kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ұлы Жібек жолы ортағасырлық Қазақстанның экономикалық және мәдени дамуына қалай әсер етті?

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жаңартылған бағдарлама бойынша өткізілген сабақ.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ұлы Жібек жолы ортағасырлық Қазақстанның экономикалық және мәдени дамуына қалай әсер етті?»

Қазақстан тарихы пәнінен сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2A Х – XІІІ ғғ. Қазақстан территориясындағы мемлекеттер

Мектеп: Көкшетау қ.№12 орта мектебі

Күні: 06.12

Мұғалімнің аты-жөні: Нуркенова М.Е


Сынып: 7

Қатысқандар саны:23

Қатыспағандар саны 0


Сабақ тақырыбы

Ұлы Жібек жолы ортағасырлық Қазақстанның экономикалық және мәдени дамуына қалай әсер етті?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары


Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау;

Көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын анықтау;

Ортағасырлық сәулет өнері ескерткіштерінің ерекшеліктерін түсіндіру.

Сабақ мақсаттары

Ұлы Жібек жолының қолөнер, сауданың дамуына және қалалардың өсуіне әсерін анықтайды;

Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардағы маңызын ашады.

Бағалау критерийлері

Қолдану: Жұмыс дәптерлеріне Ұлы Жібек жолындағы Қазақстанның ортағасырлық қалаларын жазады;

Шығармашылық дағды: Ортағасырлық қалаларының тұрғындары ретінде тауар-ақша қатынасының болғанын, қолөнер мен құрылыстың дамығанын, қалалардың көркейгенін дәлелдейді;

Критерийлері:

1. Өз қаласының архитектурасын суреттейді;

2. Қалаңда сауданың қандай түрлері дамығанын анықтайды;

3. Ақша түрлерін анықтайды;

4. Қаласында қандай діни мекемелер барын зерттейді.

5. Қалаңда атақты ғұламалар мен білім ордаларын болғанын әңгімелейді

Дескриптор

Жұмыс дәптерлеріне Ұлы Жібек жолындағы Қазақстанның ортағасырлық қалалардың кем дегенде 5-еуін жазады;

Ортағасырлық қалаларының тұрғындары ретінде тауар-ақша қатынасының болғанын, қолөнер мен құрылыстың дамығанын, қалалардың көркейгенін дәлелдейді кем дегенде 3 аргумент пен факт арқылы ;

Критерийлері:

1. Өз қаласының архитектурасын суреттейді;

2. Қалаңда сауданың қандай түрлері дамығанын анықтайды;

3. Ақша түрлерін анықтайды;

4. Қаласында қандай діни мекемелер барын зерттейді.

5. Қалаңда атақты ғұламалар мен білім ордаларын болғанын әңгімелейді

Тілдік мақсаттары

Біздің анықтағанымыз...

Қорытындысында...

Құндылықтарды дарыту




Ашықтық,жауапкершілік

- өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну

- патриотизм

- өз елі үшін мақтаныш

- ұлттық сана-сезім

- тәуелсіздік

Пәнаралық байланыстар

География, әдебиет, дүние жүзі тарихы

АКТ қолдану дағдылары

Сабақ барысында интерактивті тақта мен жеке ноутбук қолдануға рұқсат етіледі...Оқушылар ақпарат толықтыру үшін персональды компьютер кажет...

Бастапқы білім

Ұлы Жібек жолы халықаралық байланыстардың нығаюына әкелді ме?

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


Сәлемдесу. Жағымды ахуал орнату.



Миға шабуыл: «Суретке қарап әңгіме құрастыру» әдісі




Сабақтың ортасы























Білу






































Б Жібек жолының картасын,



түрлі-түсті суреттерімен берілген иллюстрациясын көрсетіп, Жібек матасының өндірісі туралы әңгіме құрастыру. Не білетіндерін анықтауға бағытталған сұрақтар қою.

Жібек матасы басқа елдерге қалай таралған деп ойлайсыз?

Бұл жол неліктен Ұлы Жібек жолы деп аталған? деген сұраққа оқушылардың болжамын сұрау.

Т/Ж Оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын тудыру үшін жібек матаны қалай өндіріп алатыны туралы қысқа мәтін беремін.

Б Бейнебаян көрсету. You tube «Ұлы Жібек жолы »

Видеоролигін көріп мына сұрақтарға жауап береді:


- Не көрдің?

- Не естідің?

- Не сезіңдің?

- Не ойлайсың?


Б«Тақырыптың түйінді сөзі» әдісі

Берілген қалалардың қайсысы қазақ жеріндегі Ұлы Жібек жолындағы қалаларға жатады? (оқушылар «Сөздер банкісінен» дұрыс қалаларды «Біздің тақырып банкасына» ауыстырады)

Сыныпқа орта ғасырларда белгілі болған қаланың атын беріп топқа бөлу.

