kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жиреншені? хан сына?ына т?суі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? та?ырыбы: Жиреншені? хан сына?ына т?суі                                                                                

Саба?ты? ма?саты:

              Білімділік ма?саты: А?ыз ??гімелер туралы т?сініктерін ке?ейте отырып,о?ушыларды? ойлау шеберлігін с?йлеу м?дениетін арттыру;                     

Дамытушылы? ма?саты: Саба? барысында о?ушыларды? білімін ба?ылау ар?ылы м?нерлеп о?у?а ?йрету;

Т?рбиелік ма?саты:  О?ушыларды?   бойына ?дептілік,инабаттылы?, ?арапайымдылы? ?асиеттерін ?алыптастыру;

Саба?ты? т?рі:  талдау саба?ы.

О?ыту технологиясы: ме?герту    

Саба?ты? формасы:  жекелей, ж?пты?, топты?.

?ажет ??рал-жабды?тар: «Шешендік с?здер» кітабы т.б

Жа?а т?сініктер:а?ыз ??гімелер

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жиреншені? хан сына?ына т?суі »

САБАҚ ЖОСПАРЫ

Пәні: Қазақ әдебиеті. Сынып: 6 «а», 6 «ә» Күні

Сабақтың тақырыбы: С. Дөнентаев «Заман кімдікі?», «Бозторғай» өлеңдері. С.Дөнентаев «Ой» фельетоны. 2 сағат.

Сабақтың мақсаты: Білімділік мақсаты: С.Дөнентаевтың өмірі мен жазушылық қызметі (өткен сыныпта оқылған деректерді толықтыру). Өлеңдерінің тақырыбы мен идеясы. Ақын шығармаларындағы аллегория және астарлау. С.Дөнентаев - шағын сюжетті өлеңнің шебері, Әдебиет теориясы: аллегория, сатира туралы ұғымдарды кеңейту. С.Дөнентаев - көсемсөз шебері.

Дамытушылық мақсаты: Өлеңдеріндегі терең ой оралымдарын оқушылардың ой-өрісіне сіңіру.

Тәрбиелік мақсаты: Қайырымдылық, ұлт намысы, ұлт мүддесі тұрғысынан тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Талдау сабағы.

Оқыту технологиясы: СКТ.

Сабақтың формасы: Ұжымдық, жекелей.

Қажет құрал-жабдықтар: 6-сыныпқа арналған жұмыс дәптері. «Арман-ПВ» баспасы. 2010. Қ.Әбдезұлы, Г.Д.Рыскелдиева, С.Ч.Тұрсынғалиева. Электрондық оқулық, диск. Бітібаева «Әдебиетті тереңдетіп оқыту», Алматы, «Мектеп», 2003. С.Дөнентаевтың шығармалар жинағы, мысал өлеңдері. «Бозторғай» жинағы.

Жаңа түсініктер:

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті



Ескерту

І.Үй тапсырмасын тексеру

Мотивация /ой қозғау/

Тақырыпқа шығу. Проблемалық сұрақ.

Мақсат қою.

Сәбит Дөнентаев жайлы, оның өмірбаяны, шығармашылығы жайлы қосымша әдебиеттерден мәлімет алуға мүмкіндік тудыру. Сәбиттің публицист, журналист екеніне тоқталу.

Оқушылар 10-сыныпқа арналған қазақ әдебиеті оқулығынан (А. «Мектеп» 2002) ақын жайлы оқып, конспект жасайды. Шығармалар жинағынан немесе ХХ ғ.басындағы әдебиеттен оқиды.



ІІ. Жаңа тақырыпты ашу және меңгерту



Бағыт беру /тапсырма бойынша/

«Заман кімдікі?» өлеңін «Блумның сұрақ қою өлшемі» әдісінің ІІ кезеңі, орта деңгейдегі сұрақ қою сатысымен талдау сұрақтары негізінде ойлау дағдыларын дамыта отырып, іс-әрекетті жүзеге асыру арқылы оқыту. «Ой» өлеңінде бас-аяғы 8 тармаққа тапқырлықпен көп ой сыйғызған. Ойлай берсе, ой түбіне жету мүмкін еместігін, ойламаса, түк те жоғын, ойласаң – өзің әуре, ойламасаң – ісің әуре екенін жеткізіп айтқан. «Бозторғай» өлеңі де сатиралық өлең екенін оқи отырып, талдау.Онда аллегориялық бейнелер сипатталатынын түсіну.

Білім. Өлеңнің тақырыбы: әлеуметтік теңсіздік. Идеясы: Ұлтшыл ел басқарушыларды әшкерелеу. Түсіну: Ақынды толғандырған ел тағдыры екеніне көз жеткізу.

Қолдану: Бұл өлеңнің бүгінгі күндегі маңыздылығы неде?

Талдау: Халықтың келешегіне деген ақын сенімі мен үмітінің өміршеңдігін дәлелдеу.

Жинақтау: Халықтың тағдыры туралы сұхбат жүргізу.

Баға. Өлең мазмұны қалай әсер етті? «Заман кімдікі?» атты ақын ойына өз пікірлеріңмен үлес қосыңдар. «Ой» өлеңін оқу.



ІІІ. Бекіту

Ақын сұрақ қоя отырып, өзі жауап береді. Заман еті, қымызы мол, қалтасы тоқ күштінікі, азулы, тырнақты мен тістінікі, ебін тапқан шешендікі, абыройы мен кісілігін ақшаға сатқан патшашылдікі, жұдырығы зордікі. Оқушылар бұлар кімдер еді? деген сұраққа жауып берулері керек.

Бұлар: зорлық-зомбылықпен халықты қанаушы, қоғамдық әділетсіздікті күшейтіп отырған ел басқарған әкімдер, болыс-би, байшыл, ұлтшылдар, ру мүддесін көздеген ақсақалдар, атқамінер пысықтар, ескі феодалшыл салт-сананы қорғаушылар.



ІҮ. Қорытынды

Rефлексия

Бағалау


  1. Қандай жаңа түсініктермен таныстыңдар?

  2. Бүгінгі сабақта алған білімді қайда қолдана аласыңдар деп ойлайсыңдар?

  3. Сабақ қызықты өтті ме, несімен?

Сабақтың мақсатына жеттің бе?



Блумның жоғары деңгейі «синтездеу әдісімен сабақты қорыту, «еркін жазу» стратегиясымен өз ойларын жазу. Жақсы оқитын оқушылар үшін. «Заман кімдікі?» Абайдың болыстарға арналған өлеңдерімен идеялас.

Оқушының пікірі, сабақ тақырыбының мақсатына жетуі-жетпеуі/

Үйге тапсырма


Өлеңдерді мәнерлеп оқу, түсіну. Аллегория, сатира, фельетон туралы теориялық түсінік.

Ақын өлеңдерін оқу, талдау, жаттау.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Жиреншені? хан сына?ына т?суі

Автор: ?айрат Айсана ?айрат?ызы

Дата: 05.03.2015

Номер свидетельства: 182574


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства