САБАҚ : сауат ашу
Мектеп: Ават орта мектебі
Күні: 18.10. 2016 жыл
Мұғалімнің аты-жөні: А.К.Алмабаева
СЫНЫП: 1 «А» сынып
Қатысқандар: 16
Қатыспағандар: 1 (себепті)
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
Менің мектебім. Рр дыбысы мен әрпі
1.2.5.1.мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе оқығаны бойынша қойылған сұраққа жауап беру
Критериалды бағалау
дыбыс пен әріпті ажырата алады;
сызба бойынша сөз, сөйлем құрастыра алады
дыбыстың сәйкес әріппен таңбалануын біледі;
бас әріп және кіші әріптерді ажыратады және жазады;
дескриптор
+
-
балл
өз ойымды және сезімімді өзгелермен бөлісе алдым
2
дыбыс пен әріпті ажырата алады;
2
Рр дыбысының бас әріп және кіші әріптерін ажыратамын және жазамын;
5
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады:
сөздердің, сөйлемдердің, мағынасын түсіндіре алады
берілген сұрақтарға толық жауап бере аламын.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
қысқа мәтіндердің мағынасын түсіндіре аламын
Рр әрпі мен дыбысы туралы білемін
Кейбір оқушылар орындай алады
дәлелдеп түсіндіре алады
берілген кейбір сөздердің орыс және ағылшын тілінде айтылуын біледі
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады :
Сурет бойынша әңгімелей алады.
өздерінен мысал келтіре алады.
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері : үстел,бөлме,сөре,керует
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: Т/А/Ж
Талқылауға арналған сұрақтар:
-сөйлем бас әріптен басталып жазылады ма?
- сөздердегі буын сандарын қалай анықтаймыз?
- сөйлем сызбасын оқу үшін нені білу қажет?
-Р дыбысы дауысты ма?
- Рдыбысы сөздердің қай бөлігінде кездеседі?
- Р дыбысы адам өміріндегі қандай заттарға ұқсайды?
ишара: бас бармақ, көзқараспен ымдасу,күлімдеу
Алдыңғы оқу: 2 мин
Менің мектебім
Аа ,Лл,Нн дыбыстары
Жоспарланған уақыт ес ебі
Басы
2мин
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ұйымдастыру кезеңі
-Балалар,бір-біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар.
Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар.
Мен бақытты баламын,
Жан дүниемде нұрлы күн!
Жылуым мол бойымда,
- осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.
Менің оқығым келеді ! Білімді, алғыр болғым келеді.!
Миға шабуыл
Қызығушылықты ояту.
Жоғалған әріптерді тап. - а,н,л әріптерін дұрыс қойып жазу.
Ба,,апан.,, а,,, б,,,, а т,б
: Бүгінгі сабақтың критерийлерін хабарлау
Талқылауға арналған сұрақтар
- сөйлем бас әріптен басталып жазылады ма?
- сөздердегі буын сандарын қалай анықтаймыз?
- - сөйлем сызбасын оқу үшін нені білу қажет?
- Л дыбысы мен Рдыбысы айтйлуы жағынан ұқсас па?
- Л дыбысын айтқанда күш қайда түседі?
- ал Р дыбысын айтқанда күш қайда түседі?
Ортасы
-Рр дыбысы дауысты ма?
- неге олай ойлайсың?
- Рр дыбысы адам өміріндегі қандай заттарға
заттарға ұқсайды?
Мәтінді тыңдау 39 сабақ.
Күшік қандай дыбыс шығарды? Сен де сол дыбысты шығар
Оқулықтағы суреттермен жұмыс жүргізіледі
мектеп шеберханасына саяхат жасау.
1-тапсырма оқы.
Ар ара ра
Ар арал ар анар
Ара арала нар Анар
2-тапсырма.
.жаңылтпашты жатқа айт
Ара ара,аралар
Алан ара аралар.
3-тапсырма.
Сергіту сәті
4-тапсырма . Суреттегілердің алғашқы әріптерінен қандай сөз шығады?
нар
Анар
АКТ
үнтаспа
Оқулықпен жұмыс
Жұптық жұмыс
Топтық жұмыс
Мұғалімнің көмегімен
Соңы
Ойлан тап. үлестірмелі карточкалармен жұмыс
Кеспе әріптер арқылы сөздер құрастыру
Кері байланыс. Бас бармақ әдісі
Кеспе әріптер
Бас бармақ әдісі
Көңіл –күйді білдіретін смайлик
Просмотр содержимого документа
«Менің мектебім. Рр дыбысы мен әрпі»
САБАҚ : сауат ашу
Мектеп: Ават орта мектебі
Күні: 02. 09. 2016 жыл
Мұғалімнің аты-жөні: А.К.Алмабаева
СЫНЫП: 1 «А» сынып
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
1.11.1. сөйлеу барысында тілдік бірліктерді(сөйлеу,сөз,сөйлем мәтін)ажырату,тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну.
Критериалды бағалау
сөздердің, сөйлемдердің, қысқа мәтіндердің мағынасын түсіндіре алады;
сөйлемдегі сөздерді мағынасына қарай дұрыс орналастыра алады немесе сөйлемді толықтыру үшін сөздерді өздігінен анықтай алады.
дескриптор
+
-
балл
қысқа мәтіндердің мағынасын түсіндіре аламын
2
сөйлемдегі сөздерді мағынасына қарай дұрыс орналастыра аламын
2
Берілген суреттегі заттарды атауларын атай аламын
5
Жоғалған сөзді таба аламын
2
Сөйлеу не үшін керек екенін білемін
4
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады:
сөздердің, сөйлемдердің, мағынасын түсіндіре алады
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
қысқа мәтіндердің мағынасын түсіндіре аламын
Кейбір оқушылар орындай алады:
дәлелдеп түсіндіре алады
берілген сөздердің орыс және ағылшын тілінде айтылуын біледі
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады :
Сурет бойынша әңгімелей алады.
өздерінен мысал келтіре алады..
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері : сөз, сөйлем
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:
Тыңдалым,айтылым,оқылым,
Талқылауға арналған сұрақтар:
Буын неден құралады?
Сөз неден құралады?
Не себепті сөйлейміз деп ойлайсыз?
ишара: бас бармақ, көзқараспен ымдасу,күлімдеу
Алдыңғы оқу: 2 мин
өткенді еске түсіру
Жоспар
Жоспарланған уақыт ес ебі
Басы
2мин
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Басы
3мин
3 мин
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық тренинг
Бүгін күн.......!» сөзін жалғастыру арқылы позитивтік көңіл-күй орнату
Бір - біріңе жымиыңдар, күлкілеріңді сыйлаңдар.
Рахмет! Ендеше сабағымызды бастайық.
Қызығушылықты ояту
1.Секіреді – бала емес,
сақалы бар – шал емес. (сер+ке)
2.Құлағы қайшыдай,
құйрығы қамшыдай. (ат)
3.Не бары қос дөңгелек,
жеткізбейді өзгеге. (ве+ло+си+пед)
Миға шабуыл
Жұмбақтың шешуіне қарай заттар суреті
Ортасы
4 мин
Бүгінгі сабақтың критерийлерін хабарлау
Талқылауға арналған сұрақтар:
Талқылауға арналған сұрақтар:
Буын неден құралады?
Сөз неден құралады?
Не себепті сөйлейміз деп ойлайсыз?
ойлайсыз?
8 мин
3 мин
8 мин
4мин
Оқулықтағы суреттермен жұмыс жүргізіледі
Сергіту сәті
Көңілді күн! Биі
1-тапсырма «Шашылған буындар»ойыны арқылы буындардан сөз құрату
ла
та
да
Ба
бі
қа
ша
ға
на
лам
на
лім
2-тапсырма.
2. Сөзде неше буын бар анықта
Кеме, кітап,мектеп, ана, парақ,тақта, жапырақ
3-тапсырма
.Берілген суреттегі заттарды ата,атауларын буынға бөл, буын санын анықта
4-тапсырма
«Жоғалған буында тап» ойыны
Мұ .... лім, бақ..., дос....., кө... шін,
ком ....тер
Ортақ сұрақ:
Сөздерді буынға бөлу не үшін керек және біз нені үйренеміз?
Оқулықпен жұмыс
АКТ
Кеспе
Буындар
Үлестірмелі карточкалар
Түрлі суреттер
Топпен жұмыс
Топпен талқылау
Соңы
мин
Жабық сұрақтар.
1.ДОС сөзі бір буынды сөз бе?
2. Буын саны дауысты дыбыстар санына қатысты ма?
3.Буыннан сөйлем құрала ма?
4.Дауыссыз дыбыстардан ғана буын, сөз құрауға бола ма?
Бас бармақ әдісі
Көңіл –күйді білдіретін смайлик
Қосымша мəліметтер
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Түсті фишкалармен
Қызыл түс – өте жақсы
Көк түс - жақсы
Сары түс -жауабыңды толықтыр
Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.
Құндылықтармен байланыс
(тəрбие элементі).
АКТ. математика, дүниетану
САБАҚ : сауат ашу
Мектеп: Ават орта мектебі
Күні: 05. 09. 2016 жыл
Мұғалімнің аты-жөні: А.К.Алмабаева
СЫНЫП: 1 «А» сынып
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
1.11.1. сөйлеу барысында тілдік бірліктерді(сөйлеу,сөз,сөйлем мәтін)ажырату,тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну.
Критериалды бағалау
сөздердің, сөйлемдердің, қысқа мәтіндердің мағынасын түсіндіре алады;
сөйлемдегі сөздерді мағынасына қарай дұрыс орналастыра алады немесе сөйлемді толықтыру үшін сөздерді өздігінен анықтай алады.
