3. Сабақтың мақсатын айту: Бүгінгі сабақта модульдік технлогия және деңгейлеп оқыту технологияның элементерін еңгізе отыра зат есім, зат есім жалғаулары бойынша алған білімдеріңді әр түрлі тапсырмалар арқылы толықтырып, қорытамыз.
Дәптерлеріңді ашып бүгінгі күнді және тақырыбымызды жазып қойыңдар (Слайд)
Өткен тақырыбымызды қайталап өтейік. (Слайд)
Бүгін сабақта топқа бөлініп жұмыс істейміз, алдарында жайма парақтары жатыр, «жеңілден ауырға» деген қағидаға сүене отырып 1 деңгейлік,яғни қарапайым тапсырмалардан бастайық, әр бір топ басшысы сабақ барысында бағалау парақшасын толтырып отырады.
4. І деңгейлік тапсырмалар 5 мин.
1. Зат есімнің жалғаулары нешеге бөлінеді?
2. Зат есімнің мағыналық түрлерін ата, мысал келтір?
3. Зат есім дегеніміз не?
4. Қазақ тілінде сөз таптары нешеге бөлінеді, ата.
5. Зат есімнің құрамына қарай түрлерін ата? Мысал келтір.
6. Зат есімнің тұлғасына қарай түрлерін ата? Мысал келтір.
7. Жалқы және жалпы есімдерге не жатады? мысал келтір.
8. Септік жалғаулары туралы не білесін?
9. Көптік жалғауларын ата, мысал келтір.
10. Зат есім сөйлемде қандай қызмет атқарады?
ІІ деңгейлік тапсырмалар 10 мин.
Мына зат есімдерді қатыстырып сөйлем құрастыр: балмұздақ, оқушы, оқулық, қаламдар.
Берілген сөздерді септе: ата – ана, ұстаз, кітап.
Көптік жалғаулары бар сөздерді жаз және аудар.
Сөздерді жекеше, көпше түрде жіктеп жаз: мұғалім, суретші, ғалым.
Шығады, батады, қызарады – не? Осыған сәйкес зат есімді тап, аудар.
Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қой.
Бүгін сабаққа ------------- келмеді. Қыста адамдар жылы ------------ киеді. 16 желтоқсан --------- күнін тойлаймыз. Олар үстіне ---------, қолына---------, аяғына-------- киеді. ------- жылы жаққа кетеді. --------- теледидар көріп отыр.
Сөздерді тәуелдеп жаз және аудар: дәріс, шәкірт.
Берілген зат есімді сөздердің түбірлерін анықта: жазушылар, өнерпаздық, кітапханалық, білімпаз, оқулықтарымыз, оқушылармен.
Ұшады, өлең айтады – не? Осыған сәйкес зат есімді тап, аудар.
Үреді, секіреді, қабады – не? Осыған сәйкес зат есімді тап, сөйлем құрастыр.
ІІІ деңгейлік тапсырмалар 15 мин.
«Қыс келді» тақырыбына диалог құрастыр.
Берілген мәтінннен зат есімді тауып, аудар
Қыс еді, бірақ күн жылы болатын. Қар қалың. Балалар далада жүр. Қарды жентектеп қуыршақ жасады. Қолдары тоңып қалды. Оның есесіне қарбөбек әдемі болып шықты. Көмірден жасалған көздері қап –қара.
Мәтінді аудар.
Мектепке балалар келді. Оқушыла класта отыр. Класта парталар, шкафтар бар. Оқушыларда жаңа кітаптар, дәптерлер, сызғыштар бар.
«Жаңа жыл» тақырыбына шағын әңгіме құрастыр.
Білетін мақал – мәтелдерді жатқа айт.
«Менің Республикам» тақырыбына шағын әңгіме жаз.
«Жаңа жыл сыйлықтары» тақырыбына шағын әңгіме жаз.
«Қыс» тақырыбына кез келген ақын шығармасын есіне түсір
Мәтіннен септік жалғаулы сөздерді теріп жаз.
Сәуле Алматыда тұрады. Майра Түркістаннан келді. Мынау Мерейдің машинасы. Әсем Астанаға барды. Мен Қарлығашты көрдім.
Мәтінді аудар.
Біздер алаңда ойнап жүрміз. Сендер кітап оқып отырсыңдар. Оқушылар үйге бара жатыр. Сеңдер қазақша жазып отырсыңдар. Олар демалып отыр.
5.Топтастыру стратегиясы.
Ат сабылтып алыстан,
Борандатып жетеді.
Үш ай торде қонақ боп,
Аунап – құнап кетеді. Бұл не?. әрине қыс мезгілі енднше қыс мезгіліне байланысты біз не айталамыз. Тірек сызбамен жұмыс.(Слайд)5 мин.
