Пәні: Қазақстан тарихы | Сынып:8 «А» | Р/С 19 | Күн/13.11.2015 |
Сабақтың тақырыбы: | Қазақстандағы ХіХ ғ І жартысындағы патшалық Ресейдің отарлау саясаты. |
Сабақтың мақсаты: | Оқушыларға қазақтардың Жайықтың ішкі жағына жіберу туралы, ХІХ ғасырдың бас кезіндегі қазақ жүздерінің әлеуметтік-экономикалық жағдайын түсіндіру, адамдардың соғысқа көзқарасы, соғыстың салдары мен маңызы жөнінде әңгімелеу; Оқушылардың қосымша әдебиеттермен жұмыс істеу машығын, логикалық ойлау жүйесін дамыту, тарихи терминдерді қолдану мен шешім қабылдай білуді үйрету; Патриоттық, ержүректік, интернационалдық тәрбие беру. Міндеттері: - Деректермен жұмыс кезінде логикалық ойлауды, еске сақтау қабілетін жетілдіру және деректерді салыстыра отырып, қорытынды шығаруға үйрету; - Оқушылардың өздік, жұп, топ болып жұмыс істеу қабілетін дамыту. Өткен тарихқа құрметпен қарауға тәрбиелеу. |
Оқу нәтижелері: | Оқушылар бейнебаянды көріп, ой түйіндейді, оқулықпен жұмыстанып жаңа материалды игереді, оқу материалдармен жұмыстанады, сипаттама береді шығармашылық ізденісте болады, топтық бағалауға үйренеді. |
Сабақтың түрі: | Аралас, дағдылар мен іскерлік шеберліктерді қалыптастыру |
Сабақтың әдісі: | Интерактивті, ойын әдістері, топпен жұмыс, сұрақ-жауап. |
Сілтеме: | 1.8сынып.Қазақстан тарихы 2.Ұлы Дала Өркениет- Жоламан Тіленшіұлы көтерілісі |
Тапсырмалар: | Миға шабуыл, өзбеттік тапсырма, топтық жұмыс, шығармашылық ізденіс, |
Көрнекіліктер: | Қазақ хандығының картасы,тірек сызбалар, проектор, ноутбук, бейнеролик. |
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс - әрекеті | Оқушының іс - әрекеті | Ресурстар,әдіс-тәсілдер |
1. Ұйымдастыру 2 минут | Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу. Оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын анықтау 1.Сыныпты топтарға бөлу ( суреттер бойынша) Ыстық алақан тренингін ұйымдастыру. Бағалау парақшалары таратылады | Оқушылар суреттерді алып топқа бөлінеді. Оқушылар шеңбер құрып,бір-біріне ыстық алақан ұсыну арқылы сабақтың өту барысына тілек білдіреді | Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау |
2.Үй тапсырмасын тексеру 10 минут | І. «Кім тапқыр» ойыны Шарттары: 1.Қазақ хандарының билігінің жойылуының себептеріне байланысты сұрақтарға жауап беру 2. Оқушылар жауап берген сұрақтарына байланысты жетон жинап отырады. Сұрақтары: 1. Ресейге қосылу туралы антқа қол қойған Кіші жүздің ханы? 1ұпай 2. Не себепті қазақ хандары дала тұрғындарының алдында беделінен айрылды? 2 ұпай 3. Қазақ хандары патша үкіметінен жылына неше сом мөлшерінде жалақы алып отырды? 1 ұпай 4. Ертістің оң жағына “мәңгілік көшіп-қонып жүру құқығына” ие болған қазақ сұлтаны? 1 ұпай 5. Кіші жүздегі хандық билікті жою мақсатында құрылған Жарғының авторы? 1 ұпай 6. Миссионерлерді қазақ жеріне жіберудегі патша үкіметінің мақсаты? 2 ұпай 7. Абылай мен Әбілмәмбет хан Ресейдің билігін қай жылы мойындады? 1 ұпай 8. Патша үкіметінің көшпелі қазақтарды басқаруына қолайлы болған хандық билікті жоюдың алғышарттарының бірі 1 ұпай 9. Хандық билікті жоюдың себептері 2 ұпай 10. Кіші жүзден бөлінген Ішкі Орда қай жылы және қай 1 ұпай өзендердің аралығында құрылды? 11. Кіші жүздегі хандық билікті жою туралы Жарғы қай жылы бекітілді?1ұпай 12. ”Сібір қырғыздары туралы Жарғының” авторы. 1 ұпай 13. Сендердің ойлау бойынша хан билигінің жоюлуы қандай зардапқа әкеледі? 2 ұпай | 1.Оқушылар топқа бөлінеді.Топта өзара әрекет етеді.Бір-бірімен пікір алмасады. 2.Іштерінен көшбасшы, спикер, тайм-пикер мен хатшыны шығарады. Кез келген сұрақтарға жауап береді. Хатшы баға парағына қандай оқушы қанша ұпай алғанын жазады | Оқулық, флипчарт интерактивті тақта, АКТ Таланты.дарынды баламен жұмыс. Сыни тұрғысынан ойлау «Жінішке мен жуан сұрақтар» Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау (фишкалар арқылы, қызыл фишка- 1 ұпай, жасыл фишка- 2 ұпай) Диалогтік оқу «сұрақты ұста» |
