Қыркүйектің жиырма алтысы Сынып жұмысы
Менің мектебім
Сабақтың мақсаты:
а) білімдік: тақырып бойынша жан-жақты мәлімет бере отырып,
синонимді түсіндіру, сауатты жазуға және сөйлеуге үйрету;
ә) дамытушылық: ауызша және жазбаша тілді дамыту,
қызығушылығын арттыра отырып, танымдық көзқарастарын
қалыптастыру;
б) тәрбиелік: өз елін, жерін, Отанын сүюге, мемлекеттік тілді
қ ұрметтеуге, қоғамдық ортада өзін-өзі ұстауға тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: пысықтау сабағы
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, венн диаграммасы
Сабақтың көрнекілігі: кітап, сөздік, суреттер
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Күтілетін нәтиже: синонимдерді меңгеру, мектеп ғимараты жөнінде өз пікірін айта білу;
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
- Оқушылармен амандасу - Кезекшінің мәліметі
- Топқа бөлу (1,2 санау)
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
- Фонетика
- Дауысты дыбыстар.
- Дауыссыз дыбыстар.
ІІІ. Жаңа сабақ
1. Мағыналары бірдей сөздерді синонимдер деп
айтамыз.
Мысалы: оқушы-шәкірт, мұғалім-ұстаз.
2. Мағыналары бір-біріне қарама-қарсы сөздер антонимдер деп аталады.
Мысалы: биік-аласа, үлкен-кіші.
3. Жазылуы бірдей, бірақ мағынасы басқа сөздер омонимдер деп аталады.
Мысалы: ат-лошадь, ат-имя.
2-топқа тапсырма. Берілген сөздердің синонимдерін тауып, орыс тіліне аудару
Мейрам, қасында, сұлу, батыр, зат
1-топқа тапсырма. Берілген сөздердің синонимдерін тауып, орыс тіліне аудару
Қайратты, мамық, жасау, дайындау, бірінші
Оқулықпен жұмыс
1-тапсырма. Диалогты толықтыру.
- Сенің ұлтың кім?
- ... .
- Сенің атың, фамилияң кім?
- ... .
-Сен нешінші сыныпта оқисың?
-... .
-Сен сыныпта кімнің қасында отырасың?
-... .
Сергіту сәті
Мына сурет бойынша әңгіме құрастыру
V. Үйге тапсырма
Өздерің іздеп, 5 синонимдік қатар жазу.
“ Менің болашақ мектебім” тақырыбына әңгіме жазу.
Көңіл қойып, тыңдағандарыңызға рахмет!