Кесте, кестені құру.Кестені редакциялау.Кестеге мәліметтер енгізу және пішімдеу
Сабаққа негізделген оқу мақсаты
Кесте, кестені құру.Кестені редакциялау.Кестеге мәліметтер енгізу және пішімдеуді практика жүзінде үйрету
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар:
Кестемен жұмыс жасай алады
Оқушылардың басым бөлігі:
Кестені редакциялау, кестеге мәліметтерді енгізу және пішімдеуді біледі
Кейбір оқушылар:
Стильдерді қолдана отырып, қарындашты қолдану арқылы кесте құрып, оған мәліметтерді енгізе алады.
Күтілетін нәтиже
Кесте, кестені құру.Кестені редакциялау.Кестеге мәліметтер енгізу және пішімдеуді меңгереді.
Алдыңғы тақырып
Бағандар.Беттің параметрі. Аймақ. Құжатты алдын ала қарау. Құжатты баспадан шығару
Жоспар:
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар
ресурс
Қызығушылықты ояту Басталуы ой қозғау
1.Оқушылармен амандасу, түгендеу
Сабаққа дайындығын тексеру.
2.Тренинг: «Шаттық шеңбері»
Пазылды құрастыру арқылы 3 топқа бөлу.
3.Алтын ереже.
Ой қозғау арқылы үй тапсырмасын сұрау.
1.Құжат дегеніміз не?
2.Баған дегеніміз не?
3.Құжаттың барлық бетін баспаға шығару үшін не истеймиз?
4.Басып шығаруды баптау командасында қандай баптау жүзеге асады?
5. Беттің түрін ауыстыр?
Монитор, пернетақта,тышқан суреті
Қима-қағаздар
Ортасы «Мағынаны тану»
«Постер қорғау» әдісі арқылы жаңа тақырып терминдерін дәптерге жазады. Бағанға санарды түзу және әдемі етіп қою, түрлі мәліметтерді орналастыру, нысандар мен басқа да элементтерді кірістіру үшін кесте қоланылады. Кесте – бұл баған мен жолдардың қиылысы. Кестенің бағаны мен жолдарының қиылсуын ұяшық деп атайды. Ұяшықтағы мәтін кәдімгі құжаттың абзацтары сияқты еңгізіледі. Құжатқа кестені кірістіру үшін меңзерді кесте қоятын жерге орналастыру керек.
Кестені құру үшін келесі әрекеттерді әртүрлі тәсілдермен орындау жеткілікті.
Бірінші тәсіл:
Лентаның Кірістіру қосымша бетіндегі Кесте тобынана (60-сурет) Кесте тізімін ашу.
Кестені кірістіру (Вставка таблицы) тізімінен Кестені кірістіру бөлімін таңда.
Кестені кірістіру терезесінде кесте жолының қатары мен бағанның санын көрсет.
Ок батырмасын бас.
Екінші тәсіл:
Лентаның кірістіру қосымша бетіндегі Кесте тобынан Кесте тізімін аш.
Кестені кірістіру тізімінен керекті жол мен бағандарды ерекшеле (кестенің ең үлкен өлшемі – 10х8).
Үшінші тәсіл:
Лентаның Кірістіру қосымша бетіндегі Кесте тобынан Кесте тізімін аш.
Кестені салу (Нарисовать таблицу) бөлімін таңда және қарындашпен кестені сал: алдымен сыртқы сызықтарын, содан кейін ішкі бөлгіш сызықтарын сыз. Кесте алдыменн сызықтың қалай сызылатындығын үзік сызықтар арқылы көрсетеді. Егер тінтуір батырмасын бассаң, онда түзу сызық сызылады.
Кестені редакцияау, кестеге мәліметтерді еңгізу және пішімдеу
Мәтіндік редакторда құрылған кестелердің бәрі бірдей: сыртқы сызықтар қара түсті, ұяшықтары ақ. Microsoft Word командалар көмегімен бірнеше секунд ішінде кестені аық және әдемі етуге болады. Кестені құрғаннан кейін немесе жанама меню көмегімен кестенің бөліктерін бөліп алған соң шығатын Конструктор және Макеттің (Кестемен жұмыс) қосымша беттері қоданылады (61-сурет).
