Сабақтың тақырыбы: Қоныс аударушы шаруалардың шаруашылығы
Сабақтың мақсаты: Қоныс аударушы шаруалардың шаруашылығы мен олардың қазақтардың өміріне тигізген әсері туралы білім беру.
Мәтінмен жұмыс істеу машығын, тарихи оқиғаларға талдау жасау дағдысын дамыту
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Блум таксономиясы,сұрақ-жауап.
Сабақтың көрнекілігі:Интер тақта,слайдтар,кестелер.
Сабақтың барысы:І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:Сұрақтар қою
1.Шаруаларды қоныс аударту себептері
2.Алғашқы қоныс аударушылар қайдан келді?
3.Жер көріп қайтушылар деген кімдер?
4.Шаруалардың қоныс аударуына бастамашы болған губернатор?
5. “Жетісуға шаруаларды қоныс аудару туралы уақытша ереже” қашан қабылданды?
6.Алғашқы қоныстанушыларға қандай жеңілдіктер берілді?
7. 1889 жылы қандай ереже қабылданды?
8. Шаруалардың қоныс аударуы ресми түрде тоқтатылған жыл
9. 1892 жылы қандай теміржол салынды?
10. Теміржолдың салынуы қоныс аудару саясатына қалай әсер етті?
11. 1902 жылы еңгізілген лауазымды қызмет
12. Столыпиннің реформасы
13.1917 жылға қарай тартып алынған жер көлемі
ІІІ.Жаңа сабақты меңгеру:
Жоспары:
1.Қоныс аударып келген шаруалардың тұрғын үйі.
2.Қоныс аударып келген шаруалардың көрген қиындықтары.
3.Егіншілік- шаруалардың негізгі кәсібі.
4.Мал шаруашылығы.
5.Омарта шаруашылығы
6.Бау-бақша өсіру және балық аулау кәсібі
7.Қоныс аударушы шаруалар мен жергілікті қазақтардың шаруашылық және мәдени байланыстары
Блум таксономиясы.
І.Білу мен түсіну ІІІ деңгей. Қарапайым білім мен түсінік деңгейін игеруді білдіреді.
1.Қоныс аударушыларға қанша сом ақшалай қарыз берілді?
2. .Үй салу үшін қанша бөрене, сырғауыл берілді
3. Қоныстанушы шаруалардың негізгі кәсібі
4. Әрбір ер азаматқа қанша десятина жер берілді?
5. Қоныстанушы шаруалар қандай мал түрлерін өсірді?
6. Омарта шаруалығы қашан пайда болды?
7. Омарта шаруашылығы дамыған жерлер
8. Шаруалар тағы немен айналысты?
9. Шаруалар қандай дақылдар өсірді?
ІІ.Қолдану және талдау.ІІ деңгей алған білімін қолдана білу және талдау деңгейінде игеруді білдіреді.
1.Қоныс аударушылардың тұрғын үйі
2.Қоныс аударушы шаруалар қандай қиындықтармен кездесті ?
3. Омарта шаруашылығының даму көрсеткіштері
1883 жыл ---5 мың жәшік
1900 жыл ---24 мың жәшік
4. Қазақтармен орыс шаруалары арасындағы мәдени және шаруашылық байланыстар
Қоныс аударушы шаруалар қазақтардан не үйренді? | Қазақтар қоныстанушы шаруалардан нені үйренді? |
| |
ІІІ.Жинақтау және бағалау.Жоғары күрделі дәрежедегі тапсырмалары алған білімді топтау бағалау деңгейіне бағытталады.
IV.Үйге тапсырма беру:&32
V.Бағалау.
Е.Айшуақұлы атындағы орта мектеп
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы: «Қоныс аударушы шаруалардың шаруашылығы»
Қазақстан тарихы 8-сынып
Өткізген:Делек Базаргүл
2013 жыл