kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ахмет Йассауи «Хикметтері»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ахмет  Йассауи «Хикметтері» 8 класс ?аза? ?дебиеті п?ні П?н м??алімі Жулаева Шатг?л Ба?ыт?ызы. 

Саба?ты? ма?саты: О?ушылар?а Ахмет Йассауиді? ?мір жолы мен  шы?армашылы? ?ызметі туралы м?лімет беру, хикметтеріні?  та?ырыбы мен негізгі идеясын ??ындыру;ойлау, есте са?тау ?абілеттерін дамыту, с?здік ?орын молайту, м?дениеттілікке,  е?бек с?йгіштікке  т?рбиелеу.

К?тілетін н?тиже

  • Ахмет Йассауи туралы білімдері молаяды;
  • Шы?армаларымен танысады;
  • Топты?,ж?пты?  ж?мыс жасау?а  ?йренеді;
  • ?зіндік ой – пікірі,к?з?арасы,таным-тал?амы ?алыптасады.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ахмет Йассауи «Хикметтері»»

Тексерілді:

Күні: 09.10.14

Пәні

Қазақ әдебиеті

Класы 8

Сабақтың тақырыбы

Ахмет Йассауи «Хикметтері»


Сабақтың мақсаты

Оқушыларға Ахмет Йассауидің өмір жолы мен шығармашылық қызметі туралы мәлімет беру, хикметтерінің тақырыбы мен негізгі идеясын ұғындыру;ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту, сөздік қорын молайту, мәдениеттілікке , еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

  • Ахмет Йассауи туралы білімдері молаяды;

  • Шығармаларымен танысады;

  • Топтық,жұптық жұмыс жасауға үйренеді;

  • Өзіндік ой – пікірі ,көзқарасы,таным-талғамы қалыптасады.

КЕЗЕҢДЕРІ

САБАҚТАҒЫ ІС- ӘРЕКЕТ

БАҒАЛАУ

РЕСУРСТАР


Ұйымдастыру кезеңі

1.Оқушыларды түгендеп,назарын сабаққа аудару.

2.Психологиялық тренинг .

3. Топқа бөледі.



Үлестірмелі парақшалар

Үй тапсырмасы

Ахмет Йүгінеки туралы мәлімет.

Оқушылар ақын өлеңдерін жатқа айтады.



Қызығушылықты ояту

Сабақтың тақырыбы туралы оқушы пікірін білу.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға ұмтылады.

Үш шапалақ


Мағынаны тану







Тақырыпты өз бетінше оқу ұсынылады. Кейін топта талқылап, бір-біріне түсіндіруге бағыт береді.

І топ – Ахмет Йассауидің өмір жолы мен шығармашылығы

ІІ топ- Ақын өлеңдерін құрылысына қарай талдау.

Тақырыпты өз бетінше оқып, жұптасып, топтасып талқылайды.



Екі жұлдыз

бір тілек







Оқулық



Үлестірмелі

парақшалар

Сабақты қорытындылау

«Сен- маған, мен - саған» әдісі бойынша топтардың бір-біріне жыр мазмұнына сәйкес сұрақ қоюына бағыт береді.

Әр топ қойылған сұрақтарға жауап береді.


Үш шапалақ



Үйге тапсырма

Ахмет Йассауи хикметтерін жаттау


Оқулық



Уақыты:

Қазақ әдебиеті

Мұғалім:

Сынып:

Сабақ тақырыбы:

Ахмет Иасауи. Хикметтері

Жалпы мақсат:

а) Ахмет Йасауи хикметтерінің мазмұнын түсіндіру,оқушыларға ойландыратын сауал бере отырып,пікірін тыңдау;

ә) білімдік танымын,шығармашылық қабілетін,тілдік қорын,ізденістерін арттыру;

б) еңбексүйгіштікке,ұқыптылыққа тәрбиелеу

Сілтеме:

Мұғалімдерге арналған нұсқаулық

Қазақ тілі мен әдебиеті оқыту әдістемесі

Үлестірме материалдары

Оқу нәтижесі:

Әр оқушының өзіндік ой-қиялына ерік бере отырып,

оқушыларды шығармашылықпен жұмыс істеуіне жағдай жасау


Сабақта қолданылатын материалдар:

Интерактивті тақтамен жұмыс, үнтаспа

Оқыту әдістері:

Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер, оқытуда АКТ-ны пай-далану, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.



Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқушылар назарына .

Тренинг «Ризамын».

Ризамын оңға,

Ризамын солға,

Ризамын күнге

Ризамын өзіме


Бүгінгі өтіп жатқан қандай сабақ екендігін еске түсіріеді.

1.Түрік қағанаты

2.О ғыз қағанаты

3.Ислам қағанаты

1.Түрік қағанаты

2.О ғыз қағанаты

3.Ислам қағанаты

3 топқа осы қағандыққа байланысты бөлінеді.

Қызығушылықты ояту

«Сен –маған, мен-саған»әдіс арқылы өткен тақырыпты шолады.

  1. Адиб Ахмет деген кім? Бұндай есім не үшін берілді?

  2. Һибуат - ул - хақаиқ” дегеннің аудармасы

  3. Ахмет Йүгінеки туындысы қанша көшірмесі,үзіндісі бар

  4. Көшірмесі қай жылы қайда және кімдер жазған?