дескриптор
+
-
балл
қысқа мәтіндердің мағынасын түсіндіре аламын
2
сөйлемдегі сөздерді мағынасына қарай дұрыс орналастыра аламын
2
Берілген суреттегі заттарды атауларын атай аламын
5
Жоғалған сөзді таба аламын
2
Сөйлеу не үшін керек екенін білемін
4
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады:
сөздердің, сөйлемдердің, мағынасын түсіндіре алады
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
қысқа мәтіндердің мағынасын түсіндіре аламын
Кейбір оқушылар орындай алады:
дәлелдеп түсіндіре алады
берілген сөздердің орыс және ағылшын тілінде айтылуын біледі
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады :
Сурет бойынша әңгімелей алады.
өздерінен мысал келтіре алады..
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері : сөз, сөйлем
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:
Тыңдалым,айтылым,оқылым,
Талқылауға арналған сұрақтар:
Сөйлем неше сөзден тұруы мүмкін?
Не себепті сөйлейміз деп ойлайсыз?
ишара: бас бармақ, көзқараспен ымдасу,күлімдеу
Алдыңғы оқу: 2 мин
өткенді еске түсіру
Жоспар
Жоспарланған уақыт ес ебі
Басы
2мин
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Басы
3мин
3 мин
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық тренинг
Бүгін күн.......!» сөзін жалғастыру арқылы позитивтік көңіл-күй орнату
Бір - біріңе жымиыңдар, күлкілеріңді сыйлаңдар.
Рахмет! Ендеше сабағымызды бастайық.
Қызығушылықты ояту
1.Секіреді – бала емес,
сақалы бар – шал емес. (сер+ке)
2.Құлағы қайшыдай,
құйрығы қамшыдай. (ат)
3.Не бары қос дөңгелек,
жеткізбейді өзгеге. (ве+ло+си+пед)
Миға шабуыл
Жұмбақтың шешуіне қарай заттар суреті
Ортасы
4 мин
Бүгінгі сабақтың критерийлерін хабарлау
Талқылауға арналған сұрақтар:
Талқылауға арналған сұрақтар:
Сөйлем неше сөзден тұруы мүмкін?
Сөз бен сөйлемнің айырмашылығы.
Не себепті сөйлейміз деп ойлайсыз?
8 мин
5
мин
3 мин
соңы
2мин
Оқулықтағы суреттермен жұмыс жүргізіледі
№1 суреттерге назар аудар.Бұлар қандай бөлмелер? Олар қайда орналасқан?
№2сызбаның көмегімен берілген сұрақтарға жауап бер
№3.өлеңді мұқият тыңда. Оқушымын мен енді сөйлеміне сәйкес сызбаны тап.
Сергіту сәті
Көңілді күн! Биі
Дәптермен жұмыс.
№1 дәптер 4бет
Шығармашылық тапсырма
Кезбе тілші стратегиясы арқылы сөйлету
мин Жабық сұрақтар.
1.ДОС сөз бе сөйлем бе??
2. Буын саны дауысты дыбыстар санына қатысты ма?
3.Буыннан сөйлем құрала ма?
4.бір сөзден сөйлем құрала ма?
Бас бармақ әдісі
Көңіл –күйді білдіретін смайлик
Оқулықпен жұмыс
Топтық жұмыс
САБАҚ : сауат ашу
Мектеп: Ават орта мектебі
Күні: 06. 09. 2016 жыл
Мұғалімнің аты-жөні: А.К.Алмабаева
СЫНЫП: 1 «А» сынып
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
1.1.4.1 мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе иллюстрациясы бойынша болжау
Критериалды бағалау
сөздердің, сөйлемдердің, қысқа мәтіндердің мағынасын түсіндіре алады;
сөйлемдегі сөздерді мағынасына қарай дұрыс орналастыра алады немесе сөйлемді толықтыру үшін сөздерді өздігінен анықтай алады.
дескриптор
+
-
балл
қысқа мәтіндердің мағынасын түсіндіре аламын
2
сөйлемдегі сөздерді мағынасына қарай дұрыс орналастыра аламын
2
өздігімнен жай сөйлемдер құрастыра аламын;
5
Жоғалған сөзді таба аламын
2
Сөйлеу не үшін керек екенін білемін
4
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады:
сөздердің, сөйлемдердің, мағынасын түсіндіре алады
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
қысқа мәтіндердің мағынасын түсіндіре аламын
Кейбір оқушылар орындай алады:
дәлелдеп түсіндіре алады
берілген кейбір сөздердің орыс және ағылшын тілінде айтылуын біледі
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады :
Сурет бойынша әңгімелей алады.
өздерінен мысал келтіре алады..
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері : сөз, сөйлем,Қазақстан ,Астана
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:
Т/А
Талқылауға арналған сұрақтар:
-сен туған жер
-Қазақстан астанасы қай қала?
-сенің туған ауданың ,ауылың қалай аталады?
-туған жерді не үшін қорғаймыз және сүйеміз?
ишара: бас бармақ, көзқараспен ымдасу,күлімдеу
Алдыңғы оқу: 2 мин
Мен енді оқушымын!
Жоспар
Жоспарланған уақыт ес ебі
Басы
2мин
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық тренинг
Бүгін күн.......!» сөзін жалғастыру арқылы позитивтік көңіл-күй орнату
Бір - біріңе жымиыңдар, күлкілеріңді сыйлаңдар.
Рахмет! Ендеше сабағымызды бастайық
Қызығушылықты ояту
№1.Осы өздерің таңдап алған заттарды бір сөзбен қалай аталады?
Мына сұрақтарға жауап беріңдер.
Ресурстар
3 мин
.
Үлестірмелі суреттер
Миға шабуыл
Жұмбақтың шешуіне қарай заттар суреті
Ортасы
4 мин
Бүгінгі сабақтың критерийлерін хабарлау
Талқылауға арналған сұрақтар:
- сен туған жер
-Қазақстан астанасы қай қала?
-сенің туған ауданың ,ауылың қалай аталады?
-туған жерді не үшін қорғаймыз және сүйеміз?
8 мин
5
мин
3 мин
Оқулықтағы суреттермен жұмыс жүргізіледі
№1 суреттерке мұқият қарап Алидің өз елі туралы айтқан әңгімесін тыңда
№2өздерің тұратын мекенді сызбаның көмегімен әңгімелеп көріңдер
Сергіту сәті
Көңілді күн!
Дәптермен жұмыс.
№1 дәптер бет
Шығармашылық тапсырма
Отанға тілек ! Әр оқушы өз қолын бастырып
Қияды сол қиындыларға тілектер жазу
Оқулықпен жұмыс
АКТ үнтаспа
сызба
Топтық жұмыс
Мұғалімнің көмегімен
Соңы
мин
Кезбе тілші стратегиясы арқылы сөйлету
Бас бармақ әдісі
Көңіл –күйді білдіретін смайлик
Бас бармақ әдісі
Көңіл –күйді білдіретін смайлик
Қосымша мəліметтер
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Түсті фишкалармен
Қызыл түс – өте жақсы
Көк түс - жақсы
Сары түс -жауабыңды толықтыр
Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.
Құндылықтармен байланыс
(тəрбие элементі).
АКТ. математика, дүниетану
САБАҚ : сауат ашу
Мектеп: Ават орта мектебі
Күні: 03.2016 жыл
Мұғалімнің аты-жөні: А.К.Алмабаева
СЫНЫП: 1 «А» сынып
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
Өз үйімді сипаттаймын
1.1.7.1тыңдалған мәтінге өз көзқарасын жай сөйлеммен білдіру.
Ұнайды /ұнамайды
Критериалды бағалау
өз ойын және сезімін өзгелермен бөлісе алады.
Өзгенің пікірін тыңдайды және сыйлайды, қысқа диалогке қатысады
кейіпкерлердің іс-әрекеті ұнайтынын/ұнамайтынын айта алады.
дескриптор
+
-
балл
өз ойымды және сезімімді өзгелермен бөлісе алдым
2
Өзгенің пікірін тыңдаймын және сыйлаймын, қысқа диалогке қатыстым
2
; кейіпкерлердің іс-әрекеті ұнайтынын/ұнамайтынын айта аламын
5
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады:
сөздердің, сөйлемдердің, мағынасын түсіндіре алады
ұйқас сөздерді таба аламын
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
қысқа мәтіндердің мағынасын түсіндіре аламын
Кейбір оқушылар орындай алады:
дәлелдеп түсіндіре алады
берілген кейбір сөздердің орыс және ағылшын тілінде айтылуын біледі
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады :
Сурет бойынша әңгімелей алады.
өздерінен мысал келтіре алады..
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері : үстел,бөлме,сөре,керует
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:
Т/А
Талқылауға арналған сұрақтар:
-сенің жеке бөлмең бар ма?
- ол бөлмеде қандай заттар бар?
-сен бөлмеңді өзің жинайсың ба?
-тағы не болғанын қалайсың?
ишара: бас бармақ, көзқараспен ымдасу,күлімдеу
Алдыңғы оқу: 2 мин
Дыбыс.
Жоспар
Жоспарланған уақыт ес ебі
Басы
2мин
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық тренинг
Мен саған сенемін!
Тренингісін өткізу.
Қызығушылықты ояту
№1.
«Ұйқасын тап» жұмбақ шешу ойынын ойналық!
