kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сайф Сараи «Түркіше Гүлстан»

Нажмите, чтобы узнать подробности

8«Б» сынып

Сабақтың тақырыбы

Сайф Сараи   «Түркіше Гүлстан»

Мақсаты

Сайф Сараидың өмір жолы мен қызметін,адам және оның еңбегінің  идеясын ұғынып, әңгімелірінің түйініне үңіліп,өзіндік ұстаным негізінде тұжырымдау.

Күтілетін нәтиже

А. С. Сараи өмір жолын, еңбегінің мазмұнын біледі.

Б.Берілген үзінділерді талдай  алады, жағымды, жағымсыз әркеттерді ажырата алады.

С. Берілген үзінділерді  талдай отырып, негізгі идеясын табады және баға береді, тұжырымдайды.

Керекті жабдықтар

Оқулық, жұмыс дәптері, қалам, АКТ,стикерлер,формат А3,жүрекшелер,суреттер

Қолданылатын әдістер

Жеке және топтық жұмыс, «Он сұрақ!» «Конверт сұрақ» әдісі, «Екі жұлдыз бір ұсыныс» әдісі, «Басбармақ» бағалау әдісі, критерий арқылы бағалау әдісі, «Сұрақты ұстап ал!», «Стикерлік диалог», «Әліпби желісі»,«Түртіп алу» әдісі, постер қорғау.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Уақыты

(минут)

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

7 мин

- оқушылармен амандасу;

- сыныпты түгендеу;

- кезекшілік қызметін қадағалау;

- оқушылардың назарларын сабаққа аудару.

Жүректен – жүрекке «Тілек білдіру» сәті

Үй тапсырмасы:                                         1. Рабғузи (Х IV ғ) «Қиссалары».

«Конверт-сұрақ» әдісі арқылы оқушылардан үй тапсырмасын сұраймын.

2-3 сұрақ жазып, конвертке саламын(оқу мақсатына қарай). Әрбір оқушыда өзінікі болатындай етіп, бірнеше конверт дайындау. Әрқайсысына екі минут беріледі. Стикерлерді жинап, бірнеше жауапты дауыстап оқимын.

«Он сұрақ!» әдісі:

Әр топтан бір оқушыны таңдап алып      (2 оқушы) оның маңдайына негізгі сөз жазылған стикер жапсырамын. Ол сыныпқа 10 сұрақ қояды.

-мұғаліммен сәлемдесу;

- кезекшілік қызметін атқару;

- сабаққа зер салу.

Әр топқа берілген конверттегі сұрақтардың жауабын оқушылар стикерге жазып, бос конверттерге атын жазып  салып береді. Сынып белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды.

Оқушылар «Ия», «Жоқ» деп жауап беруі тиіс.

Тұсаукесер

15 мин

Ой қозғау:

Слайд: Экранда жаңа тақырыпты байланыстыру үшін тұлғалардың туған қалаларының аттары беріледі.Қазақстан картасы  суретін беремін.

Сабақтың табыс критерийлерімен таныстыру. (мақсаты,критерийлері слайдта)

Оқушыларға алдын ала берілген тапсырмалар  бойынша  сөйлеуге уақыт беремін.  (2 мин)

Слайд: 1. Дарынды  оқушы  Сайф Сараи өмірінен мәлімет, еңбегінің тараулары туралы  (2 мин)

2. Сынып оқушылары «Түртіп алу» әдісімен жаңа мәліметтерді дәптерге жазып отырады.

3. Таныстырылымды «Басбармақ» әдісі арқылы оқушылар бағалайды.

Негізгі бөлім

15 мин

Мозайка әдісі                                    1.Топтық жұмыс:1.Төрт  топқа оқулық бойынша  үзінділер,мәтіндер бөлініп беріледі.

І топ – С.Сараи  өмірі,еңбектері

ІІ топ – «Түркіше Гүлстан» (үзінділер) Бірінші,екінші,үшінші әңгіме

ІІІ топ – «Түркіше Гүлстан» (үзінділер) Төртінші, бесінші,алтыншы әңгіме

IV топ – – «Түркіше Гүлстан» (үзінділер) Жетінші,сегізінші  әңгіме

2. Мозайка әдісі бойынша оқушылар әр топқа баруға, түсінгендерімен бөлісуге пәрмен беріледі.                                 Уақыт белгілеу,оқушылардың түсіндіруін бақылау      (5 мин)

Жаңа білімді бекіту

«Сұрақты ұстап ал!» әдісі

Мұғалім сұрақ қойған кезде фасоль салынған қапшықты лақтырады. Оқушыларды өз еркімен жауап беру үшін ниет білдіруге итермелейді.  Оқушылар жауапты білмеген жағдайда сұрақты басқа оқушыға лақтыруына мүмкіндік бере аласыз.

