Сыныбы, пәні: 7 сынып , Қазақстан тарихы | Пән мұғалім : Болатбекқызы Динара |
Сабақтың тақырыбы | Есім хан |
Мақсаты | Халықтың ішкі-сыртқы тұрақтығын реттеп шын мәнінде мемлекет тұрғысындағы ірі қайраткердің жүрген жолын айқындай келе білімділік денгейін көтеріп ізденіске,өздігінен жұмыс істей білуге үйрету,сыни ойлауға дағдылау. |
Күтілетін нәтижелер | «Есім ханның ескі жолының» тарихи маңыздылығын біледі ,тақырыптың тарихи – тәрбиелік мәнің түсінеді |
Керекті жабдықтар | Интерактивті тақта, смайликтер, қима қағаздар, мәтін, рефлексия парағы,парақшалары, тапсырмалар. |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: | СТО-« Жасырынған сөздер » әдісі,Ақылдың алты қалпағы,Ыстық орындық ,Дарынды мен талантты оқушымен жұмыс,АКТ |
С а б а қ б а р ы с ы : |
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе | Карта қиындылары арқылы оқушыларды алты топқа бөлу. 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. - Оқушылар, көңіл-күйіміз қалай? 2. Психологиялық дайындық. Қане, қане тұрайық, Үлкен шеңбер құрайық Тұрсақ үлкен шеңберге Алақанға ұрайық Психологиялық ахуалды орнату «Еркелету» жылуылық шеңбері (ата-аналарыңның өздері еркелеткен сөздерін айту) 3.Үй тапсырмасын тексеру: - Балалар, үйге берілген тапсырма қандай еді? «Ыстық орындық » әдісі арқылы сұралады. « Жасырынған сөздер » әдісі арқылы үй тапсырмасын қорытындылап,жинақтайды . Тәуекел әскери істі жетік білетін,шын мәнінде көреген саясаткер еді. 1583 жылы Тәуекел хан өзбек ханымен жасасқан « ант беріскен шартты » бұзды. 16 ғасырдың аяқ кезінде Қазақ хандығының күш-қуаты артып,халқының саны өсіп,қонысы мен шекарасы кеңіп , аса қуатты мемлекетке айналды. | Оқушылар осы қима қағаздар бойынша бөлінеді. Мұғаліммен амандасады. Ишара арқылы көңіл-күйлерін көрсетеді. Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақ дайындайды, жауап береді. Жауап беруші оқушы толық жауап бере алмаса мұғалімнің бағыт беруімен басқа оқушыдан сұралады . |
Негізгі бөлім | 4.Жаңа тақырып : Дарынды мен талантты оқушыға алдын ала берілген тапсырма бойынша жаңа тақырып Есім ханның билік еткен территориясы ,жасаған жорықтары туралы карта арқылы көрсетіп баяндайды. «Ақылдың алты қалпағы » әдісі арқылы 6 топ Есім хан тақырыбына мазмұнды сызбамен жұмыс жасау арқылы жаңа тақырыпты меңгереді. | Визуалды есте сақтау қабілеті жоғары дарынды оқушы картамен жұмысын көрсетеді. Оқушыларға тапсырмалар арқылы мазмұнды сызба сызады,талдайды,қорғайды,дәлелдейді. |
Қорытынды | 5.Сабақ бекіту : Дарынды мен талантты оқушы тарихи тұлғаға өлең жолдарын арнайды . Кері байланыс ББҰ (Білемін,Білгім келеді,Үйрендім) әдісі арқылы алынады. 6.Бағалау. Топтар бір-бірлеріне формативті баға беру керек. | Оқушы жаңа тақырыпты меңгерген соң тарихи тұлғаға мұғалімнің нұсқаулығымен арнап жазған өлен жолдарын оқиды. Оқушыларға таратпа парақшаларды ББҰ арқылы толтырады,бірнеше оқушы ауызша жауап береді, Әр топ мүшелері оқушылар өз-өздерін бағалайды. |