1. Бата алмас түлкi,
Үстi тiкен… (Кiрпi)
Ресурстар
Миға шабуыл
3 мин
.2. Айбат шегер алыстан,
Аң патшасы… (Арыстан)
3.Өзiнше ноян,
Қорқақ кiм?.. (Қоян)
4. Құйрығы он қарыс,
Бұл айбатты… (Жолбарыс)
Миға шабуыл
Жұмбақтың шешуіне қарай заттар суреті
Ортасы
Бүгінгі сабақтың критерийлерін хабарлау
Талқылауға арналған сұрақтар:
сенің жеке бөлмең бар ма?
- ол бөлмеде қандай заттар бар?
-сен бөлмеңді өзің жинайсың ба?
-тағы не болғанын қалайсың?
8 мин
5
мин
Оқулықтағы суреттермен жұмыс жүргізіледі
23 бет
№1Үнтаспадан өлеңді тыңдату
№2суреттердің көмегімен өлеңнің ұйқасын тап.
№2 суреттегі сызбаның көмегімен оқы.
Сергіту сәті
Көңілді күн!
Дәптермен жұмыс.
№1 жазу дәптері 23 бет
Шығармашылық тапсырма
Өз бөлмеңді бейнелеп сал
Оқулықпен жұмыс
АКТ үнтаспа
сызба
Топтық жұмыс
Мұғалімнің көмегімен
Соңы
мин
Кезбе тілші стратегиясы арқылы сөйлету
Бас бармақ әдісі
Көңіл –күйді білдіретін смайлик
Бас бармақ әдісі
Көңіл –күйді білдіретін смайлик
Қосымша мəліметтер
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
Суреттермен жұмыс
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Түсті фишкалармен
Қызыл түс – өте жақсы
Көк түс - жақсы
Сары түс -жауабыңды толықтыр
Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.
Құндылықтармен байланыс
(тəрбие элементі).
АКТ. математика, дүниетану
САБАҚ : сауат ашу
Мектеп: Ават орта мектебі
Күні: 04.10. 2016 жыл
Мұғалімнің аты-жөні: А.К.Алмабаева
СЫНЫП: 1 «А» сынып
Қатысқандар: 16
Қатыспағандар: 1 (себепті)
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
Мен не үйрендім?
1.2.5.1.мәтін иллюстрациясы бойына сұрақтар қоя білу немесе оқығаны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру
Критериалды бағалау
өз ойын және сезімін өзгелермен бөлісе алады.
Өзгенің пікірін тыңдайды және сыйлайды, қысқа диалогке қатысады
кейіпкерлердің іс-әрекеті ұнайтынын/ұнамайтынын айта алады.
дескриптор
+
-
балл
өз ойымды және сезімімді өзгелермен бөлісе алдым
2
Өзгенің пікірін тыңдаймын және сыйлаймын, қысқа диалогке қатыстым
2
; кейіпкерлердің іс-әрекеті ұнайтынын/ұнамайтынын айта аламын
5
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады:
сөздердің, сөйлемдердің, мағынасын түсіндіре алады
берілген сұрақтарға толық жауап бере аламын.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
қысқа мәтіндердің мағынасын түсіндіре аламын
Кейбір оқушылар орындай алады:
дәлелдеп түсіндіре алады
берілген кейбір сөздердің орыс және ағылшын тілінде айтылуын біледі
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады :
Сурет бойынша әңгімелей алады.
өздерінен мысал келтіре алады..
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері : үстел,бөлме,сөре,керует
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:
Т/А
Талқылауға арналған сұрақтар:
-сөйлем бас әріптен басталып жазылады ма?
- сөздердегі буын сандарын қалай анықтаймыз?
- сөйлем сызбасын оқу үшін нені білу қажет?
ишара: бас бармақ, көзқараспен ымдасу,күлімдеу
Алдыңғы оқу: 2 мин
Өз үйімді сипаттаймын
Жоспар
Жоспарланған уақыт ес ебі
Басы
2мин
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық тренинг
Мен саған сенемін!
Тренингісін өткізу.
Қызығушылықты ояту
Суреттер бойынша әңгіме құрау
Суреттер реті бойынша әңгімелеу
Ресурстар
Миға шабуыл
3 мин
Миға шабуыл
Жұмбақтың шешуіне қарай заттар суреті
Ортасы
Бүгінгі сабақтың критерийлерін хабарлау
Талқылауға арналған сұрақтар:
сөйлем бас әріптен басталып жазылады ма?
- сөздердегі буын сандарын қалай анықтаймыз?
- сөйлем сызбасын оқу үшін нені білу қажет?
8 мин
5
мин
Оқулықтағы суреттермен жұмыс жүргізіледі
23 бет
№1 суреттегі дыбыс сызбасымен толықтыр
№2 сөздің сызбасы қай атына сәйкес келеді?
№ 3 сызбаға сай келетін сөйлемдерді құра.
, ?
!
Сергіту сәті
Көңілді күн!
Дәптермен жұмыс.
№1 жазу дәптері бет
Өздік жұмыс
Үлестірмелі материалдармен жұмыс
Оқулықпен жұмыс
АКТ үнтаспа
сызба
Топтық жұмыс
Мұғалімнің көмегімен
Соңы
мин
Кезбе тілші стратегиясы арқылы сөйлету
Бас бармақ әдісі
Көңіл –күйді білдіретін смайлик
Бас бармақ әдісі
Көңіл –күйді білдіретін смайлик
Қосымша мəліметтер
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
Суреттермен жұмыс
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Түсті фишкалармен
Қызыл түс – өте жақсы
Көк түс - жақсы
Сары түс -жауабыңды толықтыр
Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.
Құндылықтармен байланыс
(тəрбие элементі).
АКТ. математика, дүниетану
САБАҚ : сауат ашу
Мектеп: Ават орта мектебі
Күні: 05.10. 2016 жыл
Мұғалімнің аты-жөні: А.К.Алмабаева
СЫНЫП: 1 «А» сынып
Қатысқандар: 16
Қатыспағандар: 1 (себепті)
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
Мен не үйрендім?
Түрлі жағдаяттарда этикет сөздерін қолдана білу
Критериалды бағалау
өз ойын және сезімін өзгелермен бөлісе алады.
Өзгенің пікірін тыңдайды және сыйлайды, қысқа диалогке қатысады кейіпкерлердің іс-әрекеті ұнайтынын/ұнамайтынын айта алады.
Түрлі жағдаяттарда этикет сөздерін қолдана біледі.
дескриптор
+
-
балл
өз ойымды және сезімімді өзгелермен бөлісе алдым
2
Өзгенің пікірін тыңдаймын және сыйлаймын, қысқа диалогке қатыстым
2
; кейіпкерлердің іс-әрекеті ұнайтынын/ұнамайтынын айта аламын
5
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады:
сөздердің, сөйлемдердің, мағынасын түсіндіре алады
берілген сұрақтарға толық жауап бере аламын.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
қысқа мәтіндердің мағынасын түсіндіре аламын
Кейбір оқушылар орындай алады:
дәлелдеп түсіндіре алады
берілген кейбір сөздердің орыс және ағылшын тілінде айтылуын біледі
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады :
Сурет бойынша әңгімелей алады.
өздерінен мысал келтіре алады..
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері : үстел,бөлме,сөре,керует
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:
Т/А
Талқылауға арналған сұрақтар:
-сөйлем бас әріптен басталып жазылады ма?
- сөздердегі буын сандарын қалай анықтаймыз?
- сөйлем сызбасын оқу үшін нені білу қажет?
ишара: бас бармақ, көзқараспен ымдасу,күлімдеу
Алдыңғы оқу: 2 мин
Өз үйімді сипаттаймын
Жоспар
Жоспарланған уақыт ес ебі
Басы
2мин
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық тренинг
Мен саған сенемін!
Тренингісін өткізу.
Қызығушылықты ояту
Суреттер бойынша әңгіме құрау
Суреттер реті бойынша әңгімелеу
Ресурстар
Миға шабуыл
3 мин
Миға шабуыл
Жұмбақтың шешуіне қарай заттар суреті
Ортасы
Бүгінгі сабақтың критерийлерін хабарлау
Талқылауға арналған сұрақтар:
сөйлем бас әріптен басталып жазылады ма?
- сөздердегі буын сандарын қалай анықтаймыз?
- сөйлем сызбасын оқу үшін нені білу қажет?
8 мин
5
мин
Оқулықтағы суреттермен жұмыс жүргізіледі
26 бет
№1 суреттегі дыбыс сызбасымен толықтыр
№2 сөздің сызбасы қай атына сәйкес келеді?
№ 3 сызбаға сай келетін сөйлемдерді құра.
, ?
!
Сергіту сәті
Көңілді күн!
Дәптермен жұмыс.
№1 жазу дәптері бет
Өздік жұмыс
Үлестірмелі материалдармен жұмыс
Оқулықпен жұмыс
АКТ үнтаспа
сызба
Топтық жұмыс
Мұғалімнің көмегімен
САБАҚ : сауат ашу
Мектеп: Ават орта мектебі
Күні: 11.10. 2016 жыл
Мұғалімнің аты-жөні: А.К.Алмабаева
СЫНЫП: 1 «А» сынып
Қатысқандар: 16
Қатыспағандар: 1 (себепті)
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
Менің мектебім.
