kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Алғашқы адамдардың өмірі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Алғашқы адамдар Қазақстанның Оңтүстік аймақтарында мекендеген.Олардың негізгі кәсібі Терімшілік аңшылық болған. Алғашқы адамдардың түрлері:питекантроп,синантроп,неандерталь т.б.Оңтүстік Қазақстанның Қаратау жотасынан алғашқы адамдардың тұрақтары табылған.Тұрақтардан алғашқы адамдар қолданған тас құралдар табылды

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Алғашқы адамдардың өмірі»

ҰМЖ тарауы: 5.1.А Қазақстандағы алғашқы адамдардың өмірі

Мектебі: Шамалған станциясындағы қазақ орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Туребекова Меруерт Кыдырбаевна

Сынып: 5

Қатысқандар -

Қатыспағандар -

Сабақтың тақырыбы

Алғашқы адамдардың өмірі (3-сабақ)

Зерттеу сұрағы: Алғашқы адамдар қалай өмір сүрді?

Оқу мақсаттары

5.1.2.1 Алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін шығармашы-лық түрде көрсетеді;

Сабақ мақсаты

Барлығы: Алғашқы адамдардың кәсібі мен олардың қолданған еңбек құралдарын сипаттайды;

Көбісі: Қазақстандағы алғашқы адамдардың картадан көрсетіп, орналасу орнына қарай ерекшеліктерін анықтайды;

Кейбірі: Қазақстандағы алғашқы адамдардың өмірін қазіргі адамдардың өмірімен салыстырып, өз сөздерімен пайымдайды

Ойлау деңгейі

Қолдану, талдау

Бағалау критерийі

Алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін сипаттайды

Тілдік мақсаттар

Негізгі ұғымдар: терімшілік, аңшылық

Талқылауға арналған сұрақтар: Неге алғашқы адамдар еңбек құралдарын тастан жасаған?

Диалогқа арналған сұрақтар: Неліктен отты игеру маңызды оқиға болып табылады?

Жазылымға арналған тапсырмалар: «Менің бір күнім» әңгіме

Құндылықтарға баулу

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау

Пәнаралық байланыс

Әлемтану – 4-сынып, Дүниетану – 4-сынып.

Алдыңғы білім

Алғашқы адамдардың түрлері,баспаналары мен қүралдары туралы түсініктері бар

Сабақтың барысы

Жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басталуы

3 мин





6 мин

Сәлемдесу.

Оқушыларды түгендеп, олардың назарын сабаққа аудару.

(Ұ) Топтастыру: «Сиқырлы қоржын» әдісі

1 топ – «Терімшілер», 2 топ – «Аңшылар»,

3 топ – «Балықшылар»

Бастапқы ынталандырушы материал

(Ж) 1-тапсырма - «Менің бір күнім»

(тірек сөздерді пайдаланып, әңгіме жазу)

Мен таңертең ұйқыдан тұрып жасайтыным....

Менің қарным аш, сондықтан... . Қазір аңға шығатын уақыт болғандықтан... . Менің жанымда інім бар, ... . Күн батып бара жатқандықтан, ... .

(Жт) Бағалау «Смайликтер»




Қоржын

Түрлі-түсті асықтар




ИТ тірек сөздер






Ортасы

5 мин



14-мин
















































4 мин






8 мин

(Ж, Т) 2-тапсырма «Тарихи кілемше»

1-қадам - мәтінмен жұмыс.

Топтағы оқушылар мәтінмен оқып танысады, әр топ қоржыннан тапсырмалар топтамасын алады.

2-қадам – топтық жұмыс

1 топтың тапсырмалары:

1.Алғашқы адамдардың тастан жасалған құралдарын ата (кем дегенде үшеуін)

2.Арыстанды өзенінің бойынан табылған алғашқы адамдардың тұрағын ата және картадан көрсет.

3.Сурет бойынша әңгімеле

2-топтың тапсырмалары:

1.Рулық қауымда өмір сүрудің артықшылықтарын ата(кем дегенде үшеуін)

2.Батыс Қазақстаннан табылған алғашқы адамдардың тұрағын ата және картадан көрсет.

3.Сурет бойынша әңгімеле

3топтың тапсырмалары:

1.Алғашқы адамдардың түрлерін ата(кем дегенде үшеуін)

2.Оңтүстік Қазақстанның Қаратау жоталарынан табылған алғашқы адамдардың тұрақтарын ата және картадан көрсет.

