Сабақтың тақырыбы: «Жиреншенің хан сынағына түсуі». «Сұратқан хан ақымақ па, сұраған сен ақымақ па?» Сабақтың мақсаты:1.Білімділік: а) Оқушыларға жиренше туралы мағлұмат жасап, аңызда өмірдегі ақылды адам мен ақылсыз адамды теңестіріп мазмұнын ашу.
1.Үйге тапсырма:«Жиреншенің хан сынағына түсуі»,«Сұратқан хан ақымақ па, сұраған сен ақымақ па?» шағын ой толғау.
әңгімесін оқып, мазмұндап келу.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«"Жиреншенің хан сынағына түсуі"»
Сабақтың тақырыбы: «Жиреншенің хан сынағына түсуі». «Сұратқан хан ақымақ па, сұраған сен ақымақ па?» Сабақтың мақсаты:1.Білімділік: а) Оқушыларға жиренше туралы мағлұмат жасап, аңызда өмірдегі ақылды адам мен ақылсыз адамды теңестіріп мазмұнын ашу. 2. Тәрбиелік: а) Аңыз әңгімедегі жиреншенің ақылдылығына көңіл аудартып,сезімдік қызығушылығын жетілдіру . 3.Дамытушылық: а) әңгімедегі баяндалатын оқиғаның желісін түсініп, білім-білік дағдыларын одан әрі дамыту. Сабақтың жабдығы: Суреттер,кестелер,буклеттер және сөздік жазылған қағаз. Сабақтың тегі: Сұрақ-жауап әдісі бойынша. Сабақтыңтүрі: Әңгіме түріндегі дәріс.
Өткен тақырыпты сұрақ арқылы сұрау. а) Аңыз неге байланысты келіп отырады? ә) Аңыз әңгімесіне көбінесе қандай адамдар кірген? б) қазақ аңыздарына кірген атаулы әңгімені білесіздер ме? а) Асан Қайғының жерұйықты іздеп шыққанда серігінің аты не? ә) Асан қайғы қандай жерлерге байланысты ат қойды,қоюы дұрыс па,яғни мәні қандай,оның шындыққа қатысы? б) жерұйықты іздеудегі мақсаты,арманы
Сабақтың барысы: Үй тапсырмасын тексеру. а)оқушылармен сұрақ-жауап арқылы айқындау.І Әңгіменің неге аңыз екенін қандай белгілер бойынша айтылған?« Қазақ аңыздарындағы «Кет-Бұғаның естіртуі», «Жиренше шешен мен Қарашаш сұлу» әңгімесінде қандай ой ойлап,сөз айтқанын ұқтыңдар ма? Сендер ата-бабаларымыздан мұра боп қалған, асыл қазынамызды сүйіп,мақтаныш тұтуларың керек.
1.Кет-Бұға жаман хабарды айтпастан бұрын не байқады? 2. Кет-Бұға қандай сөйлемнен бастады? (-Теңіз бастан былғанды,кім тұндырар, а ханым Терек түптен жығылды,кім тұрғызар,а ханым? –деп жырын бастаған) Сол кезде Шыңғыстан қалай жауап берді? (-Теңіз бастан былғанса,тұндырар ұлым Жошы-дүр. Терек түптен жығылса,тұрғызар ұлым Жошы-дүр.
Жаңа сабақ. Мазмұнын кесте арқылы түсіндіру. «Жиреншенің хан сынағына түсуі». «Сұратқан хан ақымақ па, сұраған сен ақымақ па?»
Мазмұндап беру.
«Жиреншенің хан сынағына түсуі» әңгімесіне шағын ой толғау.
Бағыттау схемасы.
Қырық сиырды беруі
Сиырларды ащы құдықтың басына апаруы
Қарашаш-қа келуі
«Жиреншенің хан сынағына түсуі».
Қылтан таба алмауы
Жиренше үйде, жас босанып жатыр.
Жолмен де, жүрмейді,жолсыз-бен де жүрмейді.
«Сұратқан хан ақымақ па, сұраған сен ақымақ па?» шағын ой толғау.
Бағыттау схемасы.
Жиренше –асқан ақылды, сөзге ұста,шешен адам екен.
Ханды жақтамаған
Өзінің кішкене күркесіне келіп жатады екен.
«Сұратқан хан ақымақ па, сұраған сен ақымақ па?»
Ұшарымды жел біледі,қонарым-ды сай біледі.
«Қайран менің өз үйім,кең сарайым-боз үйім»
Анау қаңбақ қайдан келеді,қайда барады екен?
Сабақты бекіту: «Жиреншенің хан сынағына түсуі»
1. Сиырларды құдықтың басына не үшін айдап апарды? 2.Жиренше ханнан екінші қандай тапсырма алды? 3. Хан Жиреншеге сексен еркек қойды неге берді?
4.Жиреншеге қиын тапсырмалардан өту үшін кім көмектесті
«Сұратқан хан ақымақ па, сұраған сен ақымақ па?» шағын ой толғау.
1.Жиреншенің өмірі қандай болған? 2.Жиренше қайда тұрды? 3. Жиренше өз үйіңе келіп,керілгенде не деп айтқан? 4.Жиренше қаңбақтан не сұрайды?
1.Үйге тапсырма:«Жиреншенің хан сынағына түсуі»,«Сұратқан хан ақымақ па, сұраған сен ақымақ па?» шағын ой толғау.