Нн дыбысы мен әрпі
Әріпті тану,ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру
Критериалды бағалау
дыбыс пен әріпті ажырата алады;
сызба бойынша сөз, сөйлем құрастыра алады
дыбыстың сәйкес әріппен таңбалануын біледі;
бас әріп және кіші әріптерді ажыратады және жазады;
дескриптор
+
-
балл
өз ойымды және сезімімді өзгелермен бөлісе алдым
2
дыбыс пен әріпті ажырата алады;
2
Н дыбысының бас әріп және кіші әріптерін ажыратамын және жазамын;
5
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады:
сөздердің, сөйлемдердің, мағынасын түсіндіре алады
берілген сұрақтарға толық жауап бере аламын.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
қысқа мәтіндердің мағынасын түсіндіре аламын
Аа әрпі мен дыбысы туралы білемін
Кейбір оқушылар орындай алады:
дәлелдеп түсіндіре алады
берілген кейбір сөздердің орыс және ағылшын тілінде айтылуын біледі
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады :
Сурет бойынша әңгімелей алады.
өздерінен мысал келтіре алады..
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері : үстел,бөлме,сөре,керует
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: Т/А/Ж
Талқылауға арналған сұрақтар:
-сөйлем бас әріптен басталып жазылады ма?
- сөздердегі буын сандарын қалай анықтаймыз?
- сөйлем сызбасын оқу үшін нені білу қажет?
-Н дыбысы дауысты ма?
- Н н дыбысы адам өміріндегі қандай заттарға ұқсайды?
ишара: бас бармақ, көзқараспен ымдасу,күлімдеу
Алдыңғы оқу: 2 мин
Мен не үйрендім?
Жоспар
Жоспарланған уақыт ес ебі
Басы
2мин
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық тренинг
Мен саған сенемін!
Тренингісін өткізу.
Қызығушылықты ояту.
Кім көп біледі? – допты бір-біріне лақтыру арқылы белгілі бір әріпке адамның атын атау
Бүгінгі сабақтың критерийлерін хабарлау
Талқылауға арналған сұрақтар:
сөйлем бас әріптен басталып жазылады ма?
- сөздердегі буын сандарын қалай анықтаймыз?
- сөйлем сызбасын оқу үшін нені білу қажет?
Ресурстар
Миға шабуыл
3 мин
Миға шабуыл
Жұмбақтың шешуіне қарай заттар суреті
Ортасы
- Нн дыбысы дауысты ма?
-Нн дыбысы адам өміріндегі қандай заттарға
заттарға ұқсайды?
8 мин
5
мин
Соңы
Негештің әңгімесін тыңдау
Оқулықтағы суреттермен жұмыс жүргізіледі
Нн дыбысына берілген сөздерді дыбыстық талдау жасату
Буындармен сөздерді оқыту
Ан , на ,нана,
Ана нан
Сергіту сәті
Көңілді күн!
Дәптермен жұмыс.
№2 жазу дәптері 3 бет
Топтық жұмыс
Нн дыбысына коллаж жасату
Н дыбысы мен әрпіне «Тізбек сөздер» ойынын да ойнаймыз .
АКТ үнтаспа
Оқулықпен жұмыс
Топтық жұмыс
Мұғалімнің көмегімен
Бас бармақ әдісі
Көңіл –күйді білдіретін смайлик
САБАҚ : сауат ашу
Мектеп: Ават орта мектебі
Күні: 12.10. 2016 жыл
Мұғалімнің аты-жөні: А.К.Алмабаева
СЫНЫП: 1 «А» сынып
Қатысқандар: 16
Қатыспағандар: 1 (себепті)
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
Менің мектебім.
Нн дыбысы мен әрпі
Әріпті тану,ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру
Критериалды бағалау
дыбыс пен әріпті ажырата алады;
сызба бойынша сөз, сөйлем құрастыра алады
дыбыстың сәйкес әріппен таңбалануын біледі;
бас әріп және кіші әріптерді ажыратады және жазады;
дескриптор
+
-
балл
өз ойымды және сезімімді өзгелермен бөлісе алдым
2
дыбыс пен әріпті ажырата алады;
2
Н дыбысының бас әріп және кіші әріптерін ажыратамын және жазамын;
5
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады:
сөздердің, сөйлемдердің, мағынасын түсіндіре алады
берілген сұрақтарға толық жауап бере аламын.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
қысқа мәтіндердің мағынасын түсіндіре аламын
Аа әрпі мен дыбысы туралы білемін
Кейбір оқушылар орындай алады:
дәлелдеп түсіндіре алады
берілген кейбір сөздердің орыс және ағылшын тілінде айтылуын біледі
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады :
Сурет бойынша әңгімелей алады.
өздерінен мысал келтіре алады..
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері : үстел,бөлме,сөре,керует
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: Т/А/Ж
Талқылауға арналған сұрақтар:
-сөйлем бас әріптен басталып жазылады ма?
- сөздердегі буын сандарын қалай анықтаймыз?
- сөйлем сызбасын оқу үшін нені білу қажет?
-Н дыбысы дауысты ма?
- Ндыбысы сөздердің қай бөлігінде кездеседі?
- Н н дыбысы адам өміріндегі қандай заттарға ұқсайды?
ишара: бас бармақ, көзқараспен ымдасу,күлімдеу
Алдыңғы оқу: 2 мин
Мен не үйрендім?
Жоспар
Басы
2мин
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық тренинг
Мен саған сенемін!
Тренингісін өткізу.
Қызығушылықты ояту.
Кім көп біледі? – допты бір-біріне лақтыру арқылы белгілі бір әріпке адамның атын атау
Бүгінгі сабақтың критерийлерін хабарлау
Талқылауға арналған сұрақтар:
сөйлем бас әріптен басталып жазылады ма?
- сөздердегі буын сандарын қалай анықтаймыз?
- сөйлем сызбасын оқу үшін нені білу қажет?
3 мин
Миға шабуыл
Жұмбақтың шешуіне қарай заттар суреті
Ортасы
- Нн дыбысы дауысты ма?
-Нн дыбысы адам өміріндегі қандай заттарға
заттарға ұқсайды?
8 мин
5
мин
Соңы
Оқулықтағы суреттермен жұмыс жүргізіледі
1-тапсырмаНн дыбысына берілген сөздерді дыбыстық талдау жасату
2-тапсырма. « Сөзден сөз тіркесі » оқыта үйрету ойыны
3-тапсырма.
Буындармен сөздерді оқыту
Ан , на ,нана,
Ана нан
Сергіту сәті
Көңілді күн!
Дәптермен жұмыс.
№2 жазу дәптері 3 бет
Топтық жұмыс
Нн дыбысына коллаж жасату
Н дыбысы мен әрпіне «Тізбек сөздер» ойынын да ойнаймыз .
АКТ
үнтаспа
Оқулықпен жұмыс
Топтық жұмыс
Мұғалімнің көмегімен
Бас бармақ әдісі
Көңіл –күйді білдіретін смайлик
САБАҚ : сауат ашу
Мектеп: Ават орта мектебі
Күні: 17.10. 2016 жыл
Мұғалімнің аты-жөні: А.К.Алмабаева
СЫНЫП: 1 «А» сынып
Қатысқандар: 16
Қатыспағандар: 1 (себепті)
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
Менің мектебім.
Лл дыбысы мен әрпі
1.1.7.1.тыңдалған мәтінге өз көзқарасын жай сөйлеммен білдіру.
Ұнайды /ұнамайды
Критериалды бағалау
дыбыс пен әріпті ажырата алады;
сызба бойынша сөз, сөйлем құрастыра алады
дыбыстың сәйкес әріппен таңбалануын біледі;
бас әріп және кіші әріптерді ажыратады және жазады;
дескриптор
+
-
балл
өз ойымды және сезімімді өзгелермен бөлісе алдым
2
дыбыс пен әріпті ажырата алады;
2
Лл дыбысының бас әріп және кіші әріптерін ажыратамын және жазамын;
5
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады:
сөздердің, сөйлемдердің, мағынасын түсіндіре алады
берілген сұрақтарға толық жауап бере аламын.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
қысқа мәтіндердің мағынасын түсіндіре аламын
Лл әрпі мен дыбысы туралы білемін
Кейбір оқушылар орындай алады
дәлелдеп түсіндіре алады
берілген кейбір сөздердің орыс және ағылшын тілінде айтылуын біледі
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады :
Сурет бойынша әңгімелей алады.
өздерінен мысал келтіре алады..
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері : үстел,бөлме,сөре,керует
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: Т/А/Ж
Талқылауға арналған сұрақтар:
-сөйлем бас әріптен басталып жазылады ма?
- сөздердегі буын сандарын қалай анықтаймыз?
- сөйлем сызбасын оқу үшін нені білу қажет?
-Л дыбысы дауысты ма?
- Л дыбысы сөздердің қай бөлігінде кездеседі?
- Лл дыбысы адам өміріндегі қандай заттарға ұқсайды?
ишара: бас бармақ, көзқараспен ымдасу,күлімдеу
Алдыңғы оқу: 2 мин
Мен не үйрендім?
Жоспарланған уақыт ес ебі
Басы
2мин
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ұйымдастыру кезеңі
.
Қызығушылықты ояту.
Кім көп біледі? – допты бір-біріне лақтыру
белгілі а,н,л әріптеріне сөздер айту
: Бүгінгі сабақтың критерийлерін хабарлау
Талқылауға арналған сұрақтар
сөйлем бас әріптен басталып жазылады ма?
- сөздердегі буын сандарын қалай анықтаймыз?
Ресурстар
Миға шабуыл
- сөйлем сызбасын оқу үшін нені білу қажет?
3 мин
Миға шабуыл
Жұмбақтың шешуіне қарай заттар суреті
Ортасы
- Лл дыбысы дауысты ма?
- неге олай ойлайсың?
