kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

«Тәуелсіз Қазақстан»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Разработка урока предназначена для учащихся 5 класса на тему: Независимый Казахстан, целью которого было ознакоммление учащихся с государственными символами и отличительными знаками Республики Казахстан.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
««Тәуелсіз Қазақстан»»


Сатова Раушан Токтагановнаның 5 «Б» сыныбында өткізілетін

Қазақстан тарихынан әңгімелер пәнінен «Тәуелсіз Қазақстан» тарауындағы тізбектелген бірінші сабағының

қысқа мерзімді жоспары.



Пәні: Қазақстан тарихынан әңгімелер

Сабақ :

Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері.

Мектеп: № 44

Күні: 223.04.2016 жыл

Мұғалімнің есімі: Сатова Раушан Токтагановна

Сынып: 5 «Б»

Қатысқандар

саны: 15

Қатыспағандар

саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты:

Оқушыларға рәміздер жайлы мағлұмат беру, еліміздің негізгі белгілері болып табылатын мемлекеттік рәміздермен таныстыру, олардың маңызын түсіндіру, рәміздер тарихымен таныстыру.

Сабақ мақсаттары

Тақырыпты тарау тақырыбымен байланыстыра отырып түсіну арқылы тақырыпты жетілдіреді, өмірмен байланыстыруға мүмкіндік жасап, мәтін идеясын ашады.

Барлық оқушылар:

Бүгінгі сабақта қандай тапсырмалар орындаймыз деген түйткілді сұрақ төңірегінде ойланады.

Оқушылардың басым бөлігі:

Тақырыпты меңгереді, түйткілді сұрақ төңірегінде жауап береді.

Кейбір оқушылар:

Оқулықта, электронды оқулықта көрсетілген көрсетілімдерге қарап ой түйіндеп, ортақ идеяны айтады.

Тілдік мақсат

Топта талқылайды, талдайды, терминдермен, тұлға есімдерімен және картамен жұмыс істейді, қорғайды.

Оқушылар: ( істей) алады.

Білгендерін жылдам айтуға тырысып, қызығушылығы оянады, білімін көрсетеді. Сұрақтарға жауап береді.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Тақырыпқа қатысты тұлға есімдері, жылдар, жаңа ұғымдар.

Сыныптағы диалог\ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

«Сұрақты ұстап ал!» ойыны

  • Рәміз дегеніміз не?

  • Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерін ата?


Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

«Ой түрткі» Мемлекеттік Рәміздер қандай жағдайда қолданылады? Ол туралы не білеміз?

Оқушылар өз ойларын, тың идеяларын пайымдайды.Оқулықтағы, жинақ папкаларында келтірілген мәліметтерге сүйенеді.Топтан көшбасшы оқушы ойын түйіндейді.

Жазылым бойынша ұсыныстар: Әлемдегі барлық мемлекеттерде өздерін айқындайтын, бір-бірінен ажырататын белгілі бір нышан белгілері болады. Оны рәміз деп атайды. Рәміздердің қатарына елтаңба, ту, әнұран жатады.Мәселен, мемлекеттің туы шетелде елбасы сапары және олимпиада жеңімпаздарын марапаттаған кезде көтеріледі. Сонымен қатар осы жағдайда әнұран да ойналады.

Оқушылардың назарын мынаған аударамын: «геральдика» - елтаңбаларды зерттейтін, «виксикология» - туларды зерттейтін ғылым. Бұл мәліметтерді дәптерлеріне жазады.

Алдыңғы оқу:

«Ыстық орындығы» сұрақ-жауап.

«Ту» -тобы- «Сөз жұмбақ» Мемлекет

«Елтаңба» - тобы- «Сөз жұмбақ» Мәдениет

«Әнұран»-тобы- «Ребус» Қазақстан

Жоспар  

1. Қазақстан Конституциясының қабылдануы.

2. Ата заң болашақ кепілі.

3. Рәміз белгілер ұғымы.

4.Қазақстан Республика рәміздері.

5.Теңгенің шығу тарихы.

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Басталуы



12мин


Тың тапсырмалар арқылы сұрақ-тардың мағына-сын түсіндіріп жауап беруге жетелеу.


Үй тапсырмасын сұрау:

1-топ- «Ту» -тобы- «Сөз жұмбақ» Мемлекет

2-топ-«Елтаңба» - тобы- «Сөз жұмбақ» Мәдениет

3-топ-«Әнұран» - тобы- «Сөз жұмбақ» Мәдениет

«Ой түрткі» Мемлекеттік Рәміздер қандай жағдайда қолданылады? Ол туралы не білеміз?

«Сұрақты ұстап ал!» ойыны

1.Таңба, рәміз белгілері не үшін қажет?

