Просмотр содержимого документа
«Қаріп, абзацтар, шегіністер мен аралықтар.»
Сыныбы: 6
Тақырыбы: Қаріп, абзацтар, шегіністер мен аралықтар.
Сабақ мақсаты: А) Мәтіндік редактор, мәтіндік ақпараттарды шегініс, арлық арқылы өңдеуді ұйымдастыру арқылы оқушының ақпараттық құзыреттілігін дамыту;
Б) тақырып бойынша оқушыға сынып ішінде өз ойын ауызша түрде анық айтуға, өз пікірін қорғауға жағдай жасау, оқушының коммуникативтік потенциалын көтеру, өзара көмектесуін, сөйлеуін, бір-бірін тыңдай білуін жетілдіру;
В) Адам мен компьютердің ұқсастықтарын көрсету, компьютерде ұқыпты жұмыстануға тәрбиелеу.
Сабақ көрнекілігі: АКТ,практикалық тапсырма
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Сабақ әдісі: Түсіндірмелі - иллюстративті
Сабақ типі: Жаңа сабақ
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын тексеру
Жаңа сабақ
Практикалық жұмыс
Үйге тапсырма
Сабақты қорытындылау
Үй тапсырмасын тексеру
Жаңа сабақ:
Пішімдеу ағымдағы абзацқа немесе мәтіннің ерекшеленген фрагментіне қолданылады. Мәтінді пішімдеу сызғышымен(1 - сурет), жолақтың Басты=Абзац (2 - сурет), бөлімі немесе Абзац бұйрығы сұхбат терезесінің мәзірі (3 - сурет), бұйрықтарының көмегімен пішімдеуге болады.
Абзацтың ішіндегі жоларалық интервалды баптау (4 – сурет).Тура сол баптаулар Абзац бұйрығының сұхбат терезесінде де бар. Екі интервал орнатқанда жолдардың арасына тағы да бір жол тұтастай сиып кетеді.
Интервалдарды абзацтың алдына да (алдыңғы абзацтың соңғы жолы мен ағымдағы абзацтың бірінші жолының арасына) және абзацтан кейін де (келесі абзацтың бірінші жолы мен ағымдағы абзацтың соңғы жолының арасына) орнатуға болады. Бұл функция үшін Алдындағыинтервал және соңындағы интервал өрістері жауа береді.
3 – сурет. Абзац сұхбаттық терезесі
4 – сурет. Жоларалық интервалдарды баптау
- Фонның түсін және шекараны өзгерту.
5 –сурет. Жолақтың Түр тіркеме парағының бұйрықтары
Пішімдеу сызғышын экраннан алып тастауға және қайта қоюға болады. Пішімдеу сызғышын экранда көрсетуге Түр = Көрсетунемесе = жасыру = Сызғыш бұйрығы жауапты (5 –сурет)
Компьютердегі тәжірибелік жұмыс:
«ЭЕМ буындары» құжатын ашыңдар.
Оны толықтырыңдар және тқмендегі мысалда көрсетілгендей етіп өзгертіңдер.
Мәтінді төменде ұсынылған түрде теріңдер. Түзеуге, азат жол шегіністеріне және әріптерге назар аударыңдар.
ЭЕМ буындары
ЭЕМ – нің даму тарихы бірнеше буындарға бөлінеді:
Бірінші буынға – электрондық шамдар пайдаланылған ENIAC және 1940 – 1955 жылдары шыққан ЭЕМ – дар жатады. Бірінші буындағы машиналар бірнеше жүздеген шаршы метр орын алатын және мыңдаған электрондық шамдары бар алып құрылғылар еді. Оларға бағдарламалар мен мәліметтерді енгізу үшін, перфорленталар мен перфокарталар пайдаланылды. Ең жылдам машиналардың есептеу жылдамдығы секундына 20000 операция болды.
Екінші буынға – 1955 жылдан бастап келесі шыққан ЭЕМ – дар жатады. Оларда электрондық шамдардың орнына жартылай өткізгіштер – транзисторлар пайдаланылды. ЭЕМ – нің көлемі бірнеше есе кішірейді, пайдаланатын электр қуаты да азайды. Сонымен қатар олардың жылдамдығы секундына бірнеше он мыңдаған операцияларға жетті.
Үшінші буынға – интегралдық схема негізінде құрастырылған ЭЕМ – дер жатады. Бұл машиналардың жады үлкен, ал орындау жылдамдығы секундына бірнеше миллион операцияға жетті. Магниттік таспаларда жинақтаушыларға қарағанда әлдеқайда жылдам жұмыс імтейтін және ақпараттың шексіз мөлшерін сақтауға қабілетті сыртқы есте сақтау құрылғыларының жаңа түрі магниттік таспалар пайда болды. Үшінші буындағы ЭЕМ – дер бір машинада бірнеше бағдарламаларды қатар орындау мүмкіндігін берді. Мұндай режім мультибағдарламалық режім деп аталады.
Төртінші буынға - 70 жылдардан бастап келесі қазіргі кездердегі шығып жатқан ЭЕМ дер жатады. Олар жадының көлемі мен есептеу жылдамдығы бойынша бірінші буындағы ондаған ENIAC типті ЭЕМ – дерге тең.
Бесінші буынға – қазіргі кездегі жасалынып жатқан ДК жатады.