3. Бірінші жолдың ұяшықтарын біріктіріп, кестеге топтың атын жазу.
4. Кестені номерлеп жазу және толтыру.
5.Тегі, аты, сыныбы.
Сергіту сәті
«Көз жаттығуы»
Аяқталуы
Кері байланыс
«Екі жұлдыз,бір тілек»
стикер
Бағалау
Топтық бағалау
Үйге тапсырма
Кесте, кестені құру.Кестені редакциялау.Кестеге мәліметтер енгізу және пішімдеу
Пәнаралық байланыс
Орыс тілі
Сурет
Ағылшын тілі
Қосымша ақпарат
С.Т. Мұхамбетжановна, А.С. Тен
Саралау- сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Рефлекция
Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болдыма? Мен берілген уақыттың ішінде үлгердімбе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Кесте, кестені құру.Кестені редакциялау.Кестеге мәліметтер енгізу және пішімдеу
Сабаққа негізделген оқу мақсаты
Кесте, кестені құру.Кестені редакциялау.Кестеге мәліметтер енгізу және пішімдеуді практика жүзінде үйрету
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар:
Кестемен жұмыс жасай алады
Оқушылардың басым бөлігі:
Кестені редакциялау, кестеге мәліметтерді енгізу және пішімдеуді біледі
Кейбір оқушылар:
Стильдерді қолдана отырып, қарындашты қолдану арқылы кесте құрып, оған мәліметтерді енгізе алады.
Күтілетін нәтиже
Кесте, кестені құру.Кестені редакциялау.Кестеге мәліметтер енгізу және пішімдеуді меңгереді.
Алдыңғы тақырып
Бағандар.Беттің параметрі. Аймақ. Құжатты алдын ала қарау. Құжатты баспадан шығару
Жоспар:
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар
ресурс
Қызығушылықты ояту Басталуы ой қозғау
1.Оқушылармен амандасу, түгендеу
Сабаққа дайындығын тексеру.
2.Тренинг: «Шаттық шеңбері»
Пазылды құрастыру арқылы 3 топқа бөлу.
3.Алтын ереже.
Ой қозғау арқылы үй тапсырмасын сұрау.
1.Құжат дегеніміз не?
2.Баған дегеніміз не?
3.Құжаттың барлық бетін баспаға шығару үшін не истеймиз?
4.Басып шығаруды баптау командасында қандай баптау жүзеге асады?
5. Беттің түрін ауыстыр?
Монитор, пернетақта,тышқан суреті
Қама-қағаздар
Ортасы «Мағынаны тану»
«Постер қорғау» әдісі арқылы жаңа тақырып терминдерін дәптерге жазады. Бағанға санарды түзу және әдемі етіп қою, түрлі мәліметтерді орналастыру, нысандар мен басқа да элементтерді кірістіру үшін кесте қоланылады. Кесте – бұл баған мен жолдардың қиылысы. Кестенің бағаны мен жолдарының қиылсуын ұяшық деп атайды. Ұяшықтағы мәтін кәдімгі құжаттың абзацтары сияқты еңгізіледі. Құжатқа кестені кірістіру үшін меңзерді кесте қоятын жерге орналастыру керек.
Кестені құру үшін келесі әрекеттерді әртүрлі тәсілдермен орындау жеткілікті.
Бірінші тәсіл:
Лентаның Кірістіру қосымша бетіндегі Кесте тобынана (60-сурет) Кесте тізімін ашу.
Кестені кірістіру (Вставка таблицы) тізімінен Кестені кірістіру бөлімін таңда.
Кестені кірістіру терезесінде кесте жолының қатары мен бағанның санын көрсет.
Ок батырмасын бас.
Екінші тәсіл:
Лентаның кірістіру қосымша бетіндегі Кесте тобынан Кесте тізімін аш.
Кестені кірістіру тізімінен керекті жол мен бағандарды ерекшеле (кестенің ең үлкен өлшемі – 10х8).
Үшінші тәсіл:
Лентаның Кірістіру қосымша бетіндегі Кесте тобынан Кесте тізімін аш.