Стикерлік диалог: Сұрақтар мен оның жауаптарын стикерлерге жазып таратамын. 

Постер қорғау:

І топ – «Әліби желісі» әдісі.          Әліпби тәртібімен әріптерді пайдалана отырып, қатысушылар кезек-кезекпен берілген тапсырма бойынша негізгі сөздерді дауыстап айтады.  (Топтан 2-3 ерікті шыңады, слайдта әріптер беремін)

ІІ топ –Екінші әңгіме бойынша постер қорғау

ІІІ топ –Бесінші әңгіме бойынша постер қорғау

IV топ – Сегізінші  әңгіме бойынша постер қорғау

Табыс критерийлері бойынша бағалау парақтарын қорытындылап, топ басшыларына сөз беру.

Топ болып талдайды, ойларын ортаға салады.  Топтарға бару арқылы ақпаратпен бөліседі, өзі де ақпарат алады. Тірек сөздерді басшылыққа алып, түсініп оқу.

Бұл тапсырманы командамен шешуге де болады.  Мұғалім кезек-кезекпен фасольды қапшықты әр командаға лақтырады. Егер де қапшықты қағып алған адам сұраққа жауап берсе, онда команда 3 балл алады. Егер де ол жауабын білмесе, қапшықты басқа командаға 2 балға лақтырады. Егер де қапшық тағы да кері лақтырылатын болса, онда дұрыс жауаптың құны 1 балға дейін төмендейді.

Оқушылар өзара сұрақтарды оқып, соған жауапты өз араларынан іздейді.

Оқушыларға постер дайындауға, қорғауға уақыт беріледі.

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісімен топтардың жұмысын бағалайды, пікір білдіреді.

Қорытынды

Үй тапсырмасы

8 мин

Сабақ соңындағы рефлекция

Оқушылар алған әсерлерімен бөліседі.

БасҚол Жүрек                   (суреттерімен)

Сабақтың табыс критерийін  оқушылардан сұрау,қорытындылау.

«Түркіше Гүлстан»  үзінділерінен ұнаған сөйлемдерді жаттау, Рабғузи әңгімелерімен салыстыру.

Оқушылар сабақта алған әсерлері бойынша стикерлерге жазып,қалағаны бойынша айтып орналастырады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сайф Сараи «Түркіше Гүлстан»»

Аминова Самал Бериковна

Батыс Қазақстан облысы, Орал қаласы

44 мектеп - гимназиясының

қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Байланыс телефоны: 8-777-671-14-86

8-775-253-46-17

Электрондық почта: [email protected]

8«Б» сынып


Сабақтың тақырыбы

Сайф Сараи «Түркіше Гүлстан»


Мақсаты

Сайф Сараидың өмір жолы мен қызметін,адам және оның еңбегінің идеясын ұғынып, әңгімелірінің түйініне үңіліп,өзіндік ұстаным негізінде тұжырымдау.

Күтілетін нәтиже

А. С. Сараи өмір жолын, еңбегінің мазмұнын біледі.

Б.Берілген үзінділерді талдай алады, жағымды, жағымсыз әркеттерді ажырата алады.

С. Берілген үзінділерді талдай отырып, негізгі идеясын табады және баға береді, тұжырымдайды.


Керекті жабдықтар

Оқулық, жұмыс дәптері, қалам, АКТ,стикерлер,формат А3,жүрекшелер,суреттер

Қолданылатын әдістер

Жеке және топтық жұмыс, «Он сұрақ!» «Конверт сұрақ» әдісі, «Екі жұлдыз бір ұсыныс» әдісі, «Басбармақ» бағалау әдісі, критерий арқылы бағалау әдісі, «Сұрақты ұстап ал!», «Стикерлік диалог», «Әліпби желісі»,«Түртіп алу» әдісі, постер қорғау.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Уақыты

(минут)

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

7 мин


- оқушылармен амандасу;

- сыныпты түгендеу;

- кезекшілік қызметін қадағалау;

- оқушылардың назарларын сабаққа аудару.

Жүректен – жүрекке «Тілек білдіру» сәті

Үй тапсырмасы: 1. Рабғузи (Х IV ғ) «Қиссалары».

«Конверт-сұрақ» әдісі арқылы оқушылардан үй тапсырмасын сұраймын.

2-3 сұрақ жазып, конвертке саламын(оқу мақсатына қарай). Әрбір оқушыда өзінікі болатындай етіп, бірнеше конверт дайындау. Әрқайсысына екі минут беріледі. Стикерлерді жинап, бірнеше жауапты дауыстап оқимын.


«Он сұрақ!» әдісі:

Әр топтан бір оқушыны таңдап алып (2 оқушы) оның маңдайына негізгі сөз жазылған стикер жапсырамын. Ол сыныпқа 10 сұрақ қояды.





