Просмотр содержимого документа
«Программалық қамтамасыз ету»
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Ақпарат және оны өңдеу
Мектеп:
«№27 ЖОББМ» КММ
Күні: 27.11.2017ж.
Мұғалімнің аты-жөні: Ахметова А.Т
Сынып: 5б
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы:
Программалық қамтамасыз ету
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
5.1.2.1 -«программалық қамтамасыз ету» ұғымын түсіндіру
Сабақ мақсаттары
-Программалық қамтамасыз ету ұғымын түсінеді;
-Операциялық жүйе туралы түсінік алады;
-Операциялық жүйенің логотипін ажырата алады.
Бағалау критрерийі
-«Бағдарламалық қамтамасыз ету» ұғымына анықтама береді
-Компьютерлік бағдарламалардың бағдарламалық
қамтамасыз ету типін анықтайды
Тілдік мақсат
Оқушылар: -«Бағдарламалық қамтамасыз ету» ұғымына анықтама береді
Оқытудың тілдік мақсаты: түрлі формада ұсынылған
ақпаратқа мысалдар келтіре алады.
Пәнге қатысты лексика және терминалогия: операциялық жүйе, драйвер,утилиттер.
Диалог құруға және жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
-операциялық жүйе туралы түсінік;
-драйвер, утилиттер туралы түсінік.
Құндылықтарға баулу
Оқушылардың бойында зерттеушілік, инновациялық, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру арқылы бәсекеге қабілетті ету
Пәнаралық байланыс
Үш тілділік мақсатында терминдерді қазақ, орыс, ағылшын тілдеріне аудару;
АКТ қолдану дағдылары
Интернет қорынан ақпараттар ала алады.
Бастапқы білім
Компьютердің бағдарламамен жұмыс жасайтынын біледі.
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
3 минут
Ұйымдастыру.
І Ұйымдастыру кезеңі
Шаттық шеңбері «Жүректен-жүрекке»
Тренинг арқылы көтеріңкі көңіл-күйге шақыру (3 минут)
Топқа бөлу.карточка таңдап алу арқылы топқа бөлу
1топ- операциялық жүйе
2топ – драйвер
3 топ - Утилиттер
Оқушылар эмоцияларын
сыртқа шығарып, еркін күліп алады.
Сабақтың ортасы
20 минут
Бағалау критерийіБілім алушы
-«Бағдарламалық қамтамасыз ету» ұғымына анықтама
береді
Бағалау критерийі
- Компьютерлікбағдарламалардың бағдарламалық
қамтамасыз ету типін анықтайды
Үй тапсырмасын тексеру сұрақтар арқылы:
-Ақпарат деген не?
-Ақпараттың қандай түрлері бар?
-Компьютер өңдейтін ақпараттың түрлерін атаңыздар?
-Ақпараттың қандай өлшем бірліктері бар?
-Бит деген не?
-Ақпаратты жеткізу жылдамдығы деген не?
Жаңа тақырыптың материалын интерактивті тақта арқылы көрсетемін.
Компьютер іске қосылған соң , ол жүктелгенге дейін біраз күту керек екенін білесіңдер. Бұл компьютерге жүйелік программалық жабдықтаманы жүктеу үшін уақыт керек екенін білдіреді.
Жүйелік ПЖ –ға мына программалар жатады :
Операциялық жүйе . Ол компьютердің қондырғылары мен программалық жабдықтамаларының жұмысын басқарады. Операциялық жүйені өндіріс орнының директорымен салыстыруға болады.
Драйверлер – компьютерге қосылған түрлі құрылғылардың жұмыс істеуі үшін қажетті программалар. Мәселен, компьютерге жаңа принтер қостық делік. Операциялық жүйе осы принтермен жұмыс істеуі үшін оған программа-драйвер керек. Драйверді- құрылғының компьютермен араласу тілі десек болады. Әдетте құрылғылардың драйверлері олармен бірге дискілерге жазылып таратылады.
Утилиталар – компьютерге мұрағаттау, дискілердегі ақпараттың бұзылмауын тексеру, қажетті файлдарды іздеу сияқты қызметтер көрсететін шағын программалар.
Топтық жұмыс:
1топ-Жүйелік программалық жабдықтамаға қандай программалар кіреді? Операциялық жүйе деген не?
2топ-Қолданбалы жүйелік программалар дегеніміз не? Қолданбалы программаларға қандай программалар кіреді?
Сергіту сәті: «Көңілді күн»
Практикалық жұмыс
1-Тапсырма
1. Анықтама беріңіз.
