Ұзақ мерзімді жоспарлаудың тарауы: 6.4. Мәтіндік құжатпен жұмыс Сынып: 6 | Мектеп: №273 орта мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Есиркеева Ж.М Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Гиперсілтемелер |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.2.1 – сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұн, атау, түсіндірме) |
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар: мәтіндік редакторда құжатқа сілтеме жасайды. Оқушылардың басым көпшілігі: берілген командалар бойынша әрекетті орындайды. Кейбір оқушылар: Гиперсілтемелердің көмегімен жоба құра алады |
Бағалау критерииі | Құжатқа сілтеме жасайды |
Тілдік мақсат | Оқушылар: құжатқа қандай әдіспен гиперсілтемелерді қосуға болатынын түсінеді. Пәнге тән лексика мен термин сөздер: гиперсілтемелер, мазмұны, атауы, сілтемелер. Диалог пен хаттарға арналған пайдалы сөйлемдер: Гиперсілтемені қосу үшін…қажет. Гиперсілтеме бұл- ... құжаттар бөлігі. |
Құндылықтарды дарыту | Достық қарым-қатынасқа, ынтымақтастыққа, жауапкершілікті сезінуге, бір-бірін тыңдауға, сындарлы көзқарас пен сыни ойлауға баулу. |
Пәнаралық байланыс | Қазақ тілі. («Ғарышкердің тамағы» 4-сынып) |
Алдыңғы білім | MS WORD ортасында жұмыс жасауды біледі |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | Ынтымақтастық атмосферасын құрамын. «Әсем-әдемі» тренингі. (Оқушылар шеңбер бойына тұрып,бір-біріне есімінің бас әріпінен басталатын жылы сөз айтады) Т опқа бөлу Түрлі түсті кәмпиттер арқылы 2 топқа бөлу. 1. «Мәтін» тобы. 2. «Сілтеме» тобы. «Кір жаю» әдісі Өткен сабақты оқушының есіне түсіру, қалай оқып келгені жайында байқау мақсатында пайдаланады. Оқушылар жаюлы тұрған сұрақтардың бірін таңдап, жауап береді. Бағалау : 3 түрлі «Геометриялық фигуралар» арқылы бағалаймын. Тақырып ашу Адасқан әріптер арқылы тақырыпты ашып аламын. Гиперсілтеме туралы мағлұмат беремін. Сабақтың тақырыбы ашылып, мақсаты айқындалады. | екі түсті конфеттер |
Сабақтың ортасы 10 минут | Жаңа сабақ: Жаңа тақырып бойынша Bilimland.kz сайтынан бейнебаян корсетемін. Топтық жұмыс «Қонаққа бару» əдісі. Берілген таратпалардан жаңа тақырыпты оқып, бірінші топ екінші топқа қонаққа барады. Өз түсінгендерін түсіндіріп береді. Осылайша екі топ бір-бірімен ақпарат алмасады. Жаңа тақырыпты толықтырады. Бағалау : әр топ өзара 3 түрлі «Геометриялық фигуралар» арқылы бағалайды. Жұптық жұмыс. «Сәйкестендіру» әдісі. Оқушылар бүгінгі өткен сабаққа байланысты таратылған таратпалардағы тапсырманы орындайды. Командаға сәйкес әрекетін сәйкестендіреді. Команда | Әрекеті | Гиперсілтемені өзгерту (Изменить гиперссылку) | Гиперсілтемені бөліп алады. Егер гиперсілтемеге өтсе, онда әрекетті пернені баспай-ақ жүзеге асыруға болады. | Гиперсілтемені бөліп алу(Выделить гиперссылку) | Гиперсілтемеге өту. | Гиперсілтемені ашу (Открыть гиперссылку) | Гиперсілтемені өзгерту терезесінде орнын, мәтінді, гиперсілтеме анықтамасын өзгертуге болады. | Гиперсілтемені көшіру (Копировать гиперссылку) | Гиперсілтемені жояды. Мұнда мәтін сол куйінде сақталады да, оны форматтау өзгереді және асты сызылған гиперсілтеме алынып тасталады. | Гиперсілтемені жою (Удалить гиперссылку) | Кірістіру командасы бойынша гиперсілтемені көшіреді, мәтінге сілтемені орналастырады | Бағалау : Жұптар 3 түрлі «Геометриялық фигуралар» арқылы бағаланады. Жеке жұмыс «Кесте толтыру» әдісі Гиперсілтемелер көмегімен «Қолданбалардың анықтамалық жүйесі» жобасын құрыңдар. Гиперсілтемелерге өту үшін қолданбалар атауымен файл құрыңдар. Қолданба атауы | Логотип | Толық атауы | Анықтама | Авторға сілтеме | MS Word | | Word мәтіндік процессоры | Word туралы | | MS Excel | | | | | Paint | | | | | Бағалау : 3 түрлі «Геометриялық фигуралар» арқылы бағалаймын. Қарқыны жоғары оқушыларға тапсырма. Гиперсілтеме және гипермәтін дегеніміз не? Гиперсілтемені қалай жоюға болады? Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы. Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану Бағалау критерийлері: құжатқа сілтеме жасайды. http://text.ru/antiplagiat веб парақшасын ашыңыз. «Ғарышкердің тамағы» Ғарышта барлық тамақ сықпа құтылар мен арнайы қалталарда сақталады. Ғарышкерге тәрелкенің қажеті жоқ. Өйткені ғарышта кез келген тамақ ұшып кеткен болар еді. Ғарышта тамақ болсын, сусын болсын бәрі-бәрі салмақсыздық жағдайында шар формасына ие болады. Жазылған мәтінге Интернет желісінен ақпарат алып, мәтінді құжатқа қосыңыз. Алынған ақпаратқа сілтеме жасаңыз. Дескриптор: Құжатта пайдаланылған әдебиеттерге сілтеме жасайды. Құжатқа сілтеме қосады. Кері байланыс Оқушылардың әр қайсысына дескриптор бойынша тексере отырып, ауызша тиімді кері байланыс беріледі. | https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/poznavatelnye-filmy/lesson/plagiat-zhane-gipersilteme-degenimiz-ne Үлестірме қағаздар Таратпалар беріледі. Таратпалар |
Сабақтың соңы | Сабақты қорытындылау Сабақтың соңында оқушылардың қолында жиналған фигуралардың санына қарап, кім қаншалықты қандай түс жинағанына қарай, соның ішінде әсіресе жасыл түсті көбірек жинаған оқушыларға ерекше тоқталып, әр қайсысына сәйкесінше рефлекция жасаймын. Үй тапсырмасы №4 тапсырмадағы кестені дәптерлеріне толтырып келуге беремін. Кері байланыс «Көңіл күй букеті» әдісі Тақтаға вазаның суреті бар плакат ілінеді. Оқушылар вазаға гулдерді қояды. Сабақтағы жасаған жұмысын бағалай отырып, әр оқушы қолындағы стикерге өз аты-жөнін жазып, гүлді вазаға қояды. Қызыл түс – проблема бар, көмек қажет. Сары түс – барлығы түсінікті емес. Жасыл түс – барлығы жақсы. Стикерлерді гүл тәрізді пішінде дайындап келемін. | Гүл тәрізді стикерлер. |
Саралау – Сіз қандай тəсілмен Көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда Қабілетті оқушыларға қандай Тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Түрлі түсті кәмпиттер арқылы 2 топқа бөлемін. Топтық жұмыс кезінде әр топқа бүгінгі тақырыпқа байланысты, әр түрлі мәтіндер беремін. Жұптық жұмыс кезінде сәйкестендіру кестесі таратылады. Қарқыны жоғары оқушыларға қосымша тапсырма беремін. Топтық, жұптық және жеке жұмыс кезінде оқушылардың қажеттілігіне қарай қолдау көрсетемін. Нәтижесі бойынша әр оқушыға сәйкесінше рефлекция жасаймын. Тапсырмаларды орындаған кезде, тапсырмаға сәйкес барлық оқушы міндетті түрде бағаланып отырады. | «Геометриялық фигуралар» әдісі. Бұл әдісте қызыл жұлдызша, сары төртбұрыш, жасыл үшбұрыш фигуралары беріледі. Топтық, жұптық, жеке және үй тапсырмасы кезінде жауап берген әрбір оқушыға геометриялық фигураны беріп отырып бағалаймын. Қызыл жұлдызша – Өте жақсы, Сары төртбұрыш – Жақсы, Жасыл үшбұрыш – Орта. Сабақтың соңында оқушылардың бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергенін анықтау мақсатында, қалыптастырушы тапсырма бере отырып, оларды дескрипторлар арқылы тексеремін де, тиімді ауызша кері байланыс беремін. | Қауіпсіздік ережелері сабақтың басында ескертіледі. Оқушылардың компьютер алдында дұрыс отыруын қадағалау. Техника қауіпсіздігін сақтау. Сабақ барысында оқытудың белсенді әдісін пайдалану. |
| | |