Қазақстан тарихы | Мектеп: 20 |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Рустемова В.И. |
Сынып: 10 А | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы | Әдет құқығы және «Жеті жарғы» . |
Мақсаттары: Білімділік: | XV-XVIIIғғ. Қазақ хандығының әкімшілік-құқық нормаларының ерекшеліктеріне ашып көрсету; Қазақ тарихында Тәуке хандай құдіретті саясаткер және көреген мемлекет қайраткерін таныстыру, |
Дамытушылық: | «Жеті жарғы» заңдар жинағымен таныстыра отырып, жүйелі ойлау мен талдай білуге, жан-жақты іздене білуге, еркін сөйлеп, ойын жеткізе білуге үйрену. |
Тәрбиелілік: | Өз елінің тарихын жетік білуге, бойына ұлтжандылық сезімін қалыптастыру, Отанын қастерлеп, бағалай білуге, құрметпен қарауға, қасиет тұтуға тәрбиелену. |
Күтілетін нәтиже: | Әңгімені өз бетінше оқып, мазмұнын ұғына алады; мәтінді тапсырма тұрғысынан саралай оқи алады; ойларын еркін жеткізе біледі; сындарлы сөйлей білуге ынталанады; проблемаға орай пікірін шығармашылықпен жеткізе біледі; адамгершілік сезімдерге тәрбиеленеді; ойлаудың жоғары деңгейіне ұмтылады; оқушылар өздерінің қабілеттерін дамыта алады; өзін-өзібағалай алады. |
Ресурстар: | Оқулық, карта, слайд, кесте, сызбалар, тірек сызбамен жұмыс, бейнебаян т.б |
Пән аралық байланыс: | Қазақ тілі, құқықтану,әдебиет |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған мұғалім іс-әрекет | Оқушы әрекеті |
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі (2минут) Кіріспе (3 минут) Негізгі бөлім: (15 минут) | Психологиялық тренинг өткізеді. Топтарға бөледі.
Әр топ өздеріне берілген «Хандық басқару», «Билер кеңесі» сөздерінің мағынасын 3 сөзбен жасырады. «Жеті Жарғы» заңдар жинағы туралы бейне жазба көрсетіледі. 1-топ: «Жеті Жарғы» заңдар жинағы туралы жалпы түсінік; 2-топ: «Жеті Жарғы»заңының бөлімдері. Баяндауышты (мәтіннің мазмұнын баяндайды). Сипаттаушы (кейіпкер, өмірге қызығушылығы, адамгершілік қасиеті, кейіпкерге баға). Дәнекер (мәтінді өмірмен ұштастырады). Бейнелеуші (оқиға желісімен сурет салады). | «Жүректен-жүрекке» атты психологиялық тренингке қатысады. Тарихи тұлғаларға қатысты сұрақтарға жауап беру арқылы топқа бөлінеді. Топтар жасырылған сөзді табады. Оқушылар берілген тапсырмаларды жеке орындайды. Жұппен, топпен талқылайды. Өз пікірлерін білдіреді, қорғайды. |
Сабақтың соңы (10 минут) Бағалау: Үй тапсырма: | Үш жақты күнделік: негізгі проблема, пайда себептерді, шешу жолдары «Екі жұлдыз, бір тілек»,«Бағдаршам» арқылы бағалау «Критерий» арқылы бағалау, «Өзін-Өзі» бағалау «Жеті Жарғы» қазақ мемлекетінің бірінші төл заңы» тақырыбында эссе жазу. | Оқушылар негізгі проблеманы анықтайды. 1-топ: пайда болу себептерін, 2-топ: шешу жолдарын табады. |