмен дамытып жаз.

«Сен автор болсаң осы шығарманың сюжеттік желісінің қалай жалғасқанын қалар едің? »


Қосымша ақпарат

Саралау –оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)

Мейлінше қолдауды қажет ететін оқушыларды жұптық жұмыста (мінездеме кестесі,түсініктеме күнделігі) белсенді оқушылармен жүптастырдым. Қолдауды қажет ететін оқушылар жете алмаған тапсырманы қабілетті оқушылар орындайды.





Бағалауды сабақтың әр кезеңі бойынша тапсырма орындау барысында қалыптастыру үшін жүргіземін. Ол жұлдызша тарату арқылы жүзеге асады.Әр тапсырмаға сай жұлдыз саны да өзгеріп отырады. Сабақ соңында әр оқушының жұлдызшаларын санап,көп жұлдыз жинағандарды мақтап, мадақтап қолдау білдіремін.

Бейнелеу өнері пәні , қазақ тілі пәні.

Бірлікке, татулыққа шақыру.


Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай тиімді пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Менің сабағымның мақсаты мен міндеттері орындалды.

Шығарма кейіпкерлерін талдау арқылы бейнесін аша білді.

Сабақ жақсы деңгейде өтті деп ойлаймын. Жоспарланған саралау әдістері әрбір оқушыға мақсаттарға жетуге ықпал жасады. Тапсырмалар тақырыпқа сай болды. Уақытты тиімді пайдалана білдім.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.«Мінездеме» кестесі

2. «Түсініктеме күнделігі»

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтын одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты )?

1.Шығармашылық жұмыс жүргізу

2.Деңгейлік тапсырмалар берсем

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1. Сынып бойынша ойын сабақ жандандырсам

2. Жеке оқушы бойынша ғылыми ізденіске бет бұруға бағыттасам







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ертегідегі Кендебай бейнесі

Автор: Елубаева Айман Болатказыевна

Дата: 23.10.2017

Номер свидетельства: 433967
