kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Нөмірленген және таңбаланған тізімдер

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мәтіндік редакторда нөмірленген және таңбаланған тізімдер құруға алдын алуға, мәтінді бағанға жаза алуға үйрету.

Білімділік- оқушыларға мәтіндік редактордың мүмкіндіктері туралы мағлұмат беру.

Дамтытушылық – оқушылардың ойлауын, компьютерлік сауаттылығы мен іскерлігін, танымдық қабілетін, логикалық сауаттылығын дамыта отырып, олардың пәнге деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру.

Тәрбиелік-оқушыларды тәртіптілікке, сабырлыққа, еңбек сүйгіштікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

  • Компьютерлік технологияны қолдана отырып, оқушылардың теориялық, шығармашылық ойлауын және өзіндік қабілеттерін дамыту мақсатында өзіндік ойын жеткізуге үйрету, білім білік дағдыларын жетілдіру
  • Ағылшын тілінде алған білімдерін информатика сабағында практикада қолдану дағдыларын қалыптастыру

Оқушылардың ауыз екі сөйлеу тілінде жаңа лексикалық материалды бекіту

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Нөмірленген және таңбаланған тізімдер»

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ


САБАҚ: Нөмірленген және таңбаланған тізімдер


Мектеп: М. Горький атындағы жалпы орта мектебі

Күні:28.01.2017

Мұғалімнің есімі: Асылбекова Ұ. Б. – информатика пәні мұғалімі

Ағылшын тілі мұғалімі – Рустемова Гаухар Дуйсеновна

СЫНЫП: 6

Қатысқандар саны: 14

Қатыспағандар саны: -

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)


  • Good afternoon dear boys and girls. Today we have unusual lesson of English and computer.

Мәтіндік редакторда нөмірленген және таңбаланған тізімдер құруға алдын алуға, мәтінді бағанға жаза алуға үйрету.

Білімділік- оқушыларға мәтіндік редактордың мүмкіндіктері туралы мағлұмат беру.

Дамтытушылық – оқушылардың ойлауын, компьютерлік сауаттылығы мен іскерлігін, танымдық қабілетін, логикалық сауаттылығын дамыта отырып, олардың пәнге деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру.

Тәрбиелік-оқушыларды тәртіптілікке, сабырлыққа, еңбек сүйгіштікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

  • Компьютерлік технологияны қолдана отырып, оқушылардың теориялық, шығармашылық ойлауын және өзіндік қабілеттерін дамыту мақсатында өзіндік ойын жеткізуге үйрету, білім білік дағдыларын жетілдіру

  • Ағылшын тілінде алған білімдерін информатика сабағында практикада қолдану дағдыларын қалыптастыру

  • Оқушылардың ауыз екі сөйлеу тілінде жаңа лексикалық материалды бекіту

Сабақ мақсаттары

Тілдік мақсат саяхат сабақ

Сабақтың көрнекілігі: ДК, бейнепроектор, үлестірмелі карточкалар, жауап парағы,

презентация


Барлық оқушылар: Мәтіндік редакторда нөмірленген және таңбаланған тізімдер құра білуі, мәтінді бағанға жаза алулары тиіс.

Оқушылардың басым бөлігі: ойлауын, компьютерлік сауаттылығы мен іскерлігін шыңдауы тиіс

Кейбір оқушылар: логикалық сауаттылығын дамыта отырып, пәнге деген қызығушылығын, белсенділігін арттырады

Негізгі сөздер мен тіркестер: Нөмірленген тізім

Таңбаланған тізім


Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

MS Word, тізім, мәтін,


Талқылауға арналған тармақтар:



Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?



Жазылым бойынша ұсыныстар:


Алдыңғы тақырып: Абзацтар, шегіністер мен интервалдар


Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі:

1.Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу

2.Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, топқа бөлу

ІІ. «Білгенге маржан» аялдамасы (үй тапсырмасын тексеру). «Ыстық орындық» тәсілі

Сұрақ-жауап .

ІІІ. «Білімді мыңды жығар» аялдамасы(жаңа сабақ).

IV. «Өзіңді тексер» аялдамасы. Компьютермен жұмыс. Тапсырмалар беріледі.

V. «Білегіңе сенбе, біліміңе сен» аялдамасы (сәйкестендіру кестесі)

ҮІ «Ғылым-теңіз,білім-қайық» аялдамасы (сергіту сәті) «Ұшқыр самолеттер».+ шығармашылық жұмыс.

VІІ. Сабақты қорындылау.

ҮІІІ. Оқушыларды бағалау. Алдын – ала таратылған бағалау парақшалары бойынша өздерін бағалау және өзгені бағалау қарастырылады.