Кестені салу (Нарисовать таблицу) бөлімін таңда және қарындашпен кестені сал: алдымен сыртқы сызықтарын, содан кейін ішкі бөлгіш сызықтарын сыз. Кесте алдыменн сызықтың қалай сызылатындығын үзік сызықтар арқылы көрсетеді. Егер тінтуір батырмасын бассаң, онда түзу сызық сызылады.
Кестені редакцияау, кестеге мәліметтерді еңгізу және пішімдеу
Мәтіндік редакторда құрылған кестелердің бәрі бірдей: сыртқы сызықтар қара түсті, ұяшықтары ақ. Microsoft Word командалар көмегімен бірнеше секунд ішінде кестені аық және әдемі етуге болады. Кестені құрғаннан кейін немесе жанама меню көмегімен кестенің бөліктерін бөліп алған соң шығатын Конструктор және Макеттің (Кестемен жұмыс) қосымша беттері қоданылады (61-сурет).
3. Бірінші жолдың ұяшықтарын біріктіріп, кестеге топтың атын жазу.
4. Кестені номерлеп жазу және толтыру.
5.Тегі, аты, сыныбы.
Сергіту сәті
«Көз жаттығуы»
Аяқталуы
Кері байланыс
«Екі жұлдыз ,бір тілек»
стикер
Бағалау
Топтық бағалау
Үйге тапсырма
Кесте, кестені құру.Кестені редакциялау.Кестеге мәліметтер енгізу және пішімдеу
Пәнаралық байланыс
Орыс тілі
Сурет
Ағылшын тілі
Қосымша ақпарат
С.Т. Мұхамбетжановна, А.С. Тен
Саралау- сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Рефлекция
Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болдыма? Мен берілген уақыттың ішінде үлгердімбе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Күні :________________ Тексерілді: ___________________
Компьютермен жұмыс
1.Word мәтіндік редакторында бес баған және бес жолдан тұратын кестені құр. 2. Кестені ерекшелеп,Arial қарпін 12 пунктте орнат. 3. Бірінші жолдың ұяшықтарын біріктіріп, кестеге топтарыңның атын жаз . 4. Бірінші номер қоямыз .
5.Екінші жолға тегін жазамыз
6.Үшінші жолға атын жазамыз.
7.Төртінші сыныбын жазу
Компьютермен жұмыс
1.Word мәтіндік редакторында бес баған және бес жолдан тұратын кестені құр. 2. Кестені ерекшелеп,Arial қарпін 12 пунктте орнат. 3. Бірінші жолдың ұяшықтарын біріктіріп, кестеге топтарыңның атын жаз . 4. Бірінші номер қоямыз .
5.Екінші жолға тегін жазамыз
6.Үшінші жолға атын жазамыз.
7.Төртінші сыныбын жазу
Компьютермен жұмыс
1.Word мәтіндік редакторында бес баған және бес жолдан тұратын кестені құр. 2. Кестені ерекшелеп,Arial қарпін 12 пунктте орнат. 3. Бірінші жолдың ұяшықтарын біріктіріп, кестеге топтарыңның атын жаз . 4. Бірінші номер қоямыз .
5.Екінші жолға тегін жазамыз
6.Үшінші жолға атын жазамыз.
7.Төртінші сыныбын жазу
Компьютермен жұмыс
1.Word мәтіндік редакторында бес баған және бес жолдан тұратын кестені құр. 2. Кестені ерекшелеп,Arial қарпін 12 пунктте орнат. 3. Бірінші жолдың ұяшықтарын біріктіріп, кестеге топтарыңның атын жаз . 4. Бірінші номер қоямыз .
5.Екінші жолға тегін жазамыз
6.Үшінші жолға атын жазамыз.
7.Төртінші сыныбын жазу
Компьютермен жұмыс
1.Word мәтіндік редакторында бес баған және бес жолдан тұратын кестені құр. 2. Кестені ерекшелеп,Arial қарпін 12 пунктте орнат. 3. Бірінші жолдың ұяшықтарын біріктіріп, кестеге топтарыңның атын жаз . 4. Бірінші номер қоямыз .