Сабақ:№ | Мектеп: «№10 Ақпан батыр жалпы орта мектеп» | ||||||||||
Күні:17.11. | Мұғалімнің есімі: Болысбаев.Қ.Т | ||||||||||
Сынып:3 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Суретшілер шығармаларын талдау, танысу. | ||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Мақсаты: Қазақ халқының суретшілерінің туындыларымен танысып, әдет-ғұрыпты игеріп, суретші шыгармаларын есте сақтайды | ||||||||||
Табыс критерийлері | Барлық оқушылар: | ||||||||||
Қазақ суретшілердің шығармаларын таниды, сурет салу әдіс-тәсілдерін үйренеді. | |||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: | |||||||||||
Суретті есте сақтайды, халқымыздың әдет-ғұрыптарын бейнелей алады. | |||||||||||
Кейбір оқушылар: | |||||||||||
Шығармашылықпен айналыса алады, есте сақтап, суретті толық түсіреді. | |||||||||||
Тілдік мақсат | Оқушылар: Қазақ халқының суретшілерінің шығармалары мен әдет-ғұрпын, тарихын, салт- дәстүрін сипаттай алады. | ||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: | |||||||||||
Кескіндеме, графика, архитектура. | |||||||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік біліктер: | |||||||||||
Талқылауға арналған тармақтар: | |||||||||||
Суретшілер шығармаларын талдау. | |||||||||||
Сіз неліктен.екенін айта аласыз ба? | |||||||||||
Шығармашылықпен айналысу жолдарын түсіндіру. | |||||||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: | |||||||||||
Суретші шығармаларын анықтап бейнелеу. | |||||||||||
Алдыңғы оқу | Күзгі тон. Түстік бояу. | ||||||||||
Жоспар | |||||||||||
Сабақ кезеңдері Жоспарланған уақыт 40 мин. | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар | |||||||||
Мұғалімнің әрекеті | Оқушылардың әрекеті | ||||||||||
1-кезең: (5 мин) Қызығушылық-ты ояту: - ұйымдастыру - үй тапсырмасын тексеру; -қарастырылған тақырып бойынша бұрынғы білім еске түсіріледі; - белсенді әрекетке жұмылдырылады; - ойлау жұмысына ынталандырылады. |
|
| Слайдтар, фотосуреттер Оқулық: Бейнелеу өнері 3 сынып; Әдістемелік мұсқаулық. Акварель бояу, бояу қарындаштары, | ||||||||
2-кезең: (25мин)Мағынаны ажырату: - оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады; - жаңа білім жайлы өзіндік түсінік қалыптастырады. |
1.Суретші суретінде не көрсеткісі келді? 2.Суретшілер қандай бояулар қолданды? 3.Суретшілер суреттерді қандай стильмен салды? т.б.
1-тапсырма: суреттердің мағынасын ашып, ат қойып, сурет стилін анықтау; Мұғалім: «балдық жүйемен» таратылады 2-тапсырманы беру: әр топқа тақырыптар тандатып, тарату, сол тақырыпты ашуға сурет салдыру. Суреттерін бағалауға критерийлер беру: а) Сурет тақырыптың мағынасын ашып тұр – 2 балл; ә) Толық тостердің көлемі қамтылған – 2 балл; б) Түрлі түсті бояулар қолданған – 2 балл; в) Сурет салу техникасын сақталған – 2 балл; г) Суретшінің суретімен ұқсастық бар – 2 балл; |
1-тапсырма: Суретті зерттейді, ат қояды, стилін табады, мағынасын ашады. 1-топ «Қылқалам» 2-топ «Сиқырлы бояу» 3-топ «Палитра» Жұмыстарын қорғайды;
2-тапсырма: Суреттің аты беріледі. Сол суреттің тақырыбын ашуға сурет салады. 1-топ: «Іріктелген мал жайылымы» 2-топ: «Жайлауда» 3-топ: «Шынғыстауға барар жол»
| |||||||||
3-кезең: (10) Ой-толғаныс:
|
- Сабақты бекітуге арналған сұрақтар қою: 1.Қазақтан шыққан алғашқы суретшіні ата? 2.Ә.Қастеевтің негізгі жұмыстары қандай? 3.Алғашқы қазақ мүсінші кім? 4.Салт–дастүр, әдет-ғұрып жаныры дегеніміз не? - Оқушыларға рефлексия жасату: «Бүгінгі сабақта көңіл күйім қандай болды?» | Оқушылар сабақты бекітуге арналған сұрақтарға жауап береді;
Рефлексия жасайды (сыни ойлайды): Оқушылар сабақтағы өз көңіл күйін стикерлерге жазып тақтадағы «білім ағашына»астына жабыстырады. | |||||||||
Келесі оқуға арналған тапсырмалар (үй тапсырмасы) | суреттерді салып келу. | ||||||||||
Қосымша ақпарат | Интернет желісін қолданып Қазақ суретшілерінің шығармаларымен танысып келу. | ||||||||||
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделіндіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
| Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерін орындау. АКТ құзыреттілік. | |||||||||
Қазақ суретшілерінің күрделі туындыларын беріп, мағынасын аштыру. | - топтық тапсырмаларды орындау арқылы; - тақырыпты бекіту сұрақтарын қою арқылы; - суретшілердің суреттерін ажыратып, тани білу арқылы; - сурет салу арқылы. | С.Мұхтарұлы Шоқан және өнер. Алматы, «Өнер» баспасы. Ә.Қастеевтің өнер жинағы. | |||||||||
Оқушы оқу мақсатына жетті, себебі: | Оқушы оқу мақсатына талпынды, себебі: | ||||||||||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Оқу неге бағытталған болды? Жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | |||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымда жетілдіруге көмектесетін не білдім? | |||||||||||