-Лл дыбысы адам өміріндегі қандай заттарға
заттарға ұқсайды?
8 мин
5
мин
Соңы
Оқулықтағы суреттермен жұмыс жүргізіледі
Суреттерді басшылыққа ала отырып мектеп ауласына топсеруен жасау.
1-аялдама . Мектеп алды. 1-тапсырма
А,Н дыбыстарына берілген сөздерді дыбыстық талдау жасату.
2-аялдама. Демалыс алаңы.түлектер алаңы
2-тапсырма.
Лл дыбысына берілген сөздерді оқу.
3-аялдама. Стадион .3-тапсырма.
Сергіту сәті
4-аялдама. Ойын алаңы
4-тапсырма . Ойлан тап . үлестірмелі карточкалармен жұмыс
Кеспе әріптер арқылы сөздер құрастыру
Кері байланыс . Бас бармақ әдісі
АКТ
үнтаспа
Оқулықпен жұмыс
Топтық жұмыс
Мұғалімнің көмегімен
Бас бармақ әдісі
Көңіл –күйді білдіретін смайлик
САБАҚ : сауат ашу
Мектеп: Ават орта мектебі
Күні: 18.10. 2016 жыл
Мұғалімнің аты-жөні: А.К.Алмабаева
СЫНЫП: 1 «А» сынып
Қатысқандар: 16
Қатыспағандар: 1 (себепті)
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
Менің мектебім. Рр дыбысы мен әрпі
1.2.5.1.мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе оқығаны бойынша қойылған сұраққа жауап беру
Критериалды бағалау
дыбыс пен әріпті ажырата алады;
сызба бойынша сөз, сөйлем құрастыра алады
дыбыстың сәйкес әріппен таңбалануын біледі;
бас әріп және кіші әріптерді ажыратады және жазады;
дескриптор
+
-
балл
өз ойымды және сезімімді өзгелермен бөлісе алдым
2
дыбыс пен әріпті ажырата алады;
2
Рр дыбысының бас әріп және кіші әріптерін ажыратамын және жазамын;
5
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады:
сөздердің, сөйлемдердің, мағынасын түсіндіре алады
берілген сұрақтарға толық жауап бере аламын.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
қысқа мәтіндердің мағынасын түсіндіре аламын
Рр әрпі мен дыбысы туралы білемін
Кейбір оқушылар орындай алады
дәлелдеп түсіндіре алады
берілген кейбір сөздердің орыс және ағылшын тілінде айтылуын біледі
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады :
Сурет бойынша әңгімелей алады.
өздерінен мысал келтіре алады..
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері : үстел,бөлме,сөре,керует
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: Т/А/Ж
Талқылауға арналған сұрақтар:
-сөйлем бас әріптен басталып жазылады ма?
- сөздердегі буын сандарын қалай анықтаймыз?
- сөйлем сызбасын оқу үшін нені білу қажет?
-Р дыбысы дауысты ма?
- Рдыбысы сөздердің қай бөлігінде кездеседі?
- Р дыбысы адам өміріндегі қандай заттарға ұқсайды?
ишара: бас бармақ, көзқараспен ымдасу,күлімдеу
Алдыңғы оқу: 2 мин
Менің мектебім
Аа ,Лл,Нн дыбыстары
Жоспарланған уақыт ес ебі
Басы
2мин
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ұйымдастыру кезеңі
-Балалар ,бір-біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар.
Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар.
Мен бақытты баламын,
Жан дүниемде нұрлы күн!
Жылуым мол бойымда,
- осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.
Менің оқығым келеді ! Білімді, алғыр болғым келеді.!
Миға шабуыл
Қызығушылықты ояту.
Жоғалған әріптерді тап. - а,н,л әріптерін дұрыс қойып жазу.
Ба,,апан. ,, а,, , б,, ,, а т,б
: Бүгінгі сабақтың критерийлерін хабарлау
Талқылауға арналған сұрақтар
- сөйлем бас әріптен басталып жазылады ма?
- сөздердегі буын сандарын қалай анықтаймыз?
- - сөйлем сызбасын оқу үшін нені білу қажет?
- Л дыбысы мен Рдыбысы айтйлуы жағынан ұқсас па?
- Л дыбысын айтқанда күш қайда түседі?
- ал Р дыбысын айтқанда күш қайда түседі?
Ортасы
-Рр дыбысы дауысты ма?
- неге олай ойлайсың?
- Рр дыбысы адам өміріндегі қандай заттарға
заттарға ұқсайды?
Мәтінді тыңдау 39 сабақ.
Күшік қандай дыбыс шығарды? Сен де сол дыбысты шығар
Оқулықтағы суреттермен жұмыс жүргізіледі
мектеп шеберханасына саяхат жасау.
1-тапсырма оқы.
Ар ара ра
Ар арал ар анар
Ара арала нар Анар
2-тапсырма.
.жаңылтпашты жатқа айт
Ара ара,аралар
Алан ара аралар.
3-тапсырма.
Сергіту сәті
4-тапсырма . Суреттегілердің алғашқы әріптерінен қандай сөз шығады?
нар
Анар
АКТ
үнтаспа
Оқулықпен жұмыс
Жұптық жұмыс
Топтық жұмыс
Мұғалімнің көмегімен
Соңы
Ойлан тап . үлестірмелі карточкалармен жұмыс
Кеспе әріптер арқылы сөздер құрастыру
Кері байланыс . Бас бармақ әдісі
Кеспе әріптер
Бас бармақ әдісі
Көңіл –күйді білдіретін смайлик
САБАҚ : сауат ашу
Мектеп: Ават орта мектебі
Күні: 18.10. 2016 жыл
Мұғалімнің аты-жөні: А.К.Алмабаева
СЫНЫП: 1 «А» сынып
Қатысқандар: 16
Қатыспағандар: 1 (себепті)
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
Менің мектебім. Рр дыбысы мен әрпі
1.3.11.1.сөйлемді бас әріппен бастап жазып,сөйлем соңына тиісті тыныс белгісін қою.
Критериалды бағалау
дыбыс пен әріпті ажырата алады;
сызба бойынша сөз, сөйлем құрастыра алады
дыбыстың сәйкес әріппен таңбалануын біледі;
бас әріп және кіші әріптерді ажыратады және жазады;
сөйлемді бас әріппен бастап жазып,сөйлем соңына тиісті тыныс белгісін қоюды үйренеді.
дескриптор
+
-
балл
өз ойымды және сезімімді өзгелермен бөлісе алдым
2
дыбыс пен әріпті ажырата алады;
2
Рр дыбысының бас әріп және кіші әріптерін ажыратамын және жазамын;
5
сөйлемді бас әріппен бастап жазып,сөйлем соңына тиісті тыныс белгісін қоя аламын
5
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады:
сөздердің, сөйлемдердің, мағынасын түсіндіре алады
берілген сұрақтарға толық жауап бере аламын.
сөйлемді бас әріппен бастап жазып,сөйлем соңына тиісті тыныс белгісін қоя аламын
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
қысқа мәтіндердің мағынасын түсіндіре аламын
Рр әрпі мен дыбысы туралы білемін
Кейбір оқушылар орындай алады
дәлелдеп түсіндіре алады
берілген кейбір сөздердің орыс және ағылшын тілінде айтылуын біледі
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады :
Сурет бойынша әңгімелей алады.
өздерінен мысал келтіре алады..
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері : үстел,бөлме,сөре,керует
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: Т/А/Ж
Талқылауға арналған сұрақтар:
-сөйлем бас әріптен басталып жазылады ма?
- сөздердегі буын сандарын қалай анықтаймыз?
- сөйлем сызбасын оқу үшін нені білу қажет?
-Р дыбысы дауысты ма?
- Рдыбысы сөздердің қай бөлігінде кездеседі?
- Р дыбысы адам өміріндегі қандай заттарға ұқсайды?
ишара: бас бармақ, көзқараспен ымдасу,күлімдеу
Алдыңғы оқу: 2 мин
Менің мектебім
Аа ,Лл,Нн дыбыстары
Жоспарланған уақыт ес ебі
Басы
2мин
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ұйымдастыру кезеңі
-Балалар ,бір-біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар.
Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар.
Мен бақытты баламын,
Жан дүниемде нұрлы күн!
Жылуым мол бойымда,
- осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.
Менің оқығым келеді ! Білімді, алғыр болғым келеді.!
Миға шабуыл
Қызығушылықты ояту.
Жоғалған әріптерді тап. - а,н,л әріптерін дұрыс қойып жазу.
Ба,,апан. ,, а,, , б,, ,, а т,б
: Бүгінгі сабақтың критерийлерін хабарлау
Талқылауға арналған сұрақтар
- сөйлем бас әріптен басталып жазылады ма?
- сөздердегі буын сандарын қалай анықтаймыз?
- - сөйлем сызбасын оқу үшін нені білу қажет?
- Л дыбысы мен Рдыбысы айтйлуы жағынан ұқсас па?
- Л дыбысын айтқанда күш қайда түседі?
- ал Р дыбысын айтқанда күш қайда түседі?
Рр дыбысы дауысты ма?
- неге олай ойлайсың?
- Рр дыбысы адам өміріндегі қандай заттарға
заттарға ұқсайды?
Оқулықтағы суреттермен жұмыс жүргізіледі
Мектеп шеберханасына саяхат жасау.
1-тапсырма оқы.
Алан нан ал.
Аралар ала –ала.
Анар арал арала.- сөйлемді бас әріппен бастап жазып,сөйлем соңына тиісті тыныс белгісін қоюды үйренеді.
2-тапсырма.
