kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Алғашқы адамдардың өмірі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.1 Абөлімі –                  Мектеп:№5 жалпы орта білім беру мектебі

Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі

Уақыты: 09.06. 2017ж                                                              Мұғалімнің аты – жөні: Аманжолова Сауле

Сыныбы: 5                                                                                Қатысқандар: 22             Қатыспағандар: 0                                                                  

Тақырыптың тарихи концепті (түсінігі): себеп – салдар, дәлел

Сабақтың тақырыбы:  Алғашқы адамдардың өмірі (1 сабақ)            

Оқу мақсаты

(оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.1.1 –  алғашқы адамдардың антропологиялық белгілерін сипаттау;

5.1.2.1 – алғашқы адамдардың тұрмыс- тіршілігін шығармашылық түрде (әңгімелеу, бейнелеу) көрсету

Сабақтың мақсаты:

Адам баласының пайда болуын және даму эволюциясы туралы түсінік беру

Бағалау критерийі

Білу: алғашқы адамдардың даму сатыларын атайды

Түсіну: тарихи оқиғалардың маңызын түсінеді, негіздей алады

Қолдану: алғашқы адамдардың өмір сүрген жерлерін карта арқылы анықтайды

Талдау: алғашқы адамдардың антропологиялық түр сипатын ажырата біледі

Тілдік мақсат:

Оқылым: тапсырмаларды орындау барысында тарихи мәтіндік материалдарды игеру

Жазылым: тапсырма орындау барысында жазып отыру

Тыңдалым: топтарда және жұптарда талдау, нақты сұрақтар мен тапсырмалар бойынша өз көзқарасын қалыптастыруға көмектеседі және мұғалімің сұрақтарына жауап беру барысында

Айтылым: топтық, жұптық жұмыс және мұғалімнің сұрақтарына жауап беру

Терминология: «палео», «нео», «мезо», «лит».

Құндылықтарды дарыту:

  • Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау
  • «Мәнгілік Ел» жалпыұлттық идеясының «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» (5 құндылық)

Пәнаралық байланыс:

География ( картамен жұмыс)

Дүние жүзі тарихы

Алдыңғы білім:

5.1. Ежелгі Қазақстан тарихына жалпы шолу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

 

Сабақтағы іс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

 

2 мин

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

Ұйымдастыру сәті.

1. Шаттық шеңбер құру арқылы оқушылардың көңіл – күйін көтеріп, сәттілік тілеп, түстер арқылы топқа бөлу.

2. Оқушыларды түгендеу (таратпа материалдары арқылы топқа бөлу)

Оқушыларды топқа бөлу:

1-топ - антропология

2-топ - питекантроп

3-топ - неандерталь

4-топ – кроманьондық

Топ ережесімен таныстыру

Топ атауы

Үй тапсырмасын сұрау

Картинаны табу

 

 

«ДЖИГСО» әдісі

«Өрмекші-нің торы» әдісі

Постер қорғау

 

Жалпы

ұпай

Үй тапсырмасын сұрау:

  1. Жылқыны алғаш қолға үйреткен Ботай қонысы тайпаларының тұрмыс тіршілігін сипаттаңдар?

Дескриптор:

1. Ботай қоныс тайпаларының тұрмыс тіршілігін сипаттайды   – 1 балл

2.  Жылқыны алғаш қолға үйреткен тайпаны атайды – 1балл

  1. Металл  өндіру ежелгі адам өмірін қалай өзгертті?

Дескриптор:

1.  Металл  өндіру туралы мәлімет береді– 1балл

2.  Ежелгі адам өмірінің өзгеруінде металл өндірудің әсерін дәлелдейді – 1балл

  1. Ежелгі адамдардың  діни наным сенімдері қандай болды?

Дескриптор:

1.   Ежелгі адамдардың  діни наным сенімдерін атайды – 1балл

2. Ежелгі адамдардың  діни наным сенімдерінің дамуын сипаттайды  – 1балл

Жаңа сабақпен байланыстыру:

Берілген картинадан нені байқадыңыздар? Сонымен картинаны көре отырып қандай тұжырым жасадыңыздар, ойымызды ортаға салайық:

Картон, интербелсенді тақта,

карта

Қосымша ақпарат:

 

Саралау

 

Бағалау

 
     
   
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Алғашқы адамдардың өмірі»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.1 Абөлімі – Мектеп:№5 жалпы орта білім беру мектебі

Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі

Уақыты: 09.06. 2017ж Мұғалімнің аты – жөні: Аманжолова Сауле

Сыныбы: 5 Қатысқандар: 22 Қатыспағандар: 0

Тақырыптың тарихи концепті (түсінігі): себеп – салдар, дәлел

Сабақтың тақырыбы: Алғашқы адамдардың өмірі (1 сабақ)

Оқу мақсаты

(оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.1.1 – алғашқы адамдардың антропологиялық белгілерін сипаттау;

5.1.2.1 – алғашқы адамдардың тұрмыс- тіршілігін шығармашылық түрде (әңгімелеу, бейнелеу) көрсету

Сабақтың мақсаты:

Адам баласының пайда болуын және даму эволюциясы туралы түсінік беру

Бағалау критерийі

Білу: алғашқы адамдардың даму сатыларын атайды

Түсіну: тарихи оқиғалардың маңызын түсінеді, негіздей алады

Қолдану: алғашқы адамдардың өмір сүрген жерлерін карта арқылы анықтайды

Талдау: алғашқы адамдардың антропологиялық түр сипатын ажырата біледі

Тілдік мақсат:

Оқылым: тапсырмаларды орындау барысында тарихи мәтіндік материалдарды игеру

Жазылым: тапсырма орындау барысында жазып отыру

Тыңдалым: топтарда және жұптарда талдау, нақты сұрақтар мен тапсырмалар бойынша өз көзқарасын қалыптастыруға көмектеседі және мұғалімің сұрақтарына жауап беру барысында

Айтылым: топтық, жұптық жұмыс және мұғалімнің сұрақтарына жауап беру

Терминология: «палео», «нео», «мезо», «лит».

Құндылықтарды дарыту:

  • Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау

  • «Мәнгілік Ел» жалпыұлттық идеясының «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» (5 құндылық)

Пәнаралық байланыс:

География ( картамен жұмыс)

Дүние жүзі тарихы

Алдыңғы білім:

5.1. Ежелгі Қазақстан тарихына жалпы шолу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин





2 мин














3 мин




















10 мин

Ұйымдастыру сәті.

1. Шаттық шеңбер құру арқылы оқушылардың көңіл – күйін көтеріп, сәттілік тілеп, түстер арқылы топқа бөлу.

2. Оқушыларды түгендеу (таратпа материалдары арқылы топқа бөлу)

Оқушыларды топқа бөлу:

1-топ - антропология

2-топ - питекантроп

3-топ - неандерталь

4-топ – кроманьондық

Топ ережесімен таныстыру

Топ атауы

Үй тапсырмасын сұрау

Картинаны табу



«ДЖИГСО» әдісі

«Өрмекші-нің торы» әдісі

Постер қорғау


Жалпы

ұпай









Үй тапсырмасын сұрау:

  1. Жылқыны алғаш қолға үйреткен Ботай қонысы тайпаларының тұрмыс тіршілігін сипаттаңдар?

Дескриптор:

1. Ботай қоныс тайпаларының тұрмыс тіршілігін сипаттайды – 1 балл

2. Жылқыны алғаш қолға үйреткен тайпаны атайды – 1балл


  1. Металл өндіру ежелгі адам өмірін қалай өзгертті?

Дескриптор:

1. Металл өндіру туралы мәлімет береді– 1балл

2. Ежелгі адам өмірінің өзгеруінде металл өндірудің әсерін дәлелдейді – 1балл


  1. Ежелгі адамдардың діни наным сенімдері қандай болды?

Дескриптор:

1. Ежелгі адамдардың діни наным сенімдерін атайды – 1балл

2. Ежелгі адамдардың діни наным сенімдерінің дамуын сипаттайды – 1балл


Жаңа сабақпен байланыстыру:

Берілген картинадан нені байқадыңыздар? Сонымен картинаны көре отырып қандай тұжырым жасадыңыздар, ойымызды ортаға салайық:




Картон, интербелсенді тақта,

карта

Сабақтың ортасы

5 мин
































5 мин






















5 мин



















5 мин











Жаңа сабақ:

3. «ДЖИГСО» әдісі.

«Біреуі үйде, үшеуі қонақта» әр топ өзіне берілген мәтінді түсініп оқып, топ ішінде талдайды басқа топқа түсіндіреді(оқулық.)

І топ: Адам типтерінің ішінен қайсысы бірте-бірте қазіргі адамдарға тән ерекшеліктерге ие болды?

