kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Лінія та силует

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета: допомогти учням усвідомити різноманітність і неповторність природних форм; навчити спрощувати природні форми до простих геометричних форм; удосконалювати навички передавання характеру і будови форми предметів на площині засобами виразності графіки, сприяти розвитку спостережливості, образного мислення, уяви; виховувати повагу і любов до природних образів.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Лінія та силует»

Лінія та силует у рисунку

5 клас

Мета: допомогти учням усвідомити різноманітність і неповторність природних форм; навчити спрощувати природні форми до простих геометричних форм; удосконалювати навички передавання характеру і будови форми предметів на площині засобами виразності графіки, сприяти розвитку спостережливості, образного мислення, уяви; виховувати повагу і любов до природних образів.

Очікувані результати: учень розпізнає та характеризує природні форми, їх характер і особливості; спостерігає різноманітність природних форм; контрас-ти форм, їх пропорції, розташування та взаємозв’язок частин, порівнює будову різних природних форм; уміє використовувати силует як засіб виразності та ви-явлення форми, виявляти характер природних форм графічними засобами.

Тип уроку: комбінований.

Терміни поняття: природна форма; характер, будова форми; графіка, за-соби виразності: крапка, штрих, лінія, пляма; силует, контраст, нюанс, контурна лінія.

Обладнання: папір, простий олівець, гумка, фломастери, кольоровий папір, ножиці, клей, магнітна дошка.

Наочність: таблиця «Засоби виразності графіки», репродукції та фотографії пейзажів; учнівські малюнки дерев та кущів з методичного фонду; геометричні фігури та геометричні тіла; білий силует дерева; білий, чорний, світлий і темний кольорові фони, загадки про дерева.

Міжпредметні зв’язки : природознавство, біологія, математика, мова, фольклор, фізична культура.

Вид художньої діяльності: графічне зображення на площині.

Художня техніка: силуетне (аплікація)та лінійне зображення.

Хід уроку

І. Організаційний момент

(Слово вчителя, перевірка готовності учнів до роботи, взаємоперевірка.)

ІІ. Актуалізація опорних знань

(Фронтальна бесіда з опорою на вивчений матеріал.)

  • Чому художники уважно вивчають натуру?

  • Чи легко малювати предмети складної форми?

  • Чому важливо навчитися спрощувати форми складних предметів до простих геометричних тіл?

  • Які ви знаєте геометричні форми та тіла?

  • Якими засобами виразності можна передати форму предметів?

  • Які з них відносяться до графічних?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Природа – геніальний майстер і художник. Вона щомиті дарує нам чудову можливість доторкнутися до краси. Її фантазія невичерпана. Уваж-но придивіться до оточуючих форм і явищ навколишнього середовища – і при-рода відкриє вам багато таємниць. У природі все підкоряється гармонійному поєднанню краси й доцільності. А яка різноманітність та різнобар’вя! Це виявляється в зовнішніх обрисах, кольорі, візерунках, унікальності характеру живих і неживих істот. Як навчитися передавати неповторні і незліченні при-родні форми? Про це ми сьогодні й поговоримо.

(Повідомлення теми уроку. Постановка завдань уроку перед учнями.)

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Різноманітність природних форм

Учитель. Відгадайте загадки ( про різні дерева – на магнітну дошку при-кріпити відгадки-малюнки по колу) .

Загадки про дерева


Стрімко вибігли на гору

Дві подружки білокорі.

Дощик їм полоще кіски.

Звуть подружок цих…(Берізки.)


Сини в шапках,

а батько ні. (Дуб, жолуді.)


У вінку зеленолистім,

У червоному намисті

Видивляється у воду

На свою хорошу вроду.(Калина.)


Заблудилась у верболозі,

Дні і ночі ронить сльози. (Плакуча верба.)


На «я» починається,

На «я» кінчається,

В саду росте,

На ній плоди є. (Яблуня.)


Зимою й літом

Одним цвітом. (Ялина, сосна.)


Хто на зиму роздягається,

А на літо одягається? (Дерево.)


Учитель. Щоб дізнатися, чи можна їх об’єднати одним словом, відгадайте загадку: «Хто на зиму роздягається, а на літо одягається?» (Дерево» прикріпити у центрі схеми.)

  • А чим дерева відрізняються від інших природних форм ? (Один стовбур, гілки.)