2.Рәміздердің қатарына не жатады?

3.Қазақстан Республикасының туына, елтаңбасына сипаттама бер?

4.Қандай жағдайда мемлекеттік ту көтеріліп, әнұран орындалады?

5.Қазақстан Респуликасы Мемлекеттік Туының түсі неге көк? сұрақтар арқылы сабақ тақырыбын ашу.


Топта талқылайды, талдайды, сөз жұмбақтарды, ребусты шешеді, нәтижені қағаз бетіне жазып,қорғайды.

Оқушылар өз ойларын айтады.






Әр оқушы жеке жеке жауап береді.







Карта, Таратпа материалдары









ЕлтаңбаныңТудың суреттері

Ортасы


20 мин



Тақырыптағы негізгі ойды анықтауға мүмкіндік туғызу. Өмірде қолдана білуге дағдыландыру


Топпен жұмыс жасайды.

«Ту»- тобы-

«Елтаңба»- тобы- «Ментальды карта» Елтаңба

«Әнұран»- тобы-



Әр топқа жаңа тақырып төңірегінде тапсырма-лар тарату, әр топ өз өзара ақылдасып, нәтижесінде топтаса отырып ортақ жауап табады, сол арқылы тақырыптың мағынасын ашады.




Плакат, маркер, стикер, қарандаш, сызғыш







Аяқталуы


8 мин






Берілген тапсырманы жан-жақты талдап, қорытындысын шығару.

«Галерия»

ой жинақтау

«А,Ә,Б» Деңгейлік тест сұрақтарын беру.






Бағалау

















Рефлексия

«Сенім ағашы» әдісі бойынша оқушыларға бүгінгі сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу

Берілген тұлға портреттерін қорғап галереяға іледі.

Алған білімдерін іс жүзінде қолданады.





1.Топтық бағалау.

2.Өзін-өзі бағалау

3. Бағалау парақшасы



































Ұсынылған стикерді толтыру

«Ту»- тобы-

1.Шәкен Ниязбеков

2.Күн

3.Қыран құс

«Елтаңба»- тобы-

1.Жандарбек Мәлібеков 2.Шотаман Уәлиханов

3.Шаңырақ

«Әнұран»- тобы-

1.НұрсұлтанНазарбаев

2.Жұмекен Нәжімеденов

3.Шәмші Қалдаяқов

портреттері






Бағалау парақшалары

Стикерлер, плакат

Қосымша ақпарат Ғаламтор материалдары, электронды оқулық

Саралау

Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау

Пәнаралық байланыс:

«А» деңгей

5 сұрақтан тұратын жылдамдық сұрақтарын жасап келу.

Жеке бағалау


Жеке бағалау


Жеке бағалау

Қазақ әдебиеті, география сабағымен байланыс орнайды.

«Ә»

деңгей

5 сұрақтан тұратын тест сұрақтарын құрастыру

«Б» деңгей

Рәміздер туралы таныстырылым жасау.

Рефлексия

Сабақ\оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай өзгертулер енгіздім және неліктен?


Сабақтағы мақсатым айқын болғандықтан, оқушыға берілетін білім де нәтижелі болады. Оқушылар әр тапсырманы шынайы қабылдап, жоғары деңгейде орындауға ұмтылыс жасайды. Бүгін оқушылар Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Рәміздері туралы толық мағлұмат біледі. Сабақ барысында тапсырмалар түрленгендіктен оқушылардың қызығушылығы басым болады. Менің бүгінгі сабаққа пайдаланған ресурстарым, мәлімет көздерім, бағалау критерийлерім оқушыларға тиімді болады. Әр тапсырманың нақты, жүйелі болуы үшін тапсырманы берілген уақыт ішінде орындауды әдетке айналдырдым. Бүгінгі сабағымда «Ой түрткі», «Ментальды карта», «Фишбоун», «Ақылдың алты қалпағы» секілді сын тұрғысынан ойлаудың тиімді элементтерін пайдаландым. АКТ-ның қол жетімді пайдалану үшін бейнежазба көрсету, слайд арқылы көрсетемін. Себебі әр оқушы өмірдегі бір тұлға десек, сол тұлға үнемі жоспары мазмұнды болуы үшін уақытты үнемді пайдалану қажет деп білемін.

Қорытынды бағамдау


Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ?

1. «Ментальды карта» бойынша Ш.Уәлихановтың өмірі талдануы

2. «Ақылдың алты қалпағы» арқылы қорытындылауы


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ?

1.Пәнаралық байланыс

2. Деңгейлік тапсырмалар


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?













Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
«Тәуелсіз Қазақстан»

Автор: Сатова Раушан Токтагановна

Дата: 08.11.2016

Номер свидетельства: 356727