Жоспарланған уақыт

45 мин

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы


«Білгенге маржан» аялдамасы (үй тапсырмасын тексеру)

Сұрақ-жауап.

  1. Мәлімет енгізу құрылғысы?

  2. Сурет салуға арналған бағдарлама?

  3. Бір байтта қанша бит бар?

  4. Delete пернесінің қызметі?

Файлдар жиыны т. б.


Disappearing world. Мәтінмен жұмыс.

Ағылшын тілінде үй тапсырмасын сұрау:
1) Making absentees
2) Asking about day, date and weather.
3) Checking up their home task.
WB p49 Ex 2. (find parts of speeches)


Ортасы

Жаңа сабақ. Нөмірленген тізім

MS Word тізім жасаушылардың барлығын қолдайды және тізімді тез және оңай жасауға мүмкіндік береді. Тізім-бұл нөмірленген абзацтар қатары. Сонымен қатар көпсатылы тізімдер де құруға болады. Нөмірленген тізімді құру үшін менюдегі негізгі бөлімнің Абзац тобындағы нөмірленген батырмасын басу керек. Тізімді ашу және нөмірленудің берілген жеті түрінің бірін таңдау керек. Нөмірленудгеі «Нөмірдің жаңа пішімін анықтау»терезесінде өзгертуге болады оын нөмірленудің жаңа пішімін анықтау арқылы шақырамыз.

Құжаттарда маркерленген тізімдер жиі кездесе бермейді. Тізімдердің ең көп тараған үлгісі- нөмірленген тізімдер. Бұл тізімде жолдар реттік 1,2,3 және т.с.с. сандардан басталады. Мұндай тізімді құру үшін әрбір жолдың басында нөмір терудің қажеті жоқ, мәзірдің Басты пунктінде орналасқан батырмасының көмегімен жолдарды автоматты түрде нөмірленуін тағайындау жеткілікті. Бұл батырма әрбір абзацтың басында тізбектелген сандардан қойып шығады. Яғни Enter пернесін басу тізімнің келесі нөмірін шақырады. Тізімді аяқтау үшінBackspace пернесімен артық нөмірді жойса, жеткілікті.

Таңбаланған тізім

Маркерленген тізім батырмасының төмен жазылатын мәзірінде тізім үшін қажетті, өздеріңе қатты ұнайтын маркерде тізім үшін қажетті , өздеріңе қатты ұнайтын маркер түрін таңдауға болады. Өз тізімдеріңді құру үшін Жаңа маркерді анықтау бұйрығын таңдауларың керек.

Егер сендерге ұсынылған үлгілердің ешқайсысы ұнамаса, онда маркерлердің кеңейтілген тізімдемесін шақыру үшін, Символ немесе Сурет батырмасын басуға болады. Мысалы, маркер ретінде ♥ белгісін қоюға болады. Қаріп батырмасы әріптің маркер үшін қажетті мөлшерін, түсін және басқа сипаттамаларын баптайды.

  • Мәтіндік процессорда тізімдердің үш түріне қол жеткізуге болады: маркерленген, нөмірленген және көпдеңгейлі.

  • Тізімді аяқтау үшін Backspace пернесімен артық нөмірді жойса, жеткілікті.

  • Өзінің маркерленген тізім құру үшін Жаңа маркерді анықтау бұйрығын таңдайды.

  • Өзінің нөмірленген тізімін құру үшін Нөмірдің жаңа пішімін анықтау бұйрығын таңдайды.

  • Тізімнің әртүрі үшін маркерді (нөмірді), нөмірдің пішімін, шегіністерді баптауға болады.

Қолмен баптау реті

  1. Нөмірлену өрісінен нөмірленудің түрін таңдаймыз: рим немесе араб сандары, әріптер және т.б.

  2. Формат Нөмірдің пішімі өрісінде өте ұқыпты түрде (нөмірленуді жойып алмай!) саннан немесе әріптен кейін шығарылатын символды тереміз. Әдетте бұл нүкте немесе жабық жақша. Егер ешқандай символ шығарылмайтын болса, онда бұл терезеде тек нөмірленуді қалдырамыз.

  3. Түзеу өрісінде тізімнің бетте орналасуын баптаймыз.



4. Қаріп батырмасы құралатын тізім нөмірінің мөлшерін және сырт пішімін реттейді.

5.Баптаулар кезінде тізімнің жалпы түрін Үлгі (Образец) терезесінде бақылауға болады. Барлық баптаулардан кейін ОК басамыз.