1- топ - Тараз

2- топ – Отырар

3- топ – Сығанақ

4- топ – Испиджаб

5- топ - Суяб

Әр топ өз қаласы бойынша қосымша материалдарды, оқулықтардан алынған деректерді, таратпа сурет, иллюстрацияларды зерттейді.


Зерттелетін аспектілері:

1. Өз қалаңның архитектурасын суретте;

2. Сенің қалаңда сауданың қандай түрлері дамығанын анықта;

3. Ақша түрлерін анықта;

4. Сенің қалаңда қандай діни мекемелер барын зертте;

5. Сенің қалаңда қандай атақты ғұламалар, білім ордалары барын білесің бе?

Осы сұрақтарға жауаптарыңды презентация немесе макет түрінде суреттеп, қаланның Ұлы Жібек жолындағы маңызын дәлелдеңіздер.

Интерпретация

Т Әрбір топ жеке қала ретінде өздерін таныстырып, берілген мәселелер бойынша зерттеу нәтижелерін макет немесе плакат түрінде қорғайды.

Б Сынып «Ұлы Жібек жолында қай қала ең маңызды рол атқарды?» екенін анықтайды, топтар келтірген дәлелдерді бағалап, дауысқа салып шешеді. (топтық бағалау)

Мынадай критерийлер бойынша

• Басқа топтардың сұрақтарына жауап беру;

• Өз мәтінін түсінікті етіп айту;

• Топтық жұмысқа белсенді қатысу;

• Уақытты тиімді пайдалану.

• Топтың бір мүшесі қолдау көрсету

Б Өзін – өзі бағалау.

Критерийлері:

1.Ұлы Жібек жолындағы Қазақстан территориясына орналасқан қалалар, олардың атқарған қызметі.

2. Жібек матасын өндіру технологиясы.

3. Шетелдік саяхатшылар.

4.Ұлы Жібек жолының қазақ елі үшін маңызы.





www.nci.kz Ақпараттық білім ресурстары орталығы.

7 сынып. Қазақстан тарихы. Электронды оқулығы. 2011ж.


Ұлы жібек жолының тармақтары туралы

http://yandex.kz/video/search? filmId =8gykJoQkUXI&text=%D2% D0%B5%D0%BE&redircnt= 1433408181.1&path=wizard

http://www.abai.kz/content/ makhmyd- kashkari-zhene-diuan-lygat-it-t-rik Құрманғазы Садықбеков,
филология ғылымдарының кандидаты, Сүлейман Демирел университеті. "Түркістан" газеті. Махмұд Қашқари және «Диуан лұат-ит-түрік».


http://bilimdiler.kz/kazakh_tili/ 4673-zhbalasagun-kutty-bilik.html

Жүсіп Баласағұн «Құтты білік»


Babalar Asyl Danalar jusip balasagun Жүсіп Баласағұн Асыл арна.

http://www.youtube.com/watch?v= cJbMjC_4xjw





Кері байланыс. «Бағдаршам» тәсілі арқылы оқушының тиісті рефлексия жасауына бағыт беремін:

Жасыл түс – осы секілді тапсырмалар көбірек болса

Сары түс – ұнады, бірақ барлығы емес

Қызыл түс – сабақ мүлдем ұнамады

Үйге тапсырма: «Ұлы Жібек жолының қазақ елі үшін маңызы» - тақырыбына ой – түйін жазу (60-70 сөз)


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Берілген тапсырмаларды талдап, бағалау.

Сабақ барысында бақылау және талқылауды үйлестіру, ал сабақ аяқталғанда сол мақсатқа жеткендігін анықтау.

АКТ – оқушылар жоғарыда келтірілген сілтемелер бойынша жұмыс істей алады.

Сабақ бойынша рефлексия



Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




































1- топ - Тараз:

1.Алагузова Малика

2.Башаров Адиль

3.Даулбаева Молдир

4.Сайлаубек Қасиет

5.Рахимжанова Аружан


2- топ – Отырар:

1.Алтаева Алуа

2.Жаңабай Едіге

3.Нұрлан Жұлдыз

4.Жамухамбетова Жанель

5.Ибрагим Али

6.Қазыбай Мадина


3- топ – Сығанақ

1.Асайбекова Аяжан

2.Жумабеков Серик

3.Конысбекова Аяжан-Темиртасов Рамазан

4.Тлеуғазы Темирлан

5.Аскарова Сабина


4- топ – Испиджаб

1.Муратчина Диляра

2. Совет Сағыныш

3.Сагинтаев Нияз

4.Хаероллаева Меруерт

5- Нуралин А

6.Жаубасар Жасмин







































































































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Нуркенова Маия Еламановна

Дата: 18.12.2017

Номер свидетельства: 445114
