Оқу мақсаттары | Файлдар, бумалар, таңбашалар құру және олармен жұмыс жасау туралы білімдерін қалыптастыру. |
Жетістіктер критерийлері | Барық оқушылар |
1. Файлдар мен бумалар анықтамаларын біледі, файлдардың кеңейтілімі, түрлі файлдық кеңейтілімдер туралы білімдері қалыптасады. 2.Біліп үйренгендерін қолданып, практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындайды. |
Оқушылардың басым бөлігі |
Түсінеді, талдайды, білімін қолданады: файл, бума,таңбашаларменжұмыс жасауды, файлдардың атауын, типін анықтай алады. |
Кейбір оқушылар |
Білімін жинақтайды, рефлекция жасайды:файлдар, бумалар, таңбашаларды ажырата алады, оларды құруды үйренеді. |
Өткен тақырып | «Миға шабуыл» стратегиясы арқылы тақырыпты қайталау. |
Қолданылатын әдіс тәсілдер | Сын тұрғысынан ойлау(СТО), «Миға шабуыл», «Инсерт», «Сөзімді аяқта», «Кубизм». |
Қолданылатын ресурстар | Флипчарт, слайд, оқулық. |
Пәнаралық байланыс | Қазақ тілі әдебиет. |
Жұмыс түрлері | Тапсырмалар,қосым- шалар | Мұғалімнің іс -әрекеттері | Оқушының іс -әрекеті(нәтижесі) |
І кезең |
Ұйымдастыру кезеңі | Тренинг «Сөзімді аяқта». «Компьютер» ақпаратты қалай өңдейді? Оқушылар бірінен соң бірі өз ойларын жалғастырып айтады. | Сынып оқушыларының зейінін сабаққа аудару.Психологиялық ахуал қалыптастыру топтасытур. | Сынып оқушылары файл, бума, таңбаша суреттерінен мозайка құрастыру арқылы топтасады. |
Үй тапсырмасын тексеру | Өткен тақырып бойынша Интернеттің мүмкіндіктері, пайдасы мен қаупі туралы сұрау. «Инсерт» әдісі бойынша. | Сынып оқушыларының жауабын тыңдайды, қажет болса мәліметтермен толықтырады. | Оқушылар берілген сұрақтар бойынша өз ойларын айтады. |
Қызығушылығын ояту, мәселе қою | Көпір тапсырмасы «Ой қозғау» стратегиясы арқылы сұралады. Модем деген не? Интернет не үшін қажет? | Оқушы жауаптарын тыңдайды. Қосымша сұрақтар қою арқылы толықтырады. | Көпір тапсырмаларында берілген сұрақтарға жауап беріп, әр топ сыни тұрғыдан ойлау арқылы жауап береді. |
ІІ кезең |
Теория бойынша «Білу», «Түсіну», «Талдау», «Жинақтау» тапсырмалары (топтық жұмыс, презентация қорғау, мұғаліммен бірге талдау) | Сен білесің бе?. Әр топқа берілген тақырып бойынша шағын мәтін құрастыру беріледі.Бір оқушы мәтінді түсіндіреді. 1-топ. Файлдар. 2-топ.Бумалар 3-топ.Таңбашалар (топтық жұмыс). «Білу» тапсырмасы «Кубизм »әдісі бойынша сұралады. «Түсіну» тапсырмаларын қорытынды жасап, ой тұжырым айтады. «Талдау» тапсырмасындағы бума мен таңбашаны салыстырып ойларын айтады. «Жинақтау» тапсырмасында кестені дәптерлеріне толтырады.. | Жаңа сабақты меңгерту мақсатында жаңа ұғымдармен, материалдармен таныстыру, слайдтар көрсету арқылы мәліметтер беру. Топ бойынша орындалған тапсырмаларды тексеру Әр қадам тапсырмаларына нұсқау беру, тексеру. Мұғалім тексереді, қателескен жағдайда түзейді, түсіндіреді. | Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тпсырмаларды қатесіз, топпен бірлесе отырып орындау. Оқулықпен жұмыс жасау.Қадам тапсырмаларын дұрыс орындау, тексеру. Оқушылар тапсырмалардың жауаптары бойынша талдау жасап, өз ойларын айтады. |
Сергіту сәті | Ән тыңдау арқылы жаттығу жасау. | Оқушылармен бірге сергіту жасау. | Интербелсенді тақтадағы бейнероликтегідей жаттығу жасайды. |
ІІІ кезең |
«Қолдану» және «Бағалау» тапсырмалары | «Қолдану» тапсырмасында оқушылар компьютермен пратикалық жұмыстарды орындау. «Баға беру» тапсырмасында файлдарды сақтау кезінде нені ескеру керектігі туралы ойларымен бөліседі . . | Компьютерде орындалатын практикалық тапсырмаларды тексеру Оқушылардың айтылған жауаптарын тыңдау, ойларымен бөлісу. | Оқушылар тақырып бойынша алған білімдерін практикада қолдану мақсатында практикалық тапсырмаларды компьютерде орындайды. Теориялық білімін бекіту арқылы біліктілігі қалыптасады.. |
Бағалау, кері байланыс (бағалау парағы бойынша) | Топтар бір бірін «Бас бармақ » әдісі бойынша бағалайды. | Мұғалім тексереді,дұрыс нәтижелерін бағалайды. Бағалау парағына қорытынды бағаларын қояды. | Өзінің дұрыс жауаптарын тексеріп, бағалау парағына жазады. |
Үй тапсырмасы: §4-ді оқу, қадам тапсырмасын аяқтау. | Оқушыларға бағдар беру, түсіндіру, үй тапсырмасының қалай орындалу керекктігіне шолу жасау. | Оқушылар үй тапсырмасын орындайды. |
Қорытынды: Сабақтың соңына дейін әр оқушы қадам тапсырмаларын үлгергенінше орындайды, қалғанын үйге алады. Сабақтың соңғы үш минутында сыныпта жинаған балл санын әр оқушы өздерінің жеке бағалау парағына белгілейді. Оған келесі сабақтың басында үйде жинаған балы қосылып, барлық балл саны мониторингке тіркеледі, сәйкес бағасы сынып журналына қойылады. |