Жазба жұмысы. «Сөздерді әшекейле.» Қай топ зат есімге қатысты сын есімді дұрыс қолданады. 1 топ – бала, 2 топ – ана сөзі.5 мин.
Ой толғаныс. суретпен жұмыс.«Қыс» тақырыбына байланысты әссе жазу. 7 мин.
- Дауыспен оқу:дауыстап тақырыпты оқыту, талдау
Венн диаграммасы. Қыс мезгілі және көктем мезгілін салыстырып, ортақ белгілерін шығару.
8.Рефлексия сұрақ – жауап арқылы қорыту:
- Бүгін сабақта біз не туралы сөйлестік?
- Зат есімнің қандай түрлерін білеміз?
- Жалғаулар туралы не айталасыңдар?
- Қыс мезгілінде қандай мерекелер туралы айтасыңдар?
- Қыс мезгілі немен ерекшеленеді?
9. Үйге тапсырма: 1 деңгей тапсырмасы зат есімнің түрлеріне сөйлем құрастырып келу.
2 деңгей тапсырмасы құрамында зат есімдері бар мақал – мәтел, жұмбақтар жазып келу.
10. Бағалау.бағалау паракшамен жұмыс.
Бағалау парақшасы
Аты –жөні
І тапсырма
ІІ тапсырма
3тапсырма
4тапсырма
5тапсырма
6тапсырма
7тапсырма
Қорытынды баға
1. Зат есімнің жалғаулары нешеге бөлінеді?
2. Зат есімнің мағыналық түрлерін ата, мысал келтір?
3. Зат есім дегеніміз не?
4. Қазақ тілінде сөз таптары нешеге бөлінеді, ата.
5. Зат есімнің құрамына қарай түрлерін ата? Мысал келтір.
6. Зат есімнің тұлғасына қарай түрлерін ата? Мысал келтір.
7. Жалқы және жалпы есімдерге не жатады? мысал келтір.
8. Септік жалғаулары туралы не білесін?
9. Көптік жалғауларын ата, мысал келтір.
10. Зат есім сөйлемде қандай қызмет атқарады?
1.Мына зат есімдерді қатыстырып сөйлем құрастыр: балмұздақ, оқушы, оқулық, қаламдар.
2.Берілген сөздерді септе: ата – ана, ұстаз, кітап.
3.Көптік жалғаулары бар сөздерді жаз және аудар.
4.Сөздерді жекеше, көпше түрде жіктеп жаз: мұғалім, суретші, ғалым.
5.Шығады, батады, қызарады – не? Осыған сәйкес зат есімді тап, аудар.
6.Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қой.
Бүгін сабаққа ------------- келмеді. Қыста адамдар жылы ------------ киеді. 16 желтоқсан --------- күнін тойлаймыз. Олар үстіне ---------, қолына---------, аяғына-------- киеді. ------- жылы жаққа кетеді. --------- теледидар көріп отыр.
7.Сөздерді тәуелдеп жаз және аудар: дәріс, шәкірт.
8.Берілген зат есімді сөздердің түбірлерін анықта: жазушылар, өнерпаздық,
9.Ұшады, өлең айтады – не? Осыған сәйкес зат есімді тап, аудар.
10.Үреді, секіреді, қабады – не? Осыған сәйкес зат есімді тап, сөйлем құрастыр.
«Қыс келді» тақырыбына диалог құрастыр.
2.Берілген мәтінннен зат есімді тауып, аудар
Қыс еді, бірақ күн жылы болатын. Қар қалың. Балалар далада жүр. Қарды жентектеп қуыршақ жасады. Қолдары тоңып қалды. Оның есесіне қарбөбек әдемі болып шықты. Көмірден жасалған көздері қап –қара.
Мәтінді аудар.
Мектепке балалар келді. Оқушыла класта отыр. Класта парталар, шкафтар бар. Оқушыларда жаңа кітаптар, дәптерлер, сызғыштар бар.
«Жаңа жыл» тақырыбына шағын әңгіме құрастыр.
Білетін мақал – мәтелдерді жатқа айт.
«Менің Республикам» тақырыбына шағын әңгіме жаз.
«Жаңа жыл сыйлықтары» тақырыбына шағын әңгіме жаз.
«Қыс» тақырыбына кез келген ақын шығармасын есіне түсір
Мәтіннен септік жалғаулы сөздерді теріп жаз.
Сәуле Алматыда тұрады. Майра Түркістаннан келді. Мынау Мерейдің машинасы. Әсем Астанаға барды. Мен Қарлығашты көрдім.
10.Мәтінді аудар.
Біздер алаңда ойнап жүрміз. Сендер кітап оқып отырсыңдар. Оқушылар үйге бара жатыр. Сеңдер қазақша жазып отырсыңдар. Олар демалып отыр.