kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тарих әлемі

Нажмите, чтобы узнать подробности

•Оқушыларды  мектепте оқытылатын тарих пәнімен оның салаларымен, мазмұн-маңызымен таныстыру.

•Оқушыларды тарихты біліми тұрғыдан талдауға, саналылықпен қорытынды, түйін жасауға үйрете отырып қабілеттерін жан-жақты дамыту.

•Оқушыларды патриотизмге, адамгершілікке тәрбиелеу, туған жерге сүйіспеншіліктерін арттыру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тарих әлемі»

Сабақ тақырыбы: Тарих әлемі. Қорытынды сабақ Сабақ мақсаты:

Сабақ тақырыбы: Тарих әлемі. Қорытынды сабақ

Сабақ мақсаты:

  • Оқушыларды мектепте оқытылатын тарих пәнімен оның салаларымен, мазмұн-маңызымен таныстыру.
  • Оқушыларды тарихты біліми тұрғыдан талдауға, саналылықпен қорытынды, түйін жасауға үйрете отырып қабілеттерін жан-жақты дамыту.
  • Оқушыларды патриотизмге, адамгершілікке тәрбиелеу, туған жерге сүйіспеншіліктерін арттыру.
Түрі:  Қорытынды сабақ  Тәсілі:  Ойын-сайыс түрінде, сұрақ-жауап, тест  Сабақ көрнекілігі:  Қазақстан картасы, слайд

Түрі: Қорытынды сабақ

Тәсілі: Ойын-сайыс түрінде, сұрақ-жауап, тест

Сабақ көрнекілігі: Қазақстан картасы, слайд

Сабақ барысы:  І.Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа қатысуларын, әзірліктерін текс еру

Сабақ барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа қатысуларын, әзірліктерін текс еру

1-бөлім: Мектепке – жол. Жоба қорғау. Сынып 3 топқа бөлініп, әр топтан 2-3 оқушы жобаларын қорғайды. Қалған топтар сұрақ қояды. 2-3 минуттан. Өздері тұратын көше бойынша.

1-бөлім: Мектепке – жол. Жоба қорғау.

Сынып 3 топқа бөлініп, әр топтан 2-3 оқушы жобаларын қорғайды. Қалған топтар сұрақ қояды. 2-3 минуттан. Өздері тұратын көше бойынша.

2-бөлім. Қызықты карта. Картамен жұмыс.

2-бөлім. Қызықты карта. Картамен жұмыс.

  • Қазақстанның батысынан шығысына дейін қанша шақырым?
  • Оңтүстігінен солтүстігіне дейін неше км?
  • Көрші мемлекеттерді атап бер, көрсет?
  • Теңіз арқылы қай мемлекетпен шектеседі?
  • Бізде неше облыс бар?
  • Батыстағы, шығыстағы, оңтүстіктегі, солтүстіктегі облыстарды атап, көрсет?
  • Ірі таулар, үлкен көлдер?
3-бөлім. Уақыт сызығы 3-бөлім. Уақыт сызығы 1 ғасырда неше жыл бар? Мың жылда неше ғасыр бар? Қазіргі біздің жыл атауымыз қандай оқиғадан басталады? 622 жылы не болды? Б.з.б. 4 ғ кім өмір сүрді? Қазақтар жылды қалай санаған? 1 ғасырда неше жыл бар? Мың жылда неше ғасыр бар? Қазіргі біздің жыл атауымыз қандай оқиғадан басталады? 622 жылы не болды? Б.з.б. 4 ғ кім өмір сүрді? Қазақтар жылды қалай санаған? 0 4 ғ Б.з.б 622 ж Б.з

3-бөлім. Уақыт сызығы

3-бөлім. Уақыт сызығы

  • 1 ғасырда неше жыл бар?
  • Мың жылда неше ғасыр бар?
  • Қазіргі біздің жыл атауымыз қандай оқиғадан басталады?
  • 622 жылы не болды?
  • Б.з.б. 4 ғ кім өмір сүрді?
  • Қазақтар жылды қалай санаған?
  • 1 ғасырда неше жыл бар?
  • Мың жылда неше ғасыр бар?
  • Қазіргі біздің жыл атауымыз қандай оқиғадан басталады?
  • 622 жылы не болды?
  • Б.з.б. 4 ғ кім өмір сүрді?
  • Қазақтар жылды қалай санаған?

0

4 ғ

Б.з.б

622 ж

Б.з

4-бөлім . Бәйге. Топтар бойынша 10-12 сұрақ.

4-бөлім . Бәйге. Топтар бойынша 10-12 сұрақ.

  • Антропонимика нені зерттейді?
  • Қытай тарихының атасы кім?
  • Геродоттың кітабы қалай аталады?
  • Тасқа жазылған жазулар?
  • Қазақстанда қанша ұлт өкілдері тұрады?
  • Нумизматика қандай ғылым?
  • Қағазды кімдер ойлап тапты?
  • Этномимика дегеніміз не?
  • Хижра сөзін қалай түсінесің?
  • Карта сөзінің аудармасы?
  • Еліміздің неше пайызын таулар алып жатыр?
5-бөлім.  Ойлан тап. Сөзжұмбақ. Көлдеңінен: Өлкетану ғылымының негізін қалаған орыс патшасы. Тарих атасы Жер-су атауларын зерттейтін ғылым Жұлдыздар мен планеталар атауларын зерттейтін ғылым саласы Тігінен:

5-бөлім. Ойлан тап. Сөзжұмбақ.

