Пәні: Қазақстан тарихы Сабақ :§10-11. Қазақстанның XVIII ғасырдағы ғылымы мен білімі және мәдениеті. | Мектеп: № 44 орта мектеп |
Күні:19.10.2017ж | Мұғалімнің есімі: Сатова Раушан Токтагановна |
Сынып: 8 «Б» | Қатысқандарсаны: | Қатыспағандар саны:- |
Сабақ негізделген оқу мақсаты: | XVIII ғ. Қазақстандағы ғылымның, ағарту ісінің және мәдениеттің даму ерекшеліктері жөнінде түсінік қалыптастыру, орыс және шетел ғалымдарының ғылыми зертеулері негізінде адам өмірінде білім мен мәдениеттің қандай рөл атқаратынын көрсету; |
Сабақ мақсаттары Тақырыпты тарау тақырыбымен байланыстыра отырып түсіну арқылы тақырыпты жетілдіреді, өмірмен байланыстыруға мүмкіндік жасап, мәтін идеясын ашады. | Барлық оқушылар: |
Бүгінгі сабақта қандай тапсырмалар орындаймыз деген түйткілді сұрақ төңірегінде ойланады. |
Оқушылардың басым бөлігі: |
Тақырыпты меңгереді, түйткілді сұрақ төңірегінде жауап береді. |
Кейбір оқушылар: |
Оқулықта, электронды оқулықта көрсетілген көрсетілімдерге қарап ой түйіндеп, ортақ идеяны айтады. |
Тілдік мақсат Топта талқылайды, талдайды, терминдермен, тұлға есімдерімен және картамен жұмыс істейді, қорғайды. | Оқушылар: ( істей) алады. Білгендерін жылдам айтуға тырысып, қызығушылығы оянады, білімін көрсетеді. Сұрақтарға жауап береді. Идеялар айтылады. |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Тақырыпқа қатысты тұлға есімдері, жылдар, жаңа ұғымдар. |
Сыныптағы диалог\ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
Талқылауға арналған тармақтар: Мәдениет дегеніміз не? Мәдениет қаншаға бөлінеді? |
| Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? «Ой түрткі» Оқушылар өз ойларын, тың идеяларын пайымдайды. Ғаламтор, оқулықтағы, жинақ папкаларында келтірілген мәліметтерге сүйенеді. Оқушы ойын түйіндейді. |
|
Алдыңғы оқу: | Ыстық орындық Семантикалық карта Тарихи диктант |
Жоспар 1.Қазақстанды орыс ғалымдарының зерттеуі 2.Қазақ әдебиеті 3.Шехіре 4.Музыка өнері |
Жоспарлан-ған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Басталуы
8 мин Тың тапсырмалар арқылы сұрақтардың мағынасын түсіндіріп жауап беруге жетелеу. | «Геометриялық фигуралар» арқылы топқа бөлу: әр топтың белгілі бір орындықтың артында күлегештің суреті жапсырылған орындықтағы оқушы топ басшысы болып сайланады.
1 топ- «Хандар» 2топ- «Сұлтандар» 3топ- «Батырлар» Топтық жұмыс барысында «Алтын ережені» еске түсіремін. Үй тапсырмасын сұрау: 1.«Ыстық орындық»
2.«Тарихи диктантпен жұмыс» «Хандар»тобы 2. «Семантикалық картамен жұмыс» «Сұлтандар» тобы 2. «Кестені толтыру» «Батырлар» тобы «Талқылауға арналған сұрақтар» Мәдениет дегеніміз не? Мәдениет қаншаға бөлінеді?сұрақтар арқылы сабақ тақырыбын ашу. | Оқушылар топқа бөлініп, өз топбас-шыларын сайлайды. Оқушы қойылған сұрақтарға жауап береді. Топта талқылайды, талдайды, кестені және диктантты толтырады, нәтижені қорғайды. Оқушылар өз ойларын айтады. Әр оқушы жеке-жеке жауап береді. Сұрақтарға жауап береді. | Бағалау парақтары Карта, таратпа материалдары |
Ортасы 20 мин Тақырыптағы негізгі ойды анықтауға мүмкіндік туғызу. Өмірде қолдана білуге дағдыландыру | Топпен жұмыс жасау. «Хандар»- тобы-«Ментальды карта» Ресей ғалымдарының Қазақстанды ғылымизерттеуі. «Сұлтандар»- тобы-» -«Галерея» жасау - Қазақ әдебиеті. «Батырлар»- тобы-«Тірек сызба» жасау –Шежіре, музыка өнерімен айтыс. | Әр топқа жаңа тақырып төңірегінде тапсырмалар тарату, әр топ өз өзара ақылдасып, нәтижесінде топтаса отырып ортақ жауап табады, сол арқылы тақырыптың мағынасын ашады. | Плакат, маркер, стикер, қарандаш, сызғыш, алты түсті қалпақ |
Аяқталуы 10 мин Берілген тапсырманы жан-жақты талдап, қорытындысын шығару. 7 мин | А-деңгей«Сюжеттік кесте» Кім? Нені? Қайда? Не істеді? В- деңгей- «Сен маған, мен саған» сұрақ-жауап С-деңгей- «Алфавиттік тізбек» Бағалау. Кері байланыс«Бес саусақ» Бүгін не білдім... Қызықты болды.. Қиын болды.. Мен тапсырманы орындадым.. Өмірде қолдануға үйретті. Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу | Алған білімдерін іс жүзінде қолданады, талдайды. 1.Топтық бағалау. 2.Бағалау парақшасы Ұсынылған «Бес саусақ» кері байланысын толтыру | Алфавит тізбесі Бағалау парақшалары |
Қосымша ақпарат Ғаламтор материалдары, электронды оқулық |
Саралау Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау Жеке бағалау Жеке бағалау Жеке бағалау | Пәнаралық байланыс: Қазақ әдебиеті, география,бейнелеу сабағымен байланыс орнайды. |
«А» деңгей | Ақын, жыраулар туралы мағлұмат жинау |
«В»деңгей | 10 сұрақтан тұратын толықтыру тест сұрақтарын құрастыру |
«С» деңгей | Жылдамдық сұрақтарын жасау. |
Рефлексия Сабақ\оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай өзгертулер енгіздім және неліктен? | |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ? Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ? Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келеесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
1.Қазақ жасағы .................................солдаттарды тұтқынға алып, малдарын айдап кетті.
2.Кіші жүздің ішіндегі он екі ата Байұлы бірлестігінің.................................руынан шыққан ірі тұлға .
3.О.А.Игельстром қазақтар туралы..............................деген жағымды пікірде болған.
4.Сырым Датұлы құрамында 1000 сарбазымен .....................шабуыл жасады.
5.1792жылы С.Датұлы құрамында 1000 сарбазымен ................................шабуыл жасады.
Бүгін не білдім...
Қызықты болды..
Қиын болды..
Мен тапсырманы орындадым..
Өмірде қолдануға үйретті.