а)Білімділік:Оқушылардың «Сызықтық перспективаның ережелері» туралы түсінігін тереңдету; жақындағы затты алыстағы заттан үлкендеу етіп бейнелеу; параллель сызықтардың бізден алыстаған сайын көз ұшында тарыла түскендей болып, бір нүктеге түйісетіндігі туралы мағлұмат беру,білімдерін кеңейту.
ә) Дамытушылық:Оқушылардың көру, бейнелі ойлау қабілеттерін дамыту; Шығармашылық ойлау қабілетін, ой-қиялын арттыру, өзінің жеке жобаларын қорғауға, топпен жұмыс істеуге үйрету;
б) Тәрбиелік:Әсемдікке, ұқыптылыққа, эстетикалық талғампаздыққа және еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
4.Сабақтың көрнекілігі: екі алма, алманың суреті,слайд.
5. Қажетті құрал-жабдықтар: қарындаш, өшіргіш, сурет дәптері фломастер,акварель және гуашь бояулары, су құйылған ыдыс.
Сілтеме:
Бейнелеу өнері Әдістемелік құрал, АКТ (презентация)
Қызығушылықты ояту:
Перспективалық бейнелеудің ережелері – сызықтық перспективаның бірінші ережесі көлемі бірдей заттар әр түрлі қашықтықта орналасса, онда алыста орналасқан затқа қарағанда жақындағы зат үлкен болып көрінеді. Демек жақындағы затты алыстағы заттан үлкендеу етіп бейнелеу қажет; екінші ережесі – Бірдей арақашықтықтағы рельс сызықтары мен жол жиегін параллель деп атаймыз. Параллель сызықтардың бізден алыстаған сайын көз ұшында тарыла түскендей болып, бір нүктеде түйісетіндігі.
Сабақтың тақырыбы
«Сызықтық перспективаның ережелері»
3 сынып
Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың «Сызықтық перспективаның ережелері» туралы түсінігін тереңдету; жақындағы затты алыстағы заттан үлкендеу етіп бейнелеу; параллель сызықтардың бізден алыстаған сайын көз ұшында тарыла түскендей болып, бір нүктеге түйісетіндігі туралы мағлұмат беру,білімдерін кеңейту.
Көрсеткіш-тері:
Оқушылардың көру, бейнелі ойлау қабілеттерін дамыту; Шығармашылық ойлау қабілетін, ой-қиялын арттыру, өзінің жеке жобаларын қорғауға, топпен жұмыс істеуге үйрету;
Әсемдікке, ұқыптылыққа, эстетикалық талғампаздыққа және еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Сілтеме:
Бейнелеу өнері Әдістемелік құрал, АКТ (презентация)
Қызығушы-лықты ояту:
Перспективалық бейнелеудің ережелері – сызықтық перспективаның бірінші ережесі көлемі бірдей заттар әр түрлі қашықтықта орналасса, онда алыста орналасқан затқа қарағанда жақындағы зат үлкен болып көрінеді. Демек жақындағы затты алыстағы заттан үлкендеу етіп бейнелеу қажет; екінші ережесі – Бірдей арақашықтықтағы рельс сызықтары мен жол жиегін параллель деп атаймыз. Параллель сызықтардың бізден алыстаған сайын көз ұшында тарыла түскендей болып, бір нүктеде түйісетіндігі.
Сабақтың барысы
Іс-әрекет кезеңі
Мұғалім іс-әрекеті
Оқушы іс-әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі
Сабаққа дайындығын тексеру. Сабаққа қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, жұмыс орнын ұйымдастыру.
Амандасу.
Психология-лық дайындық
Сабағымызды мына өлең жолдарымен бастаймыз.Менімен бірге қайталаңдар.
Жалқаулықты қоямыз,
Біз сабаққа даярмыз.
Үздік оқып сабақты,
Күнде бестік аламыз.
Жаттықтырып саусақты,
Суретті саламыз.
