?оныс аударушыларды ?ытайда ?арсы ?скери к?ш ретінде пайдалану.
?оныс аударушыларды? І тол?ыны- желто?сан,1877ж,4мы? адам;ІІ тол?ыны-1881ж 96-+++++к?зде басталып,1884жыл?а дейін созылды.оларды? бір б?лігі ?ыр?ызстан?а ?оныстанды.
1тапсырма
О?улы? пен хрестоматияда?ы м?тінді о?ып шы?ы?дар,сонда?ы деректерге с?йеніп,мынаны аны?та?дар:
Жылдары
Саны
Орналас?ан
жері
Жа?дайы
К?сіптері
?й?ырлар
К?сіптері
д?нгендер
М?дениетіні?
дамуы
2тапсырма
??ымдармен термин с?здермен ж?мыс.254бет
Дуал- балшы?тан ?аланып,биік етіп салын?ан ?оршау
Д?нгендер- ислам дінін ?станатын ?ытай тілдес халы?
?й?ырлар- ?ытайды? батысын,?ахза?стан мен Орта азия айма?ын мекендейтін т?ркі тілдес отыры?шы халы?.маньчжурлар оларды «тараншы» деп ата?ан,ол жер жыртушы,деген ма?ына білдіреді.
3тапсырма
??жатпен ж?мыс
? Рефлексия
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«?й?ырлар мен д?нгендерді? ?ытайдан Жетісу?а ?оныс аударуы.»
Пән:Қазақстан тарихы
Өткізілетін күні:
Сабақ №
Сынып: 8
Сабақтың тақырыбы: Ұйғырлар мен дүнгендердің Қытайдан Жетісуға қоныс аударуы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды ұйғырлар мен дүнгендердің Қазақстан аумағына қоныс аудару тарихымен таныстырып,қоныс аударудың себептері олардың шаруашылық өміріндегі өзгерістер мен тұрмыс жағдайы,екі жақты езгіге тап болғаны туралы әңгімелеу.
Тәрбиелік: Қайырылымдылыққа,жанашаршылыққа,басқа халықтардың тарихына құрметпен қарауға тәрбиелеу.
Дамытушылық: Оқушылардың шығармашылық ойлауын дамытып салыстыруды, талдауды үйрету, логикалық ойлау, есте сақтау қабілетін жетілдіру.
Сабақтың көрнекілігі: оқулық,хрестоматия,сызба, дидактикалық материал
Әдісі:баяндау,көрнекілік,әңгімелесу,топпен жұмыс.
Түрі:Жаңа сабақ.
Пәнаралық байланыс: география,әдебиет
Сабақтың барысы:
ІҰйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.
Үй жұмысын тексеру.
Тау-кен ісінің жағдайы
2. Тұз,мұнай және алтын өндіру
3. Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу
4.Ұлттық сауда-өнеркәсіп буржуазиясы мен жұмысшы табының қалыптаса бастауы.
5. Темір жолдардың салынуы
ІІ Негізгі бөлім.
Жаңа сабақты ашу жоспары.
1. Ұйғырлар мен дүнгендердің жетісу аумағына қоныс аудару себептері.
2. Қоныс аударушылардың ауыр жағдайы
3. Ұйғырлар шаруашылығы
4. Дүнгендердің кәсіпшілігі
5. Ұйғырлар мен дүнгендердің рухани мәдениеті
ІІІ Жаңа сабақты бекіту.
Картамен жұмыс
Бұл халықтар бұрын қай жерде тұрған еді?
Олардың қоныс аудару маршруты және қоныстанған жерлері.
Ресей бүл халықтарды Жетісу аумағына көшіруге рұқсат бергенде қандай мақсат қойды:
Құлжа аймағында Қытайдың экономикалық базасын әлсірету;
Қоныс аударушыларды Қытайда қарсы әскери күш ретінде пайдалану.
Қоныс аударушылардың І толқыны- желтоқсан,1877ж,4мың адам;ІІ толқыны-1881ж 96-+++++күзде басталып,1884жылға дейін созылды.олардың бір бөлігі Қырғызстанға қоныстанды.
1тапсырма
Оқулық пен хрестоматиядағы мәтінді оқып шығыңдар,сондағы деректерге сүйеніп,мынаны анықтаңдар:
Жылдары
Саны
Орналасқан
жері
Жағдайы
Кәсіптері
ұйғырлар
Кәсіптері
дүнгендер
Мәдениетінің
дамуы
2тапсырма
Ұғымдармен термин сөздермен жұмыс.254бет
Дуал- балшықтан қаланып,биік етіп салынған қоршау
Дүнгендер- ислам дінін ұстанатын қытай тілдес халық
Ұйғырлар- Қытайдың батысын,Қахзақстан мен Орта азия аймағын мекендейтін түркі тілдес отырықшы халық.маньчжурлар оларды «тараншы» деп атаған,ол жер жыртушы,деген мағына білдіреді.
3тапсырма
Құжатпен жұмыс
Ү Рефлексия
ҮІ Үйге тапсырма:
І деңгей – № 36
ІІ деңгей- Кестені толтыр
ІІІ деңгей Құжатпен жұмыс 254бет Қазақстан тарихы. Халықтар мен мәдениеттер.