Просмотр содержимого документа
«Открытый урок "Етістіктер әлемінде"»
Сабақтың тақырыбы: Етістіктер әлемінде
Мақсаты:
білімділік - етістік бойынша алған білімдерін жинақтау, етістік түрлерін ажырата білу дағдыландыру;
дамытушылық - тіл,сөйлеу тілдерін жетілдіру, сөйлеу машықтарын, шығармашылық қабілеттерін дамытуға жол ашу, ойлау қабілеттерін, сөздік қорларын, байқағыштық қасиеттерін дамыту;
тәрбиелік - ойын түрлері арқылы оқушылардың тапқырлық, іздемпаздық қасиеттерін қалыптастыру, талдауға алынған мысалдар арқылы адамгершілік қасиеттерге, ұлттық құндылықтарды сүйе білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жарыс сабақ.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, сөйлеу, шығармашылық жұмыстар, сөздерге сатылай кешенді талдау жасау.
Сабақтың барысы.
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды сабаққа психологиялық дайындау, ойларын бір ортаға топтастыру. Сыныпты екі топқа бөлу I топ "Есімше", 2-топ "Көсемше".Етістік бойынша топ басшыларына сұрақтар қойылады. Жеңіске жеткен топ өздерін бірінші таныстырады.
Жарыс 4 турдан тұрады.
I. Таныстыру. "Біз кімбіз?"
Екі топ өздерінің топтарының атына байланысты есімше мен көсемше, жасалуы мен түрлері, түрленуіне байланысты қасиеттерін айтып, өздерін таныстырады.
"Есімше" тобының таныстыруы
Етістіктің ерекше бір түрімін,
Ерекше боп жаратылған гүлімін,
Екі түрлі қызметте жұмсалып,
Толықтырам оқушының білімін.
Анықтауыш, баяндауыш, бастауыш
Қызметінде бірінен соң бірімін.
-мақ, -мек, -бақ, -бек, -пақ, -пек,
-атын, -етін, -йтын, -йтін және де
қан, -кен, -ған, -ген, -ар, -ер, -р деп
Жұрнақтарым толықтырар ілімін.
Есімшемін ел осылай мақтайтын,
Қылығым жоқ қазақ тілі даттайтын.
Шәкірттерге берерім мол, пайдам да,
Еліміздің аманатын ақтаймын.
"Көсемше" тобының таныстыруы
Көсемшемін, көріңіздер дара тұлғам,
Етістіктен ерекше жаратылғам.
Екі түрлі қызметті мен де атқарам:
Үстеу және етістік санатынан
-а, -е, -й, -ып, -а деген жұрнақтарым
Қолдансаң сөз тудырады қанатынан.
-қалы, -келі, -ғалы, -гелі жұрнақтарым
Тұлғасы жіктелмейтін тарапынан.
Мен қалай қанатымды қақтырмаймын,
Оқып білмей, оңайлықпен таптырмаймын. Көптік, септік, тәуелдік аталатын Жалғауларды жалпы мен жақтырмаймын.
2.Салт-дәстүрім - тірегім.
1-топ. Мақал-мәтелдер және жаңылтпаштар айтып, етістіктерін тауып, жан-жақты талдайды.
2-топ. Қазақтың тыйым сөздсрі мен жұмбақтар айтып, етістіктіктерін тауып, жан-жақты талдайды.
3. Талдап үйренейік. Етістіктерге сатылай кешенді талдау жасау.
1-топ "көрген" етістігіне фонетикалық, ал "болысты" етістігіне морфологиялық талдаулар жасайды.
2-топ "жалтылдап" етістігін фонетикалық, және "қипақтау" етістігіне морфологиялық талдау жасайды
4. "Кім жылдам?" ойыны.
"Есімше" тобына "бол", "Көсемше" тобына "жет" етістігі беріледі. Ойынның шарты -жазылған етістіктің әрбір әрпінен басталатын етістікті табу және оларға етіс жұрнақтарын жалғау.
Оқушылардың өзді-өздерін бағалауы бойынша жеңімпаз топ анықталады.