Күні: | «Аяз би» ертегісінің тәрбиелік мәні |
Мақсаты | «Аяз би» ертегісінің тәрбиелік мәнін түсіндіру және білім беру,ертегі кейіпкерлерінің жетістігі мен кемшіліктеріне талдау жасап,өзара есеп беру, тақырыбы мен идеясын анықтап, тәрбиелік мәнін ашу, өмірмен байланыстыру, қорытынды шығару |
Жалпы мақсат | Ертегі және оның түрлері туралы мәлімет бере отырып, ертегінің мазмұнын, негізгі идеясын түсінуге жағдай жасау, тапсырмалар арқылы сөйлеу тілін, зейіні,есте сақтау қабілеттерін, тілдік, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа қызығушылықтарын арттыру |
Күтілетін нәтиже | Ертегінің маңызы мен идеясын ұғынады. Мазмұнын игеріп, қойылған сұрақтарға сын тұрғысынан ойлап, жауап береді. Өз пікірін, ойын ашық айтып, өз бетімен ізденеді. |
Сабақтың типі: | Аралас сабақ |
7 модульдің қолданылуы | АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”. |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Ақылдың алты қалпағы, Миға шабуыл, Блум таксономиясы, Аквариум, Авторға хат |
Қолданылатын ресурстар | Флипчарт, маркерлер, тақта, стикерлер, ноутбук |
Ұйымдастыру кезеңі | Сыныпты түгендеп, сабаққа дайындығын тексеріп, назарларын сабаққа аудару Топ мүшелерін топтың Алтын ережесімен таныстыру «Ақ тілек» әдісі арқылы психологиялық ахуалды жақсарту Үй тапсырмасын тексеру Ертегідегі мақал-мәтелдер мен кейіпкерлерді жазу, ұнаған кейіпкердің суретін салу | Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды. Топ ішінде тәртіп ережелері талданып , сол арқылы сыныптың алтын ережесін құрады. Үй тапсырмасын тексеріп, бағалаймын |
Сабақ кезеңдері | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Білім Қызығушылық тарын ояту | «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыпқа қатысты сұрақ-жауап Жеке жұмыс Зерттеушілік әңгіме | Интерактивті тақтадан берілген сұрақтарға жауап беріп, білімдерін қайталап, пысықтаймыз | Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, дұрыс жауапқа фишка жинайды |
Түсіну | Топтық жұмыс Диалогтік әңгіме 1-топ Ертегінің композициялық құрылысы 2-топ Кейіпкерлер әлемі 3-топ Ертегінің тақырыбы мен идеясы 4-топ Жаман мен 40 уәзір | Оқушылар топпен жұмыс жасап топ ішінде талдайды, постерге түсіріп, ортаға салады | Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырманы өздері талқылап , өз ой-пікірлерімен санаса білу Топпен жұмыс жасау |
Қолдану | Топтық жұмыс Ертегі кейіпкерін өмірмен байланыстыра отырып мысал келтіру Аквариум әдісі | Жаңа тақырыпты меңгерту үшін ресурстар беріп, жаңа тақырыпты түсінуге жағдай жасау | Оқушылар сыни тұрғыда ойланып , мысал келтіріп, өз ойларымен бөліседі |
Сергіту сәті | Ертегідегі кейіпкер іс әрекетіне сай мақал айту | Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау | Ойланады, мақал айтып,тапқырлықтарын көрсетеді |
Талдау | Зерттеушілік әңгіме Проблемалық сұрақ 1.Ер Төстік және Аяз би ертегісінің айырмашылығы неде? 2.Жаманға ұқсағыңыз келе ме? Неліктен? 3.Жаманның қай қасиеті көбірек ұнайды? 4.Қазіргі жастар бойында осындай қасиеттер кездесе ме? 5.Біздің сыныпта осындай жақсы адам бар ма? Авторға хат 1-топ Жаманға 2-топ Мадан ханға 3-топ Меңді сұлуға 4-топ Қырық уәзірге | Тақырыпқа байланысты проблемалық сұрақ қойып, жауаптарын тыңдау және ертегі авторларына хат жазғызу | Топ мүшелері талдау сұрақтарына жауап беріп, пікір алмасып, фишка жинап өз ұпайларын арттырады |
Жинақтау | «Ақылдың алты қалпағы» әдісі арқылы сабақты қорыту,алған білімдерін жинақтау | Қалпақтың түсіне байланысты ертегінің мәнін ашады, сабақты қорытады | Берілген әдіс бойынша оқушылар бүгінгі сабақты сыни тұрғыда ойлана отырып қорытындылайды |
Бағалау | Жинаған фишкалары бойынша білімдері бағаланады 7-8 фишка «5» 5-6 фишка «4» 4-5 фишка «3» 2-3фишка «2» | Күнделікке бағаларын қою | Фишканы есептеп қорытындысын шығарады |
Рефлексия | Смайликтер арқылы сабаққа кері байланыс жасайды | Қағаздарға смайликтер салғызу | Қағазға тиісті сурет салып, көңіл-күйлерімен бөліседі |