3. Сурет бойынша әңгімеле

Бағалау: «Алтын сақа»

Әрбір дұрыс орындалған тапсырма үшін топтарға түрлі-түсті асықтар беріледі. Ең көп асық жинаған топ алтын сақаға ие болады.

(Жт) 3-тапсырма «Ассоциация-Тұжырым»

(М) Сендердің жинаған асықтарыңның түстеріне қарағанда қандай ұғымдарды елестетесіңдер?

Қызыл – от, Көк – су, Жасыл - шөп, табиғат, т.б

Осы үшеуінің яғни оттың,судың,өсімдіктердің алғашқы адамдардың өміріндегі маңызы қандай?

(Т) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма – «Жарнама»

Топтық жұмыста алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін шығармашылық түрде таныстырыңыз.

  1. Әңгіме құрастыру.

  2. Көрініс көрсету.

  3. Сурет салу.

(Т) Бағалау – Дескрипторлар бойынша


Оқулық, 14-15 бб



Карточкалар


Суреттер


Карта


Қоржын

түрлі-түсті асықтар





































Алтын сақа









ҚБ парағы

Тірек сөздер:

адамдар тобыры, тас дәуірі, шапқы, үңгір, терімшілік,

аңшылық.


Сабақтың соңы

3 мин





1 мин



1 мин


«ҚҚҚ» - кері байланыс

(Оқушылар түрлі-түсті стикерді жапсыру арқылы материалды қалай игергендігін көрсетеді)

Қызықты

Құнды

Қиын





Үйге тапсырма: Алғашқы адамдардың тұрақтарын кескін картаға түсіріп, осы тұрақтардан табылған артефактілер жайлы ақпараттар жинақтау.

Сабақты қорыту


Стикерлер




ҚҚҚ-кестесі






Формативті бағалау парағы


Бөлім

Тақырып

5.1.А.Алғашқы адамдардың өмірі

Оқу мақсаттары

5.1.2.1.Алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін шығармашылық түрде көрсетеді.

Ойлау дағдыларының

деңгейі

Қолдану,талдау.

Бағалау критерийлері

Алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін сипаттайды.

Тапсырма

Топтық жұмыста алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін шығармашылық түрде таныстырыңыз. Тірек сөздері:адамдар тобыры,тас дәуірі,шапқы,үңгір, терімшілік,аңшылық.

1-топ.Әңгіме құрастыру.

2-топ.Көрініс көрсету.

3-топ.Сурет салу


Бағалау критериі

Дескриптор

Алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін сипаттайды

-тірек сөздерді қолданып,алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігі жайлы әңгіме құрастырады;

-алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін көрініс арқылы бейнелейді;

-алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігі жайлы сурет салады



















ҚОСЫМША АҚПАРАТ

Саралау- сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлай-сыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ мен байланыс Құндылықтардағы байланыс




Рефлексия

Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?




Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқуды да, оқытуды да)?

1.

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

















ҰМЖ тарауы: 6.2.В. Монғолдар.

Дүниежүзі тарихы.

Мектебі: Шамалған станциясындағы қазақ орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Туребекова Меруерт Кыдырбаевна

Сынып: 7

Қатысқандар -

Қатыспағандар -

Сабақтың тақырыбы

Монғол империясы.

Зерттеу сұрағы: «Жасақ»заңы кімдердің мүддесін қолдады ?

Оқу мақсаттары

6.3.2.5. Ортағасырдық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау;

Сабақ мақсаты

Барлығы: «Жасақ»заңымен және Монғол империясының қоғамдық құрылысымен танысады;

Көбісі: Монғолдардың әскери жетістіктерінің себептерін өз сөздерімен пайымдайды

Кейбірі:Монғолдардың жаулап алған жерлерін картадан көрсетіп,шапқыншылық зардаптарын анықтайды.

Ойлау деңгейі

Қолдану, талдау

Бағалау критерийі

«Жасақ»заңының бөлімдерін талқылайды,монғолдар басып алған жерлерін картадан көрсете біледі.

Тілдік мақсаттар

Негізгі ұғымдар: Құрылтай,түмендіктер,дарғы,бектер,Яса (Жасақ)

Талқылауға арналған сұрақтар: «Жасақ»заңы кімдердің мүддесін көздеді?

Диалогқа арналған сұрақтар: Қай князьдіктер монғол-татар шапқыншылығына ұшырады?

Жазылымға арналған тапсырмалар: Негізгі ұғымдар көмегімен әңгіме кұрастыру

Құндылықтарға баулу

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау

Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы,әдебиет,география.

