Мен Кенжегулова Гулмира Айнашовна А?т?бе ?аласы № 35 орта мектебінде бесінші жыл ж?мыс жасап жатырмын. Мектебіміз ?аланы? орталы?ында орналас?ан. ?аза? тілі ж?не ?дебиет п?ніні? м??алімімін. Мектебім ж?не ?жымым ма?ан ?те ?найды. ?азіргі кезде к?ктем мезгілі ту?анды?тан ?жым болып мектебімізді к?галдандырумен айналысып жатырмыз. Мектеп айналасына жеміс а?аштарын ектік. Екі-?ш жылдан кейін сол а?аштар жай?алып ?седі деген ойдамын. Осындай мектепте ж?мыс жаса?аныма ма?тан етемін.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Ашы? саба? "А?са? киік"»
Ақтөбе қаласы № 35 орта мектебінің
қазақ тілі және әдебиет пәнінің
мұғалімі Кенжегулова Г.А
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин «Ақсақ киік»
Сабақтың мақсаты: Білімділік: ақын жайлы білетін мәліметтерді тыңдай отырып, жаңа деректер ашуға жағдай туғызу, өлеңнің тақырыбы мен идеясын ашу, автор шеберлігін тануына көмектесу, өлеңді теориялық жағынан талдай білуге үйрету; Дамытушылық: талдау жасау жұмыстарына машықтандырып, өзіндік пікір қалыптастыруына жол ашу, мәнерлеп оқу дағдыларын дамыту; Тәрбиелік: отансүйгіштікке, тіл, сөз өнерін және табиғатты қадірлеп, қастерлей білуге, адамгершілікке тәрбиелеу; Сабақтың көрнекілігі: С.Сейфуллин мұражайынан бейнетаспа; «Киікқырған» қазіргі заманғы аңшылырдың киікті заңсыз аулауына байланысты бейнетаспа; слайд; ҚР картасы, Бетпақдала, киік суреті; Сабақтың түрі: аралас сабақ Сабақтың типі: жаңа сабақты меңгерту Әдіс - тәсілдері:топпен жұмыс, сұрақ - жауап, түсіндіру; Пәнаралық байланыс: тарих, география, экология Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. а) оқушылармен амандасу, түгелдеу. ә) топқа бөлу. ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. - Қане, балалар өткен сабағымызда қай ақынның өмірі және шығармашылығымен таныстық? (Мағжан Жұмабаевтың «Сағындым» өлеңін жаттап келу.)
ІІІ. Үй тапсырмасын қорытындылау.
Кубизм әдісі бойынша топтар сұрақтарға жауап береді. ІІІ. Жаңа сабаққа кіріспе.
Дәптермен жұмыс. (Күннің жадын жазу)
С.Сейфуллин мұражайына саяхат (бейнетаспа) . Сәкеннің өмірбаяны, отбасы, қолданған заттары, кітаптары, киген киім үлгісі туралы ақпараттар алынды.
- Сәкен Сейфулиннің «Ақсақ киік» өлеңімен танысамыз. Ақын бұл өлеңін 1924 жылы жазыпты. ( «Ақсақ киік» өлеңі әнімен орындалады) - Балалар, өлеңнің бастапқы жолдарында айтылатын Арқа, Бетпақдала туралы мәлімет бере кетейін. Арқа, яғни, Сарыарқа Орталық Қазақстанды алып жатқан аймақ. Батысынан шығысына қарай 1200 км өңірді алып жатыр. Бетпақдала осы Сарырақада орналасқан. батысы сазды, шығысы тасты, құмды, шөлді жер. Бетпақдалада ағын су жоқтың қасы. Бұл күндері аң - құстар мен жануар - жәндіктердің көптеген түрлеріне жайлы мекен. Бетпақтың даласында ширек гектар жер, аң - құс қорығы ретінде қорылады. - Киік дегеніміз не? Жүйрік(сағ. 60 - 70км жүгіреді). топтасып өмір сүреді. Өзін - өзі емдейтін де қасиеті бар. Еті, мүйізі бағалы. (дәрі - дәрмек жасайды) Ақбөкен деп те атайды, шөлге өте төзімді ІV. Оқулықпен жұмыс. - Қане, әрі қарай мәнерлеп өзіміз оқып жіберейік. Оқып отырып, түртіп алайық. ( экраннан сөзік жұмыс көрсетіледі) Қу баялыш – шөп атауы Сегіз көштік – ұзындық өлшемі Қос – шатыр, күрке Бетеге - шөп атауы «Киікқырған» қазіргі заманғы аңшылардың киікті заңсыз аулауынан, қатыгездіктерінен үзінді.
Бейнетаспа бойынша әр топ өз пікірлерін айтады. V. Сабақты қорытындылау.