Просмотр содержимого документа
«Мен өз елімнін патриотымын»
Класс: 5
Тақырыбы: Мен өз елімнің патриотымын
Мақсаты:
Оқушыларды бейбітшілікті сақтауға және нығайтуға, өз Отанын сүюге, Отанымыздың саясатын қолдауға, ерлікке, адал, батыл болуға тәрбиелеу, өзін-өзі басқаруға, еркін сөйлеуге ерік беру тәрбие
Керекті жабдықтар:
Интерактивті тақта, маркер, флипчарт. Алтын және күміс түсті қағаздан жасалған медальдар, презентация
Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды екі топқа бөлу
ІІ. Интербелсенді тақтадан оқушылардың бойында патриоттық сезімді оятатын әр түрлі слайдтар, тапсырмалар, мемлекет рәміздерін көрсету.
ІІІ. Негізгі бөлім.
Мұғалім сөзі:
«Ой да ортақ, пікір де ортақ » дегендей сіздердің назарларыңызға «2016 олимпиадасы Рио-де-Жанейро» туралы бейнетаспа көрсету атты тәрбие сағатын назарларыңызға ұсынамыз. (Сергіту сәті)
2 Топқа бөлу
І тапсырма :
Рио-де-Жанейродан жүлдемен оралған жүлегерлерді айту. Әр топ аттарына сай қорғайды.
Мұғалім қосымша мәлімет беру:
ІІ тапсырма: Викториналық сүрақтар:
II-1: Білімдіге дүние жарық (Мұнда топтық шапшаңдығымен біліктілігін аңғарамыз)
1-ші топқа сүрақ:
1.ҚР тәелсіздігін қашан алды? - 1991 ж. 16 желтоқсан
2.Қазақтың тұңғыш ғарышкері кім? – Тоқтар Әубәкров
3.Көксерек әңгімесінің басты кейіпкері кім? – Құрмаш
4.Қандай ұлттық тағамдарды білесің? – Қазы-қарта, бесбармақ, айран,қымыз,шұбат т.б.
5.Күй атасы кім? – Құрманғазы
2-ші топқа сұрақ:
1.ҚР жер көлемі бойынша нешінші орын алады? 9(тоғызыншы орын)
2.Қазақ алфавитін жасаған – Ахмет Байтұрсынов
3.Ақылды сөзінің түбірі - ақыл
4.Беташар қашан айтылады? – келін түскенде
5. Ұлттық киімдер қалай аталады? – Шапан, сәукеле, қамзол, тақия, кимешек
II-2: Тіл өнері (Мақал мәтелдің жалғасын табу, екі топ кезекпен)
Атаға қарап – ұл өсер, Анаға қарап – қыз өсер
Балалы үй базар, баласыз үй қу мазар
Ананың көңілі балада, Баланың көңілі далада
Ұяда не көрсең, Ұшқанда соны ілерсің
Ата көрген оқ жонар, Ана көрген тон пішер
Анаңы ауыр сөз айтпа, Атыңа ауыр жүк артпа
Ата ананың қадірін, балалы болғанда білерсің
Әке асқар тау, Ана – шалқар көл
II-3: Сөз тапқанға .... (Мұнда топтың шапшаңдылығымен мен біліктілігін аңғарамыз)
1-ші топқа сүрақ:
1.Балдан тәттә не? - Бала
2.Қара шаңырақ иесі кім? – Кенже ұл
3.Балаға кім сыншы? – Ата
4. Әкеден балаға берілетін зат? – Мұра
5. Үйдегі алтын адам кім? – Ана
6. Бес дұшпанды атаңдар? – Өсек, өтірік, мақтаншақ, еріншек,ысырапшылдық
7. «Ұл атадан көрмейінше сапар шекпес» кімнің нақыл сөзі? – Қорқыт ата
8.ҚР баланың құқықтары туралы заңқашан қабылданды? – 2002 ж. 8-тамыз
9.Жасөспірім бала неше жастан бастап қылмыстық жауапкершілікке тартылады? – 14 жас
2-ші топқа сұрақ:
1.Тәрбиек мен білімнің ордасы – мектеп
2.18 жасқа толмаған адам – бала
3.«Өзін-өзі тану»бағдарламасының авторы кім? Сара Назарбаева
4.Екі адамның бір-біріне деген адалдыңы – достық
5.Қазақстанда қандай білім алу міндетті түрде – орта
6.Бес асылды атаңыз – талап, еңбек, терең ой, қанағат, рақым
7.Үш арсызды ата? – ұйқы, тамақ, күлкі
8.Үш қуаныш – алғыс алу, өзіңді көптің іздеуі, ісінің өшпеуі
9.Мемлекеттік рәміздер? – елтаңба, ту, гимн(әнұран)
ІІІ Тапсырма: « Гүлденген Қазақстан қандай мемлекет» тапсырма
ІІІ Тапсырма: « Егер мен президент болсам, ...» эссе жазу (5-7 минут)
Мұғалім сөзі: Құрметті оқушылар міне, осы тәуелсіздікке патриоттық сезімнің күштілігінен қол жеткіздік деп ойлаймын. Білекті бірді жығар, білімді мыңды жығар дей отырып , ортаға әр топ оқушыларын шағырамын!
Марапаттау рәсімі ( Оқушыларға күміс және алтын түсті медальдермен марапаттау)