Алдыңғы білім

Монғол империясы туралы алғашқы түсініктері бар

Сабақтың барысы

Жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар




Басталуы







Сәлемдесу.

Оқушыларды түгендеп, олардың назарын сабаққа аудару.Ынтымақтастық атмосферасын орнату мақсатында топ басшылары бір-бірлеріне жақсы тілектерін айтады.

(Т) Топтастыру: Шыңғысханның ұлдарының атымен топтарға бөлінеді.

1 топ – «Жошы», 2 топ – «Шағатай»,

3 топ – «Үгедей» 4 топ- «Төле».

Бастапқы ынталандырушы материал

1-тапсырма

1Сұрақ-жауап әдісімен үй тапсырмасы сұралады.

2.Шыңғысханға тұлға ретінде сипаттама береді




Шыңғысхан



3.Шыңғысханның қатыгез,қатал қолбасшы екендігіне дәлелдер келтіреді.


Бағалау: «Жұлдызшалар»









Шыңғысханның суреті









Ортасы





























Түсіндірмелі-баяндау әдісімен жаңа сабаққа қысқаша түсінік беріледі.

Монғол әскерлерінің Орыс жерлеріне жорығы туралы бейнежазба көрсетіледі.


(Т) 2-тапсырма «Тарихи кілемше»

1-қадам - мәтінмен жұмыс.

Топтағы оқушылар мәтінмен оқып танысады.

І топ-Монғол мемлекетінің саяси құрылымы.

ІІ топ- «Яса» заңы.

ІІІ топ- Жаңа жерлерді бағындыру.

ІV топ-Батудың Еуропаға жорығы.


2-қадам-постер қорғау.

Әр топ өздеріне берілген мәтін бойынша жобаларын дәлелдер келтіре отырып қорғайды.

Бағалау:Топтар бір-бірін бағалайды.


(Жт) 3-тапсырма

1 жұп-негізгі ұғымдарды қолдана отырып әңгіме құрастырады.


2 жұп- сәйкестендіру тапсырмаларын орындайды.


3 жұп- монғолдардың жедел жаулап алу себептерін анықтайды,әскери өнеріндегі жетістіктеріне тоқталады.

(Жт) Бағалау – Дескрипторлар бойынша





ИТ бейнежазба






Оқулық 60-63 бб




Карта








Негізгі ұғымдар













Сабақтың соңы





ҚҚҚ» - кері байланыс

(Оқушылар түрлі-түсті стикерді жапсыру арқылы тақырыпты қалай игергендігін көрсетеді)

Қызықты

Құнды

Қиын









Үйге тапсырма:Жошы,Шағатай,Үгедей,Төле жайлы қосымша ақпараттар жинақтау.


Сабақты қорыту




ҚҚҚ-кестесі


Түрлі-түсті стикерлер























«ҚҚҚ» - кері байланыс

(Оқушылар түрлі-түсті стикерді жапсыру арқылы тақырыпты қалай игергендігін көрсетеді)

Қызықты

Құнды

Қиын










Стикерлер




ҚҚҚ-кестесі






Формативті бағалау парағы


Бөлім

Тақырып

5.1.А.Алғашқы адамдардың өмірі

Оқу мақсаттары

5.1.2.1.Алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін шығармашылық түрде көрсетеді.

Ойлау дағдыларының

деңгейі

Қолдану,талдау.

Бағалау критерийлері

Алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін сипаттайды.

Тапсырма

Топтық жұмыста алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін шығармашылық түрде таныстырыңыз. Тірек сөздері:адамдар тобыры,тас дәуірі,шапқы,үңгір, терімшілік,аңшылық.

1-топ.Әңгіме құрастыру.

2-топ.Көрініс көрсету.

3-топ.Сурет салу


Бағалау критериі

Дескриптор

Алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін сипаттайды

-тірек сөздерді қолданып,алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігі жайлы әңгіме құрастырады;

-алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін көрініс арқылы бейнелейді;

-алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігі жайлы сурет салады



















ҚОСЫМША АҚПАРАТ

Саралау- сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлай-сыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ мен байланыс Құндылықтардағы байланыс




Рефлексия

Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?




Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқуды да, оқытуды да)?

1.

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?







































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Алғашқы адамдардың өмірі

Автор: Туребекова Меруерт Кыдырбаевна

Дата: 16.01.2018

Номер свидетельства: 450271