Учитель. Роздивіться уважно малюнки. Чому ми не плутаємо назви дерев?

(Кожне має свою форму, розмір, колір, форму, листя тощо.)

  1. Прості геометричні тіла – основа будь-яких предметів. Геомет-ричні фігури та геометричні тіла

Учитель. Ви вже знаєте, що будь-яку складну форму можна уявно спростити до знайомих геометричних фігур. Які геометричні фігури вам відомі?

  • Чим відрізняються геометричні фігури та тіла?

  • На яку з них схоже кожне з дерев?

Учитель. Намалюйте на дошці схеми ялинки, тополі, берези, дуба тощо

біля кожного прикріпленого дерева на схемі.

  1. Силует

У ХVІІІ ст. у Франції жив міністр фінансів Етьєн де Силует, на якого один бідний художник намалював карикатуру у вигляді тіньового профілю. Малю-нок усім дуже сподобався, і з того часу подібні до тіні контурні зображення стали називати силуетом. Потім так називали вид графічної техніки, яка давала площинне однотонне зображення фігур та предметів. Найчастіше силуети бува-ють чорними на білому тлі.

Інколи силует виконують не суцільною плямою, а з білими проміжками між окремих його частинами.

Учитель. Перед вами силует дерева білого кольору на білому фоні.

  • Чому його дуже погано видно?

  • Що потрібно змінити, щоб дерево стало помітним? (Фон або колір дерева.)

Учитель. Порівняйте білий силует на світлому й темному кольоровому фоні. В якому випадку дерево виглядає краще? А тепер – на чорному фоні. Зга-дайте поняття «контраст», «нюанс».

(Робота з таблицею «Засоби виразності графіки».)

  • Яким способом можна змінити колір дерева або фону, якщо немає кольорового паперу? (Заповнити форму різними елементами: крапками, штрихами, лініями. Усе це – засоби виразності графіки.)

(Демонстрація, порівняння, аналіз – білий силует дерева; білий, чорний, світлий і темний кольорові фони.)

  1. Контур. Контурна лінія

Учитель. А як можна зробити білий силует на білому тлі видимим, не змі-нюючи кольори? (Обвести замкненою лінією – контурною.)

Контурна лінія – одна з головних у малюванні, адже вона надає подібності намальованим предметам і реальним. На різних мовах ця лінія має свою назву. Контурною її називають у Франції, німецькою мовою – лінія абрису, латин-

ською – лінія конфігурації, українською – лінія обводки, російською – лінія

кайми.

  • Якою може бути контурна лінія? (Вона може бути різною: рівною, тонкою, товстою, суцільною, переривистою, крапками, хвилястою тощо.)

(Проводиться фізкультхвилинка.)

V. Художньо-практична діяльність

(Групова диференційована робота на базі засвоєного матеріалу.)

Варіант 1: силуети групи дерев + композиційна діяльність

  • 1-ша група: різана аплікація (геометричні тіла);

  • 2-га група: рвана аплікація (більш реальні форми);

  • 3-тя група: контурний силует (рвана аплікація, обведена контурною лінією);

  • 4-та група: пляма – контурний силует, заповнений засобами вираз-ності графіки (рвана аплікація, обведена контурною лінією; отриманий силует заповнений крапками, штрихами, лініями – фломастером).

Варіант 2: чорні силуети на фоні живописного вечірнього неба.

VІ. Закріплення вивченого

(Демонстрація виконаних робіт, фронтальна бесіда.)

  • Які дерева зображені?

  • Яка лінія у малюванні називається контурною?

  • Яке зображення є силуетом?

  • Якими способами можна отримати силуети?

  • Яку роль відіграє контраст у силуеті?

VІІ. Підсумки заняття

Учитель. Природні форми вражають різноманітністю та красою. Знаючи правила спрощення до простих геометричних форм, можна легко розібратися в конструкції будь-яких складних предметів.

(Аналіз діяльності учнів. Оцінювання роботи учнів.)

VІІІ. Домашнє завдання

Учитися спрощувати складні природні форми. Підготувати фарби (аква-

рель, гуаш), туш, пензлі.









Учнівські роботи










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: ИЗО

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Лінія та силует

Автор: Коляда Олена Миколаївна

Дата: 22.07.2016

Номер свидетельства: 337903