Дескриптор:

1. Адам типтерінің ішінен қазіргі адамдарға тән ерекшелігін анықтайды – 1 балл

2. Алғашқы адамдардың дамуы сатысын анықтайды – 1 балл


ІІ топ: «Алғашқы адамдардың тұрпаты қандай болды?»

Дескриптор:

1. Алғашқы адамдардың тұрпатын сипаттайды – 1 балл

2. Адамдардың пайда болуы эволюциясын сипаттайды – 1 балл


ІІІ топ: «Археологтардың зерттеулері арқылы қандай ескерткіштерді білесіңдер?»

Дескриптор:

1. Археологтардың зерттеулері арқылы ескерткіштерді анықтайы, дәлелдейді – 1 балл

2. Ескерткіштер туралы мәліметті айтады – 1 балл


IV топ: Қазақстан аумағында өмір сүрген алғашқы адамдар кімдердің замандастары еді?

Дескриптор:

1.Қазақстан аумағында өмір сүрген алғашқы адамдардың ұқсастығын анықтайды – 1 балл

2. Қазақстан аумағында өмір сүрген алғашқы адамдардың мекендеген жерлерін айтады – 1 балл


4. «Өрмекшінің торы» әдісі

Әрбір оқушы сұрақ қойып, келесі жауап береді

І. Адамдадың шығу тегін және олардың дамуын зерттейтін ғылым?

Дескриптор:

1. Адамдадың шығу тегін айтады – 1 балл

2. Антрополог ғалымдарды біледі – 1 балл


ІІ. Әлемнің әртүрлі аймақтарынан ежелгі адамдардың қаңқасы табылған жерлерді ата?

Дескриптор:

1. ежелгі адамдардың қаңқасы табылған жерін атайды -1балл

2. ежелгі адамдардың қаңқасының табылған жылдарын жазады -1балл


ІІІ. «Ежелгі тас» «Жаңа тас», «орта тас» деген қандай мағына береді?

Дескриптор:

1. «Ежелгі тас» «жаңа тас», «орта тас» ұғымына анықтама береді – 1 балл ,

2.Алғашқы адамдардың өмірі жайында мағлұмат береді – 1 балл



Картамен жұмыс


Дескриптор:

1. Картадан алғашқы адамдардың мекендеген жерлерін көрсетеді – 1балл

2. Картадан жұмыс жасау арқылы өз ойларын жинақтайды – 1балл


«Алғашқы адамдардың пайда болуы» Постермен жаңа тақырыпты қорғау

Дескриптор:

1.Суретке тақырып қояды – 1 балл

2.Алғашқы адамдардың өмір сүрген жерлерін сурет арқылы анықтайды - 1балл

Оқулық, дәптер, Интербелсенді тақта,

үлестірмелі материалдар,


















































карта



















А3 форматындағы қағаз.









Сабақтың соңы




3мин
















2мин


Бағалау: Әртоп бүгінгі сабаққа белсенді қатысқан топтармен жақсартуды талап ететін топтарды атап өз ойларын білдіреді. Топ басшысы бағалау нәтижесін баяндайды.


Үйге тапсырма: өздеріңді тексеріңдер тапсырмасын орындап келу

Рефлексия:«Сенім ағашы»...


Сабақты түсінбедім, сабаққа қатыса алмадым

Сабаққа белсенде қатыстым,

азда болса топқа пайдам тиді

Сабақта берілген оқу материал-дарын жететүсіндім, өзіме қажеттісін алдым




Қосымша ақпарат:


Саралау


Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтауы

Үй тапсырмасын сұрауда бірнеше сұрақтарды ұсынамын. Топтық және жеке жұмыс жасау тапсырмаларын беремін. Тапсырмалар жеңілден күрделіге өзгеріп отырады. Нәтижесінде оқушы білімі сараланып, мұғалім оқушы деңгейін анықтай алады.

Қалыптастырушы бағалау.

Оқушыларды топ басшысына берілген жауап парағындағы дескрипторлар арқылы өздерін бағалайды, сонымен бірге мұғалім эксперт ретінде қалады. Кері байланыс жасауда «сенім ағашы» формуласы арқылы өз ойын келтіреді.

Сыныптағы тазалықты сақтау.

Партада дұрыс отыру ережесін ескеру. Презентацияның анық және қолжетімді жасақталуын қадағалау.

Сабақ бойынша рефлексия:

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңызба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл бөлімде сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.












Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктер/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Алғашқы адамдардың өмірі

Автор: Аманжолова Сауле Айткожаевна

Дата: 28.03.2018

Номер свидетельства: 464004