  5. Өлеңдер жинағының мөлшері.

  6. Табылған,сақталған кітапхана атауы.

  7. Мына суреттер бойынша өз ойларын қорытады. Жаңа сабақтың тақырыбын ашады.

  • Ахмет Йасауйдің өмірінен мәліметтер.

  • Арыстанбабқа сипаттама беру.

  • Қожа Ахмет Йасауи кесенесінің тарихы жайлы не айтар едіңдер?


Талдау,жинақтау,қорыту

Сұрақтар арқылы оқушылар бір-бірлеріне қойып, жауап беріп жатадыОсы тапсырмада өткен тақырыптар бойынша жаңа сабақты меңгеруге негіз болатын қайталау сұрақтарын береді.




Суреттер бойынша өздерінің «Түркістан» туралы көрген білгендері туралы ойларын бөліседі.

Жаңа тақырып

Жаңа сабақты түсіндіру.

Ахмет Йасауи «Диуани хикмет»

«Ең алдымен,өзіңді өзің таны!»-дейді грек ғалымы.

    «Өзіңді танығаның-хақты танығаның»-дейді ұлы бабамыз Қожа Ахмет Йасауи.

Хақ деп отырғаны-ақиқат,дүниенің мәні. Демек,әрбір адам,ең алдымен ,өз елінің өткенін,тарихын,ата-бабаларын білуі керек.Ендеше,біз баба жайлы білуіміз керек.


Сопылық ілімінің мазмұнын өлең түрінде жырлаған хикметтер тобы (үгіт, насихат, өсиет үлгісінде

жазылған тәлім-тәрбие сипатындағы кітап . Ақынның өз кезіндегі дәуір,қоғам бейнесін жасайтын лирикалық шығармалары.

Кітаппен жұмыс: Ахмет Йасауи өлеңдерін мәнерлеп оқиды.



  1. Топ :Ақынның өмір жолы

  2. Топ:Шығармашылығы.

  3. Топ:Ақынның өлеңіне құрылымына талдау


Сөздікпен жұмыс:Нәпсі-ішіп-жеу,пенделік қажеттері

Хақ Мұстафа аманаты-Мұхаммед пайғамбардың аманат қылып берген құрмасын айтады.

Мақшар күні-о дүниедегі сұрақ күні

Тәуба- шүкіршілік қылу

Ысырат көпірі- о дүниедегі қыл көпір





















3 топ өздерінің тапсырмаларын постер арқылы қорғайды .

1 топ Ақынның өмірін және ұқсас ақындардың өмірімен үндестіреді.

2 топ «Хикметері» туралы ондағы тәлім тәрбие қазіргі жастардың қасиеттерін салыстырып сөйлейді.

3 топ кесте бойынша жұмыс жасайды


Эпитет

Теңеу

Метонимия

Қайталау







Шығармашылық жұмыс



1.Ахмет Йасауи кесенесі қай қалада?

2. Йасауидің өмірлік мақсат-мұраты қандай?

3. Йасауи кесенесін кім тұрғызған?

4. Ақынның имандалық туралы ойлары қазіргі заманғы тәрбиеге сай келе ме?

Ассосация жасау











Оқушылар пікірін ғалымдардың пікірімен салыстыру

Ғалымдардың пікірі Оқушының пікірі


1. Ерлан Арын (ҚР білім, экономика ғылымының докторы) Түркістандық ғұламаның «Даналық кітабын» тек әдеби шығарма деу аздық етеді. Иманжүзділік оқулығы әділетті болар. Ол тұтқиыл тығырықтар тұсында тұйықтан шығарар жол көрсетіп, инабатшыл көңілге Иланым ұялатады».

2. А.Қыраубаева. «Суфизм көзқарасындағы ақындық дәстүрдің қазақ поэзиясындағы қалыптасуына түркілік әдебиет даму кезеңіндегі шығармаларда негізгі қаланған мәселелердің кейінгі ақындар арқылы жалғасатындығы табиғи заңдылық. Аллаға ғашықтық Йасауи және оның дәстүріндегі ақындар поэзиясында орныққан құбылыс. Жаратушыға арналған махаббат, ғашықтық ұғымдардың әлеуметтік сырлары жалпы азаматтық, гуманистік ойлармен де ұштасады »«Ғасырлар мұрасы» А., 1987, 360-б




Оқушылар сұрақтарға жауап береді

Білу, түсіну, қолдану. Әр топ- тың спикері шығып қорғайды












«Қазіргі заман толғауы»өлең немесе ойтолғау жазу . Осы ойтолғауды салыстырып көреміз


Үйге тапсырмасын беру

Ахмет Йасауи өлеңдерін мәнерлеп оқып келу.

“Имандылық-адам бойындағы ең үлкен қасиет” шағын шығарма жазу.


Үй тапсырмасын білу, түртіп алу

Бағалау

Критериалды бағалау

  1. Өз-өздерін бағалайды.

  2. 2.Топтардың бірін-бірі бағалауы

  3. 10-12 ұпай – «3», 13-16- «4», 17-18- «5»

Рефлексия

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстары туралы қысқаша жаздыру

«Екі жұлдыз, бір тілек »




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Ахмет Йассауи «Хикметтері»

Автор: Жулаева Шатг?л Ба?ыт?ызы

Дата: 18.11.2015

Номер свидетельства: 255175