Үй
тапсырмасын тексеру
Үйге берілген тапсырма – Сызықтық перспектива. Өткен сабақты еске түсіру.
Оқушылардың жұмыстарын қарап шығып, талқылау. Бағалау
Жаңа сабақ
Өткен сабақта – Сызықтық перспектива әдісімен таныстық, жалпы мағлұмат алдық.
- Біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қалай аталады?
(тақтада ашылады).
Сабақтың міндетін анықтау.
Сұрақтар қою:
Перспективалық бейнелеу дегеніміз не?
Алдыңғы және артқы қатардағы сұлбалардың өлшемдері қандай?
Биік үйлер мен ағаштың басына қарасаң нені байқайсың?
Перспективалық бейнелеудің ережелері – сызықтық перспективаның бірінші ережесі көлемі бірдей заттар әр түрлі қашықтықта орналасса, онда алыста орналасқан затқа қарағанда жақындағы зат үлкен болып көрінеді. Демек жақындағы затты алыстағы заттан үлкендеу етіп бейнелеу қажет; екінші ережесі – Бірдей арақашықтықтағы рельс сызықтары мен жол жиегін параллель деп атаймыз. Параллель сызықтардың бізден алыстаған сайын көз ұшында тарыла түскендей болып, бір нүктеде түйісетіндігі.
Біз өткен сабақта сызықтық перспектива заңымен таныстық. Үлгі суреттер көрсету.
Интерактивті тақтада алманың, бөлменің, темір жол рельстері мен телеграф желісінің суреттері кезегімен ашылады.
Перспективалық бейнелеудің ережелерімен танысу үшін мынадай тәжірибе жасап көреміз. Үлкендігі бірдей екі алманы алып, өзіңнен бірдей қашықтыққа қоямыз. Олардың көлемін салыстырамыз. Содан соң біреуін үстелдің шетіне қарай жылжытып қоямыз. Сосын анықтап қараймыз.
Өзімізге жақын тұрған алма мен алыс тұрған алманың қайсысы кішкентай көрініп тұрғанын анықтаймыз.
Екінші тәжірибені мектептің дәлізінің түпкі қабырғасына сүйеніп тұрып, жоғары қарап тұрып жасаймыз. Алыстаған сайын қарама-қарсы қабырғалар тарыла бастағанын көреміз. Сым тартылған телеграф бағанасы мен темір жол рельсінің бізден алыстаған сайын тартылып, көкжиекте бір нүктеде түйіскенін байқаймыз. Жақыннан қарағанда бұлар параллель сызықтар, бір-бірінен бірдей қашықтықта орналасқан.
Басымызды жоғары көтеріп ағаштың ұшар басына, биік үйлерге қарасақ олар көкке құлаш ұрған сайын жіңішкеріп бара жатқанын байқаймыз.
-Бүгінгі сабақтың мақсаты:
– «Сызықтық перспективаның ережелері» жақындағы затты алыстағы заттан үлкендеу етіп бейнелеу; параллель сызықтардың бізден алыстаған сайын көз ұшында тарыла түскендей болып, бір нүктеге түйісетіндігі туралы түсінігін айқындау.
Сабақтың кезеңдері
Оқушылардың жасаған жұмыстарын шолу жасау арқылы мұғалімнің бағалауы, үздік жұмыстарды мадақтау, жекелей көмек көрсету.
Жеке жұмыс.
Қорытынды кезең Рефлексия
Оқушылардың дайын болған жұмыстарына шолу жасап, үздік жұмыстарды мадақтау.
-Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма?
Салған суреттерінен көрме ұйымдастырамын.
Өз-өзін бағалау тәсілін қолданамын.
Ү/т: 44-46 бет. «Сызықтық перспектива-ның ережелері» тақыры-бын оқу. «Менің бөлмем» тақырыбында сызықтық перспектива заңдылығына бағыну арқылы сурет салу.