Бағдарламалық қамтамасыз ету – бұл ______________________________________
-. бағдарламалық қамтамасыз ету анықтамасын жазады.
2 тапсырма
Көрсетілген компьютерлік бағдарламаларды қамтамасыз ету типіне сәйкес бөліп жазыңыз.
Сабақты қорытындылау
5минут
«Ғажайып жетілік» ойыны арқылы сұрақтар беремін.
1.Программа деген не,
2. Программалық жабдықтама деген не?
3. Операциялық жүйе деген не?
4. Драйвер деген не?
5. Қолданбалы программалар деген не?
6. Кеңінен таралған қандай операциялық жүйелер бар?
«Басбармақ» әдісі. Кері байланыс.
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін басбармақтарын көрсету арқылы білдіреді
Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау
Үйге тапсырма: оқып, түсінік айту
Смайлик арқылы кері байланыс жасау
Интербелсенді тақтадағы сұрақтарға жауап береді.
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс
Оқушылар бірлескен топтарда жұмыс істейді және бірін - бірі қолдайды. Егер қажет болса қабілеті төмен оқушыларға қажет жағдайда үлгеруші оқушыларды көмек көрсетуге ұсынылады.
Оқушыларды олардың бірлескен жұмыстары немесе жеке жұмыстары кезінде қадағалау.
Барлық оқушыларға бір - бірінің жұмысын толықтыруға мүмкіндік беретін рөлдер беру.
Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық қалыптастырушы бағалау.
Денсаулыққа және қауіпсіздік техникасын сақтауға ерекше көңіл аударылады.
Сергіту сәті
рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Қорытынды бағамдау.Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)
1:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)
1:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.
«Тапқыр информатик» сайысы
Мақсаты:
1. Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру және өз білімін өзге оқушылармен салыстырып, әрбір оқушы өзінің білім деңгейін топтық жарыста көрсете білуге үйрету.
2. Оқушылардың тез ойлау қабілетін, логикасын дамыту.
3. Оқушыларды өзін еркін ұстай білуін, бірін-бірі сыйлай білуге, уақытын тиімді жұмсауға баулу.
Сабақтың түрі: Сыныптан тыс жүргізілген сайыс сабақ Жабдықтар: Интерактивті тақта, Activ Inspire тапсырмалары. Қатысушылар: 5,6,7,8,9 сынып оқушылары. Жүргізуші: Муханова Динара Әділқазылар мүшелері: Математика, физика пән мұғалімдерінен құралған мүше.
Жүргізуші: Сәлем бердік, құрметті ұстаздар, әділ-қазылар, оқушылар! Сіздермен бірлесе отырып «Тапқыр информатик» атты сайысымызды бастауға рұқсат етіңіздер.
Ойын толқын, айналған қатты ағысқа Табылғандай танымда, жат дауыста. Біреу озып келеді қатарынан, Біреу қалып жатады асығыста.
Ойын толқын жатқанда асып, тасып, Біреу мығым, біреулер шалыс басып. Бұл ойыннан өтеді ғұлама ойлар, Жеңсеңде жеңілсе де қалма жасып.
Алдымен ойынға қатысушы талантты да дарынды оқушыларымызды қошеметпен ортаға шақырайық. Оқушыларды екі тоқа бөлу. 1-топ «Интернет», 2-топ «Ақпарат». Бүгінгі сайысымыз 7 кезеннең тұрады. Сайыс барысымен таныстырамыз (Слайд шоу) Сайыс кезеңдері.
1-кезең. “Таныстыру”
2-кезең. “Бәйге!”
3-кезең. “Полиглот”
4-кезең. “Адасқан әріптер”
5-кезең. “Ойлан, тап!”
6-кезең. “Ғажайып сурет”
7-кезең. “Байқағыштығыңды байқат!”
Көрермен жиналған бұл тамашаға ,
Құр қарап жай отыру жараса ма?
Туыс, досқа, сыныптас, танысқа емес
Соқ қолынды, білімді жас талантқа,-дей отырып, ойынымыздың «Таныстыру» кезенің бастаймыз.
I-кезең. Таныстыру (5 ұпай)
Әр топ басшысы өз тобын таныстырады. Ұпайды әділқазылар алқасы қояды.
2 - кезең. ”Бәйге” . Бұл кезеңде әр топқа 12 сұрақ және 2 минут уақыт беріледі. Әр топ өз сұрақтарына жауап береді. Әр сұрақтың бағалануы – 5 ұпай.
