Сабақтың тақырыбы: маған спорт киім ұнайды
Сабақ мақсаттары:
Білімділік: киім туралы білімдерін кеңейту, спорт киім түрлерімен таныстыру, тұйық етістік, етістіктің шақтары тақырыптарын пысықтау, сөздік қорларын толықтыру.
Дамытушылық: тақырып туралы ойларын кеңейту, эстетикалық талғамын дамыту, ауызекі сөйлеуге, алған білімдерін шығармашылыққа қолдана білуге дағдыландыру.
Тәрбиелік: қазақ тіліне қызығушылығын ояту, оқушыларды жас ерекшелікке сәйкес киінуге, киіну мәдениетінің қыр-сырын ұғынатын эстетикалық тәрбие беру, әсемдікке, сұлулыққа, ұйымшылдыққа баулу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, ассоциация стратегиясы, инсерт стратегиясы, постер, тірек сызба, семантикалық карта, тұжырымдылық карта.
Дереккөз: интербелсенді тақта, суреттер, маркер, фломастерлер, стикер, 7 сынып оқулығы Алматы «Атамұра» 2012 жыл.
Сабақтың
кезеңдері
уақыт
Мұғалімнің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі
3 мин
Амандасу, түгелдеу.
Психологиялық дайындық.
Гүл өсерсең терлеп-мұның аты еңбек.
Кесте тіксең зерлеп-мұның аты еңбек.
Сабағынды жөндеп, әзірлесең-еңбек.
Қиындықтың бәрін еңбек қана жеңб
Жыл мезгілдеріне байланысты топқа бөлу.
Топ ережесін еске түсіру.
1-топ – туған күндері қыста және күзде
2-топ – туған күндері көктемде және жазда
Операциялық кезеңі. Қызығушылықты ояту.
5 мин
Сөзжұмбақты шешу.
Ассоциация стратегиясы
1. Головной убор невесты.
2. Тюбетейка.
3. Красивый.
4. Обувь – казахская национальная.
Түсіну.
3 мин
Мәтінді оқулықтан оқу.
Жаңа сөздермен таныстыру. (таныс және таныс емес сөздерді ажыратып кестені толтыру.)
Сөздіктегі сөздерді
таңдап алып, баламасын тауып, сөз тіркестерін кұрастыру. Тізбекпен мәтінді оқып шығу.
1 топ 1-ші сөйлемді,
2 топ 2-ші сөйлемді оқып аударады.
10 мин
Диалог өткізу.
Әр топ 102 беттегі диалогты оқып, ортаға шығып, сөйлеседі. Сұрақтар қойылады.
Талдау
5 мин
Семантикалық карта
Өткен тақырыпқа байланысты тұйық етістіктерді таңдап алып, ашық райға қойяды.
Қолдану
3 мин
Тірек сызба «Спорт киімі»
Сұрақтарға жауап беру.
Сергіту сәті
1 мин
Сергіту сәті.
«Киімге қарап қарсы алады, ал ақылына қарап жөнелтеді» - деген орыс мақалы бар. Соны көрсету.
Синтез
10 мин
Постер салу. 101 беттегі мақалды бейнелейді.
Сабақтың тақырыбы бойынша сұрақтарға жауап беру.
Бағалау
Үй тапсырмасы
5 мин
Не білдім? Не білемін? Не білгім келеді?
Жаңа сөздер. 102 бет, 4-тапсырма
Сұрақтарға жауап береді.
Спикер топ мүшелерін бағалайды, топ мүшелері топ басшысын бағалайды.
Стикерге өз ойларын жазып, қағазға жапсырады.
Функционалдық — мағыналық кесте.
Жыл мезгіліне байланысты киімдердің қандай түрлері болады?
Қысқы киімдер қандай болуға тиіс?
Жазғы киім қандай матадан тігіледі?
Сырт киімді неге байланысты кию керек?
Саған қандай киім ұнайды?
Қысқы
Жазғы
Қызықты
Әдемі
Ашық
Қолайлы
Жылы
Суық
Қымбат матадан
Оңай жуылатын
Жеңіл матадан
Жүннен тоқиды
Үйдегі ауа райына байланысты
Даланың ауа райына байланысты
Адамдарға байланысты