Р дыбысына коллаж жасату
3-тапсырма.
Сергіту сәті
4-тапсырма .
Сөздік диктант
Ал, ана, ара, ала,нан
Топтық жұмыс
Соңы
Ойлан тап . үлестірмелі карточкалармен жұмыс
Кеспе әріптер арқылы сөздер құрастыру
Кері байланыс . Бас бармақ әдісі
Кеспе әріптер
Бас бармақ әдісі
Көңіл –күйді білдіретін смайлик
САБАҚ : сауат ашу
Мектеп: Ават орта мектебі
Күні: 19.10. 2016 жыл
Мұғалімнің аты-жөні: А.К.Алмабаева
СЫНЫП: 1 «А» сынып
Қатысқандар: 16
Қатыспағандар: 1 (себепті)
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
Менің мектебім. Рр дыбысы мен әрпі
1. 1.1.1. сөйлеу барысында тілдік бірліктерді(сөйлеу,сөз,сөйлем мәтін)ажырату,тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну.
Критериалды бағалау
дыбыс пен әріпті ажырата алады;
сызба бойынша сөз, сөйлем құрастыра алады
дыбыстың сәйкес әріппен таңбалануын біледі;
бас әріп және кіші әріптерді ажыратады және жазады;
сөйлемді бас әріппен бастап жазып,сөйлем соңына тиісті тыныс белгісін қоюды үйренеді.
дескриптор
+
-
балл
өз ойымды және сезімімді өзгелермен бөлісе алдым
2
дыбыс пен әріпті ажырата алады;
2
Рр дыбысының бас әріп және кіші әріптерін ажыратамын және жазамын;
5
сөйлемді бас әріппен бастап жазып,сөйлем соңына тиісті тыныс белгісін қоя аламын
5
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады:
сөздердің, сөйлемдердің, мағынасын түсіндіре алады
берілген сұрақтарға толық жауап бере аламын.
сөйлемді бас әріппен бастап жазып,сөйлем соңына тиісті тыныс белгісін қоя аламын
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
қысқа мәтіндердің мағынасын түсіндіре аламын
Рр әрпі мен дыбысы туралы білемін
Кейбір оқушылар орындай алады
дәлелдеп түсіндіре алады
берілген кейбір сөздердің орыс және ағылшын тілінде айтылуын біледі
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады :
Сурет бойынша әңгімелей алады.
өздерінен мысал келтіре алады..
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері : үстел,бөлме,сөре,керует
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: Т/А/Ж
Талқылауға арналған сұрақтар:
-сөйлем бас әріптен басталып жазылады ма?
- сөздердегі буын сандарын қалай анықтаймыз?
- сөйлем сызбасын оқу үшін нені білу қажет?
-Р дыбысы дауысты ма?
- Рдыбысы сөздердің қай бөлігінде кездеседі?
- Р дыбысы адам өміріндегі қандай заттарға ұқсайды?
ишара: бас бармақ, көзқараспен ымдасу,күлімдеу
Алдыңғы оқу: 2 мин
Менің мектебім
Аа ,Лл,Нн,Рр дыбыстары
Жоспарланған уақыт ес ебі
Басы
2мин
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ұйымдастыру кезеңі
-Балалар ,бір-біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар.
Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар.
Мен бақытты баламын,
Жан дүниемде нұрлы күн!
Жылуым мол бойымда,
- осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.
Менің оқығым келеді ! Білімді, алғыр болғым келеді.!
Миға шабуыл
Қызығушылықты ояту. Аққала
Бүгінгі сабақтың критерийлерін хабарлау
Талқылауға арналған сұрақтар
- сөйлем бас әріптен басталып жазылады ма?
- сөздердегі буын сандарын қалай анықтаймыз?
- - сөйлем сызбасын оқу үшін нені білу қажет?
- Л дыбысы мен Рдыбысы айтйлуы жағынан ұқсас па?
- Л дыбысын айтқанда күш қайда түседі?
- ал Р дыбысын айтқанда күш қайда түседі?
Рр дыбысы дауысты ма?
- неге олай ойлайсың?
- Рр дыбысы адам өміріндегі қандай заттарға
заттарға ұқсайды?
Мәтінді тыңдау 40 сабақ.
Оқулықтағы суреттермен жұмыс жүргізіледі
Мектеп шеберханасына саяхат жасау.
1-тапсырма.
Дәптермен жұмыс
2-тапсырма.
Сыныптасыңмен р әрпі бар сөздерді тап
3-тапсырма.
Сергіту сәті
4-тапсырма .
Сөздік диктант
Ара , ана,арна, Лана
АКТ
үнтаспа
Топтық жұмыс
Соңы
тап . үлестірмелі карточкалармен жұмыс
Кеспе әріптер арқылы сөздер құрастыру
Кері байланыс . Бас бармақ әдісі
Кеспе әріптер
Бас бармақ әдісі
Көңіл –күйді білдіретін смайлик
САБАҚ : сауат ашу
Мектеп: Ават орта мектебі
Күні: 21.10. 2016 жыл
Мұғалімнің аты-жөні: А.К.Алмабаева
СЫНЫП: 1 «А» сынып
Қатысқандар: 16
Қатыспағандар: 1 (себепті)
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
Менің мектеике баратын жолым. Оо дыбысы мен әрпі
1. 1.3.1. мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау
Критериалды бағалау
дыбыс пен әріпті ажырата алады;
сызба бойынша сөз, сөйлем құрастыра алады
дыбыстың сәйкес әріппен таңбалануын біледі;
бас әріп кіші әріптерді ажыратады және жазады;
сөйлемді бас әріппен бастап жазып,сөйлем соңына тиісті тыныс белгісін қоюды үйренеді.
әріп элементтерін дұрыс байланыстырып, үзбей жазуға дағдыланады;
өтілген әріптерді қолданып, буын және сөз жазады немесе графикалық
сызбамен белгілейді (өз есімі);
дескриптор
+
-
балл
мектепке баратын жолымды жақсы білемін
2
дыбыс пен әріпті ажырата алады;
2
Оо дыбысының бас әріп және кіші әріптерін ажыратамын және жазамын;
5
сөйлемді бас әріппен бастап жазып,сөйлем соңына тиісті тыныс белгісін қоя аламын.
5
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады:
сөздердің, сөйлемдердің, мағынасын түсіндіре алады
берілген сұрақтарға толық жауап бере аламын.
сөйлемді бас әріппен бастап жазып,сөйлем соңына тиісті тыныс белгісін қоя аламын
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
қысқа мәтіндердің мағынасын түсіндіре аламын
Рр әрпі мен дыбысы туралы білемін
Кейбір оқушылар орындай алады
дәлелдеп түсіндіре алады
берілген кейбір сөздердің орыс және ағылшын тілінде айтылуын біледі
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады :
Сурет бойынша әңгімелей алады.
өздерінен мысал келтіре алады..
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері : үстел,бөлме,сөре,керует
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: Т/А/Ж
Талқылауға арналған сұрақтар:
- Біз бұл тақырып туралы не білеміз?
Осы тақырыпқа қатысты не ойлайсыңдар?
Бұған тағы кім көз жеткізді?
Сен не ойлайсың?
Біздің нақты нені білгіміз келеді?
-Бұны істеудің ең үздік жолы қандай?
Ақпаратты қалай жинаймыз?
Оо дыбысы адам өміріндегі қандай заттарға
заттарға ұқсайды?
ишара: бас бармақ, көзқараспен ымдасу,күлімдеу
Алдыңғы оқу: 2 мин
Менің мектебім
Аа ,Лл,Нн,Рр дыбыстары
Жоспарланған уақыт ес ебі
Басы
2мин
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ұйымдастыру кезеңі
-Балалар ,бір-біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар.
Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар.
Мен бақытты баламын,
Жан дүниемде нұрлы күн!
Жылуым мол бойымда,
- осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.
Менің оқығым келеді ! Білімді, алғыр болғым келеді.!
Қызығушылықты ояту
Суретті жұмбақ .
Әр топқа сурет беріледі, сол туралы тұспалдап, ишара сөздермен жасырасыңдар, егер қарсыласың шешсе, бал беріледі.
Бүгінгі сабақтың критерийлерін хабарлау
Оо дыбысы мен әрпі
Талқылауға арналған сұрақтар.
Біз бұл тақырып туралы не білеміз?
Осы тақырыпқа қатысты не ойлайсыңдар?
Бұған тағы кім көз жеткізді?
Сен не ойлайсың?
Біздің нақты нені білгіміз келеді?
-Бұны істеудің ең үздік жолы қандай?
Ақпаратты қалай жинаймыз?
Оо дыбысы адам өміріндегі қандай заттарға
заттарға ұқсайды?
Мәтінді тыңдау 43 сабақ.
Түрлі жағдаяттарда этикет сөздерін қолдана білу
Оқулықтағы суреттермен жұмыс жүргізіледі
Менің мектепке баратын жолым.-сұхбаттасу
1-тапсырма. Дәптермен жұмыс
15 бет
2-тапсырма.
Біздің мектепке келер жолымыз - сызба сыздыру
3-тапсырма.
Сергіту сәті
Қызыл гүлім -ай
4-тапсырма .
Көшіру диктанты
Орал ара ал.
Анар нан ал.
Миға шабуыл
Зерттеу сұрақтары
АКТ
үнтаспа
Жұптық жұмыс
Көрші тұратын оқушыларды біріктіру,бірлесе отырып мектепке келер жолдарының сызбасын сызу
Бағытталған жазу
стратегиясы
Соңы
Тапсырма үлестірмелі карточкалармен жұмыс
Кеспе әріптер арқылы сөздер құрастыру
Ор,Орал ,ара ,ол. Ана.