Көлдеңінен:

  • Өлкетану ғылымының негізін қалаған орыс патшасы.
  • Тарих атасы
  • Жер-су атауларын зерттейтін ғылым
  • Жұлдыздар мен планеталар атауларын зерттейтін ғылым саласы

Тігінен:

  • 1873 жылы археолог Шлиман тапқан қаланың аты шығады.
6-бөлім. Бекіту кезеңі. Тест. 1. Антропология нені зерттейді? Тас дәуірін Адамның шығу тегін, қаңқасын Халықтың тұрмыс-тіршілігін Тас дәуірін Адамның шығу тегін, қаңқасын Халықтың тұрмыс-тіршілігін 2. Мал терісіне жазылған жазу қалай аталады? Пергамент Папирус Пиктография Пергамент Папирус Пиктография 3. Тарих сөзі нені білдіреді? Ғылым Зерттеу Төңкеріс Ғылым Зерттеу Төңкеріс 4. Халықтың тұрмыс-тіршілігін зерттейтін ғылым? Археология Нумизматика Этнография Археология Нумизматика Этнография 5. Теонимия ғылымы нені зерттейді? Жер-су атауларын Кісі есімдерін Құдайлар мен аңыз кейіпкерлер атауларын Жер-су атауларын Кісі есімдерін Құдайлар мен аңыз кейіпкерлер атауларын 6. Қазақстан жер көлемі жағынан нешінші орында 9 5 18 9 5 18 7. Қай мемлекетке жазуды папирусқа жазды? Қытай Ресей Египет Қытай Ресей Египет 8. Әлемде қанша ұлт-этнос бар? 600 3000 1100 600 3000 1100 9. Мемлекеттің аумағы, астанасы, шекарасы көрсетілген карта қалай аталады Саяси Географиялық Физикалық Саяси Географиялық Физикалық 10. Атауларды зерттейтін ғылым

6-бөлім. Бекіту кезеңі. Тест.

1. Антропология нені зерттейді?

  • Тас дәуірін Адамның шығу тегін, қаңқасын Халықтың тұрмыс-тіршілігін
  • Тас дәуірін
  • Адамның шығу тегін, қаңқасын
  • Халықтың тұрмыс-тіршілігін

2. Мал терісіне жазылған жазу қалай аталады?

  • Пергамент Папирус Пиктография
  • Пергамент
  • Папирус
  • Пиктография

3. Тарих сөзі нені білдіреді?

  • Ғылым Зерттеу Төңкеріс
  • Ғылым
  • Зерттеу
  • Төңкеріс

4. Халықтың тұрмыс-тіршілігін зерттейтін ғылым?

  • Археология Нумизматика Этнография
  • Археология
  • Нумизматика
  • Этнография

5. Теонимия ғылымы нені зерттейді?

  • Жер-су атауларын Кісі есімдерін Құдайлар мен аңыз кейіпкерлер атауларын
  • Жер-су атауларын
  • Кісі есімдерін
  • Құдайлар мен аңыз кейіпкерлер атауларын

6. Қазақстан жер көлемі жағынан нешінші орында

  • 9 5 18
  • 9
  • 5
  • 18

7. Қай мемлекетке жазуды папирусқа жазды?

  • Қытай Ресей Египет
  • Қытай
  • Ресей
  • Египет

8. Әлемде қанша ұлт-этнос бар?

  • 600 3000 1100
  • 600
  • 3000
  • 1100

9. Мемлекеттің аумағы, астанасы, шекарасы көрсетілген карта қалай аталады

  • Саяси Географиялық Физикалық
  • Саяси
  • Географиялық
  • Физикалық

10. Атауларды зерттейтін ғылым

  • Космонимия Ономастика Геральдика
  • Космонимия
  • Ономастика
  • Геральдика
Қорытындылау. Бүгінгі сабағымызды қорыта айтсақ тархты оқып – білу үшін уақытты жақсы есептеу керек, картаны да танып-білу керек, туған өлкеміз тарихын да, дүние жүзі тарихының да байланыстылығын көруімізге болады    Үйге тапсырма беру. §12 оқу, мазмұны. Тапсырмаларын орындау.    Оқушылардың білімін бағалау.

Қорытындылау. Бүгінгі сабағымызды қорыта айтсақ тархты оқып – білу үшін уақытты жақсы есептеу керек, картаны да танып-білу керек, туған өлкеміз тарихын да, дүние жүзі тарихының да байланыстылығын көруімізге болады

Үйге тапсырма беру.

§12 оқу, мазмұны.

Тапсырмаларын орындау.

Оқушылардың білімін бағалау.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Тарих әлемі

Автор: Самарбеков Канатбек Самарбекович

Дата: 01.03.2017

Номер свидетельства: 396915