3. Жаңа сабақ түсіндіру Мағынаны ажырату (Түсіну,қолдану, талдау 20 минут)
| Бейнеролик көрсетеді «Жоламан Тіленшіұлы – қазақ батыры» Сабақтың тақырыбымен, мақсатын түсіндіреді. Өзіндік даму технологиясы бойынша І. Оқулықпен жұмыс: 1 топ:Жоламан Тіленшіұлы бастаған көтеріліс 2 топ: Жаңашеп аймағының құрылуы (1835). 3 топ:Қасым Абылайұлы мен Саржан Қасымұлы- қазақ халқының ұлт-азаттық қозғалысының жетекшілері. 2. АВС оқушылары тапсырмаларды жасап, ауызша айтып береді | Бейноролик қарайды 2. Оқулықпен жұмыстаның жаңа материалды игереді Оқушылар топпен жұмыс жасайды. Әр топ не түсінгендерін жеке плакатқа жазып,постер қорғайды. оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады. Сипаттама береді. Картамен жұмыс жасайды. Шығармашылық ізденісте болады | Оқушылар, бейнеролик, флипчарт интерактивті тақта, АҚТ Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс тәсілдер Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу. Инклюзивтік мен диффериренцияцылық тапсырмалар оқуту (А,В,С оқушылар) |
Сергіту уақыты 1 мин |
4. Сабақты бекіту (жинақтау 5мин) | Блумның тұймедағы Блум бойынша сұрақтар Жоламан Тіленшіұлы бастаған көтерілістің жылдарың ата Жаңашеп құрылғанда қазақтардан қанша жер алынды? Жоламан Тіленшіұлы көтерілісі басталуын Жаңаелек шебі құруылы ма? 1836 жылы Саржан Қасымұлы Қоқандта қайтыс болдыма? Жоламан Тіленшіұлы бастаған көтеріліс неліктен жеңіліс тапты? Неліктен Саржан Қасымұлы бастаған көтерілісі нәтежесіз болды? Орыстар шептерің салмаса қазырғы жағдай қандай болушеді? Ғұбайдоллоны Қытай мемлекеті хан болып сайласа не болушеді? Жоламан Тіленшіұлы мен Саржан Қасымұлы бастаған көтерілістердің айырмашылығы Жоламан Тіленшіұлы мен Саржан Қасымұлы бастаған көтерілістердің ұқсастығы Сіздер Жоламан Тіленшіұлы орында болсаныз жену үшін не істеушедініз? Сіздер Ғұбайдолла және Қасым Абылайұылы мен Саржан Қасымұлы орында болсаныз жену үшін не істеу ушедініз? | Оқушылар тұймедақты салу үшін 12 сұрақтарға жауап беріп жатыр | Сыни тұрғысынан ойлау Блумның түймедағы Жінішке мен жуан сурақтар |
|
5. Қорытынды Бағалау«Ой толғаныс»- 3мин | Эссе Оқушылар тақырып бойынша эссе жазады | Оқушылар эссе дәптерге жазады | Сыни тұрғысынан ойлау «Эссе» |
Кері байланысы1 мин | Оқушыларға жасыл, қызғылт түсті стикерлер таратады. - Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар? - Нені үйрендіңдер? - Шағын топта жұмыс жасау сіздерге ұнады ма? | Оқушылар стикерлерге - Бүгінгі сабақтан қандай әсер алғанын жазады. - Нені үйренгендерін - Шағын топта жұмыс жасау ұнады ма? деген сауалдар төңірегінде ішкі сезімдерін жазады. | Формативті және жиынтық бағалау жүреді |
6. Бағалау 2 мин | Флипчарттарға стекр бойынша баға қояды Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды анықтап, қорытынды жасау Топтық бағалау: Критериалды бағалау: 11 – 15 ұпай - "5" 6- 10 ұпай - "4" 1 - 5 ұпай - "3" | Оқушылар өз жұмыстарының нәтижесін көрсетеді.Топ басшылары топ мүшелерін бағалайды | Формативті және жиынтық бағалаужүреді |
7. үй жұмысы 1 мин | А деңгей 128 беттегі кестені толтыру. В деңгей Хронологиялық кесте жасау С деңгей Саржан Қасыұлы, Қасым Абылайұлы, Ғұбайдолла сұлтан бойынша реферат пен презентация жасау. | А деңгей 128 беттегі кестені толтыру. В деңгей Хронологиялық кесте жасау С деңгей Саржан Қасыұлы, Қасым Абылайұлы, Ғұбайдолла сұлтан бойынша реферат пен презентация жасау. | |