kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Интернеттегі қауіпсіздік

Нажмите, чтобы узнать подробности

5 сынып "Интернеттегі қауіпсіздік"

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Интернеттегі қауіпсіздік»

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп:


5.1 В Интернеттегі қауіпсіздік

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: 0

Сабақтың тақырыбы

Компьютердегі деректеріңізді қалай қорғауға болады?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.4.2.2 Құжатқа құпия сөз орнату


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Компьютердегі деректерді қорғау ерекшеліктерін және құпия сөздің қажеттілігін түсінеді; Файлдарға құпия сөзді орнатуды үйренеді. Құпия сөздің нақтылығын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

Құжаттарға құпия сөз орнату ерекшелігін игереді;Құпия сөздің нақтылығын біледі

Оқушылардың кейбіреуі:

Құжат пен архивке құпия сөз орната алады, құпия сөзін ауыстыра алады.

Компьютердегі деректерді қалай қорғау керек екенін және құпия сөзді орнатып дәлелдей алады.

Бағалау критерийі

Тақырыпқа қатысты түйінді сөздерді алгоритм бойынша құра алады;

Microsoft Word- қа құпия сөз орната алады;

Құпия сөзді өздігімен өзгертіп қолдана алады.

Тілдік мақсаттар


Игерген тақырып бойынша ақпараттарды түсіндіре алады;

Оқушы компьютердегі деректерді қорғап оған құпия сөз орната алады.

Пәндік лексика мен терминология:

Құпия сөз-(Пароль), файл, жүктеу, мұрағаттау сөз тіркестерін анықтайды.

Құндылықтарға баулу

  • жұптық, топтық, ұжымдық әрекетте ынтымақтастықты сақтау, шығармашылықпен табанды еңбек ету;

  • оқушылардың функциональдық сауаттылығын арттыру;

  • ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы

  • Өмір бойы оқуға үйренеді.

Пәнаралық байланыс

Математика – логикалық ойлау;

Тілдік дағдыларын дамыту.

Алдыңғы білім


Бүкіләлемдік интернет желісі электронды пошта және браузерлерді біледі,

Интернетте жұмыс істеу барысында ескерілетін қауіпсіздік ережелерін біледі





Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы





3 минут







5минут






1 минут




Сабақтың ортасы



5 минут













3 минут














5 минут














5 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.

Жағымды психологиялық ахуал туғызу.

Оқушыларды ортаға шақырып, шеңберге тұрғызу, бір-біріне жақсы тілектерін айтады.

Шаттық шеңбері: «Алақан жылуы»

ынтымақтастық орта орнату.

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

Топқа бөлу:

Оқушылар орындықтарына жапсырылған стикер түстері бойынша топқа болінеді. Әр топ өз тобының басшысын сайлайды.

Жалпы сыныпқа өткен тақырыпты қайталау.

«Кубизм» Әр топқа кубикте шыққан түс бойынша конверттегі тапсырманы беруәдісі арқылы сұрақтар қою:

1.Ақпараттық қауіпсіздік ұғымын қалай түсінесің?

2. Интернеттпен жұмыс жасау барысында қандай қауіп бар?

3. Компьютерді вирустан қалай қорғаймыз?

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау жүргізу. (Оқушылар өздерінің және басқа оқушылардың жауабын бағалайды)





А. «Ойлан, жұптас бөліс» Берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі; бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады.

Тақырыпқа қатысты түйінді сөздер жазылған қағаз қиындылары салынады. Қиынды қағаздар арқылы сөздің ретін тауып алгоритм құрастырады.





Осы құрған алгоритм бойынша компьютермен жұмыс жүргізіледі.





АКТ пайдалану.











Қима қағаздар

Стикер



Кубикті лақтырады, қай түс келеді, сол түсті конверттегі тапсырманы орындайды. Топпен ақылдасып жауап береді.





«Бас бармақ»


А4 қағазы, желім,қима қағаздар



Сурет қиындылары



https://learningapps.org/index.php?category=10&s=



Компьютер

Дескриптор:

  • Компьютердегі деректерді қорғау ерекшеліктерін есінде сақтайды

  • Құпия сөздің қажеттілігін түсінеді.

  • Файлдарға құпия сөзді орнатуды үйренеді.

  • Құпия сөздің нақтылығын біледі.