-мұғаліммен сәлемдесу;

- кезекшілік қызметін атқару;

- сабаққа зер салу.






Әр топқа берілген конверттегі сұрақтардың жауабын оқушылар стикерге жазып, бос конверттерге атын жазып салып береді. Сынып белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды.












Оқушылар «Ия», «Жоқ» деп жауап беруі тиіс.

Тұсаукесер


15 мин





Ой қозғау:

Слайд: Экранда жаңа тақырыпты байланыстыру үшін тұлғалардың туған қалаларының аттары беріледі.Қазақстан картасы суретін беремін.

Сабақтың табыс критерийлерімен таныстыру. (мақсаты,критерийлері слайдта)

Оқушыларға алдын ала берілген тапсырмалар бойынша сөйлеуге уақыт беремін. (2 мин)


Слайд: 1. Дарынды оқушы Сайф Сараи өмірінен мәлімет, еңбегінің тараулары туралы (2 мин)

2. Сынып оқушылары «Түртіп алу» әдісімен жаңа мәліметтерді дәптерге жазып отырады.


3. Таныстырылымды «Басбармақ» әдісі арқылы оқушылар бағалайды.

Негізгі бөлім

15 мин

Мозайка әдісі 1.Топтық жұмыс:1.Төрт топқа оқулық бойынша үзінділер,мәтіндер бөлініп беріледі.

І топ – С.Сараи өмірі,еңбектері

ІІ топ – «Түркіше Гүлстан» (үзінділер) Бірінші,екінші,үшінші әңгіме

ІІІ топ – «Түркіше Гүлстан» (үзінділер) Төртінші, бесінші,алтыншы әңгіме

IV топ – – «Түркіше Гүлстан» (үзінділер) Жетінші,сегізінші әңгіме

2. Мозайка әдісі бойынша оқушылар әр топқа баруға, түсінгендерімен бөлісуге пәрмен беріледі. Уақыт белгілеу,оқушылардың түсіндіруін бақылау (5 мин)

Жаңа білімді бекіту

«Сұрақты ұстап ал!» әдісі

Мұғалім сұрақ қойған кезде фасоль салынған қапшықты лақтырады. Оқушыларды өз еркімен жауап беру үшін ниет білдіруге итермелейді. Оқушылар жауапты білмеген жағдайда сұрақты басқа оқушыға лақтыруына мүмкіндік бере аласыз.

Стикерлік диалог: Сұрақтар мен оның жауаптарын стикерлерге жазып таратамын.

Постер қорғау:

І топ – «Әліби желісі» әдісі. Әліпби тәртібімен әріптерді пайдалана отырып, қатысушылар кезек-кезекпен берілген тапсырма бойынша негізгі сөздерді дауыстап айтады. (Топтан 2-3 ерікті шыңады, слайдта әріптер беремін)

ІІ топ –Екінші әңгіме бойынша постер қорғау

ІІІ топ –Бесінші әңгіме бойынша постер қорғау

IV топ – Сегізінші әңгіме бойынша постер қорғау


Табыс критерийлері бойынша бағалау парақтарын қорытындылап, топ басшыларына сөз беру.


Топ болып талдайды, ойларын ортаға салады. Топтарға бару арқылы ақпаратпен бөліседі, өзі де ақпарат алады. Тірек сөздерді басшылыққа алып, түсініп оқу.









Бұл тапсырманы командамен шешуге де болады. Мұғалім кезек-кезекпен фасольды қапшықты әр командаға лақтырады. Егер де қапшықты қағып алған адам сұраққа жауап берсе, онда команда 3 балл алады. Егер де ол жауабын білмесе, қапшықты басқа командаға 2 балға лақтырады. Егер де қапшық тағы да кері лақтырылатын болса, онда дұрыс жауаптың құны 1 балға дейін төмендейді.


Оқушылар өзара сұрақтарды оқып, соған жауапты өз араларынан іздейді.



Оқушыларға постер дайындауға, қорғауға уақыт беріледі.









«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісімен топтардың жұмысын бағалайды, пікір білдіреді.

Қорытынды











Үй тапсырмасы

8 мин

Сабақ соңындағы рефлекция

Оқушылар алған әсерлерімен бөліседі.

БасҚол Жүрек (суреттерімен)

Сабақтың табыс критерийін оқушылардан сұрау,қорытындылау.


«Түркіше Гүлстан» үзінділерінен ұнаған сөйлемдерді жаттау, Рабғузи әңгімелерімен салыстыру.

Оқушылар сабақта алған әсерлері бойынша стикерлерге жазып,қалағаны бойынша айтып орналастырады.







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Сайф Сараи «Түркіше Гүлстан»

Автор: Аминова Самал Бериковна

Дата: 14.01.2017

Номер свидетельства: 379109