Кері байланыс . Бас бармақ әдісі
кеспе әріптер
Жұптық жұмыс
Бас бармақ әдісі
Көңіл –күйді білдіретін смайлик
Соңы
мин
Н дыбысы мен әрпіне «Тізбек сөздер» ойынын да ойнаймыз .
Бас бармақ әдісі
Көңіл –күйді білдіретін смайлик
Қосымша мəліметтер
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
Суреттермен жұмыс
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Жұлдызшалар
Бағалау парағы
А әрпін сабақ ұнаса қызыл түске ,ұнамаса қоңыр түске боя.
Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.
Құндылықтармен байланыс
(тəрбие элементі).
АКТ. математика, дүниетану
А
Кезеңдер
Жаттығулардың негізгі тақырыбы
Сұрақтар түрлері
Зерттеуге дайындық
Оқушыларға осы тақырып бойынша бұрыннан белгілі нәрселерді анықтау.
Оқушыларға жұмыс істеу бағыты мен нысанын белгілеу.
Тақырып бойынша орындау керек жұмыстар мен жаттығуларды жоспарлауға көмектесу.
Біз бұл тақырып туралы не білеміз? Осы тақырыпқа қатысты не ойлайсыңдар?
Бұған тағы кім көз жеткізді? Сен не ойлайсың?
Зерттеу
Оқушылардың білімге қызығушылығын одан әрі ынталандыру.
Бұған дейін қойылған сұрақтарға жауап беруге мүмкіндік беретін жаңа ақпарат ұсыну.
Болашақта зерделеу үшін басқа да сұрақтар ұсыну.
Оқушылардың білімін, құндылықтары мен түсініктерін тексеру.
Оқушылардың алдағы уақытта орындалатын жаттығулар мен жүргізілетін жұмыстарды түсінуіне көмектесу.
Біздің нақты нені білгіміз келеді? Бұны істеудің ең үздік жолы қандай?
Ақпаратты қалай жинаймыз?
Сұрыптау
Оқушыларға «зерттеу» кезеңінде анықталған ақпарат пен идеяларды сұрыптау мен таныстырудың нақты тәсілдерін ұсыну.
Оқушылардың жинақталған ақпаратты өңдеуіне және әртүрлі тәсілдермен таныстыруына мүмкіндік беру.
Нәтижелердің кең ауқымды болуына мүмкіндік беру.
Ақпаратты қалай сұрыптай аламыз? Қандай байланыс орната аламыз?
Ақпарат нақты, құнды және пайдалануға тұратынына қалай көз жеткізе аламыз?
Алға ілгерілеу
Тақырып аясын кеңейтіп, оқушылардың тақырыпты түсінгенін тексеру.
Оқушыларға қолжетімді түсініктер аясын кеңейту үшін көбірек ақпарат ұсыну.
Біз қандай қорытындыларға келдік? Оларды қандай дәлелдермен негіздей аламыз?
Нәтижелермен не істейміз?
Біз қандай шара қабылдай аламыз?
Байланыс орнату
Біз қандай қорытындыға келдік? Оларды қандай дәлелдермен негіздей аламыз?
Нәтижелермен не істейміз?
Шара қабылдау
Оқушыларға өздерінің түсінігі мен өмірлік тәжірибесінің арасында байланыс орнатуға көмектесу.
Оқушылардың таңдау жасауына және өзінің қоғамның табысты мүшесі бола алатындығына сенімін арттыруға мүмкіндіктер жасау.
Тақырыпты одан әрі жоспарлау барысында оқушылардың түсінігін ескеру.
Біз қандай шара қабылдай аламыз? Тақырып туралы енді не ойлайсыз?
Жақын арадағы даму аймағына дейін «өздерінің қамалын тұрғызады» (ЖАДА, Vygotsky, 1978). Оқушылар өз ЖАДА-сында жұмыс істегенде оларға қолдау қажет. Мұндай қолдау мұғалімдер, тәуелсіз сарапшылар, жұмыс парақтары, кітаптар немесе басқа да көздерден көрсетілуі мүмкін. ЖАДА қағидаты – оқушы жеке оқу кезінде қол жеткізгенімен салыстырғанда, сабақ үстінде неғұрлым көбірек үйренуге тырысуы керек.
Бағытталған жазу» әдісі арқылы өткен шақты қолданып
Мұғалімдер пайдалана алатын аса бір тиімді әдістердің бірі «Дауыстап ойлану» деп аталады. Мұғалім мәтінді оқиды және «дауыстап ойлайды», сол арқылы оқушыларға мәтінді түсінуге көмектеседі (Blair-Larsen & Vallance, 1999).
белсенді оқу арқылы оқушылардың ұсақ моторикасы мен қарым-қатынас дағдыларын жақсарту үшін сабақтарды қызықты әрі тартымды етіп құру
Белсенді оқу
- шынайы өмірден алынған және ойдан шығарылған жағдайларды қолдана отырып оқушыларды ойланып, күрделі мәселелерді шешуге жетелейді. Білім беру бағдарламасының барлық салаларын барлық сатыларда белсенді оқу тәсілдерімен толықтырып, кеңейтуге болады. Белсенді оқу білім, дағды және көзқарас деп аталатын оқудың негізгі үш саласы қамтып, оқудың бұл таксономиясын «оқу үдерісінің мақсаты» (Блум, 1956) деп санауға болады.
Бірлескен оқу
- бұл тәсілдің аясында оқыту білім берушілер мен білім алушылар арасындағы тығыз қарым-қатынас негізінде ұйымдастырылып, оқыту үдерісіне қатысушы әрбір жеке тұлғаның жеке үлесі мен қабілеті мойындалады. Үдеріске қатысушылар ақпаратты бірлесіп отырып белсенді іздеу, талқылау, талдау және жинақтау арқылы жаңа білім алады. Жұмыс тиімді болу үшін ынтымақтастық оқу жағдайында өкілеттік пен жауапкершілік топ мүшелері арасында бөлінеді. Ынтымақтастық оқудың алғышарты топ мүшелерінің бірлесіп әрекет етуі арқылы ымыраға, пәтуаға жетуіне негізделген.
Джигсо әдісі
Ең алғаш Джигсо әдісін Е.Аронсон мен Д.Бриджмен (1979) әзірлеген. Бұл бойынша оқушылар өмірлік маңызы бар ақпаратты игеріп, оларды пазлдың бөлшектері сияқты бірге жинауға тартылады. Әр оқушы өз білімін терең түсініп, басқаларға оны үйрету керек. Яғни әр оқушы
«сарапшы» рөлінде болады деген сөз. Сонымен қатар, оқушылар құнды ресурс ретінде бір-бірін тыңдауды үйренеді.
Жақын арадағы даму аймағы (ЖАДА)
– Л.Выготский енгізген ұғым; оқушының қалыптасқан дағдылары, қабілеттері мен оқушы әзірше өз бетінше орындай алмайтын, орындау үшін скаффолдердің көмегін қажет ететін тапсырмалар ауқымында қалыптасатын дағдылар арасындағы оқу кезеңі. Скаффолдер рөлінде мұғалім немесе анағұрлым жақсы оқитын сыныптастары болуы мүмкін.
«Қара жәшік»
– ғылым мен техника саласынан алынған метафора, онда «қара жәшік» ішкі құрылымы туралы ештеңе білместен, яғни оның қалай қолданылатыны айқын емес (қара), тек қана енгізу, шығару, беру сипаттамалары тұрғысынан қарастыруға болатын құрылғы, жүйе не объект ретінде қарастырылады. Кез келген затты (құбылысты) «қара жәшік» деп атауға болады: транзистор, алгоритм немесе адам санасы. Ал педагогика ғылымында «қара жәшік ішіндегі жұмыс» деген метафора сыныпқа қатысты қолданылып, білім беру мекемесінің құрылымымен шектелген жағдайды меңзейді.
Метатану
– «Таным туралы таным» деп анықталады және өзінің ойлау қабілеттерін түйсінудің айрықша түрі. Мысалы, метатануға оқушылардың өзіндік оқу және проблемаларды шешу стратегияларын түйсінуі жатады. Алғаш рет психология ғылымына бұл ұғымды Джон Флэйвелл енгізген болатын (J.H. Flavell, 1976). Автордың айтуынша метатанудың маңызды қызметінің бірі өздерінің танымдық қызметтерініңерекшеліктерітуралыбілімдерініңнегізіндеоқушыларға танымдық қызметтерін реттеуге мүмкіндік беретін танымдық қызметті рефлексиялық бақылау болып табылады.
Метатану стратегиялары
– білім алушының оқу үдерісін өзіндік бақылауына бағытталған басқару түріндегі әдістер (мысалы, оқу үдерісін өз бетінше жоспарлай білу, мақсат қою, өзінің оқу үдерісін бағалап, оның мониторингін жүргізу қабілеті).
Модельдеу
– 1. Таным объектілерін олардың шартты модельдері негізінде зерттеу.
2. Шын мәнінде бар объектілер, үдерістер немесе құбылыстардың модельдерін құру және зерделеу. Мұндағы мақсат осы құбылыстарды түсіну, сондай-ақ зерттеушіні қызықтыратын құбылыстарды болжау. Модельдеу адамның объектілер туралы білімі мен сол объектілер арасындағы қарым-қатынасты көрсету үшін қолданылады, оқытудағы көрнекі құралдардың бірі.