Белсенділік танытқан оқушыларды«Смайликтер» әдісі арқылы бағалау





Б. Жеке жұмыс. «Ойлан, тап!». Оқушылардың деңгейін анықтау мақсатында төмендегі кестені толтыруды беремін.

Бір бағанында түсініктемесі, келесі бағанында анықтамасы бар кесте берілген. Әр түсінікке дұрыс анықтаманы тауып қойыңыз.

Құпия сөз

Құпия сөздің нақтылығы

Дәлел

12345



Abcdef



Se12!Dx9



Дескриптор:

  • Құпия сөздің нақтылығын біледі.

  • Компьютердегі деректерді қалай қорғау керек екенін және құпия сөзді орнатып дәлелдей алады.

С. «Екі жұлдыз, бір тілек» (бірін-бірі бағалау) әдісі арқылы бағалау. Өзгені бағалау арқылы өзінде жоқты табу.


Мәтіндік құжат жасаңыз. Берілген құжатты архивтеңіз. Құжат пен архивке құпия сөз орнатыңыз және құпия сөзді өзгертіңіз.

Дескриптор:

  • Құжат пен архивке құпия сөз орната алады

  • Компьютердегі деректерді қалай қорғау керек екенін және құпия сөзді орнатып дәлелдей алады.


















Дидактикалық материал




Сабақтың соңы


5 минут






1 минут







2 минут

Қорытынды:

«Талқылау бойынша серіктестер» әдісі арқылыоқушылардың үйренген үш нәрсесі туралы топта талқыланады.

  • Не нәрсе оңай болды?

  • Не нәрсе қиын болды?

  • Не білгіңіз келеді?



Үйге тапсырма: Тақырыпты мазмұндау 42 беттегі № 4 кестені орындау

Рефлексия

«Табыс баспалдағы»  әдісі арқылы сабағымызды бағалаймыз.


Сатының 1 - ші баспалдағы

*Мен.............. БІЛЕМІН*,
2 - ші баспалдағы

*Мен.................. ТҮСІНЕМІН*,
3 - ші баспалдағы
*Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН*

















Кесте













Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Оқушылар деректердегі қорғау ерекшеліктерін құпия сөздің қажеттілігін түсінеді.

Оқушылардың білім деңгейіне байланысты құпия сөздің маңыздылығын анықтау үшін тапсырмалар орындау барысында дереккөздерге жүгіне отырып, қарқынды жұмыс істеуге мүмкіндік алады.


Сабақ барысында Кубизмәдісін пайдаланып үй тапсырмасын тексеру жұмысы «Ойлан, жұптас бөліс»Берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі; бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады.

«Ойлан, тап!». Оқушылардың деңгейін анықтау мақсатында төмендегі кестені толтыруды беремін.

Бір бағанында түсініктемесі, келесі бағанында анықтамасы бар кесте берілген. Әр түсінікке дұрыс анықтаманы тауып қойыңыз.

Мұғалім оқушылардан бірқатар жауаптар алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтарды қояды.

Тапсырма бере отырып білім деңгейлері әр түрлі оқушыларға арналған әр түрлі деңгейде тапсырмалар беріледі.


Қосымша тапсырмаларда көп күш жұмсауды талап ететін оқушыларға көңіл бөлінеді.



«Бас бармақ» әдісі өткен тақырыптарды сұрау арқылы бағаланады.



«Смайликтер» арқылы және компьютерлік тәжірибелік тапсырмаларды орындаудағы біліктіліктері жүйеленіп бағаланып отырады.

Сабақты қорытындылау кезіндегі оқушылардың сұрақтарға жауап бергенде


«Екі жұлдыз, бір тілек» (бірін-бірі бағалау) әдісі арқылы бағалау. Өзгені бағалау арқылы өзінде жоқты табу.


«Табыс баспалдағы»  әдісі арқылы сабақты бағалаймыз.


«Талқылау бойынша серіктестер» әдісі арқылы оқушылардың үйренген үш нәрсесі туралы топта талқыланады.

  • Не нәрсе оңай болды?

  • Не нәрсе қиын болды?

  • Не білгіңіз келеді?

Компьютермен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сабақ барысында үнемі есте сақтау.


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?



Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Интернеттегі қауіпсіздік

Автор: Абзал Арайлым Ержанқызы

Дата: 15.10.2018

Номер свидетельства: 480746