Аяқталуы

А деңгейі

  1. Тізімдердің мүмкіндіктерін пайдаланып, мәтінді үлгі бойынша теріңдер.

  2. Мәтінді 1 санымен белгіленген бірінші тізімнен құжаттың аяғына ауыстырыңдар.

Құжатты дискіде сақтаңдар. В деңгейі

  1. Тізімдердің 3 түрін дайындаңдар : маркерленген, нөмірленген және көпдеңгейлі.

  2. Тізімнің көрсетілген элементтерін жеке абзацтар түрінде енгізіңдер және оларды екі рет көшіріңдер.

  3. Келесі параметрлерді орнатыңдар.

  • Маркердің символы: нүкте

  • Маркердің орналасуы: 0,6см

  • Мәтіннің орналасуы: 1,1см

  1. Келесі параметрлерді орнатып, ішкі тізімнің безендіруін өзгертіңдер:

  • Маркердің символы: жұлдызша

  • Маркердің орналасуы: 1,0см

  • Мәтіннің орналасуы: 1,8см

Әркім өз компьютерлеріңе отырыңдар.каротчкадағы тапсырманы орындаймыз. (Карточка арқылы компьютерде орындату)
O.K. children you have done everything well. Now open your files form computers and the next task is underline the subject, predicate, object and adverbial modifier. The student will do this Ex. 2 on the white board, the rest of the students work on the computer. Бір оқушы интерактивтік тақтада орындайды.
Ex. 2. a) Factories produce new cars every day
b) We shouldn’t throw rubbish in the streets.
c) Air pollution makes us unhealthy.
T P1 P2 P3

Компьютерде орындайды орындайды.
Writing. Now, children look at the white board. The task is fіnd out parts of speeches. Who wants to come to the board? Student1 does the task on the board.


Қосымша ақпарат«Білегіңе сенбе, біліміңе сен» Сәйкестендіру

1. Тізімді аяқтау пернесі қандай?

2. Мәтінді пішімдеу деген не?

Ағылшын тіліндегі кездесетін сөздердің аудармасы мен мағынасын ашып айтып кетеді

3. Жаңа құжат құру командасы

4. Нөмірленген тізімді құру батырмасы

5. Таңбаланған тізім құру батырмасы

6. Тізімді таңбалау үшін әуелі қандай амалдар орындалады?

7. MS Word редакторын іске қосу жолы

8. Құжатты сақтау командасы 

9.MS Word-та абзац қай пернені басумен аяқталады? 

(сәйкестендіру кестесі)

А. Тізімді ерекшелеп аламыз

В. Файл – Создать (Құру)

С. backspace

Е. Пуск-Все программы- MS Office-S Word

Ж. Файл- Сохранить как... (Сақтау)

F. Мәтіннің пішімін оның параметрлері арқылы қою

D

  G. 

К. Tab Пернесі

Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс

Деңгейлі тапсырмалар беру арқылы



Шығармашылық пен компьютерде көрсете алуын қадағалау арқылы




Еңбек, бейнелеу пәндерімен байланыс

ҚЕ сақтау арқылы

Әсемдікке баулу құндылығы

Рефлексия

Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Сонымен бүгінгі сабақта не үйрендік?

  • Тізім деп нені түсінесіңдер?

  • Тізімнің түрлерін атаңдар?

  • Маркерленген тізімде маркердің түрін қалай өзгертеміз?

  • Нөмірленген тізімді баптауға болады ма екен?

  • Егер тізімнің маркері ретінде суретті пайдалану керек болса, не істеу керек?

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

VІ.Оқушыларды бағалау

Оқушылардың білімдеріне, сәйкестендіру тесттеріне қарай бағалау.

VІІ.Үйге тапсырма

Нөмірленген және маркерленген тізім тақырыбын оқу. MS Word редакторында ребус құрастырып келу.

VІІІ. Сабақты қорытындылау

  • Мәтіндік процессорда тізімдердің үш түріне қол жеткізуге болады: маркерленген, нөмірленген және көпдеңгейлі.

  • Тізімді аяқтау үшін Backspace пернесімен артық нөмірді жойса, жеткілікті.

  • Өзінің маркерленген тізім құру үшін Жаңа маркерді анықтау бұйрығын таңдайды.

  • Өзінің нөмірленген тізімін құру үшін Нөмірдің жаңа пішімін анықтау бұйрығын таңдайды.

  • Тізімнің әртүрі үшін маркерді (нөмірді), нөмірдің пішімін, шегіністерді баптауға болады.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Нөмірленген және таңбаланған тізімдер

Автор: Асылбекова Улжан Бактыбаевна

Дата: 29.03.2017

Номер свидетельства: 404580