«Интернет» тобының сұрақтары
1 байт неше биттен тұрады? 8
Ақпараттық процестер? сақтау, алмасу, өңдеу
Компьютердің ең негізгі құрылғылары? жүйелік блок, пернетақта, монитор
Егер бұл пернені бір рет басса бас әріптер енгізіледі Caps Lock
Ақпаратты қағазға басып шығаратын құрылғы принтер
Бірінші электронды есептеуіш машина қай жылы жасалды 1946 жылы
Процессорды басқа құрылғылармен жалғастыратын кабель шина
Ақпаратты белгілі бір алфавит арқылы құпиялап жазу кодтау
Жыпылықтап тұратын тік сызықша меңзер
Адам немесе құрылғы ақпарат қабылдайтын физикалық процесс сигнал
Windows - тің негізгі экраны жұмыс үстелі
Деректерді сақтауға арналған құрылғы жады
«Ақпарат» тобының сұрақтары:
Экранның төменгі жағындағы жіңішке жолақ қалып күй жолы
Windows сөзінің қазақша аудармасы терезе
Экранда жақтаулармен шектелген төртбұрышты аймақ терезе
Нақты бір файлды көрсететін арнайы белгішелер таңбашалар
Жою пернесі Delete
Компьютерден өшірілген құжаттар сақталады корзина
Ауқымды желіге қосылу үшін қажет құрылғы модем
Принтер құрылғысының түрлері лазерлік, матрицалық, бүріккіш
Компьютер жанына қойылатын өсімдік кактус
Компьютердің барлық мәліметтерді өңдеу жұмысын ұйымдастыратын программалар жүйесі операциялық жүйе
Алғашқы есептеу құрылғысы /саусақ/
Бүкіл әлемдік желі /интернет/
3-кезең. Полиглот . Бұл кезеңде оқушыларға сұрақ қойылады. Оқушылар сұрақтың жауабын 3 тілде жауап беру қажет (қазақша, орысша, ағылшынша). (5,10,15 ұпай)
1-топ. Интернет
1) ...кеме білім теңіз?/мектеп, школа, school/
2) Өнер алды қызыл .../тіл, язык, landuade/
3) Жақтаулармен шектелген төрт бұрышты аймақ?/терезе, окно, Windows/
4) Қандай команданың көмегімен құжаттардың көшірмесін аламыз?/көшіру, копировать,copy/
2) Әр түрлі обьектілер орналасқан Windows экраны? /жұмыс үстелі, рабочий область, Work table/
3) Сурет салу қаламы?/қарындаш, карандаш, pencil/
4) Батырманы енгізу құрылғысы?/пернетақта, клавиатура, keyboard/ 4-кезең «Адасқан әріптер». Бұл кезеңде әріптерді өз орнына қою керек.(5 ұпай)
Мәңгі бақи есте қалар, Ғажайып бір кеш болсын. Білімдірек шәкірт озар Қиынырақ сұрақ болсын.
5-кезең «Ойлан, тап!» Төменде тапсырмалар берілген. Әр топқа 9 сұрақтан беріледі. Берген жауаптарың дұрыс болса фигура жасыл түске, жауаптарың қате болса қызыл түске боялады. (әр дұрыс жауапқа 5 ұпайдан).
Айналайын алға ұмтылған дарындар! Айналайын жеңіс құшқан қырандар, Бізден қиын жағдайларды сұраңдар, Сұрап қоймай, шешу жолын табыңдар.
6-кезең. “Ғажайып сурет”. Бұл кезеңде компьютер құрылғыларының суреттері көрсетіледі, құрылғылардың атауын және атқаратын қызметін айту қажет. (5,10 ұпай).
7-кезең. “Байқағыштығыңды байқат!”.Бұл кезеңде берілген суреттерден 10 айырмашылықты 2 минут ішінде табу қажет. Әр топтың айырмашылықтарды табуына байланысты қазылар алқасы баға береді. Ең жоғарғы баға – 10 ұпай.
Жетпесіне жеткізген,
Қызықты уақыт өткізген.
Бар ғылымды сыйдырып,
Білетіні көп бізден
Жаңалықтың жаршысы
Жұртты елең еткізген
Информатикаға-мың алғыс-деп, әділқазылар алқасына сөз береміз.
Қорытындылау!
Жүрекке адалдықтың ескен гүлін
Ғажайып келешектің төккен үнін
Ардақты ұстаздарға шын көңілден
Жолдаймыз біз алғыс бүгін
Көңіл қойып тыңдағандарыңызға көп-көп рахмет. Қош сау болыңыздар!!!