тәсілдерді «Қол сигналы», «Бағдаршам»,
«Қорытындылауға арналған карточка индексі», «Бір минуттық эссе», «Сөйлеу үлгілері», «Екі жұлдыз, бір тілек», «Үш минуттық үзіліс», «Ауызекі баға», портфолио, журналдар, рубрикалар, сөзжұмбақтар, сұрақтар және тағы басқа түрлерін қолдануға болады.
А дыбысы мен әрпі Аннотация
Бұл жұмыста А дыбысы терең зерттеліп, оның көп жерде пайдалануы туралы мағынасын аша білген
Пікір
Мектеп табалдырығын аттаған әрбір адам ең алғашқы оқу мен жазуды алфавиттегі А дыбысы мен әрпін танудан бастайды. Әріптердің барлығының аттары бар. Олардың атауында өзіңдік ерекшеліктер бар.Адамдар сөзді бөліктерге-буынға бөлуге болатыны жайлы, әрбір сөзді өз кезегінде одан әрі бөлшектеп-дыбыстарға бөлінуі түсіндірілген. Бұл ұсынып отырған жұмыс осы алғашқы әріптің,бірінші болып тұруы,адамның өмірге келуімен байланысты екенін көрсеткен. Әріптің дыбысталуы,пішіні,бейнесінің өмірдегі басқа заттармен ұқсастығын зерттей отырып, оның жәрдемімен ұлы сөздердің жазылуының маңыздылығын ашып көрсеткен Пікір жазушы: оқу ісі меңгерушісі: Акимова С.Қ 2 Әріптер тарихында өте ерте кезде ең алғашында суреттер қолданылған.Айтқан сөзді түсіну үшін үш мыңдай жыл бұрын әр түрлі сызықтар,кесінділер пайда болған. Адам сөзінің дыбыстарына сай келетін әріптер бар алфавит ең бірінші Жерорта теңізінің жағалауында орналасқан Финикия елінде пайда болған. Ал орыс алфавитінің негізін қалаған ағайынды Кирилл мен Мефодий.Осыдан кириллица жазуы шыққан. Қазір дүние жүзінде 65 алфавит бар. Сло алфавиттердің ішінде ең көбі 65 әріп, ең азы-11әріп-Новая Гвинея елінде. Қазақ елі алғашында 1929 жылы араб,одан кейін латын,ең соңында 1940 жылы орыс алфавитіне көшкен.Міне, оғанда 70 жыл болыпты. Осының бәрін жинап қарасақ, ең алғаш А әрпі үш мың жыл бұрын туған екен. Барлық жоқ бір әріп ғана болған. Қазір осы әріппен кез келген сөз, сөйлемді, ойды жазуға болады. А-латын және орыс графикіне негізделген алфавиттегі бірінші әріп………Түркі тілінде екі түрі бар.Біріншісі қалыпты дыбысталатын,ал екіншісі созылыңқы дыбысталатын. Қазақ тілінде –алғашқысы созылыңқы дыбысталатыны сөз мағынасын ажырататын фонаматикалық орны бар. 5-8 ғасырда түрік алфавитінде қолданған (Орхон-Енисей жазуы) А төрт түрлі таңбаланған.Бұлар көрші дауыссыздардың ыңғайына қарай бірде А,бірде Е болып оқылған.Бір текст ішінде екі түрлі таңба жарыса қолданылмаған. 9-14 ғасырда қолданған алфавитте (көне ұйғыр) А сөздің басында-бір түрлі,ортасында екінші түрлі,соңында үшінші түрлі жазылған.Түрік, арабтарда екі түрмен жазылған. 3 Дүниеде белгілі көп алфавиттің арғы негізіболған ескі (финикия) жазуында бұл әріп «алеф» (дене) деп аталған. Ойткені ол өгіздің басын бейнелеген иероглиф Аа арқылы таңбаланған Осыдан ескі грек алфавитіндегі а (альфа) және көптеген халықтар әліппесіндегі А қалыптасқан. А символ ретінде қолданылған. Ол тек дыбыс таңбасы ғана емес «бірінші» «бастама» деген ұғымды білдіреді. Грек тілінен ауысқан кейбір сөздерде А болымсыздық мағынаны аңғартады.
А дыбысының пайда болуы,адамның өмірге келуімен байланысты.
Адамның шыр етіп туғанда ең алғаш ауыз қуысының кең ашылуынан жуан дауысты А-а-а- дыбысы шыққан. Сонымен қатар қуанғанда,ренжігенде, мұнайғанда,бір нәрсеге таңғалудың барлығы А дыбысы арқылы жасалады. А дыбысы А әрпімен белгіленеді. Оның ерекшелігі: үш таяқшадан екеуі——-төбелерін түйістірсе,біреуі көлденең тұрады. А А әрпі адам өмірінде күнде кездесетін заттарда бар: үйдің шатырында,жер өлшеуіште, циркульде,ракетада, галстукта, шыршада, телеграф столбасында, математикалық циркульда
А әрпі әрқашанда «бірінші» деген мағынаны білдіреді.Біздің Астана жас астаналардың ішіндегі ең бірінші жаңа қала. 5 А әрпімен ең алғаш адамдар «бірінші» сыныпта танысады. Ең алғашқы баланың сөзі де «Ана», «Апа», «Ата», «Аға». Бала дүниеге келгенде ең бірінші анасын көреді. Қазақтың ұлы адамдарының аттары да А дыбысынан басталады ғой «Абай», «Әліппи»-дің атасы Ахмет Байтұрсынов т.б. Қаншама қалаларымыздың аттары А-дан басталады.Мысалы: Алматы,Атырау,Ақтау,Ақтөбе.Аудан,ауыл деген сөздерді қалай айтпаймыз. Ал адамның өмір сүруіне қажетті «ақша» деген сөзге келсек ол да А-дан басталады ғой.Әлемде ақшаның 40-шақты түрі бар ғой. Ұлттық валютамыздың 13 түрі бар екен. Ал қазақ атамыздың тойы «асабасыз» қызықты өте ме? Құрамында 12 дәрумені бар «алма» деген жемісімізге келетін болсақ,оның 6 түрі бар екен. «Алма»-дәрумен қоймасы. «Күніне бір алма жесеңіз дәрігер керек болмайды»дейді ағылшын мақалы.оның түрлері: 1.Александр апорты 2.Алатау шұғыласы 3.Шымқай қызыл апорт(Алматы апорты) 4.Пеструшка 5.Салтанат 6.Славянка Осының ішінде Алматы апорты- ең бас жүлдегер иесі. Бұл жеміс әрине «ағашта» өседі. Бірінші байлық-денсаулық. Ендеше «А» дәрумені біздің денсаулығымызға өте қажет екен . 6 Пайдасы балықта бауырда А Адам ағзасы демалады. шабдалыда Терісі жақсарады. Көзі жақсы көреді. өрікте Аса бағалы зергерлік «алтын» бұйымдарымыз болмаса,байлығымыз көбейер ме еді? Табиғатымыздың өзінде тұнып тұрған «А» бар: аспан,аққу,аң, арыстан,ат,ағаш,астық,арпа деген сөздерде. Ал «Адам»сөзін алсақ,оның негізгі қасиеті-адалдық. Осы «А»әрпін зерттегенімде байқағаным ол «Әліппе» оқулығында 32 бетте берілген. Әліппе оқулығында 557 сөз «А» әрпінен басталады екен. Ең кереметі менің есептеуім бойынша біздің ауылда 45 адамның есімі «а»-дан басталады. Маған Қадыр Мырзалиевтің мына өлең жолдары қатты ұнайды. Тіл сабағы -Ата,зейін салдың ба? Былай берді жауапты: Бар әріптің алдында -Ата,Ана,Ақыл,Ар,Адам… Неліктен «А» тұрады?- «А»-дан басталар. Деп бір күні сұрадым. Содан шығар,құрбаным, Атам менің сауатты, «А»-ның алда тұрғаны. Қ.Мырзалиев. 7 Кей кезде біз А дыбысы мен әрпіне «Тізбек сөздер» ойынын да ойнаймыз.Мысалы: Айнұр,Айдын,асқар,Арман,Ақерке,айгүл, алтауымыз Азаматтың ауылына аттандық. Ауылда алма,алмұрт, аса көп екен.Алтауымыз Азаматтың ауылын арбамен араладық.Азаматтың ағасына алғыс айттық. Осының бәрін қорытындылай келсек «а» дыбысы мен әрпі туралы білу бізге өте қажет екен. Адам А әрпінен басталатын сөздер арқылы адамгершілікке, адалдыққа, ақ көңілдікке барлық жақсы қасиеттерге өзін — өзі тәрбиелеу керек. Пайдаланылған әдебиет: 1.Қазақ энциклопедиасы. Алматы. 1972 жыл «Что такое.Кто такой» Издательство «Педагогика» Москва «Ұлан» Балалар мен жасөспірімдердің республикалық газеті 2009ж. . «Ұлан» Балалар мен жасөспірімдердің республикалық газеті 2007ж. 5.Мен оқимын,ойлаймын,ойнаймын! Р.Б Нұртазина,А.Д. Сейсенова «Арман» баспасы,2003ж. 6.Әліппе оқулығы Қорытынды Бұл ұсынылып отырған зерттеу жұмысында алғашқы әріпті танудағы маңыздылғы мен оның жалпы ерекшілігі көрсетілген. А әрпінен басталатын сөздердің адам өмірінің тіршілігіне керектігі көрсетілген. А дыбысының ауадай қажеттілігін байқатқан. Распродажа Chanel  Такой цены на духи нет нигде. Доставка бесплатно! aromo.com.kz